| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 3 / 3
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Test prikritih informacij : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Neja Kokalj, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Kriminal je dejanje, s katerim je v boju cel svet. Zato zoper tega strokovnjaki na različnih področjih uporabljajo najrazličnejše metode ter sredstva. Med eno izmed pogostih tehnik za preiskovanje kaznivih dejanj spada poligraf. Za kriminaliste je izvedba poligrafa izredno pomembna. Z njim si pomagajo pri izločanju nedolžnih oseb, krepitvi suma zoper osumljene osebe ter ga uporabljajo za zbiranje materialnih dokazov. Poligrafska preiskava je psihofiziološka preiskava, s katero se beležijo fiziološki odzivi, ki se v našem telesu pojavijo, kadar doživljamo določene nam pomembne dražljaje. Detektor laži, kot mu pravimo pogovorno, ne zaznava laži, temveč meri in zapisuje znake čustvenega vzburjenja, zato je takšno poimenovanje zavajajoče. Rezultati poligrafskega testiranja so po večini sveta omejeni le na predkazenski postopek in se kot dokazi na sodišču ne uporabljajo. Poznamo več poligrafskih tehnik. Delimo jih na tehnike, s katerimi ugotavljamo laži ter tehnike, s katerimi ugotavljamo obstoj prikritih informacij. V diplomski nalogi je predstavljena tehnika prikritih informacij (CIT), ki spada med tehnike za ugotavljanje obstoja prikritih informacij. V uvodnem delu diplomske naloge sem na kratko opisala poligrafsko napravo, njeno sestavo in delovanje. Pozornost sem posvetila predvsem poligrafskemu testiranju, ki je del poligrafske preiskave. Opisala sem razvoj psihofizioloških testov ter uporabo in namen poligrafskega testiranja. Raziskala sem tudi uporabo poligrafskega testiranja v tujini, saj se njegova uporaba med državami razlikuje, vključno z Slovenijo. Nadaljevala sem s testom prikritih informacij, ki je tudi glavna tema moje diplomske naloge. Opisala sem njegov razvoj, uporabnost in delovanje. Poleg omenjene tehnike, ki temelji na orientacijskem odzivu, so v nalogi opisane še novejše tehnike: EEG-P300, MERMER in fMRI, s katerimi merimo možgansko valovanje. Za boljšo predstavo uporabe tehnike CIT sem dodala primer testa in opisala postopek testiranja. Svojo razpravo sem nadaljevala z izobraževanjem preiskovalcev, kjer sem opisala potek izobraževanja ter značilnosti dobrega preiskovalca. Predstavljeno je tudi varanje poligrafskega preiskovalca in uporaba ukrepov proti temu. S tehniko CIT sem primerjala tudi druge poligrafske tehnike. Za konec sem izpostavila še etične in pravne dileme pri uporabi poligrafskega testa.
Keywords: diplomske naloge, poligrafi, poligrafsko testiranje, test prikritih informacij, preiskava kaznivega dejanja
Published in DKUM: 31.03.2022; Views: 784; Downloads: 135
.pdf Full text (498,83 KB)

2.
Vprašanje zanesljivosti in problemi poligrafiranja : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnost
Tina Sunarić, 2019, undergraduate thesis

Abstract: Poligrafiranje je metoda, ki se uporablja tako v kriminalistiki kot tudi na drugih področjih, ki niso obravnavana v nalogi. Metoda je znana tako rekoč po vsem svetu, čeprav je v večini držav uporaba močno omejena, izključno na predkazenski postopek ali pa se sploh ne uporabljajo na nobeni stopnji preiskav kaznivega dejanja. Zaradi nasprotujočih si mnenj, glede zanesljivosti, se po svetu razlikuje privrženost. Od primerov, kjer je uporaba poligrafa prepovedana, do držav, ki dopuščajo uporabo rezultatov tudi v samem kazenskem postopku. V sami nalogi so predstavljena dejstva in metode poligrafskega testiranja, na podlagi katerih si bralec lahko sam ustvari mnenje kot nasprotnik ali kot zagovornik uporabe omenjenih tehnik. Skozi nalogo ugotovimo, da se na tem področju ne vlaga trud v napredovanje in razvoj, s čimer pa menim, da bi se v veliki meri lahko presegle pomanjkljivosti, ki omejujejo uporabo. V uvodnem delu diplomske naloge je predstavljeno nekaj osnov same poligrafske naprave in potek poligrafskega testiranja kot tudi kratka zgodovina uporabe. Pozornost je posvečena tudi vprašanjem zanesljivosti rezultatov poligrafskega testiranja in prikazu izsledkov nekaterih študij, ki so preverjale zanesljivost te metode, katere vrednosti se raztezajo od petdeset do nad petindevetdeset odstotkov. Opisane pa so tudi različne dileme pri uporabi poligrafa, ki se delijo na strokovne dileme, ki se nanašajo na samo izvedbo postopka in vrednotenje rezultatov, ter na pravne dileme, ki se nanašajo na pravni status uporabe poligrafa. Za razumevanje, tako zagovornikov kot tudi nasprotnikov poligrafskega testiranja, je del naloge usmerjen v pregled posameznih tehnik poligrafskega testiranja in samih postopkov.
Keywords: diplomske naloge, poligraf, poligrafsko testiranje, zanesljivost, etične dileme
Published in DKUM: 30.08.2019; Views: 1152; Downloads: 180
.pdf Full text (1,04 MB)

3.
Načini obstrukcije poligrafskega testiranja : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varnost in policijsko delo
Blaž Zupančič, 2015, undergraduate thesis

Abstract: Poligrafska metoda je doživela svoj razcvet predvsem na kriminalistično– preiskovalnem področju, kjer je bila vseskozi del različnih polemik med njenimi zagovorniki in nasprotniki. V večini držav se je zasidrala v predkazenskem postopku, kjer jo preiskovalci uporabljajo kot orodje za usmerjanje svojih preiskav. V prvem tematskem delu diplomske naloge so predstavljeni osnovna terminologija, zgodovinski razvoj poligrafa in proces poligrafskega testiranja. Prav tako so omenjeni različni poligrafski testi in spomin kot pomemben element za razumevanje procesov, ki se dogajajo v človeku med poligrafskim testiranjem. Nato sta predstavljena slovenska zakonodaja v zvezi s poligrafom in njegov zgodovinski razvoj v Republiki Sloveniji. V tem poglavju je razvitost poligrafske metode v Republiki Slovenji primerjana še z drugimi državami, ponujen je tudi vpogled v nekatere dileme pravnega in etičnega vidika poligrafske preiskave. V drugem tematskem delu so najprej splošno prikazani nekateri načini obstrukcije poligrafskega testiranja, nato pa je podrobneje obravnavanih šest glavnih načinov obstrukcije: mentalna, fizična in psihološka obstrukcija, vpliv medikamentov in psihoaktivnih substanc, fizična izčrpanost in deprivacija spanja. Ti načini so testirani ter primerjani so njihovi vplivi na poligrafsko metodo. Vpliva deprivacije spanja in fizične izčrpanosti na poligrafsko metodo sta na koncu prikazana še s pomočjo izkustvene metode.
Keywords: poligraf, poligrafsko testiranje, analize, diplomske naloge
Published in DKUM: 15.10.2015; Views: 1156; Downloads: 204
.pdf Full text (2,98 MB)

Search done in 0.09 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica