| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 29
First pagePrevious page123Next pageLast page
1.
Vpliv možganske krvavitve pri nedonošenčkih na kognitivni razvoj v poznejših starostnih obdobjih
Nina Malek, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Prezgodnji porod je najpomembnejša determinanta neželenih izidov v smislu preživetja, kakovosti življenja, psihosocialnega in čustvenega vpliva na družino. Nedonošenčki so novorojenčki, rojeni pred 37. tednom gestacijske starosti. Namen zaključnega dela je na podlagi pregleda literature raziskati, kako možganska krvavitev pri nedonošenčkih vpliva na kognitivni razvoj.V zaključnem delu smo uporabili deskriptivno ali opisno metodo dela. Znanstveno literaturo smo iskali v naslednjih tujih podatkovnih bazah: PubMed, Cumulative Index to Nursing and Allied Health Literature (CINAHL), Cochrane Library in Science Direct. Dodatno smo uporabili še bazo Google Učenjak. Vse članke, ki so ustrezali našim omejitvam, smo prikazali s pomočjo evalvacijske tabele.V končno analizo smo vključili 9 raziskav. Ugotovili smo, da imajo otroci, ki so ob rojstvu utrpeli intrakranialne krvavitve, težave v razvoju, ki so vidne v času razvoja. Vse izmed vključenih raziskav so pokazale, da ima možganska krvavitev nedonošenčka negativen vpliv na kognitivni razvoj. Le-ta je odvisen od velikosti in stopnje krvavitve.Na podlagi pregleda literature lahko trdimo, da je področje sicer raziskano, vendar manjkajo raziskave, ki bi posebej opredeljevale različne kognitivne težave, nastale kot posledica možganske krvavitve.
Keywords: prezgodnji porod, nedonošenčki, možganska krvavitev, kognitivni razvoj
Published in DKUM: 30.05.2024; Views: 204; Downloads: 36
.pdf Full text (1,74 MB)

2.
Vpliv porodnih načrtov na porodne izkušnje
Sonja Gašpar, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Porodni načrt pomaga vzpostaviti lažjo komunikacijo med zdravstvenim osebjem in nosečnico. Je pisni dokument nosečnice, ki opisuje njene čustvene in fizične želje glede poroda. Namen zaključnega dela je s pregledom znanstvene literature ugotoviti, kako porodni načrt vpliva na porodne izkušnje otročnice. Metode: Uporabili smo metode pregleda, analize in sinteze domače in tuje znanstvene literature ter metodo kompilacije. Literaturo smo iskali s pomočjo določenih vključitvenih in izključitvenih kriterijev po mednarodnih podatkovnih bazah PubMed, CINAHL, Cochrane Library ter Web of Science. Rezultati: V končno analizo smo vključili sedem člankov iz katerih smo ugotovili, da porodni načrt lahko tako pozitivno kot tudi negativno vpliva na porodne izkušnje. Porodni načrt lahko pozitivno vpliva na boljšo komunikacijo, na boljšo oceno Apgarja pri novorojenčku, pripomore k hitrejšemu pridobivanju informacij zdravstvenemu osebju in omogoča izpolnjevanje želja porodnic med porodom. Do negativnih izkušenj porodnic pride, kadar porod ni bil skladen porodnemu načrtu oziroma pričakovanja porodnic niso bila izpolnjena. Razprava in zaključek: Vpliv porodnih načrtov na porodne izkušnje je treba še nadalje raziskovati in javno o tem razpravljati. S tem bi ženske poučili o porodnih načrtih in kako lahko porodni načrt pripomore k razumevanju in poteku poroda ter k uresničevanju njihovih želja.
Keywords: nosečnice, porodni načrt, porod, porodne izkušnje
Published in DKUM: 11.07.2023; Views: 459; Downloads: 76
.pdf Full text (739,31 KB)

3.
Srčni utrip kobile pred in med žrebitvijo : diplomsko delo
Urška Plantev, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Gospodarna reja konj vključuje tudi brejost in porode. Vsak rejec mora tako vedeti, kako je v tem obdobju treba ravnati in tudi kakšne spremembe se dogajajo v telesu kobile. Srčni utrip je le eden izmed dejavnikov, ki ga v času brejosti lahko spremljamo in nam lahko pove nekaj več o dogajanju v tem zanimivem obdobju. Pri posavski pasmi, ki je usmerjena v vzrejo žrebet, smo opravili raziskavo, ki je pokazala, kako se srčni utrip v obdobju brejosti spreminja, natančneje viša, zaradi pospešenega metabolizma in razvoja žrebeta v njenem telesu. Porod je dogodek, ki ga ne ujamemo vedno, vendar so nam podatki, pridobljeni med porodom, dali nov vpogled v dogajanje med popadki in iztiskanjem ploda. Rezultati so nas namreč nekoliko presenetili. Izmerili smo tudi utrip moškega žrebeta med prostim gibanjem po boksu in tudi med sesanjem. Neinvazivna tehnika, s katero bi lahko vsak lastnik plemenske kobile preveril, ali je breja ali ne, bi se lahko z nekaj več raziskavami razširila tudi po kmetijah.
Keywords: kobila, brejost, porod, srčni utrip
Published in DKUM: 28.02.2022; Views: 948; Downloads: 46
.pdf Full text (1,46 MB)

4.
Bronhopulmonalna displazija pri nedonošenčku
Špela Tomažič, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Ko se otrok rodi prezgodaj, se njegov organizem ni sposoben takoj prilagoditi na nove razmere, posledično se pojavijo težave, ki lahko vodijo v bolezen. Med najpogostejše kronične pljučne bolezni otrok uvrščamo bronhopulmonalno displazijo. Njena pojavnost ostaja nespremenjena in zahteva dolgotrajno zdravljenje s kisikom, kljub napredku, nenehnemu razvijanju neonatologije in nasploh zdravljenja nedonošenčkov.
Keywords: Prezgodnji porod, otrok, kronična pljučna bolezen
Published in DKUM: 22.11.2021; Views: 1498; Downloads: 167
.pdf Full text (916,13 KB)

5.
Vpliv kajenja v nosečnosti na prezgodnji porod
Urška Stoklas, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Čas nosečnosti in poroda uvrščamo med fiziološke procese, vendar pa obstaja veliko dejavnikov, ki lahko močno vplivajo na zdravje še nerojenega otroka in bodoče matere. Eden izmed njih je kajenje. Kajenje je lahko eden izmed vzrokov, ki povzročijo prezgodnji porod, nizko porodno težo ter umrljivost otrok takoj po rojstvu ali v zgodnjem otroštvu. Metode: Uporabili smo sistematični pregled, analizo in sintezo znanstvene in strokovne literature iz zbirk podatkov Pub Med, CINAHL in Web of Science. Omejitveni kriteriji so bili celotno dostopni članki v angleškem jeziku, objavljeni med letoma 2011 in 2021. Oblikovan je bil konceptualni model PICOT s ključnimi besedami: nosečnice, kajenje med nosečnostjo in prezgodnji porod. Ocena kakovosti dokazov je prikazana v hierarhiji dokazov. Podatki so obdelani s tematsko analizo. Rezultati: V končni pregled je bilo vključenih 10 člankov. Oblikovali smo glavno vsebinsko kategorijo z naslovov vpliv kajenja v nosečnosti na prezgodnji porod in najpogostejši podkategoriji škodljivi vplivi in izidi nosečnosti. Glavna ugotovitev našega pregleda literature je bila, da kajenje močno vpliva na prezgodnji porod. Razprava in sklep: Raziskava potrjuje, da na prezgodnji porod lahko vpliva čas nosečnosti, ko je nosečnica kadila, ter število dnevno pokajenih cigaret. Otroci nosečnic, ki so med nosečnostjo kadile, lahko imajo težave pri kognitivnem razvoju, pojavijo se jim lahko bolezni dihal, srčno-žilnega in živčnega sistema ter so bolj podvrženi alergijam. S preventivnim ravnanjem preprečimo veliko prezgodnjih porodov in ostalih zapletov po njem. Smiselno bi bilo, da bi zdravstveni delavci pogosteje in učinkoviteje izobraževali populacijo o škodljivosti kajenja. Posebno pozornost pa bi posvetili nosečnicam.
Keywords: kajenje, pasivno kajenje, cigaretni dim, prezgodnji porod, nizka porodna teža
Published in DKUM: 23.09.2021; Views: 1319; Downloads: 205
.pdf Full text (538,32 KB)

6.
Soočanje staršev z oskrbo nedonošenčka v intenzivni enoti
Kristina Vrhovac, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Noben starš ni pripravljen na predčasen porod, zato jih lahko to pripelje do različnih življenjskih stisk. Predčasen porod in sama oskrba nedonošenčka močno vplivata na starše, na njihove občutke in obnašanje, zato je pomembno, da nedonošenčka in starše vedno obravnavamo skupaj in holistično. Metode: Izvedli smo pregled literature v podatkovnih bazah MEDLINE in CINAHL s kvalitativno vsebinsko analizo in sintezo. Uporabili smo opisno metodo dela. Literaturo smo uvozili v program Mendeley, izvedli pregled, analizo in sintezo literature ter jo predstavili v tabelah. Rezultati: Starši se pri oskrbi nedonošenčka soočajo z različnimi negativnimi občutki, ki so odvisni od zdravstvenega stanja njihovega nedonošenčka. Najpogostejši občutki so stres, tesnobnost, depresija, nekontrolirana čustva, občutki nemoči, pasivnosti in izključenosti iz oskrbe, kar lahko posledično povzroči tudi posttravmatski sindrom. Zdravstveni delavci morajo znati oceniti potrebe staršev, jim biti v oporo in na voljo za njihova vprašanja. Razprava in sklep: Ugotovili smo, da imajo zdravstveni delavci pri oskrbi nedonošenčka in njegovih staršev veliko vlogo. Nujno je potrebno vzpostaviti dobro komunikacijo in partnerski odnos, saj tako hkrati izboljšamo zadovoljstvo in dobro počutje staršev ter nedonošenčka. Starše je treba v oskrbo vključiti takoj, ko je to mogoče, z njimi izvajati različne intervencije za ohranjanje vezi z nedonošenčkom, pa tudi ukrepe, ki lahko zmanjšajo negativne občutke in njihove posledice. Zdravstveni delavci morajo biti dobro strokovno izobraženi, obvladati morajo različne tehnike komunikacije in opazovanja ter v oskrbo vključiti tudi druge potrebne strokovnjake.
Keywords: predčasen porod, predčasno rojen otrok, spoprijemanje, starši
Published in DKUM: 03.05.2021; Views: 1010; Downloads: 141
.pdf Full text (1,01 MB)

7.
Neonaticid - vzroki in prevencija : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa Varstvoslovje
Tina Arko, 2020, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi predstavimo kaj je neonaticid in kako se razlikuje od detomora in od umora otroka na splošno. Predstavimo razvoj skozi zgodovino, saj je bil neonaticid prisoten že v antični Grčiji in Rimu, prav tako ga poznajo v vseh kulturah po celem svetu. Predstavimo in razložimo kakšni so motivi in možni razlogi zaradi katerih bi nosečnica pomislila na neonaticid ter kako naj bi izgledala tipična storilka. Čeprav je večina storilk mladih, samskih in manj izobraženih, se pojavljajo primeri starejših, izobraženih, zaposlenih in poročenih storilk, tako opozorimo na to, da ne moremo govoriti o tipični storilki. Opozorimo tudi na razliko med neonaticidom in detomorom, saj pri detomoru večjo vlogo igrajo duševne in osebnostne motnje. Predstavimo problem zanikanja in zakrivanja nosečnosti, ki sta velika indikatorja za možen neonaticid. Izpostavimo tudi dejstvo, da je samo raziskovanje neonaticida oteženo, saj veliko primerov pade v polje sive kriminalitete. V nadaljevanju se poglobimo v prevencijo. Najprej se je potrebno osredotočiti na preprečitev same nosečnosti. To lahko storimo s pomočjo kontracepcije in spolne vzgoje. Nato poudarimo, da je potrebno izobraziti mlade kako prepoznati znake nosečnosti, ter kakšne možnosti določena država ponuja v primeru, da do nosečnosti pride in bi jo posameznice želele prekiniti. Izpostavimo, da je v takih primerih potrebno vzpostaviti tudi zaupanje do bližnjih, saj obstajajo alternativne možnosti, za katere morebitne storilke ne vedo. Odvisno je od države do države a veliko jih ponuja možnosti kot so varno zavetje, inkubatorji za novorojenčke in anonimni porod. Te možnosti predstavimo in prikažemo kako delujejo, ter kako so lahko učinkoviti. Nazadnje predstavimo tudi stanje v Sloveniji, koliko neonaticidov oziroma detomorov imamo pri nas, ter če država ponuja možnost takih alternativ, kot smo jih spoznali v prejšnjih poglavjih.
Keywords: diplomske naloge, detomor, neonaticid, nezaželena nosečnost, socialna zavednost, inkubatorji, anonimni porod
Published in DKUM: 21.09.2020; Views: 760; Downloads: 90
.pdf Full text (1,13 MB)

8.
Kakovost in spoštovanje v babiški skrbi za porodnico
Tadeja Čep, 2020, master's thesis

Abstract: Izhodišča (namen): Magistrsko delo je usmerjeno v proučevanje pojavnosti nespoštljivega ravnanja pri skrbi za porodnico. Ocenili smo odstotek žensk v Sloveniji, ki so ob porodu doživele nespoštljivo ravnanje in opisali obliko nespoštljivega ravnanja ter podatke primerjali z rezultati obstoječih raziskav. Raziskovalna metodologija in metode: V teoretičnem delu je bil narejen pregled znanstvene literature na temo kakovosti in spoštovanja v obporodni oskrbi, v empiričnem delu je bila narejena opazovalna presečna raziskava. Uporabili smo metodo anketiranja. Za vrednotenje zastavljene hipoteze smo uporabili hi-kvadrat test. Za preverjanje hipoteze in ugotavljanje statistično pomembnih razlik smo uporabili p-vrednost (p<0,05). Podatke, zbrane z odprtim tipom vprašanja v anketnem vprašalniku, smo analizirali z metodo analize vsebine. Rezultati: Ovrgli smo zastavljeno hipotezo, da je bilo več kot 20 % porodnic v Sloveniji deležnih ene ali več oblik nespoštljivega ravnanja, le-teh je bilo 15,9 %, kar je primerljivo z raziskavami iz drugih držav. Kot glavne elemente kakovosti v babiški skrbi za porodnico smo prepoznali varnost, strokovnost in opolnomočenje. Diskusija in zaključek: Ugotovili smo, da je večina porodnic v obporodni oskrbi doživela spoštljivo obravnavo. Babice in medicinske sestre so zdravstveni strokovnjaki, ki so v stalnem stiku s porodnico, zato so v idealnem položaju, da interese porodnice zagovarjajo in podpirajo ter so prva obrambna linija proti nespoštljivi in nekakovostni obravnavi.
Keywords: porod, neprimerna oskrba, babištvo, spoštljiva skrb za matere, porodniško nasilje, zloraba
Published in DKUM: 03.03.2020; Views: 1570; Downloads: 317
.pdf Full text (987,09 KB)

9.
Prednosti uporabe kenguru metode pri nedonošenčku
Ana Katarina Zorman, 2019, undergraduate thesis

Abstract: Teoretična izhodišča: Prezgodnji porod je vodilni vzrok za neonatalno umrljivost in obolevnost. Za nedonošenčke je značilno, da se soočajo s številnimi težavami v razvoju. Z namenom preprečevanja teh zapletov se uporablja kenguru metodo. Dokazano ima metoda številne prednosti za nedonošenčke in njegove starše. Metoda v revnih državah nedonošenčkom omogoča preživetje, v razvitih pa staršem omogoči boljšo povezanost z svojim nedonošenčkom. Raziskovalna metodologija: V zaključnem delu smo uporabili deskriptivno metodo dela. Vključitveni kriteriji pri iskanju člankov so bili članki le v slovenskem in angleškem jeziku, ki so bili polno dostopni. Uporabili smo podatkovne baze EBSCOhost in PubMed ter Cobbis. Rezultati pregleda literature so predstavljeni s PRISMO. Zbrane podatke smo opisno predstavili. Rezultati: Uporaba kenguru metode ima veliko pozitivnih učinkov na nedonošenčka, le nekaj od teh je: nižja mortaliteta, fiziološka stabilnost, krajša hospitalizacija, močnejša vez med materjo, očetom in otrokom in lažje spoprijemanje s stresom. Diskusija in zaključek: Kenguru metoda pri nedonošenčku ima temeljni pomen za nadaljnji razvoj otroka. Učinki metode segajo še v odraslo dobo. Veliko vlogo pri metodi ima medicinska sestra, ki skrbi za izobraževanje staršev o nedonošenčku in njegovih potrebah.
Keywords: razvoj otroka, medicinska sestra, prednosti metode, prezgodnji porod, starši, intenzivna nega, izboljšana navezanost.
Published in DKUM: 11.11.2019; Views: 1298; Downloads: 173
.pdf Full text (490,18 KB)

10.
Priprava na porod z akupunkturo
Benja Štus, 2019, undergraduate thesis

Abstract: Teoretično izhodišča: Akupunktura spada med veje tradicionalne kitajske medicine. Njen izvor sega daleč v zgodovino, vsaj 5000 let nazaj. V medicini je postala zelo priljubljena metoda, saj ima malo stranskih učinkov. Metodologija: Uporabili smo deskriptivno kvantitativno raziskovalno metodologijo. Raziskovalni del je temeljil na kvantitativni metodologiji. Kot raziskovalni instrument smo uporabili vprašalnik, ki je imel 12 vprašanj. Vzorec je zajemal 116 nosečnic, ki so bile noseče ali so že rodile. Rezultati: Ugotovili smo, da 85 % anketiranih pozna akupunkturo kot pripravo na porod. 95 % žensk pozna kontraindikacije za uporabo akupunkture v nosečnosti in ob porodu. 40 % anketiranih se je odločilo za uporabo akupunkture v času nosečnosti. Sklep: Akupunktura je slabo poznana in premalo izkoriščena alternativna metoda priprave na porod.
Keywords: Tradicionalna kitajska medicina, akupunktura v babištvu, akupunktura v nosečnosti, priprava na porod, lajšanje težav z akupunkturo.
Published in DKUM: 24.05.2019; Views: 1759; Downloads: 218
.pdf Full text (752,41 KB)

Search done in 0.3 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica