| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 6 / 6
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Ara - analiza sodnih odločitev
Luka Šilc, 2017, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo nas seznani z aro skozi različne sodne odločitve slovenskih sodišč. Ara predstavlja institut utrditve pogodbenih obveznosti, realni kontrakt in delno izpolnitev obveznosti. Gre za določen znesek denarja ali določeno količino drugih nadomestnih stvari, ki ga ena stranka izroči drugi v znamenje sklenitve pogodbe. Med strankami mora biti jasno in nedvoumno dogovorjena, v nasprotnem primeru je namreč dan avans, in ne ara. Ara ni samostojen pravni posel – ena njenih glavnih značilnosti je njena akcesorna narava, kar pomeni, da je veljavnost are odvisna od veljavnosti temeljne (glavne) pogodbe. Če je ara dogovorjena, pa še ne pomeni, da lahko stranka kar odstopi od pogodbe, tako da pusti aro pri drugi stranki oziroma da vrne dvojno aro. To je možno zgolj v primeru, ko je bila ara dogovorjena kot odstopnina, to je, ko je bila pravica odstopiti od pogodbe za ceno izgubljene are s pogodbo izrecno dogovorjena. Od are (oziroma are kot odstopnine) pa je ločen pojem odstopnine (skesnine). Pri odstopnini se namreč pogodbeni stranki dogovorita, da ima bodisi ena bodisi vsaka od njiju pravico odstopiti od pogodbe, če hkrati z izjavo o odstopu dogovorjeno prepusti nasprotni stranki. Aro je možno veljavno dogovoriti tudi v zvezi s predpogodbo. Zakon tega vprašanja ne ureja, je pa stališče sodne prakse jasno. Če stranka iz predpogodbe, ki je zavezana k sklenitvi glavne pogodbe, sklenitev pogodbe odkloni, je drugi stranki zagotovljeno pravno varstvo, saj lahko s tožbenim zahtevkom zahteva sklenitev glavne pogodbe ali se posluži sankcij na podlagi dogovorjene are. Pomembnost dogovora o ari se še posebej kaže pri neizpolnitvi pogodbe, za katero je odgovorna ena izmed strank. V diplomskem delu so na podlagi sodnih odločitev prikazane in pojasnjene sankcije in katera stranka ima možnost izbire. Na kratko je tudi razloženo, kaj se zgodi v primeru delne izpolnitve obveznosti, za katero je bila dogovorjena ara. Poseben problem pa lahko predstavlja prevelika ara, ki jo lahko sodišče na zahtevo zainteresirane stranke zmanjša. V takih primerih sodišče presoja primernost višine dogovorjene are na podlagi okoliščin konkretnega primera, čeprav upošteva sodno prakso, ki narekuje, da ara naj ne bi bila višja od približno 10 % vrednosti predmeta oziroma zneska v glavni pogodbi.
Keywords: ara, avans, akcesorna narava, odstopnina, predpogodba, neizpolnitev pogodbe, sankcije, prevelika ara
Published in DKUM: 30.10.2017; Views: 2037; Downloads: 291
.pdf Full text (855,32 KB)

2.
PREKOMERNA TELESNA TEŽA IN DEBELOST V POVEZAVI Z GIBANJEM V PREDŠOLSKEM OBDOBJU
Darja Kosi Radovanović, 2016, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu, z naslovom Prekomerna telesna teža in debelost v povezavi z gibanjem v predšolskem obdobju, smo želeli na podlagi literature in virov ugotoviti ali in v kolikšni meri gibanje vpliva na prekomerno telesno težo in debelost predšolskega otroka. Opisali smo telesni in gibalni razvoj otroka, dejavnike razvoja, vlogo staršev in vzgojiteljev ter vpliv gibalnih dejavnosti na telesni in gibalni razvoj. Iskali smo vzroke za nastanek prekomerne telesne teže in debelosti ter posledice za zdravje. Spoznali smo možnosti preprečevanja vzrokov za nastanek prekomerne telesne teže in debelosti. Ugotavljali smo pomen gibalnih aktivnosti za otrokov gibalni razvoj, možnosti za gibalno aktivnost in se seznanili s pomenom načrtovanih gibalnih aktivnosti. Raziskovali smo vlogo redne gibalne dejavnosti, kot preventivo pred prekomerno telesno težo in debelostjo. Naše raziskovanje potrjuje dejstvo, da sta prekomerna telesna teža in debelost med otroki vedno bolj razširjena in da je treba k reševanju tega problema pristopiti na širši ravni v povezavi z različnimi institucijami. Da bi se izognili njunemu naraščanju je potrebno poskrbeti za preventivo v obliki zdravega načina življenja: to je zdrave prehrane in rednega gibalne aktivnosti.
Keywords: prevelika telesna teža, debelost, gibalna neaktivnost, gibalna aktivnost
Published in DKUM: 01.06.2016; Views: 1768; Downloads: 297
.pdf Full text (313,57 KB)

3.
PRIDOBITEV, OMEJITEV IN IZGUBA POSLOVNE SPOSOBNOSTI
Tomaž Vajnhandl, 2015, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga je bila napisana z željo, da bi se slovenska zakonodaja na področju instituta poslovne sposobnosti posodobila. V diplomski nalogi sem opisal postopek normalne pridobitve poslovne sposobnosti in vse izjeme. S primerjalno pravno metodo sem razložil, kako poteka pridobitev poslovne sposobnosti drugod po svetu. Opisal sem postopek odvzema delne poslovne sposobnosti, kot tudi postopek odvzema popolne poslovne sposobnosti. Prav tako sem razložil postopek ponovne pridobitve, tako delne, kot popolne poslovne sposobnosti. Posvetil sem se še postopku podaljšanja roditeljske pravice, ki je zelo podoben institut kot odvzem poslovne sposobnosti. Pri osebah, ki še niso dosegle starosti 18. let in niso same zmožne skrbeti zase oziroma za svoje pravice, se celo pogosteje uporablja, kot institut odvzema poslovne sposobnosti. Pri institutu poslovne sposobnosti sem v diplomski nalogi za slovenski pravni red predlagal podobne rešitve kot jih je našlo avstrijsko pravo, torej predvsem znižanje starostne meje za pridobitev delne poslovne sposobnosti in spregled manjših pravnih poslov, ki jih sklepajo osebe z delno poslovno sposobnostjo, spet po vzoru avstrijskega pravnega reda. Velik del diplomske naloge sem namenil centru za socialno delo, ki ima v postopku odvzema poslovne sposobnosti veliko vlogo. Po mojem mnenju je njegova vloga prevelika. Center za socialno delo lahko namreč predlaga začetek postopka, je v postopku stranka in na koncu postopka tudi postavi skrbnika. Temu skrbniku določi pravice in dolžnosti. Sodišče le okvirno določi pravice skrbnika. Center za socialno delo nato v popolnosti nadzoruje delo skrbnika. V diplomski nalogi sem omenil tudi nekaj drugih institutov, pri katerih ima center za socialno delo preveliko vlogo (npr. rejništvo in posvojitve). Prišel sem do ugotovitve, da do postopka odvzema poslovne sposobnosti ne prihaja tako pogosto, kot bi moralo, velik vzrok za to so predvsem stroški postopka, ki jih nosi predlagatelj, zaradi česar pogosto niti sodišče, niti javni tožilec, niti center za socialno delo ne predlaga postopka, ko bi ga po uradni dolžnosti moral. V diplomski nalogi sem prišel tudi do sklepa, da lahko v prihodnosti, po vzgledu drugih držav (predvsem Nemčije in Švedske), pričakujemo vedno manjšo uporabo postopka odvzema poslovne sposobnosti. V Družinskem zakoniku je bil predlog, da sodišče ne bi več začelo postopka odvzema poslovne sposobnosti, ko bi zaznalo, da ga oseba potrebuje, temveč bi takšno osebo le postavili pod skrbništvo. Ugotovil sem tudi, da se bo v prihodnosti delo centra za socialno delo na tem področju krčilo. Do takšne ugotovitve sem prišel zaradi določb Družinskega zakonika. Po njem sodišče sploh ne bi začelo postopka za odvzem poslovne sposobnosti osebi, ki ni zmožna sama skrbeti za svoje pravice, temveč bi takšni osebi le določilo skrbnika. Prav tako bi Družinski zakonik omejil še določene druge pravice centra za socialno delo, ki so opisane v samem diplomskem delu.
Keywords: Pravna sposobnost, fizična oseba, pridobitev delne poslovne sposobnosti, pridobitev popolne poslovne sposobnosti, roditeljska pravica, podaljšanje roditeljske pravice, odvzem delne poslovne sposobnosti, odvzem popolne poslovne sposobnosti, ponovna pridobitev poslovne sposobnosti, center za socialno delo, stroški, prevelika vloga centra za socialno delo, avstrijski sistem poslovne sposobnosti
Published in DKUM: 16.05.2016; Views: 4154; Downloads: 760
.pdf Full text (681,31 KB)

4.
SAMOMORILNO VEDENJE IN PREVELIKA TELESNA TEŽA
Kaja Lubej, 2016, master's thesis

Abstract: Samomorilno vedenje in prevelika telesna teža predstavljata globalni javnozdravstveni problem. Prevelika telesna teža je pogosto povezana s samomorilnimi mislimi ter depresijo in občutki osamljenosti. V magistrski nalogi smo se osredotočili na raziskovanje vpliva prevelike telesne teže na razvoj samomorilnih misli ter ugotavljali, kakšno vlogo imata pri tem depresija in občutek osamljenosti. Prav tako nas je zanimalo, ali prihaja pri pojavljanju samomorilnih misli zaradi prevelike telesne teže do razlik med ženskim in moškim spolom. Naš raziskovalni vzorec je zajemal 753 udeležencev, od tega 252 moških udeležencev in 501 ženska udeleženka. Od 753 udeležencev je imelo preveliko telesno težo 346 udeležencev, 385 udeležencev je imelo normalno telesno težo, 19 udeležencev je bilo blago podhranjenih, 2 udeleženca sta bila zmerno podhranjena, 1 udeleženec pa hudo. Raziskovalne podatke smo pridobili s pomočjo štirih vprašalnikov (vprašanja o demografskih podatkih, Paykelova lestvica samomorilnega vedenja – PSS, Vprašalnik depresije, anksioznosti in stresa – DASS-21 in Vprašalnik osamljenosti – DLS), ki smo jih objavili na spletu. Kljub pričakovanjem da bomo lahko večino hipotez sprejeli, smo morali vse hipoteze razen hipoteze 4 zavrniti, hipotezo 4 smo delno sprejeli. Rezultati raziskave so pokazali, da ni statistično pomembne povezave med preveliko telesno težo in samomorilnimi mislimi. Ugotovili smo, da različne stopnje depresije napovedujejo statistično pomembno povezavo z razvojem samomorilnih misli. Pričakovane razlike pri pojavljanju samomorilnih misli med moškim in ženskim spolom s preveliko telesno težo se niso pokazale. Ugotovili smo, da se samomorilne misli zaradi prevelike telesne teže pojavljajo skoraj enako pogosto tako pri ženskem kakor tudi moškem spolu. Statistično pomembna povezava se je pokazala med preveliko telesno težo in občutki osamljenosti v kategoriji osamljenosti Skupnost. V ostalih kategorijah osamljenosti se le-ta ni pokazala.
Keywords: prevelika telesna teža, samomorilne misli, samomorilno vedenje, telesna teža, depresija, osamljenost
Published in DKUM: 03.05.2016; Views: 2384; Downloads: 473
.pdf Full text (1,39 MB)

5.
Stress analysis of a unilateral complex partial denture using the finite-element method
Aleksandar Todorović, Katarina Radović, Aleksandar Grbović, Rebeka Rudolf, Ivana Maksimović, Dragoslav Stamenković, 2010, original scientific article

Abstract: Different types of dental restorations are used in the treatment of a unilateral, free-end saddle. A unilateral, complex, partial denture is one of the indications for this case of partial edentulousness. Consequently, the aim of this study was to stress test the unilateral complex partial denture model and its parts, under load, when changing the length of the free-end saddle. The stress distribution in canines and the first premolar, as the retention teeth, was examined under the influence of physiological and excessive occlusal forces by moving the point of attack in a distal direction. CATIA software was used for the creation of the 3D, fixed restoration unit model, in real size, with the appropriate supporting structures (canine and first premolar with present crowns, alveola, periodontal space) that are connected by the SD snap-in-latch attachment to the mobile portion of a partial denture. The mobile portion consists of an acrylate-coated metal base with three teeth (second premolar, first and second molars). The stress analysis, using the finite-element method, was performed under the application of physiological loads of 25 N, 50 N, 75 N and 100 N, and excessive loads of 300 N, 500 N and 700 N in the second premolar region, as well as in the first and second molar region. The results of the analysis showed that the largest amount of load under the application of physiological occlusal forces is positioned on the abutment teeth. Excessive forces are borne by the attachment. The stress analysis, performed on the unilateral complex partial denture model, suggested that the obtained stress values are lower than the limit values at which the plastic deformationin the model occurs.
Keywords: enostransko kompleksna proteza, pritrditev SD snap-in-latch, fiziološka obremenitev, prevelika obremenitev, zobotehnika
Published in DKUM: 10.07.2015; Views: 1710; Downloads: 89
.pdf Full text (233,65 KB)
This document has many files! More...

6.
KAKO NAJ UČITELJ V RAZREDU OBVLADA SVOJA NEGATIVNA ČUSTVA?
Zita Šimonka, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Osrednji problem diplomske naloge je bil ugotoviti vzroke za nastanek negativnih čustev pri učiteljih v razredu ter načine za njihovo obvladovanje. Glede na to, da dandanes veliko slišimo o tem, kakšen naj bi bil dober učitelj, sem raziskala, v kolikšni meri se učitelji strinjajo in po lastni presoji ustrezajo mitom o dobrem učitelju. Pretirano oklepanje mitov o idealnem učitelju namreč vodi v učiteljeva prevelika pričakovanja in odgovornost, kar posledično lahko vodi do izgorelosti ter nastanka negativnih čustvenih stanj brez posredovanja učencev. V teoretičnem delu naloge sem zato opredelila, kaj so pravzaprav čustva, kaj je njihova funkcija, kako jih izražamo in uravnavamo. Raziskala sem tudi vloge učitelja znotraj razreda, opredelila njegovo emocionalno delo in posledice morebitnih prevelikih pričakovanj in odgovornosti v razredu. V empiričnem delu naloge sem na vzorcu 137 osnovnošolskih učiteljev raziskovala njihovo srečevanje in spoprijemanje z negativnimi čustvi, iskala vzroke za njihov nastanek ter poskušala najti rešitev, ki bi učiteljem pomagala pri lažjem obvladovanju negativnih čustev v razredu. Na osnovi dobljenih empiričnih podatkov je bilo ugotovljeno, da v povprečju vsi učitelji v takšni ali drugačni meri doživljajo negativna čustva v razredu. Nekateri se s svojimi negativnimi čustvi spoprimejo lažje, večini pa to povzroča problem. Učitelji pri iskanju vzrokov za negativna čustva pogosto izhajajo iz učenca, medtem ko morda ravno zaradi prevelikih pričakovanj od samega sebe neposredno povzročajo ta čustva sami.
Keywords: negativna čustva, učitelj, spoprijemanje, razred, prevelika pričakovanja, izgorelost
Published in DKUM: 20.09.2013; Views: 2977; Downloads: 307
.pdf Full text (1,52 MB)

Search done in 0.14 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica