| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 2 / 2
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Pomori čebel v Sloveniji leta 2011 : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varnost in policijsko delo
Mihael Žnidaršič, 2012, undergraduate thesis

Abstract: Čebele so pomemben del našega okolja. Brez njihove najpomembnejše vloge, opraševanja, bi najverjetneje ostali brez hrane. Pesticide v kmetijstvu uporabljamo za zaščito rastlin kot zaščitna sredstva pred boleznimi in škodljivci. Ob veliki in nenadzorovani ter nepravilni rabi so lahko usodni tako za rastline in živali kot tudi za zdravje ljudi. Vrsta pesticidov so neonikotinoidi, ki lahko škodljivo vplivajo tudi na žuželke, med katere prištevamo tudi čebele. Pomori čebel v letu 2011 v Sloveniji so bili posledica uporabe neonikotinoidov. Rezultati analiz semen koruze, rastlin oljne ogrščice, cvetnega prahu in mrtvih čebel so pokazali, da je bil vzrok pomora čebel klotianidin, skupaj s součinkovanjem še drugih sredstev za zaščito semen in spleta posebnih okoliščin. V Sloveniji imamo celovito urejeno področje prometa, prodaje in uporabe fitofarmacevtskih sredstev, ki so skladni tudi z zakonodajo in priporočili Evropske unije. Pristojni organi so odgovorni za zagotavljanja varnosti hrane, zaščite živali in ljudi. Njihova naloga je tudi preprečevanje in preventivno delovanje, preden do pomorov čebel sploh pride. Pred letom 2011 smo v Sloveniji, glede na pretekle izkušnje, sprejeli veliko koristnih ukrepov, povezanih z izobraževanjem in seznanjanjem uporabnikov pesticidov, prodajalcev, kmetov in čebelarjev. Kljub temu smo bili leta 2011 priča ponovnemu pomoru čebel. Zavedati se moramo, da je uspešnost ukrepov odvisna od pravilne uporabe in nadzora nad pesticidi. Pomori čebel v letu 2011 so pokazali, da bo potrebno področje uporabe posameznih fitofarmacevtskih sredstev še dodatno urediti in poostriti tudi nadzor nad njihovo uporabo.
Keywords: čebele, čebelarstvo, pomori, pesticidi, fitofarmacevtski pripravki, ekološka kriminaliteta, preprečevanje, ukrepi, diplomske naloge
Published in DKUM: 16.05.2012; Views: 2443; Downloads: 365
.pdf Full text (1,04 MB)

2.
REŠEVANJE ČEBELARSTVA V LJUBLJANSKI KOTLINI
Robert Vujanović, 2009, undergraduate thesis

Abstract: V teoretičnem delu diplomskega dela je predstavljeno trenutno stanje čebelarstva v Sloveniji in problematike, s katerimi se soočajo čebelarji v današnjem času. V tem delu so predstavljeni podatki o čebelah, o avtohtoni vrsti Kranjski čebeli, ter bolezni, ki jih pestijo skozi vse letne čase. V raziskovalnem delu sem izvedel in analiziral anketo med čebelarji v Ljubljanski kotlini. Kot raziskovalni instrument sem torej uporabil anketni vprašalnik, s katerim sem pridobil mnenja anketirancev o tem, katere bolezni so najbolj prizadele njihove čebele, s katerim sredstvom so zatirali pršico varojo, zakaj so se odločili za to sredstvo in koliko je bilo učinkovito, kako bi lahko zmanjšali pomore čebel, s katerimi ukrepi bi država lahko pomagala ter kako so zadovoljni z delom veterinarjev in čebelarske svetovalne službe. Cilj diplomske naloge je bil na podlagi analize odgovorov na anketni vprašalnik, ki sem jo opravili v programu MS Excel, ugotoviti, kaj je bil vzrok za pomor čebeljih družin v Ljubljanski kotlini, s poudarkom na zajedavski pršici varoji. V zaključku diplomskega dela so podane ugotovitve in povzetki rezultatov raziskovalnega dela.
Keywords: čebele, čebelarstvo, varoja, pomori čebel, fitofarmacevtska sredstva (FFS)
Published in DKUM: 30.09.2009; Views: 3486; Downloads: 396
.pdf Full text (629,58 KB)

Search done in 0.08 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica