| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 9 / 9
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Vpliv razmerja Fe 2+ in Fe 3+ ionov na magnetne lastnosti magnetnih nanodelcev : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa I. stopnje
Maryja Lipko, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Magnetni nanodelci se v zadnjih letih vedno bolj uporabljajo na številnih znanstvenih področjih zaradi njihovih edinstvenih lasnosti, ki so povezane z njihovo izredno majhno velikostjo. Med sabo združujejo in povezujejo različne znanstvene discipline, kot so medicina, kemija, biologija, fizika in mnoge druge. V diplomskem delu je prikazana sinteza maghemita γ-Fe2O3 z različnimi razmerji Fe2+ in Fe3+ ionov (1:1, 1:2, 2:1, 1:3 in 3:1). Proučili smo vpliv zunanjega magnetnega polja na magnetne lastnosti sintetiziranih magnetnih nanodelcev (MNPs) različnih množinskih razmerij Fe2+ in Fe3+ ionov. Sintetizirane MNPs različnih množinskih razmerij Fe2+ in Fe3+ ionov smo okarakterizirali s Fourierovo transformirano infrardečo spketroskopijo (FTIR) in termogravimetrično analizo (TGA). Magnetne lastnosti sintetiziranih MNPs so bile določene z meritvami magnetne polarizacije v izmeničnem magnetnem polju.
Keywords: maghemit, magnetni nanodelci, magnetne lasnosti, magnetna polarizacija, nanotehnologija
Published in DKUM: 24.09.2024; Views: 0; Downloads: 14
.pdf Full text (2,30 MB)

2.
Ideološka in politična polariziranost mladih v sloveniji: primerjalna analiza v kontekstu evropskih postsocialističnih držav : primerjalna analiza v kontekstu evropskih postsocialističnih držav
Jure Koražija, 2022, master's thesis

Abstract: Temeljni namen magistrske naloge je bil raziskati trende na področju politične in ideološke polarizacije mladih v Sloveniji od leta 2000 do leta 2020 ter primerjati aktualne stopnje polariziranosti s stopnjami iz drugih postsocialističnih držav. Raziskovalna vprašanja smo analizirali s pomočjo sekundarne analize podatkov. V prvem sklopu smo uporabili podatke iz treh raziskav mladih v Sloveniji: Mladina 2000, Mladina 2010 in Mladina 2020, v drugem sklopu pa podatke iz raziskav FES Youth in East Europe (YEE) studies 2021 ter Youth Studies Southeast Europe 2018/2019. Rezultati analiz kažejo, da je slovenska mladina v opazovanem dvajsetletnem obdobju postala bistveno bolj politično in ideološko polarizirana. Politična polarizacija se je še posebej zaostrila med leti 2018 in 2020, ko sta, predvsem zaradi porasta politične desnice, postala deleža mladih na političnih ekstremih skoraj popolnoma izenačena. V tej zvezi je zanimiva ugotovitev, da je samoopredelitev na politični osi povezana predvsem z elementi kulturnega razkola, bistveno manj pa z ekonomskimi vprašanji. Naši rezultati tudi nakazujejo na dva različna vzorca vrednotnih sprememb, ki vodita do krepitve ideološke polariziranosti. Pri prvem se polarizacija kaže kot izraz vmesnega stanja v okviru enosmernega vrednotnega prehoda, drugi vzorec polarizacije pa lahko povežemo z zasukom v dolgoročnem vrednotnem trendu. V primerjavi z mladimi iz drugih postsocialističnih držav je slovenska mladina nadpovprečno kulturno liberalna, antiavtoritarna in evroskeptična ter nadpovprečno polarizirana okoli vprašanja podpore ideji močnega voditelja in državnega lastništva podjetij. Med mladimi v Sloveniji opažamo tudi zelo visoke stopnje ideološke konsolidacije, takoj za Poljsko in Kosovom, kar pomeni, da je samo-izražena politična orientacija nadpovprečno povezana z ideološko nasičenimi vprašanji. Tudi v tej primerjavi se izkaže, da je slovenska mladina na obeh političnih polih izrazito konsolidirana predvsem na področju kulturnih, manj pa na področju ekonomskih vprašanj.
Keywords: ideološka, politična, polarizacija, mladi
Published in DKUM: 19.10.2022; Views: 857; Downloads: 133
.pdf Full text (2,70 MB)

3.
Indikatorji islamistične radikalizacije
Klemen Kocjančič, Iztok Prezelj, 2020, original scientific article

Abstract: Namen prispevka: Islamistična radikalizacija v smeri izvajanja nasilja je postala pereč družbeni problem, ki lahko doseže višek v islamističnem ekstremizmu in terorizmu. Namen prispevka je identificirati ključne indikatorje islamistične radikalizacije. Metode: Po preučitvi literature o ranljivosti verskih skupin sta bili v empiričnem delu uporabljeni metodi študije primerov in intervjujev s predstavniki ključnih verskih skupnosti ter Urada za verske skupnosti v Sloveniji. Ugotovitve: Obstoječi primeri islamistične radikalizacije v Sloveniji kažejo nižjo intenzivnost v primerjavi s tujino, a njihova prisotnost že omogoča opredelitev nabora indikatorjev. Intervjuji s predstavniki verskih skupnosti potrjujejo zavedanje nevarnosti islamistične radikalizacije in s tem povezanih tveganj. V prispevku so opredeljeni različni indikatorji islamističnega radikalnega vedenja in delovanja, še posebej pa so bili opredeljeni indikatorji radikalizacije borcev povratnikov. Omejitve/uporabnost raziskave Tovrstna opredelitev in pojasnitev indikatorjev islamistične radikalizacije sta absolutno relevantni z vidika oblikovanja slovenskega sistema identificiranja in zgodnjega opozarjanja na radikalizacijo pri posameznikih in skupinah. Rezultati so lahko uporabni tudi v drugih državah. Raziskava je omejena zaradi majhnega nabora sogovornikov, na katerem temeljijo indikatorji. To je bilo mogoče v določeni meri preseči z uporabo širše konceptualne literature na to temo. Praktična uporabnost: Nabor indikatorjev bo praktikom z različnih področij omogočal, da svojo pozornost usmerijo na oblike vedenja, ki so tvegane in značilne za islamistično radikalizacijo v smeri nasilja. Izvirnost/pomembnost prispevka: Prispevek na izviren način kombinira teorijo ranljivosti verskih skupin z modeli islamistične radikalizacije in intervjuji v lokalnem okolju. Rezultati pomembno dopolnjujejo obstoječe vedenje o spektru problema radikalizacije na osnovi identificiranih indikatorjev.
Keywords: indikatorji, verska radikalizacija, ekstremizem, islamistični terorizem, islamizem, polarizacija
Published in DKUM: 28.05.2020; Views: 1220; Downloads: 85
URL Link to full text
This document has many files! More...

4.
Resonančna rentgenska spektroskopija stolpičastih tekočekristalnih faz iz molekul z ukrivljeno sredico
Domen Paul, 2018, master's thesis

Abstract: Tekoči kristali so snovi, ki imajo tudi anizotropno tekočinsko fazo. Zgrajeni so iz velikih organskih molekul anizotropnih oblik. V magistrskem delu obravnavamo tekoče kristale iz molekul z ukrivljeno sredico. Zaradi svoje oblike imajo takšne molekule permanentni električni dipol, kadar pa se zlagajo v plasti, so plasti praviloma polarizirane. Molekule z ukrivljeno sredico se učinkovito zlagajo tudi v stolpiče, ki jih tvorijo fragmenti smektičnih plasti. Med stolpičaste tekočekristalne faze iz molekul z ukrivljeno sredico uvrščamo faze B_1, nagnjeno B_1, B_1rev in nagnjeno B_1rev. Razlikujejo se po različni povprečni smeri dolgih in kratkih osi molekul. Za ločevanje med strukturami se uporablja več optičnih, električnih, termičnih in drugih metod, mi pa se omejimo na klasično in resonančno elastično rentgensko spektroskopijo. S klasično rentgensko spektroskopijo merimo razlike v porazdelitvi elektronske gostote, kar nam da sliko prostorske ureditve molekul. Klasično dopolnjuje resonančna rentgenska spektroskopija, ki je občutljiva tudi na orientiranost dolgih in kratkih osi molekul. Oblikovni faktor molekule z ukrivljeno sredico je anizotropna količina, zato ga opišemo s tenzorjem, ki je premo sorazmeren z anizotropnim delom tenzorja dielektričnosti. Izračunamo tenzorske oblikovne faktorje za pet možnih ureditev ukrivljenih molekul v nagnjeni B_1rev fazi. Iz tenzorskega oblikovnega faktorja napovemo intenziteto in polarizacijo interferenčnih vrhov v odvisnosti od polarizacije vpadnega valovanja. S primerjavo lege vrhov, ki so dovoljeni pri klasični rentgenski spektroskopiji, in lege interferenčnih vrhov pri resonančni rentgenski spektroskopiji napovemo, kateri vrhi so čisto resonančni, torej klasično prepovedani. Vrhi, ki jih napovemo pri klasični in resonančni rentgenski spektroskopiji, so lahko resonančno ojačani. S teoretičnim modelom napovemo, da je smer polarizacije linearno polariziranega valovanja, ki se resonančno sipa na vzorcu tekočega kristala iz molekul z ukrivljeno sredico, zmeraj pravokotna na smer polarizacije vpadnega valovanja. Ugotovimo, da lahko med strukturami z različnimi orientacijami molekul najdemo razlike v interferenčnih spektrih pri resonančni rentgenski spektroskopiji, zato je ta metoda ustrezna za razlikovanje med strukturami.
Keywords: tekoči kristali, molekule z ukrivljeno sredico, nagnjena B_1rev faza, resonančna rentgenska spektroskopija, tenzorski oblikovni faktor, polarizacija sipanega valovanja.
Published in DKUM: 29.11.2018; Views: 1180; Downloads: 102
.pdf Full text (2,46 MB)

5.
METODE ZA MERJENJE STATIČNIH MAGNETNIH LASTNOSTI MATERIALOV
Viktor Goričan, 2011, undergraduate thesis

Abstract: Merilni sistem Magnet‒Physik Remagraph RE‒3 je namenjen merjenju statičnih magnetnih lastnosti mehkomagnetnih in pol‒trdomagnetnih materialov ter risanju njihovih karakteristik na analogni x‒y risalnik. Proučili smo temelje magnetnih meritev ter delovanje merilnega sistema. Zavrgli smo nekatere zastarele rešitve kalibracije in računanja konstant v navodilih, ki so bile namenjene za uporabo z analognim x‒y risalnikom, ki smo ga nadomestili z več‒funkcijsko merilno kartico NI USB‒6212 ter v programskem okolju LabView napisali program Static Hysteresis. S pomočjo merilne kartice in programa smo merilne signale digitalizirali, vključili digitalno obdelavo merilnih rezultatov ter uvedli postopke za korekcijo izmerjenih karakteristik. Uvedli smo postopke za natančnejše določanje karakterističnih točk na magnetilni in histerezni krivulji, ki so bile poprej podvržene nenatančnemu odčitavanju z grafa analognega x‒y risalnika oz. nekatere celo nedoločljive.
Keywords: magnetne meritve, magnetni materiali, histerezna zanka, magnetilna krivulja, magnetna polarizacija, jakost magnetnega polja, permeabilnost, LabView
Published in DKUM: 11.11.2011; Views: 3951; Downloads: 401
.pdf Full text (4,01 MB)

6.
7.
8.
9.
Search done in 0.18 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica