1. Mikrokrmilniško voden napajalnik za požarne sisteme : diplomsko deloEdvard Bregar, 2020, undergraduate thesis Abstract: Diplomsko delo predstavlja razvoj mikrokrmilniško vodenega napajalnika za požarne sisteme, ki je zasnovan tako, da je v skladu z vsemi trenutno veljavnimi predpisi ter s standardom SIST EN 54-4.
Požarni sistem je sestavljen iz požarne centrale, ki krmili številne dodatne naprave (sirene, bliskavke, ključavnice …), ki pa pogosto potrebujejo dodatno napajanje. Dodatni napajalniki so ustrezno razporejeni po objektu in zagotavljajo ustrezno napajanje naprav iz dveh virov. V primeru izpada primarnega vira, sistem preklopi na baterijsko napajanje. Dodatni napajalniki nadzirajo, polnijo in vzdržujejo vgrajeno svinčevo baterijo, hkrati pa nadzirajo vse pomembne napetosti, preklapljajo med primarnim in baterijskim napajanjem. V standardu EN 54-4 je zahtevano tudi, da mora imeti dodatni napajalnik vsaj en izhod, s katerim lahko preostalemu delu požarnega sistema javi napako v delovanju.
Mikrokrmilniško voden napajalnik za požarne sisteme je sestavljen iz standardnega industrijskega napajalnika, mikrokrmilniške kartice, ožičenja, ohišja ter svinčeve baterije. Na pokrovu ohišja je vgrajena tudi čelna plošča za prikaz stanja. V delu je opisan razvoj od osnovne ideje do končnega izdelka. Podani so tudi primeri problemov, vključno s certifikacijo izdelka pred komercialno uporabo. Keywords: napajalnik, požarni sistem, mikrokrmilnik Published in DKUM: 14.12.2020; Views: 1361; Downloads: 85 Full text (2,38 MB) |
2. VARNOST INFORMACIJSKIH SISTEMOV IN RAČUNALNIŠKE ZLORABETom Erznožnik, 2012, undergraduate thesis Abstract: Informacijske tehnologije v poslovnem svetu omogočajo hitrejše in bolj kvalitetno poslovanje. Praktično informacijske tehnologije srečujemo na vsakem koraku. Vsaka organizacija pa mora za svoje potrebe izbrati prilagojen IS, glede na njeno velikost, panogo v kateri posluje in njihovo naravo dela. Informatika je v organizaciji pomembna predvsem zaradi hrambe in obdelave velike količine podatkov, na podlagi katerih lahko sprejemajo bolj racionalne odločitve.
IS v organizaciji je zelo pomemben zaradi hitre prilagodljivosti. Danes prihaja v poslovnem svetu do hitrih sprememb na trgu, zato je zelo pomembno, da lahko IS hitro prilagodimo potrebam. IS lahko prav tako zagotavlja ključne prednosti pred konkurenco. IS lahko tudi integriramo s telekomunikacijami, kar nam omogoča boljšo komunikacijo in nadzor znotraj in zunaj organizacije.
Glede na to, da IS upravlja z veliko količino podatkov, je potrebno zagotoviti njihovo varnost. Organizacije se poskušajo zavarovati na različne načine, vendar v večini primerov je dovolj le nekaj nepazljivosti in že lahko pride do izgube podatkov. Izguba podatkov lahko pomeni veliko finančno izgubo, kot tudi izgubo zaupanja strank do organizacije.
S hitrim razvojem informacijsko komunikacijskih tehnologij se je množično razmahnil tudi računalniški kriminal. Računalniški kriminal se pojavlja se v mnogih oblikah, zato ga je zelo težko zajeziti oziroma odkriti. Napadalci lahko praktično izvedejo napad od koderkoli, kjer le imajo dostop do interneta, zato niso omejeni le na eno lokacijo. Prav to otežuje odkrivanje napadalcev. Napadalci se velikokrat odločijo tudi za pridobivanje informacij od zaposlenih. Napadalci se izdajajo za nekoga drugega, da od zaposlenih pridobijo informacije, ki jih potrebujejo za vdor v IS.
Poznamo več orodij in tehnik, ki nam pomagajo pri izboljšanju varnosti IS. Tako kot se pojavljajo nova orodja in tehnike, tako tudi napadalci iščejo vedno nove načine, da pridejo do želenih podatkov, zato je potrebno nenehno posodabljanje programske in strojne opreme. Človek je še vedno ključen dejavnik pri varnosti IS, saj je najbolj nepredvidljiv. Uporabnik mora torej sam paziti, da napadalcu ne omogoči enostavnejšega vdora v informacijski sistem. Keywords: Informacijski sistem, Varnost podatkov, Kriptografija, Digitalni podpis, Digitalno potrdilo, Računalniški kriminal, Internetni kriminal, Socialni inženiring, Virus, Črv, Trojanski konj, Prekrivanje identitete, Protivirusna zaščita, Zaščita pred vohunskimi progami, Izobraževanje uporabnikov, Požarni zid. Published in DKUM: 17.12.2012; Views: 3944; Downloads: 435 Full text (782,99 KB) |
3. VARNOSTNA POLITIKA NA PODROČJU INFORMATIKEGašper Šavor, 2011, undergraduate thesis Abstract: Informacijska tehnologija postaja vse bolj pomemben del poslovanja vsakega podjetja ter ţivljenja vsakega posameznika. Zato je v interesu vseh, da so ključne informacije dobro zaščitene.
V prvem delu diplomske naloge smo predstavili informacijske sisteme, njihovo delitev ter vrste. Prav tako smo podrobneje predstavili ţivljenjski cikel ter 4-stopenjski model razvoja informacijskega sistema.
V osrednjem delu naloge smo se osredotočili na nevarnosti na področju informatike ter vrste zaščit. Nevarnosti za podjetja se bistveno ne razlikujejo od nevarnosti za posameznika razen v tem, da je ponavadi v podjetju skupina ljudi zadolţenih za njegovo informacijsko zaščito medtem ko se mora posameznik zanesti le sam nase. Nevarnosti, ki preţijo na podjetja in posameznike je mnogo med najbolj izpostavljene pa smo uvrstili krajo identitete, socialni inţeniring ter različne škodljive programe. Seveda pa se za vsako nevarnost najde tudi rešitev in te 'rešitve' sem tudi podrobno popisal.
V zadnjem delu pa smo se osredotočili na nevarnosti, ki jih prinaša mobilni telefon. Ker je uporaba mobilnih telefonov v porastu, nas je zanimalo, kaj vse lahko počnemo z njimi in če pri tem obstajajo kakšne nevarnosti. Pri tem smo bili še posebej presenečeni nad dejstvom, da obstajajo tudi pri uporabi bluetootha pasti, preko katerih lahko kriminalci pridejo do naših podatkov. Keywords: informacijski sistem, kraja identitete, škodljivi programi, požarni zid, protivirusni programi, mobilni telefon, bluetooth Published in DKUM: 08.07.2011; Views: 2304; Downloads: 187 Full text (648,49 KB) |
4. VARNOST ELEKTRONSKIH PLAČILNIH SISTEMOVLucija Buser, 2009, undergraduate thesis Abstract: V diplomski nalogi smo predstavili pojem elektronsko bančništvo, njegov razvoj in
delovanje, ter opredelili prednosti in slabosti, ki so za uporabnike takšnega načina
poslovanja pomembne. Vsako podjetje oziroma posameznik, ki uporablja takšen način
poslovanja mora poskrbeti za varnost le tega, saj se z razvojem predvsem internetnega
bančništva, pojavljajo različni načini škodljivih programov kot so: virusi, črvi, trojanski
konji, logične bombe. Zato smo podrobneje predstavili varnostne mehanizme kot so:
šifriranje, elektronski podpis, požarni zid, pametne kartice, protokoli za varni prenos, ki jih
banke uporabljajo, da ustrezno zaščitijo računalniške sisteme. Na koncu same naloge pa
smo še podrobneje opredelili management varnosti elektronskega plačilnega sistema in
njegova tveganja. Kljub učinkoviti zaščiti in varnostni elektronskega plačilnega sistema, se
moramo zavedati, da ne glede na vse, še vedno obstaja možnost, da pride do zlorab, zato je
zelo pomembno, da smo pri uporabi e-bančništva kar se da previdni. Keywords: elektronsko bančništvo, računalniški virusi, črvi, varnost, varnostni
mehanizmi, šifriranje, digitalni podpis, digitalno potrdilo, požarni zid, varnostni protokoli, elektronski plačilni sistem. Published in DKUM: 30.11.2009; Views: 2765; Downloads: 267 Full text (600,04 KB) |
5. |