1. |
2. |
3. |
4. |
5. |
6. |
7. |
8. Izredni prevoz tovora v pomorskem prometu / primer prevoza jahte na relaciji Hong Kong - Koper : diplomsko deloVijoleta Cerovšek, 2010, bachelor thesis/paper Abstract: V modernem svetu se pojavlja vedno več prevozov, ki presegajo dopustne dimenzije ali osne obremenitve ter skupne mase, ki so predpisane v posameznih državah oziroma regulirane z mednarodnimi predpisi. Take prevoze imenujemo izredni prevozi in se obravnavajo kot posebna kategorija prevozov.
Za njihovo kakovostno izvedbo je obvezno poznati pravno podlago in zakonodajne predpise, ki so nujno potrebni za učinkovito in varno organizacijo takšnih prevozov.
Naloga se ukvarja z možnimi rešitvami prevoza izrednih tovorov, oziroma v našem primeru prevoza jahte v medcelinskih prevozih. V prvem delu opisuje pravne podlage, tako za prevoz po kopnem, morju in zraku. Na osnovi razpoložljivih podatkov smo poskusili poiskati optimalno rešitev z vidika varnosti prevoza in samih stroškov prevoza. Keywords: logistični procesi, pomorski promet, prevoz tovora, varnost, okolje, morje Published: 04.05.2011; Views: 2186; Downloads: 217
Full text (1,50 MB) |
9. Prenova procesa uvoza in prevzema letalskih pošiljk v izbranem podjetju : diplomsko deloMatjaž Berus, 2010, bachelor thesis/paper Abstract: Z analizami obstoječih procesov v podjetjih pogosto prihajamo do številnih pomislekov in dognanj, da aktivnosti v obstoječih procesih ne potekajo v optimalnem zaporedju oz. smo mnenja, da se jih da spremeniti, optimizirati. Cilj sprememb v procesu je doseči pozitivne učinke v časovnem in finančnem segmentu poslovanja. Te pogosto dosegamo z reorganizacijami vpletenih sluţb znotraj podjetja ter spremembami načina poslovanja z zunanjimi gospodarskimi subjekti. Spremembe so ključne za učinkovitejše obvladovanje procesov in s tem povezano doseganje boljših poslovnih rezultatov. Globalizacija svetovnega trga, vzpostavitev elektronskega poslovanja in uporaba inteligentnih informacijskih sistemov predstavljajo povod za analizo obstoječega procesa uvoza in prevzema letalskih pošiljk v izbranem podjetju. Z analizo obstoječega stanja ţelimo ugotoviti, ali na tem področju obstaja moţnost po celoviti oz. delni prenovi procesa in ali prenova prinaša ţelene učinke, ki smo jih zapisali v prvem odstavku. Keywords: logistični procesi, letalski promet, prevoz tovora, prevzem letalskih pošiljk, TLM Published: 05.05.2011; Views: 1646; Downloads: 121
Full text (2,95 MB) |
10. ORGANIZIRANJE PREVOZA ŽIVIH ŽIVALI PO ŽELEZNICIIrena Pačnik, 2011, undergraduate thesis Abstract: V nalogi obravnavamo prevoz živih živali, s poudarkom na železniškem transportu. Naraščanje mednarodnega prevoza živali vzbuja skupno skrb o dobrem počutju, stresu in boleznih živali. Pri prevozu živali ima lahko že majhna napaka velike posledice – v tem primeru, pogin živali. Potreben je skrben nadzor, da se izognemo problemom oz. da se ti rešujejo, ko že nastanejo. Zatorej je prevoz živih živali, še posebej v mednarodnem prevozu, potrebno skrbno načrtovati in organizirati.
Zakonodaja EU s področja zaščite živih živali med transportom je zelo napredna. Namen zakonodaje in priporočil o zaščiti živali je zmanjšati stres živali in obvarovati živali pred poškodbami med prevozom. Velika večina prevozov živih živali v EU se opravi po cesti, z ladjami se živali prevažajo v tretje države, z letali prevažajo živali visoke vrednosti. V kopenskem transportu se pogosto uporabljajo kombinirani prevozi, največkrat se uporabi kombinacija cesta-železnica. Cestni prevoz s tovornjakom je pogosto začetno in končno prizorišče prevoza živih živali.
V zadnjem obdobju se prevoz živali po železnici zmanjšuje. Slabost železniškega transporta je, da zahteva dodatno pretovarjanje živine, to je natovarjanje in raztovarjanje iz vozil cestnega transporta na začetku in koncu poti. V mnogih delih sveta so pogoji za železniški transport živali slabši v primerjavi s cestnim transportom.
Slovenske železnice izvajajo prevoze živali v primerih, ko so urejeni veterinarsko-sanitarni predpisi in, ko so izključene nevarnosti in poškodbe za ljudi in živali. Spremljanje živali med prevozom je nujno (oskrba od odpravne do namembne postaje), razen v primerih, ko pošiljatelj pooblasti osebo, ki oskrbuje živali na določenih krajih postanka vlaka. Keywords: prevoz živih živali, kombinirani transport, struktura prevoza tovora po Slovenskih železnicah, zakonska ureditev prevoza živali v EU in v Sloveniji, stresni dejavniki pri prevozu živali. Published: 17.01.2012; Views: 2934; Downloads: 253
Full text (1,05 MB) |