| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 8 / 8
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Zasnova spletnega portala s tehnologijami Spleta 4.0
Ivan Kovačič, 2017, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo preučili smo lastnosti Spleta 4.0 in opisali arhitekturni sklad spleta stvari (Web of Things). Opisali smo posamezne sloje arhitekturnega sklada in njihove lastnosti, v skladu s standardi organizacije W3C in sodobnimi primeri uporabe. Razvili smo osnutek turistične aplikacije s pomočjo ogrodja Keystone.js. V aplikacijo smo vključili funkcionalnosti posameznih faz razvoja svetovnega spleta od Spleta 1.0 do Spleta 3.0. Izdelali smo še mobilno aplikacijo s pomočjo ogrodja Ionic, s katero smo prikazali zasnovo funkcionalnosti Spleta 4.0. Preučili smo možnosti vključitve slojev arhitekturnega sklada spleta stvari v našo aplikacijo.
Keywords: Splet 4.0, spletne tehnologije, aplikacijski vmesniki REST, pomenski splet, ogrodje Ionic
Published in DKUM: 30.11.2017; Views: 2911; Downloads: 265
.pdf Full text (3,21 MB)

2.
Implementacija infrastrukture za podporo pomenskemu rudarjenju v poslovnih informacijskih sistemih
Lovro Repnik, 2016, master's thesis

Abstract: V preteklem desetletju so potekale intenzivne raziskave in razvoj na področju podatkovnega rudarjenja. Še posebej tehnologije pomenskega spleta so se izkazale kot zelo primerne za rudarjenje po velikih količinah pomensko bogatih in heterogenih podatkov. Vendar je večina podatkov poslovnih informacijskih sistemov shranjenih v relacijskih podatkovnih bazah. Za uspešno uporabo metod pomenskega spleta v informacijskih sistemih je tako nujno ta dva svetova povezati. V predloženem delu smo raziskali potrebne tehnike in orodja za vključitev funkcionalnosti pomenskega rudarjenja v ogrodje za izdelavo poslovne programske opreme. Na podlagi obstoječe podatkovne baze smo kreirali domensko specifično ontologijo, za katero smo definirali preslikave med njo in izvorno relacijsko podatkovno bazo. S prosto dostopnimi orodji in knjižnicami smo postavili okolje za sprotno izvajanje poizvedb SPARQL v relacijski podatkovni bazi informacijskega sistema.
Keywords: podatkovno rudarjenje, pomenski splet, ontologija, RDB2RDF
Published in DKUM: 07.07.2016; Views: 1084; Downloads: 133
.pdf Full text (3,05 MB)

3.
DOPOLNITEV ORODJA ZA PODPORO IZOBRAŽEVANJU NA DALJAVO S FUNKCIONALNOSTMI SPLETA 3.0
Matjaž Črnko, 2014, undergraduate thesis

Abstract: Aktualni sistemi za podporo izobraževanju na daljavo večinoma temeljijo na predstavitvi učnih gradiv z besedilom in večpredstavnimi vsebinami, povezanimi v učne enote. Izkazalo se je, da se mora uporabnik prebiti skozi množico takšnih učnih enot, da si lahko pridobi določene kompetence, potrebne za rešitev določenega problema. To slabost lahko odpravimo s tehnologijami Spleta 3.0, kjer lahko s pomočjo pomenskega označevanja učnih enot uporabniku ponudimo adaptivne vsebine glede na njegovo predznanje, sposobnosti in interese. Diplomsko delo obravnava uporabo funkcionalnosti Spleta 3.0 v obstoječih sistemih za podporo izobraževanju na daljavo in podporo predstavitve večpredstavnih vsebin za naglušne in slabovidne. Cilj diplomske naloge je implementacija celovite rešitve za pripravo učnih gradiv s tehnologijami Spleta 3.0 in pomensko iskanje po le-teh.
Keywords: Splet 3.0, HTML5, pomenski splet, RDF, OWL, večpredstavnost, webvtt, sistem za podporo izobraževanju na daljavo
Published in DKUM: 18.12.2014; Views: 1437; Downloads: 137
.pdf Full text (4,09 MB)

4.
SISTEM ZA UPORABNIŠKO POMENSKO OZNAČEVANJE VSEBIN
Primož Žnidar, 2013, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu predstavljamo sisteme za uporabniško pomensko označevanje vsebin in njihovo uporabo. Najprej smo opisali razna orodja in implementacije sistemov, ki se že uporabljajo, nato pa smo v praktičnem delu izdelali lastni sistem. Na njem uporabniki vpišejo spletne naslove strani, katere želijo dodatno obogatiti s pomenskimi oznakami. Sistem vsebuje svojo bazo znanja in dovoljuje uporabnikom dopolnjevanje z novimi izrazi in njihovimi pomeni, manjkajoče znanje pa pridobi iz Wikipedije. Na koncu smo naš sistem primerjali z obstoječimi in podali njegove prednosti ter slabosti.
Keywords: sistemi za pomensko označevanje, pomenski splet, metapodatki
Published in DKUM: 20.09.2013; Views: 1445; Downloads: 163
.pdf Full text (3,34 MB)

5.
Porazdeljena baza pomenskih grafov
Jan Bezget, 2012, master's thesis

Abstract: V pričujočem delu predstavimo porazdeljeno bazo za hrambo pomenskih grafov in metodo aproksimativnega iskanja poti med vozlišči tega grafa. Iskanje poti je sestavni del mnogih metod za računanje pomenske podobnosti med pojmi. Najprej opišemo osnove pomenskega spleta in nekatere projekte ter tehnologije. Nato opišemo naš porazdeljen sistem, ki hrani pomenske grafe, uporabljeno tehnologijo in operacije, ki jih izvaja. Opišemo način razdelitve grafa na več računalnikov, kot tudi predstavimo način, kako povezati ločene dele pomenskega grafa v celoto z uvedbo koncepta robnih vozlišč. Aproksimativno iskanje poti temelji na njih, saj se uporabijo za vmesna iskalna vozlišča. Sledi predstavitev rezultatov meritev zmogljivosti sistema. V sklepu podamo možne izboljšave porazdeljenega sistema in posameznih komponent.
Keywords: pomenski splet, pomenski slovar, pomenski graf, aproksimativno iskanje poti
Published in DKUM: 27.11.2012; Views: 2095; Downloads: 152
.pdf Full text (2,93 MB)

6.
IZDELAVA PROGRAMSKEGA PAKETA ZA GRAFIČNI PRIKAZ POMENSKIH SLOVARJEV IN ONTOLOGIJ
Gregor Hren, 2011, bachelor thesis/paper

Abstract: V diplomskem delu smo predstavili tehnologije HTML5 za vizualizacijo na spletu ter orodja, pisana v programskem jeziku Javascript, ki uporabljajo te tehnologije za risanje grafov. V praktičnem delu naloge smo izdelali programski paket, ki omogoča prikaz grafa pojmov pomenskega slovarja, ki so med seboj povezani z relacijami. Izdelali smo tudi prikaz hierarhije pojmov pomenskega slovarja. Programski paket smo vključili na spletno stran za gradnjo domensko specifičnih in splošno pomenskih slovarjev.
Keywords: pomenski splet, ontologija, pomenski slovar, canvas, HTML5, Protovis
Published in DKUM: 05.10.2011; Views: 2283; Downloads: 145
.pdf Full text (1,91 MB)

7.
WIKIFIKACIJA VSEBIN V DIGITALNI KNJIŽNICI UM
Marko Burjek, 2011, bachelor thesis/paper

Abstract: V diplomskem delu smo raziskovali področje pomenskega označevanja besedila v slovenskem jeziku. Najprej smo opisali obstoječa pomenska označevalnika Wikipedija miner in DBpedija Spotlight. V praktičnem delu smo izdelali lasten pomenski označevalnik za pomensko označevanje v slovenskem jeziku. Rezultate pomenskega označevanja smo primerjali s prej opisanimi označevalniki
Keywords: Wikipedija, DBpedija, pomenski splet, procesiranje naravnega jezika, pomensko označevanje besedila
Published in DKUM: 25.09.2011; Views: 3143; Downloads: 163
.pdf Full text (2,70 MB)

8.
IZGRADNJA SISTEMA ZA POMENSKO PRESLIKAVO RELACIJSKIH PODATKOVNIH BAZ
Marko Adam, 2009, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo smo posvetili pomenski preslikavi relacijske podatkovne baze. Opisali smo pretvorbo relacijskega podatkovnega modela v pomenski in obratno. Pri preslikavi pomenskega modela v relacijski smo morali razmisliti, kako povpraševati po pomensko opisani bazi s pomočjo stavkov SQL. Predstavili smo osnove področij, ki se ukvarjajo s pomensko preslikavo relacijskih podatkovnih baz. V okviru praktičnega dela diplomske naloge smo nekatere prijeme vgradili v obstoječ sistem za odgovarjanje na vprašanja.
Keywords: pomenski splet, ontologije, procesiranje naravnega jezika, pomenski opis podatkovnih baz
Published in DKUM: 29.10.2009; Views: 2508; Downloads: 191
.pdf Full text (1,01 MB)

Search done in 0.16 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica