| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 46
First pagePrevious page12345Next pageLast page
1.
Goljufije s pametnimi pogodbami : magistrsko delo
Luka Modic, 2024, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu je bilo podrobno proučeno pojavljanje prevar s pametnimi pogodbami in kriptovalutami. Finančne prevare so spremljale človeštvo že vsaj od srednjega veka, ko so storilci izkoriščali vojne in se izdajali za bogate vojne ujetnike, da bi zbirali denar od nevednežev. Z razcvetom interneta so se te goljufije preselile na splet, kjer so njihov razvoj omogočili predvsem elektronska pošta in socialna omrežja. Sprva so storilce omejevale možnosti prenosa denarja od žrtve k njim, vendar pa je pojav kriptovalut, nevidnega, virtualnega plačilnega sredstva, ki ga omogočajo internet in računalniki, prinesel tudi izvedbo hitrih plačil brez nadzornikov ali posrednikov. Ta inovacija je omogočila tudi pojav posebnih programov, ki se imenujejo pametne pogodbe. V raziskavi so analizirane različne vrste prevar, ki so pogoste v svetu decentraliziranih financ (DeFi). Poseben poudarek je bil namenjen naravi pametnih pogodb, njihovi decentralizirani strukturi in ranljivosti za zlorabe. Ugotovljeno je, da pametne pogodbe odpravljajo potrebo po posrednikih ter omogočajo neposredno avtonomno izvrševanje pogodbenih določil. Kljub temu pa so obravnavane tudi inherentne nevarnosti in ranljivosti teh digitalnih orodij. Raziskava je identificirala specifične goljufive aktivnosti, povezane s pametnimi pogodbami, kot so ustvarjanje in nenadno izginotje projektov, manipulacija z zalogo kovancev ter izvrševanje skritih funkcij v pogodbah. Ocenjeni so gospodarski vplivi teh prevar na posameznike in širše finančne sisteme. Predstavljene so študije primerov, ki prikazujejo različne tehnike prevar, kot so Ponzijeve sheme in napadi s phishingom. Obravnavani so bili tudi izzivi pri regulaciji in varnosti pametnih pogodb zaradi pomanjkanja standardiziranega nadzora. Zaključeno je bilo, da kljub pomembnim prednostim pametnih pogodb njihova potencialna zloraba zahteva temeljit nadzor in robustne varnostne ukrepe.
Keywords: kriptovalute, pametne pogodbe, finančne prevare, magistrska dela
Published in DKUM: 26.09.2024; Views: 0; Downloads: 9
.pdf Full text (767,22 KB)

2.
Starejši kot žrtve spletnih prevar : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa Varstvoslovje
Tiva Prhaj, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Svet tehnologije se iz dneva v dan bolj razvija. Z večanjem števila aplikacij in spletnih strani se sorazmerno povečuje tudi število uporabnikov. Vemo, da se uporaba tehnologije vključuje v naše vsakodnevno življenje. Z razvojem tehnologije posodabljajo svoja znanja tudi spletni prevaranti, ki prežijo na žrtve. Diplomsko delo obravnava temo spletnih prevar, ki se osredotočajo na starejšo populacijo. Po številnih prebranih člankih, študijah in raziskavah je razvidno, da je problem postal že kar vsakdanji, namreč število spletnih prevar pri starostnikih se iz leta v leto stopnjuje. Ker je to področje pri nas malo raziskano, diplomsko delo posega po tuji literaturi. Sledi konkretno prebiranje, povzemanje, primerjanje in izpisovanje uporabnih podatkov. Ne glede na to, da starejša populacija ni tako številčna pri uporabi spleta kot mlajša, so spletne prevare še vedno velik problem, ki mu je treba posvetiti veliko pozornosti. V primeru, da uporabnik zazna, da je žrtev spletne prevare, diplomsko delo podaja nekaj spletnih strani, kamor se lahko zateče po pomoč. S prijavo prevare lahko preprečijo, da bi na enak način oškodovali še koga drugega. Ozaveščenost bi lahko dopolnili z več različnimi računalniškimi delavnicami, katerih glavne točke so opisane v diplomskem delu. Ugotovitve, predstavljene v diplomskem delu, je mogoče upoštevati pri ozaveščanju starejših ljudi za varno uporabo spleta in pazljivost pri spletnih prevarah ter deljenju svojih osebnih podatkov.
Keywords: spletne prevare, goljufije, starostniki, ranljivost, diplomske naloge
Published in DKUM: 23.07.2024; Views: 153; Downloads: 44
.pdf Full text (573,24 KB)

3.
Plenilske revije
Dušica Pahor, 2016, preface, editorial, afterword

Keywords: založništvo, znanost, odprt pristop, prevare, Beallov seznam
Published in DKUM: 11.04.2024; Views: 114; Downloads: 5
.pdf Full text (64,29 KB)
This document has many files! More...
This document is also a collection of 1 document!

4.
Varnost in zasebnost pri spletnem nakupovanju z vidika potrošnikov
Eva Borec, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Namen diplomskega dela je bilo preučiti varnost in zasebnost potrošnikov pri spletnem nakupovanju. Ker je spletno nakupovanje močno naraslo zadnja leta, so se na spletu pojavile množične prevare, te smo podrobneje opisali v diplomskem delu. Namen je opozoriti kupce glede varnosti in zasebnosti pri spletnem nakupovanju, da bi se zavarovali pred morebitnimi spletnimi prevarami. Tekom diplomskega dela smo uporabili naslednji metodi: metoda deskripcije (s katero smo opredelili osnovne pojme ključne za razumevanje obravnavane tematike) ter metodo analize. Opravili smo kvantitativno raziskavo – anketo. V zaključnem delu smo odgovarjali na raziskovalna vprašanja, ki smo si jih zastavili pred izvedeno raziskavo. Na podlagi tega smo prišli do zaključka, da obstajajo nekatere razlike glede zasebnosti in varnosti pri spletnem nakupovanju med starejšimi in mlajšimi potrošniki. Priporočili bi, da bi se podobne raziskave izvajale redno vsaj 1x letno, saj bi s tem dobili pogled kako se mnenja različnih starostnih skupin razlikuje skozi leta.
Keywords: spletno nakupovanje, potrošnik, spletne prevare, varnost, zasebnost
Published in DKUM: 01.12.2023; Views: 435; Downloads: 59
.pdf Full text (2,09 MB)

5.
Poštenost zaposlenih v podjetju x in anonimni namigi o spornih dejanjih
Goran Kozar, 2023, master's thesis

Abstract: Etičnost in poštenost v podjetju X nista le formalna načela, temveč tvorita temelje za zaupanja vreden odnos med zaposlenimi, vodstvom in podjetjem. Poudarek na poštenosti je ključnega pomena, saj ustvarja okolje, kjer se zaposleni počutijo cenjene in zavezane visokim etičnim standardom, kar pozitivno vpliva na učinkovitost in ugled podjetja. Anonimni namigi o morebitnih nepravilnostih v podjetju so koristni za odkrivanje in odpravljanje neetičnih dejanj. Zagotavljajo anonimnost, ki spodbuja več zaposlenih k sodelovanju v razkrivanju potencialnih težav. Vendar pa prinašajo tudi izzive, kot je možnost zlorabe sistema in potreba po natančni preiskavi. Preprečevanje neetičnih zadev v podjetju je ključno za ohranjanje ugleda, zaupanja strank in ustvarjanje prijetnega delovnega okolja. To zahteva vzpostavitev jasne etične kulture, vključno z etičnimi smernicami, ki jih morajo vsi zaposleni razumeti in sprejeti. Vodstvo mora biti zgled, usposabljanje zaposlenih pa redno in celovito. Kazni za kršitve in sistem za spremljanje ter prilagajanje ukrepov so prav tako ključni elementi preprečevanja nepravilnosti. Empirični del magistrske naloge se osredotoča na poštenost zaposlenih in anonimne namige o nepravilnostih. S pomočjo anketnega vprašalnika, izpolnjenega s strani zaposlenih v podjetju X, preučujemo njihovo razumevanje etičnih vrednot, ravnanje v primeru neetičnih dejanj ter odzive na ugotovljene sporne situacije. Pridobljene rezultate primerjamo z ugotovitvami tujih raziskav. V zaključku je poštenost ključna za etično poslovanje v podjetju X, ki ga podpirajo anonimni namigi kot orodje za ohranjanje integritete. Empirična raziskava pomaga razumeti stanje poštenosti in učinkovitost sistema namigov v konkretnem kontekstu podjetja X ter primerjati te ugotovitve z raziskavami iz drugih držav.
Keywords: prevare v podjetju, namigi o prevarah, etični kodeks, poštenost zaposlenih, sporna dejanja v podjetju
Published in DKUM: 16.11.2023; Views: 651; Downloads: 47
.pdf Full text (2,33 MB)

6.
Informacijske rešitve pri odkrivanju finančnih prevar
Nina Vita Zidarič, 2023, master's thesis

Abstract: Tehnološki napredek je nedvomno spremenil način opravljanja bančnih storitev, saj ponuja udobje, učinkovitost in razširjene funkcije. Vendar pa je tehnologija poleg prednosti prinesla tudi precejšnje zaplete, ki jih morajo banke obvladovati. Naša naloga se osredotoči na informacijske rešitve za odkrivanje finančnih goljufij prevar, ki imajo ključno vlogo v zagotavljanju stabilnega bančnega okolja. V današnjem digitalnem okolju, v katerem bančne transakcije potekajo preko spleta, kršitve varnosti podatkov pa predstavljajo velika tveganja, so zanesljive rešitve za odkrivanje goljufij bistvenega pomena za banke, da zagotovijo varnost in celovitost svojega poslovanja. Te rešitve uporabljajo najsodobnejše tehnologije, kot so podatkovno rudarjenje, strojno učenje in umetno inteligenco, za analizo velikih količin finančnih podatkov in prepoznavanje vzorcev, ki kažejo na goljufivo ravnanje. S spremljanjem transakcij v realnem času in povezovanjem več virov podatkov te rešitve bankam omogočajo hitro odkrivanje sumljivih dejavnosti in sprejemanje potrebnih ukrepov za zmanjšanje morebitnih izgub. Poleg tega vključujejo napredno analitiko za prepoznavanje zapletenih vzorcev goljufij in prilagajanje razvijajočim se taktikam goljufij. Ključni vidik teh rešitev je tudi skladnost z bančnimi regulacijami, ki pomagajo bankam upoštevati predpise in zahteve za poročanje ter zagotavljajo preglednost in odgovornost. Z uvedbo informacijskih rešitev za odkrivanje finančnih goljufij se lahko banke proaktivno borijo proti finančnim goljufijam, ščitijo premoženje strank ter ohranjajo zaupanje svojih strank. S pomočjo obstoječe literature smo zasnovali konceptualno zasnovo informacijskega orodja, ki izhaja iz tehnike nadzorovanega učenja za odkrivanje transakcijskih prevar s kreditnimi karticami.
Keywords: Informacijske rešitve, bančni sektor, informacijski sistem, finančne prevare, sistem za odkrivanje goljufij, kreditne kartice
Published in DKUM: 09.10.2023; Views: 355; Downloads: 57
.pdf Full text (1,69 MB)

7.
Neverbalna komunikacija v trenutkih neiskrenosti in zavajanja : diplomsko delo
Blaž Benedičič, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Cilj diplomskega dela je bil prepoznati neverbalne znake prevare. Z literaturo smo povezali znano o neiskrenosti in neverbalni komunikaciji, s tem pa izluščili tiste vizualne signale, ki prevaro nakazujejo. Ugotovili smo, da se telesna govorica močno prepleta z resničnostjo izjav in jo lahko jasno odraža, še posebej takrat, ko je sumljeno neiskrena oseba postavljena v položaj, kjer mora svoja dejanja in besede pojasniti, denimo pred televizijsko kamero. Teorijo smo nato uporabili za analizo primera. Ugotovili smo, da je mogoče določiti trenutke, ko oseba zelo verjetno laže, če poznamo njeno običajno vedenje in smo pozorni na vse neverbalne znake ter kontekst.
Keywords: neiskrenost, laž, neverbalni znaki prevare, telesna govorica
Published in DKUM: 21.10.2022; Views: 599; Downloads: 101
.pdf Full text (1,02 MB)

8.
Ozaveščenost računovodij o vlogi forenzičnega računovodstva pri odkrivanju poslovnih prevar
Teja Zazijal, 2021, master's thesis

Abstract: V podjetjih so računovodje glavni skrbniki gospodarske slike podjetja, zato morajo imeti računovodje veliko strokovnega znanja in izkušenj. Vendar se v računovodski dejavnosti večkrat dogajajo prevarantska dejanja zaradi kreativnosti zaposlenih v podjetjih. Ravno računovodje so mnogokrat sostorilci ali storilci pri prevarah, ki so se v podjetju zgodile. Ob pojavu svetovno znanih prevar in kriz se je v poslovnem življenju uveljavil nov vidik računovodske dejavnosti, ki ga imenujemo forenzično računovodstvo. Le-to profesionalno računovodsko presoja resničnost in poštenost obravnave in prikazovanja gospodarskih kategorij ter poročanje o njih za poslovne ter sodne namene. Vendar je forenzično računovodstvo v primerjavi z drugimi računovodskimi dejavnostmi predvsem mlajše, zato veliko ljudi, tudi računovodje, ne pozna pojma forenzično računovodstvo in ga povezuje z napačnimi pojmi. Ker prevare v računovodski dejavnosti zaradi turbulentnih časov na svetu vedno bolj naraščajo, je ozaveščenost računovodij o prevarah in drugih gospodarskih kriminalnih dejanjih zelo pomembna zaradi posledic, ki jih gospodarska kazniva dejanja prinašajo. V teoretičnem delu magistrskega dela smo opisovali dejavnost računovodstvo, dejavnost forenzično računovodstvo, forenzičnega računovodjo in poslovne prevare v računovodskih izkazih s pomočjo domače in tuje literature. V empiričnem delu magistrskega dela smo s pomočjo raziskave preučili ozaveščenost računovodij o vlogi forenzičnega računovodstva pri odkrivanju poslovnih prevar. Pripravili smo anketni vprašalnik, ki smo ga razdelili med 117 računovodij zaposlenih v Sloveniji in na podlagi pridobljenih rezultatov potrdili eno zastavljeno hipotezo in zavrnili tri zastavljene hipoteze: Hipotezo 1, ki trdi, da stopnja izobrazbe pomembno vpliva na ozaveščenost računovodij o vlogi forenzičnega računovodstva pri odkrivanju prevar, smo potrdili. Hipotezo 2, ki trdi, da so računovodje, ki so zaposlene v računovodskem servisu bolj ozaveščene o vlogi forenzičnega računovodstva kakor računovodje zaposlene v proizvodnih podjetjih, smo zavrnili. Hipotezo 3, ki trdi, da je stopnja ozaveščenosti med sodelavci v računovodstvu v proizvodnih podjetjih nizka, smo zavrnili. Hipotezo 4, ki trdi, da je stopnja ozaveščenosti med sodelavci v računovodstvu v računovodskih servisih visoka, smo zavrnili.
Keywords: forenzično računovodstvo, prevare, računovodstvo, forenzični računovodja
Published in DKUM: 28.02.2022; Views: 987; Downloads: 161
.pdf Full text (3,21 MB)

9.
Iluzije v sodobnem slikarstvu : diplomski seminar
Sabina Brumec, 2014, undergraduate thesis

Abstract: Nalogo sem si zastavila tako, da najprej ugotovim, kaj so iluzije, kako nastanejo, zakaj jih vsak drugače vidi. Proučila sem več različnih knjig, kjer imajo avtorji svojo teorijo in svoj pogled na iluzije, kar je tudi poglavje mojega dela. Bolj temeljito sem se lotila bolj znanih sodobnih avtorjev kot so Sandro Del-Prete, katerega umetnost me je prevzela zaradi njegove šahovnice, ki je popolnoma nemogoča in ti ponuja veliko za razmislek. Octavio Ocampo se za razliko od Del-Pretea ukvarja predvsem z prvim in drugim videnjem, kjer cilja predvsem na portrete znanih oseb, kar me je tudi prevzelo, saj pri določenih delih, kot pravi Seckel, v portretu prikaže celotno zgodbo ali življenjepis. Izbrala pa sem tudi še malo mlajšega avtorja Akiyoshi Kitaoka, ki pa se skoraj izključno ukvarja samo z virtualno iluzijo in optičnimi prevarami, narejenimi z sodobno tehnologijo – računalniki. Ugotovili bomo, da so si še takorazlične tehnike in motivi lahko tako zelo sorodni. Prav tako pa bomo odkrili kako dojemamo njihova posamezna dela. Kaj je figura in kaj ozadje, iz likovne teorije.
Keywords: Optične prevare, iluzije, likovna teorija, gestalt psihologija, sodobni iluzionistični slikarji.
Published in DKUM: 28.01.2022; Views: 28166; Downloads: 42
.pdf Full text (2,27 MB)

10.
UPORABA ANALITIČNIH PRISTOPOV PRI ODKRIVANJU PREVAR V RAČUNOVODSKIH IZKAZIH
Rebeka Dobaja, 2021, master's thesis

Abstract: Računovodske prevare in še posebej prevarantsko poročanje so pereč problem, ki predstavljajo trn v peti revizorjev, investitorjem, forenzičnim računovodjem in vsem drugim, ki sprejemajo odločitve o obravnavanem podjetju. Na prvi pogled je precej težko oceniti, ali podjetje resnično in pošteno prikazuje svoje poslovanje skozi računovodske izkaze in poslovno poročilo. Zato so se v praksi uveljavile različne tehnike, načini, pristopi, ki odločevalcem omogočajo pridobitev informacij na drugačen način, s tem pa bodo ocenili verjetnost, ali podjetje prevarantsko poroča ali ne. Cilj magistrske naloge je preučiti analitične pristope, njihove sestavne dele, izračune in interpretacijo rezultatov ter le-to uporabiti na primeru podjetja, ki verjetno ni manipulator, in na primeru podjetja, ki verjetno je manipulator. Uporabljena modela sta nam podala rezultate in informacije, s katerimi smo lahko potrdili že znana dejstva o podjetjih, predstavili informacijo za tiste, ki se o obravnavanem podjetju odločajo in sprejemajo odločitve, ter primerjali razlike in podobnosti dobljenih končnih rezultatov za tekoče leto in še za štiri pretekla leta med dvema različnima podjetjema. Za podjetje X smo na podlagi modela M-vrednosti in modela C-vrednosti ugotovili, da z veliko verjetnostjo ni manipulator, za podjetje Y pa smo na podlagi istih modelov ugotovili, da je večja verjetnost, da je podjetje Y manipulator, posledično pa so računovodski izkazi prikrojeni. To smo ugotovili predvsem za leto 2017 in 2020 na podlagi modela M-vrednosti, na podlagi modela C-vrednosti pa zgolj za leto 2020. Po opravljenih preučevanjih modelov in analitičnih pristopov ugotavljamo, da modeli niso povsem zanesljivi, pa vendar bi lahko odločevalcem lahko pravilno sugerirali pri sprejemanju odločitev oziroma vsaj pri ocenjevanju tveganosti sprejema odločitve glede obravnavanega podjetja.
Keywords: Računovodske prevare, prevarantsko poročanje, upravljanje s tveganji, Beneish model M-vrednosti, Montier model C-vrednosti
Published in DKUM: 21.10.2021; Views: 1062; Downloads: 160
.pdf Full text (2,27 MB)

Search done in 0.21 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica