1.
Test prikritih informacij : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko deloNeja Kokalj, 2022, undergraduate thesis
Abstract: Kriminal je dejanje, s katerim je v boju cel svet. Zato zoper tega strokovnjaki na različnih področjih uporabljajo najrazličnejše metode ter sredstva. Med eno izmed pogostih tehnik za preiskovanje kaznivih dejanj spada poligraf. Za kriminaliste je izvedba poligrafa izredno pomembna. Z njim si pomagajo pri izločanju nedolžnih oseb, krepitvi suma zoper osumljene osebe ter ga uporabljajo za zbiranje materialnih dokazov.
Poligrafska preiskava je psihofiziološka preiskava, s katero se beležijo fiziološki odzivi, ki se v našem telesu pojavijo, kadar doživljamo določene nam pomembne dražljaje. Detektor laži, kot mu pravimo pogovorno, ne zaznava laži, temveč meri in zapisuje znake čustvenega vzburjenja, zato je takšno poimenovanje zavajajoče. Rezultati poligrafskega testiranja so po večini sveta omejeni le na predkazenski postopek in se kot dokazi na sodišču ne uporabljajo.
Poznamo več poligrafskih tehnik. Delimo jih na tehnike, s katerimi ugotavljamo laži ter tehnike, s katerimi ugotavljamo obstoj prikritih informacij. V diplomski nalogi je predstavljena tehnika prikritih informacij (CIT), ki spada med tehnike za ugotavljanje obstoja prikritih informacij.
V uvodnem delu diplomske naloge sem na kratko opisala poligrafsko napravo, njeno sestavo in delovanje. Pozornost sem posvetila predvsem poligrafskemu testiranju, ki je del poligrafske preiskave. Opisala sem razvoj psihofizioloških testov ter uporabo in namen poligrafskega testiranja. Raziskala sem tudi uporabo poligrafskega testiranja v tujini, saj se njegova uporaba med državami razlikuje, vključno z Slovenijo.
Nadaljevala sem s testom prikritih informacij, ki je tudi glavna tema moje diplomske naloge. Opisala sem njegov razvoj, uporabnost in delovanje. Poleg omenjene tehnike, ki temelji na orientacijskem odzivu, so v nalogi opisane še novejše tehnike: EEG-P300, MERMER in fMRI, s katerimi merimo možgansko valovanje. Za boljšo predstavo uporabe tehnike CIT sem dodala primer testa in opisala postopek testiranja. Svojo razpravo sem nadaljevala z izobraževanjem preiskovalcev, kjer sem opisala potek izobraževanja ter značilnosti dobrega preiskovalca. Predstavljeno je tudi varanje poligrafskega preiskovalca in uporaba ukrepov proti temu. S tehniko CIT sem primerjala tudi druge poligrafske tehnike. Za konec sem izpostavila še etične in pravne dileme pri uporabi poligrafskega testa.
Keywords: diplomske naloge, poligrafi, poligrafsko testiranje, test prikritih informacij, preiskava kaznivega dejanja
Published in DKUM: 31.03.2022; Views: 784; Downloads: 132
Full text (498,83 KB)