| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 11
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
Vpliv obremenitev podtalnice in povoznosti na obliko podzemnega rezervoarja : diplomsko delo
Saša Banfi, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga zajema statično analizo polietilenskega rezervoarja, ki je obremenjen s tlačno obremenitvijo, ki jo povzročata podtalna voda in dodatna obremenitev nad rezervoarjem. Uporabljena je bila ena oblika rezervoarja, ki ga proizvaja podjetje Roto Eco d. o. o., in je testiran na omenjene obremenitve v programskem okolju PrePoMax. Za končno primerjavo rezultatov so bile narejene štiri različne variacije, pri katerih smo spreminjali pogoje vpetja in delovanje posameznih obremenitev. V skladu z opravljenimi preračuni smo določili, da je rezervoar za navedene obremenitve ustrezno dimenzioniran, saj dopustna napetost nikoli ni presežena.
Keywords: rezervoar, podtalnica, povoznost, statična analiza, metoda končnih elementov
Published in DKUM: 14.09.2022; Views: 639; Downloads: 0

2.
Pomen dosevkov in ozelenitev tal na vodovarstvenih območjih
Branko Kramberger, 2017, scientific monograph

Abstract: Po obdobju močne intenzifikacije proizvodnje, ki je bila še posebej izrazita v dvajsetem stoletju, smo na prehodu v tretje tisočletje prešli v obdobje okoljevarstvenega kmetovanja, kjer vse večjo skrb namenjamo ohranjanju čistega ozračja, biodiverzitete in čistih podzemnih voda. Na osnovi obsežnega pregleda svetovne znanstvene literature zadnjih petindvajsetih let in rezultatov lastnih raziskav, so v monografiji predstavljene prednosti uporabe dosevkov za krmo in dosevkov v izključni funkciji prekrivanja njivskih tal jeseni, pozimi in spomladi,s poudarkom na pomenu za vodovarstvena območja. Posebna pozornost je namenjena negativnim učinkom, ki jih lahko dosežemo z nestrokovno in nepravilno uporabo dosevkov in ozelenitev tal, predvsem so analizirane nevarnosti nepravočasne mineralizacije ostankov dosevkov v tleh ter vplivi na podzemne vode in naslednje poljščine v njivskem kolobarju. Na osnovi pregleda specifičnosti posameznih skupin dosevkov za krmo in prekrivanje tal (trave, metuljnice in križnice), so kot zaključek monografije podana tehnološka priporočila za strokovno utemeljeno uporabo dosevkov za krmo in dosevkov za izključno prekrivanje tal na vodovarstvenih območjih.
Keywords: dosevki, križnice, krma, metuljnice, mineralizacija, organska snov tal, ozelenitev tal, podtalnica, trave
Published in DKUM: 16.11.2017; Views: 2358; Downloads: 391
.pdf Full text (3,20 MB)
This document has many files! More...

3.
Enodružinska lesena nizkoenergijska hiša na območju z visoko podtalnico : projektna naloga univerzitetnega študijskega programa 1. stopnje
Simon Sekereš, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Projektna naloga se ukvarja z zasnovo nizkoenergijske enodružinske hiše v Prekmurskem mestu Lendava. V projektni nalogi je prikazana rešitev temeljenja s temeljno ploščo na območju z visoko podtalnico. V prvem, teoretskem, delu se ukvarjamo z leseno gradnjo in s principi zasnove nizkoenergijske hiše. V drugem delu se zbrana teorija prenese v arhitekturno zasnovo hiše.
Keywords: Nizkoenergijska hiša, gradnja z lesom, energijsko učinkovita gradnja, podtalnica
Published in DKUM: 23.08.2016; Views: 1567; Downloads: 351
.pdf Full text (21,88 MB)

4.
MOŽNOST PREUSMERITVE KMETIJ NA VODOVARSTVENEM OBMOČJU APAŠKEGA POLJA V EKOLOŠKO KMETOVANJE
Primož Pukšič, 2015, master's thesis/paper

Abstract: Pri kmetovalcih, ki kmetujejo na vodovarstvenem območju Apaškega polja, smo proučevali, ali obstaja možnost preusmeritve v ekološko kmetijstvo. Ekološko kmetijstvo bi bilo primerno za Apaško polje, ker gre za notranje vodovarstveno območje in Apaška kotlina je znana po tem, da je kmetijsko zelo intenzivna. Anketo smo pripravili za dve skupini kmetovalcev in primerjali odgovore ter pogledali odstopanja. Prvo anketo so izpolnili kmetovalci, ki imajo zemljišča na najožjem vodovarstvenem območju, drugo pa tisti, ki imajo zemljišča na širšem vodovarstvenem območju. Ob pregledu obširne literature smo preučili, da je v tujini, predvsem v Nemčiji, dosti bolje poskrbljeno za zaščito podtalnice, kjer je ekološko kmetijstvo na najožjih vodovarstvenih območjih stalna praksa. Rezultati naše raziskave so pokazali, da kmetovalci na nobenem območju niso zainteresirani za preusmeritev svojih kmetij v ekološko kmetovanje. Glavni razlog predstavlja prepoved uporabe dušikovih mineralnih gnojil v ekološki pridelavi in pričakovanje manjših pridelkov.
Keywords: ekološko kmetovanje, vodovarstveno območje, mineralna dušikova gnojila, podtalnica
Published in DKUM: 18.12.2015; Views: 2879; Downloads: 187
.pdf Full text (2,46 MB)

5.
6.
7.
8.
9.
10.
Search done in 0.2 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica