1. Problematika pridobivanja strokovnega kadra s področja gostinstva v podjetju xElena Drašković, 2024, undergraduate thesis Abstract: Pridobivanje kadrov je proces, katerega namen je zapolniti potrebe po prostih delovnim mestih v podjetjih. Nekatera podjetja imajo s pridobivanjem kadra veliko težav. Še posebej izrazita problematika pridobivanja kadrov je v gostinstvu, kjer se soočajo z velikim številom deficitarnih poklicev.
V diplomski nalogi smo najprej predstavili proces zaposlovanja kadrov s teoretičnega vidika. Opisali smo planiranje, pridobivanje, selekcijo in uvajanje kadra, kar je predstavljalo osnovo za razumevanje problemskega stanja in iskanja rešitev v raziskovalnem delu, v katerem smo proučevali problematiko pridobivanja strokovnega kadra s področja gostinstva v podjetju X. S pomočjo intervjuja in ankete smo zbrali mnenja zaposlenih o tem, zakaj se na področju gostinstva težje pridobi novi kader.
Ugotovili smo, da ima podjetje pri pridobivanju in zadrževanju gostinskega kadra težave zaradi pomanjkanja strokovnega kadra na tem področju in da ta kader zato pogosto zahteva boljše delovne pogoje. Za izboljšanje situacije v podjetju X smo predlagali višje plačilo delavcem ter več ugodnosti, kot so na primer organizirana srečanja sodelavcev in izvajanje različnih športnih ali kreativnih delavnic. Keywords: pridobivanje kadra, gostinstvo, pomanjkanje kadra Published in DKUM: 27.08.2024; Views: 55; Downloads: 9 Full text (1,14 MB) |
2. Analiza pristopov iskanja in selekcije kadrov v slovenskih podjetjihSimona Kastelic, 2023, master's thesis Abstract: Uspešno delovanje podjetij je v veliki meri odvisno od njihovih zaposlenih. Zagotavljanje zadostnega števila ustreznih kadrov je ena od temeljnih nalog managementa človeških virov. Pri tem je bistven ustrezno izveden postopek iskanja in selekcije kadrov. V raziskavi smo želeli ugotoviti, katere metode iskanja in selekcije so se v praksi izkazale za najprimernejše. Podjetja najpogosteje pridobivajo kandidate z objavami prostih delovnih mest na različnih zaposlitvenih portalih, spletnih straneh in socialnih omrežjih. Vedno pogosteje sta v uporabi tudi headhunting in pridobivanje kandidatov na podlagi priporočil. Na področju selekcijskega postopka pa sta se kot najustreznejši izkazali metodi intervjuja in testiranja kandidatov. Ugotovili smo, da obstajajo razlike pri iskanju kvalificiranega in nekvalificiranega kadra. Razlike se kažejo tako v postopkih pridobivanja kandidatov kot v fazi selekcije. Prav tako so bile zaznane razlike med javnim in zasebnim sektorjem. V zasebnem sektorju je v uporabi širši spekter metod iskanja in selekcije kot v javnem sektorju. V javnem sektorju je pri izboru kandidatov ključno izpolnjevanje razpisnih pogojev, medtem ko je v zasebnem sektorju poudarek tudi na osebnostnih in vedenjskih karakteristikah kandidatov. Potrdila se je naša domneva, da se večina podjetij sooča s težavami pri zapolnitvi prostih delovnih mest, zato smo podali priporočila tako glede postopkov pridobivanja kandidatov kot tudi glede izvedbe selekcijskega postopka. Predpogoj za uspešnost iskanja in selekcije kadrovskih virov pa je ustrezna blagovna znamka delodajalca. Keywords: iskanje in pridobivanje kadra, selekcijske metode, izbirni postopek Published in DKUM: 31.05.2023; Views: 547; Downloads: 109 Full text (3,59 MB) |
3. Reorganizacija procesa pridobivanja kadra v podjetju RLS Merilna tehnika d. o. o.Lea Vitez, 2022, undergraduate thesis Abstract: Zaključno delo obravnava proces pridobivanja kadra v podjetju RLS Merilna tehnika d.o.o. Delo pokriva področje kadrovanja in selekcijskih postopkov, v raziskavi pa smo se osredotočili na razvojni oddelek podjetja. Naš namen je bil reorganizirati proces pridobivanja kadrov trenutnim razmeram na trgu in željam iskalcev dela.
Najprej smo preučili teoretične podlage možnosti pridobivanja kadrov in nadaljnje korake v selekcijskem postopku. Nato smo analizirali obstoječ selekcijski postopek podjetja ter izvedli anketo v razvojnem oddelku in intervju z direktorico kadrovskega področja. Z raziskavo smo ugotovili, kaj zaposlene privlači in obdrži v podjetju ter kaj se je (ali ni) v selekcijskem postopku podjetja v zadnjih letih spremenilo in kaj bi lahko spremenili zdaj.
Prišli smo do zaključkov, da je potrebno izkoristiti vse možne kanale za pridobivanje kadra, za razvojni oddelek pa je bil predlagan proces lova na glave (angl. headhunting). Potrebna je bila tudi preobrazba zaposlitvenega oglasa. V oglaševanju in kasneje tudi v intervjujih lahko močneje poudarjamo tiste lastnosti podjetja, ki se zaposlenim zdijo najpomembnejše. Keywords: proces, razvojniki, pridobivanje kadra, RLS Merilna tehnika d.o.o., selekcija Published in DKUM: 14.10.2022; Views: 526; Downloads: 59 Full text (1,79 MB) |
4. |
5. NAČINI PRIDOBIVANJA IN POSREDOVANJE KADROV V AGENCIJI ZA ZAPOSLOVANJENina Pinterič, 2012, undergraduate thesis Abstract: Zaposleni so najpomembnejša investicija vsakega podjetja. Podjetje ima lahko vrhunsko proizvodnjo, vendar mora imeti tudi ljudi, ki znajo izdelke prodati, finančnika oziroma računovodjo, ki ima pravo stališče do gospodarjenja s sredstvi podjetja ter pravnika, ki pozna najnovejšo zakonodajo in ji zna prilagoditi poslovanje.
Iskanje osebja pa je več kot le objava razpisa za delovno mesto in zbiranje prijav. Če se prijavijo neustrezni kandidati, postane tudi najboljši izbirni postopek neuspešen.
Zaposlitvene agencije za pridobivanje in posredovanje kadra delodajalcem za iskanje kadra uporabljajo lastne kadrovske baze s podatki o iskalcih zaposlitev, prosta delovna mesta objavljajo na svojih spletnih straneh in na zaposlitvenih portalih, sodelujejo za tudi z Zavodom Republike Slovenije za zaposlovanje.
Pri zaposlovanju preko agencije za zaposlovanje, gre za tristrano pogodbeno razmerje, v katerem imajo vse tri stranke z zakonom določene pravice in obveznosti: delavec, zaposlitvena agencija kot delavčev pogodbeni delodajalec in vsakokratni delodajalec, pri katerem delavec opravlja delo na podlagi napotitve kot delodajalec uporabnik. V takem primeru sklene delavec pogodbo o zaposlitvi z zaposlitveno agencijo kot s svojim delodajalcem, zaposlitvena agencija je tudi dolžna izpolnjevati vse delodajalske pristojnosti, razen tistih, ki jih v skladu z zakonom uresničuje skupaj z delodajalcem uporabnikom. S pogodbo o zaposlitvi se v takem primeru delodajalec in delavec dogovorita, da bo delavec opravljal delo pri drugih uporabnikih, na kraju in v času, ki sta določena z napotitvijo delavca na delo k uporabniku.
V svetu je tako imenovano posojanje delavcev dokaj razvito, panoga pa je še vedno v hitrem vzponu. V Evropi so zelo zanimivi predvsem nekateri trgi na vzhodu.
V zaključnem delu diplomske naloge skušamo presoditi razvojne možnosti agencij za zaposlovanje v Sloveniji, med katerimi je nedvomno čutiti ostro konkurenco. Keywords: agencija za zaposlovanje, začasna zaposlitev, tristrano zaposlitveno razmerje, zaposlitveni portali in e-kadrovanje, pridobivanje in selekcija kadra Published in DKUM: 30.10.2012; Views: 2782; Downloads: 224 Full text (967,97 KB) |
6. ZAPOSLOVANJE TUJCEV V PODJETJU VALDIVIA, D.O.O.Katja Vrbančič, 2010, undergraduate thesis Abstract: Zaposleni so ključni dejavnik vsakega uspešnega podjetja. Dokler podjetje lahko zaposluje nove kadre se ne pojavljajo večje težave. Te se pojavijo, ko podjetje želi zaposliti, pa za to na domačem trgu delovne sile, ne najde ustreznih kadrov. Tukaj se pojavi vprašanje ali zaposliti tujca ali ne.
Tako bodoči zaposleni, kot podjetje, ki išče bodoče kandidate za zasedo delovnega mesta imajo različna pričakovanja in želje, ki jih je potrebno pred pričetkom zaposlitve uskladiti. Kajti načrtovanje in izbira ustreznega kandidata je za podjetje zelo pomembna. Najprej potekajo dejavnosti za iskanje kandidatov v notranjem in zunanjem okolja podjetja. Šele, ko sta ti dve možnosti izčrpani se odločimo za zaposlitev tujca.
Zakon ne dopušča vsakemu podjetju, da bi zaposlilo tujca. Omejitve in pogoji so točno določeni in se jim ni mogoče izogniti. Zakonodaja se v času gospodarske krize še zaostruje. Vendar v Sloveniji še vedno obstajajo poklici, ki predstavljajo deficitaren kader in Zavod za zaposlovanje dopušča, da se ta delovna mesta zapolnijo s tujci. Eden od ukrepov za zmanjšanje pritoka tuje delovne sile je tudi centralizacija izdaje delovnih dovoljenj, ki poteka samo v centralni službi Zavoda za zaposlovanje.
Dovoljenja na podlagi katerih lahko tujec dela pri nas se razlikujejo glede na dolžino trajanja dela. Najpogosteje se izdaja dovoljenje za namen zaposlitve, ki je v lasti delodajalca in se po preteku dveh let nadgradi v osebno delovno dovoljenje, ki preide v last delavca tujca. Za dejansko delo v Sloveniji pa morajo biti izpolnjeni tudi drugi pogoji kot so: dovoljenje za prebivanje, prijava v invalidsko in socialno zavarovanje, sklenjena pogodba o zaposlitvi. Keywords: Zaposlovanje, kadrovanje, pridobivanje delavcev, izbiranje, zakonodaja, tuji delavci, delovna dovoljenja, pomanjkanje kadra. Published in DKUM: 22.09.2010; Views: 3184; Downloads: 294 Full text (370,76 KB) |
7. PROSTOVOLJNO USPOSABLJANJE V SLOVENSKI VOJSKI - ELEMENT PRIDOBIVANJA POKLICNIH VOJAKOVMiloš Jenko, 2009, undergraduate thesis Abstract: "Kadrovske težave Slovenske vojske" je naslov mnogih člankov, ki se v zadnjem obdobju pojavljajo v medijih. Vsi članki opozarjajo na kadrovske težave pri pridobivanju kadrov ter v zadnjem obdobju tudi na povečano število odhodov iz Slovenske vojske. Slovenija je leta 2003 ukinila naborniški sistem popolnjevanja vojske. Od takrat je vojska poklicna in od takrat bi se moralo število njenih pripadnikov povečevati, dogajati pa se je začelo nasprotno – število pripadnikov slovenske vojske se je začelo zmanjševati.
Vzporedno s profesionalizacijo poteka tudi prostovoljno služenje vojaškega roka. Vojaki - prostovoljci se usposobijo v temeljnem vojaško-strokovnem znanju ter pridobijo vojaško evidenčno dolžnost strelca, ki je osnovni nivo vojaške usposobljenosti.
Izbor tematike naloge temelji na dejstvu, da so ti vojaki prostovoljci eden od pomembnih dejavnikov popolnjevanja poklicne sestave Slovenske vojske. Dobršen del se jih namreč po končanem služenju odloči za zaposlitev v Slovenski vojski. Na osnovi teh dejstev lahko trdimo, da se s promocijo prostovoljnega služenja povečuje število možnih kandidatov za zaposlitev, ki jih moramo v času služenja zainteresirati za vojaški poklic.
Teoretični del naloge sestavljata dva sklopa. V prvem sklopu na kratko podajam teoretične osnove marketinga in promocijskega spleta, kot ga definirajo domači in tuji avtorji. V tem delu opisujem tudi strategijo pridobivanja kadrov v Slovenski vojski. Drugi sklop teoretičnega dela pa predstavlja prostovoljno služenje vojaškega roka, njegove pravne osnove, potek in program usposabljanja vojakov prostovoljcev.
V raziskovalnem delu naloge smo na podlagi zaključkov raziskave, izvedene med vojaki prostovoljci ugotovili, kateri so odločujoči dejavniki, ki mlade privlačijo v prostovoljno služenje vojaškega roka, kakšen interes je za morebitno zaposlitev v Slovenski vojski, katere naj bi bile privlačne strani vojaškega poklica, ugotovil, koliko so realne predstave o služenju, ter katero področje promocije je trenutno najučinkovitejše.
S pomočjo ankete med vojaki na prostovoljnem služenju vojaškega roka smo ugotovili, da mladi prve in nadaljnje informacije o prostovoljnem služenju dobijo predvsem iz svetovnega spleta ter ustnih virov bivših vojakov. Mladi, ki služijo prostovoljni vojaški rok imajo izrazito pozitivno stališče o Slovenski vojski ter visoko mnenje o vrednotah, kot so dolžnost pomagati soljudem, možnost uporabe znanja in izkušenj, ipd. Pokazatelj pravilnosti odločitve za uvedbo PSVR je visok odstotek tistih, ki se želijo kasneje zaposliti v Slovenski vojski.
V zaključnem delu naloge pa ugotovitve raziskave povezujem s predlogi, kako spoznanja, do katerih smo prišli v raziskavi, učinkovito vključiti v promocijski splet in s tem povečati zanimanje za zaposlitev v Slovenski vojski. Keywords: -Slovenska vojska
-Prostovoljno služenje vojaškega roka
-Pridobivanje kadra
-Oglaševanje Published in DKUM: 03.06.2009; Views: 3658; Downloads: 416 Full text (921,78 KB) |