| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 3 / 3
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Problematika pridobivanja strokovnega kadra s področja gostinstva v podjetju x
Elena Drašković, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Pridobivanje kadrov je proces, katerega namen je zapolniti potrebe po prostih delovnim mestih v podjetjih. Nekatera podjetja imajo s pridobivanjem kadra veliko težav. Še posebej izrazita problematika pridobivanja kadrov je v gostinstvu, kjer se soočajo z velikim številom deficitarnih poklicev. V diplomski nalogi smo najprej predstavili proces zaposlovanja kadrov s teoretičnega vidika. Opisali smo planiranje, pridobivanje, selekcijo in uvajanje kadra, kar je predstavljalo osnovo za razumevanje problemskega stanja in iskanja rešitev v raziskovalnem delu, v katerem smo proučevali problematiko pridobivanja strokovnega kadra s področja gostinstva v podjetju X. S pomočjo intervjuja in ankete smo zbrali mnenja zaposlenih o tem, zakaj se na področju gostinstva težje pridobi novi kader. Ugotovili smo, da ima podjetje pri pridobivanju in zadrževanju gostinskega kadra težave zaradi pomanjkanja strokovnega kadra na tem področju in da ta kader zato pogosto zahteva boljše delovne pogoje. Za izboljšanje situacije v podjetju X smo predlagali višje plačilo delavcem ter več ugodnosti, kot so na primer organizirana srečanja sodelavcev in izvajanje različnih športnih ali kreativnih delavnic.
Keywords: pridobivanje kadra, gostinstvo, pomanjkanje kadra
Published in DKUM: 27.08.2024; Views: 55; Downloads: 9
.pdf Full text (1,14 MB)

2.
Problematika pomanjkanja kadra v podjetjih
Andraž Logar, 2023, master's thesis

Abstract: Obdobje nenehnih sprememb, razvoj na področju tehnologije, inflacija, pandemija covida-19 in politične napetosti v svetu so le nekateri dejavniki, ki povzročajo nestabilen in nepredvidljiv trg dela. Ti za organizacije in podjetja predstavljajo kopico izzivov, ki se kažejo v dragih materialih, dolgih dobavnih rokih ipd. Enega od izzivov, če ne celo največjega, pa predstavljajo kadri oz. njihovo pomanjkanje, s čimer se srečuje večina podjetij. Stopnja brezposelnosti je izjemno nizka, povpraševanje po kadrih pa je znatno večje kot ponudba na trgu dela. Za organizacije je ključno, da se na pravilen in sistematičen način lotijo zadrževanja lastnega in pridobivanja zunanjega kadra. Namen zaključnega dela je bil predstaviti problematiko pomanjkanja kadra in vzroke za njen nastanek, prikazati možne posledice te problematike in oblikovati potencialne rešitve za izboljšanje obstoječega stanja. Proučili smo znanstveno ter strokovno literaturo s področja trga dela in upravljanja s človeškimi viri. Uporabili smo metodi deskripcije in kompilacije ter analitično, induktivno-deduktivno, sintetično in komparativno metodo. V empiričnem delu magistrskega dela pa smo uporabili kvantitativne metode raziskovanja. S pomočjo anketnega vprašalnika smo v raziskavo poskusili zajeti čim večje število slovenskih podjetjih, ki se med seboj razlikujejo po velikosti, panogi in regiji, ter pridobljene podatke statistično analizirali. Ugotovili smo, da se velika večina podjetij sooča s problematiko pomanjkanja kadra, še posebej velika in srednja ter proizvodna podjetja. Največje pomanjkanje lahko zaznamo pri nizko kvalificiranem in srednje kvalificiranem kadru, saj sta ta profila največkrat zastopana v velikih ali srednjih ter proizvodnih podjetjih. Podjetja vzroke za pomanjkanje najpogosteje vidijo v deficitarnosti določenih poklicev in nezainteresiranosti kandidatov, ki imajo hkrati previsoka pričakovanja. Organizacije nove zaposlene najpogosteje iščejo prek agencij za zaposlovanje in na neformalen način, že zaposlene pa želijo zadržati s poštenim plačilom, zdravim delovnim okoljem in skrbjo za razvoj vseh sodelavcev. Povzamemo lahko, da problematika pomanjkanja kadra igra pomembno vlogo na trenutnem trgu dela, na vseh deležnikih pa je, da se z nastalo situacijo soočijo in iščejo morebitne rešitve. Predlagamo, da podjetja med seboj sodelujejo in si izmenjujejo primere dobrih praks, saj je to edini način, da ohranimo zdravo delovno okolje. Iskati je treba rešitve, ne izgovorov.
Keywords: Pomanjkanje kadra, trg dela, upravljanje s človeškimi viri, podjetje.
Published in DKUM: 16.10.2023; Views: 566; Downloads: 117
.pdf Full text (2,29 MB)

3.
ZAPOSLOVANJE TUJCEV V PODJETJU VALDIVIA, D.O.O.
Katja Vrbančič, 2010, undergraduate thesis

Abstract: Zaposleni so ključni dejavnik vsakega uspešnega podjetja. Dokler podjetje lahko zaposluje nove kadre se ne pojavljajo večje težave. Te se pojavijo, ko podjetje želi zaposliti, pa za to na domačem trgu delovne sile, ne najde ustreznih kadrov. Tukaj se pojavi vprašanje ali zaposliti tujca ali ne. Tako bodoči zaposleni, kot podjetje, ki išče bodoče kandidate za zasedo delovnega mesta imajo različna pričakovanja in želje, ki jih je potrebno pred pričetkom zaposlitve uskladiti. Kajti načrtovanje in izbira ustreznega kandidata je za podjetje zelo pomembna. Najprej potekajo dejavnosti za iskanje kandidatov v notranjem in zunanjem okolja podjetja. Šele, ko sta ti dve možnosti izčrpani se odločimo za zaposlitev tujca. Zakon ne dopušča vsakemu podjetju, da bi zaposlilo tujca. Omejitve in pogoji so točno določeni in se jim ni mogoče izogniti. Zakonodaja se v času gospodarske krize še zaostruje. Vendar v Sloveniji še vedno obstajajo poklici, ki predstavljajo deficitaren kader in Zavod za zaposlovanje dopušča, da se ta delovna mesta zapolnijo s tujci. Eden od ukrepov za zmanjšanje pritoka tuje delovne sile je tudi centralizacija izdaje delovnih dovoljenj, ki poteka samo v centralni službi Zavoda za zaposlovanje. Dovoljenja na podlagi katerih lahko tujec dela pri nas se razlikujejo glede na dolžino trajanja dela. Najpogosteje se izdaja dovoljenje za namen zaposlitve, ki je v lasti delodajalca in se po preteku dveh let nadgradi v osebno delovno dovoljenje, ki preide v last delavca tujca. Za dejansko delo v Sloveniji pa morajo biti izpolnjeni tudi drugi pogoji kot so: dovoljenje za prebivanje, prijava v invalidsko in socialno zavarovanje, sklenjena pogodba o zaposlitvi.
Keywords: Zaposlovanje, kadrovanje, pridobivanje delavcev, izbiranje, zakonodaja, tuji delavci, delovna dovoljenja, pomanjkanje kadra.
Published in DKUM: 22.09.2010; Views: 3184; Downloads: 294
.pdf Full text (370,76 KB)

Search done in 0.1 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica