1. |
2. Načini prenosa in prevoza gotovine ter drugih vrednostnih pošiljk z mednarodno primerjavo med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloDaša Klobučar, 2017, undergraduate thesis Abstract: Diplomsko delo je namenjeno predvsem predstavitvi normativne ureditve varovanja prevoza gotovine in drugih vrednostnih pošiljk med dvema državama članicama Evropske unije (EU), Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško. V diplomskem delu je bila povzeta tako dejavnost zasebnega varovanja kot tudi nadzor s strani pristojnih državnih organov, s katerim se dviga standard varnosti pri opravljanju prevozov in varovanja gotovine ter drugih vrednostnih pošiljk. S samo primerjavo in pregledom sprememb zakonodaje tako v Republiki Sloveniji kot tudi v Republiki Hrvaški smo pokazali, da se obe spreminjata v skladu s smernicami in trendi, ki so na trgu.
Pri pregledu in analizi predpostavk smo zastavili vprašanje, kako se razlikuje normativna ureditev v teh dveh državah članicah EU. Težišče celotne naloge je bilo normativni ureditvi in, zakonih o zasebnem varovanju v Republiki Sloveniji ter Republiki Hrvaški. Neposredna primerjava podzakonskih predpisov v obeh obravnavanih državah je pokazala nekatere skupne stične točke in nekatera razhajanja. Cilj diplomskega dela je bil potrditi oz. ovreči zastavljene hipoteze, ki opredeljujejo normativno dejavnost, urejenost in varnost področja varovanja prevozov gotovine ter drugih vrednostnih pošiljk.
Pri izvajanju prevozov gotovine in drugih vrednostnih pošiljk, upoštevajoč relevantne dejavnike, ki vplivajo na varen prenos in prevoz gotovine ter drugih vrednostnih pošiljk, je prisotnih več standardov, ki imajo namen zagotoviti preglednost vseh postopkov in varnost varnostnega osebja ter varno dostavo varovanih pošiljk naročnikom.
Iz ugotovitev lahko zaključimo, da so v Republiki Sloveniji postavljeni temelji, ki zagotavljajo visok nivo varnostnih standardov, ki pa je bil s sprejetjem novega pravilnika o načinu prevoza in varovanja gotovine ter drugih vrednostnih pošiljk le še izboljšan.
Keywords: zasebno varovanje, prevoz denarja, prevoz vrednostnih pošiljk, primerjave, Slovenija, Hrvaška, diplomske naloge Published in DKUM: 13.11.2017; Views: 1977; Downloads: 220 Full text (667,43 KB) |
3. Prevoz in varovanje gotovine ter drugih vrednostnih pošiljk - mednarodna primerjava : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloElvin Bajramović, 2017, undergraduate thesis Abstract: Prevoz in varovanje gotovine ter drugih vrednostnih pošiljk je zagotovo ena izmed najzahtevnejših oblik zasebnega varovanja. Zaradi navedenega je nujno, da je to področje ustrezno regulirano ali da obstajajo vsaj neke vrste standardi. V nalogi je predstavljena zakonska urejenost tega področja v Sloveniji in v 7 izbranih evropskih državah (Avstrija, Nemčija, Francija, Nizozemska, Belgija, Italija in Španija). Pri analizi držav je poudarek na tem, kako je s pridobitvijo licenc, kakšne vrste licenc imajo posamezne države, kakšne so zahteve glede strokovnega usposabljanja in izpopolnjevanja, opreme in posesti ter uporabe strelnega orožja. Glede na navedene kriterije so analizirane države razdeljene v tri skupine. V eno skupino sodijo države, ki imajo precej ohlapna določila in imajo to področje manj regulirano; sem sodita Nemčija in Avstrija. Nekatere države so zelo striktne in imajo stroga določila. Sem nedvomno sodita Belgija in Španija. Preostale države so nekje vmes. Slovenija ima to področje precej podrobno regulirano in jo zato lahko uvrščamo med bolj regulirane države.
Pri logistiki denarja je pomembno tudi, kako ima država organiziran gotovinski cikel. Analizirane države imajo različne modele gotovinskega cikla, ki se med seboj razlikujejo predvsem po tem, kakšno vlogo imajo v procesu centralna banka s podružnicami, poslovne banke, podjetja za prevoz in varovanje gotovine ter ostali udeleženci. Slovenski sistem oskrbe z gotovino je poseben, saj nimamo tipičnih podjetij za prevoz in varovanje gotovine, kot jih imajo druge države. Tovrstna podjetja drugje po Evropi so bolj vpeta v sistem oskrbe z gotovino, saj skrbijo tudi za razvrščanje in sortiranje gotovine, nekatera imajo organizirane tudi lastne gotovinske centre. Naša podjetja z licenco za prevoz in varovanje gotovine ter drugih vrednostnih pošiljk največkrat pobirajo dnevne izkupičke trgovcev in jih dostavljajo v dnevno nočne trezorje. Samo nekatera večja podjetja sodelujejo z depotnimi bankami in kot zunanji partner opravljajo prevoze in oskrbo bankomatov. Keywords: zasebno varovanje, prevoz denarja, prevoz vrednostnih pošiljk, diplomske naloge Published in DKUM: 24.08.2017; Views: 2196; Downloads: 298 Full text (1,71 MB) |
4. Problematika napadov na prevoz in prenos gotovine : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varnost in policijsko deloEdis Hasanović, 2016, undergraduate thesis Abstract: Vsakršna oblika prevoza blaga predstavlja tako za izvajalca kot za naročnika prevoza velik zalogaj. Veliko je organizacije, načrtovanja optimalnih poti in prevoznih sredstev ter iskanja stroškovno najugodnejše rešitve. Vendar pri prevozu in prenosu gotovine vsi ti procesi postanejo še bolj odgovornejši in zahtevnejši. Ker prevoz in prenos gotovine ni enostaven proces, tega ne more opravljati čisto vsak.
Vsaka gospodarska družba in podjetje, ki se ukvarja z prevozom in prenosom gotovine mora imeti vse zagotovljene pogoje za opravljanje te dejavnosti. Od licence za opravljanje prevoza in varovanja gotovine ter drugih vrednostnih pošiljk do ustrezno usposobljenih varnostnikov ter opremo in oborožitvijo, ki je potrebna za opravljanje prevoza. Vse te pogoje je potrebno vzdrževati in jih nadgrajevati v skladu z razvojem standardov.
Na to vrsto prevoza pretijo različne nevarnosti (tatvine in ropi). Različne kriminalne združbe iščejo lahek zaslužek in čim večji izplen blaga. Temu primerno se kriminalne združbe vse bolj organizirajo in postajajo vse bolj nepredvidljive pri svojem delu. Nič bolj ne pripomorejo k varnosti socialne okoliščine, kjer ljudje izgubljajo službe in so zaradi različnih stisk prisiljeni v kriminalna dejanja.
Zato je zelo pomembno, da se poskrbi za varen prevoz in prenos gotovine in da se tudi ustrezno zaščiti življenja varnostnikov. K temu ne pripomore samo razvoj opreme in orožja, temveč tudi sodelovanje zasebno varnostnih služb s policijo in naročniki prevoza in prenosa gotovine. Keywords: prevoz denarja, varovanje prevozov, vrednostne pošiljke, varnostniki, diplomske naloge Published in DKUM: 05.01.2017; Views: 2400; Downloads: 547 Full text (1,28 MB) |
5. Logistika denarja in ponudniki denarnih logističnih storitevAnita Sotošek, 2012, undergraduate thesis Abstract: Logistika je danes ţe precej razširjena znanost, ki se vedno bolj intenzivno uporablja tako v večjih kot tudi v manjših podjetjih. Logistika v Sloveniji je še vedno v razvoju in mnogi jo povezujejo predvsem s transportom. Toda logistika ni le transport.Z najbolj splošno definicijo lahko logistiko opredelimo kot dejavnost, ki s pomočjo številnih postopkov omogoča, da lahko nek izdelek premaknemo iz točke A v točko B, kar se da najhitreje in z najmanjšimi stroški. Logistika denarja zajema celoten tok denarja kot vrednostnega predmeta, torej tok bankovcev in kovancev od njihove proizvodnje, pa vse do uporabnikov in končno do uničenja. Pot bankovcev in kovancev je zelo specifična in se vedno in povsod navezuje na varnost. Cilj diplomske naloge je predstaviti okvir pojma logistika denarja, ki kot tak širši publiki še ni bil predstavljen. Spoznali bomo vse vidike logističnih procesov, ki se odvijajo in spremljajo denar na poti od oblikovanja pa vse do uničenja. Keywords: logistika, denar, logistika denarja, prevoz denarja, hramba denarja Published in DKUM: 13.10.2012; Views: 1811; Downloads: 221 Full text (980,99 KB) |
6. Plača kot motivator dela varnostnikov - prevoznikov : magistrsko deloSaša Trstenjak, 2011, master's thesis Abstract: Ljudje različno vrednotijo različne stvari in si postavljajo tudi različne cilje. Za nekatere je cilj denar, plača, drugim je bolj kot plača pomembno, da delajo tisto, kar jih zares veseli in zanima, tretji delajo zato, ker nimajo druge izbire in jim zaposlitev pomeni varnost. Iz raziskav smo ugotovili, da so zaposleni predani svojemu delu, kadar ga opravljajo z veseljem in če pri opravljanju svojega dela lahko pokažejo svoje sposobnosti, so praviloma tudi uspešni.
Biti varnostnik v današnjem času ni ravno nekaj, s čimer bi se človek lahko hvalil. Predvsem varovati v trgovinah je delikatna stvar. Nočni čuvaji so ljudje, ki čakajo le še na pokoj, receptorske službe niso cenjene. Varnostniki-interventi in varnostniki-prevozniki so stopničko višje od navadnih varnostnikov, zato pa toliko bolj izpostavljeni raznim napadom.
Plače pa nobenim niso v prid. Prav za plače pa hodimo delat. Plače so vir dohodka, z njimi se varčuje tudi za pokojnine. Koliko pa je delavec motiviran, če dobi vsak mesec 500 do 700 € plače za odgovorno delo? Zaposlene veseli edino lahko, da vsak mesec vsaj nekaj dobijo. Plače so glavni zunanji motivator za uspešno delo in za zadovoljnega delavca.
Naloga nam je pokazala, da bi sleherni delavec bil mnogo bolj motiviran za delo, če bi vedel, da bo njegovo delo pošteno plačano, še več: za boljše plačilo bi tudi več delal (posledično tudi bolje opravil naloge).
Delo varnostnika-prevoznika je stresno in odgovorno delo, saj je osnovno sredstvo dela denar in prevozno sredstvo (prirejeno vozilo in/ali blindirano kombinirano vozilo). V skladu z zakoni je potrebno skrbno ravnati tudi z orožjem, ki jim je zaupano. Keywords: zasebno varovanje, prevoz denarja, varnostniki, plače, motivacija, magistrska dela Published in DKUM: 21.06.2012; Views: 3903; Downloads: 348 Full text (952,49 KB) |
7. |
8. |
9. |