1. Physical activity drops during summer holidays for 6- to 9-year-old childrenTadeja Volmut, Rado Pišot, Jurij Planinšec, Boštjan Šimunič, 2021, original scientific article Abstract: Regular physical activity (PA) reduces the health risk of childhood obesity and associated chronic diseases as well as mental health problems. Since PA declines as children age as well with future generations it is of highest importance to intervene in school and out-of-school settings. Out-of-school periods affect children's PA as it is mainly left to the interest and motivation of their parents. We compared accelerometer-based PA patterns in 93 6- to 9-year old children assessed four times: before (May/June), during (August), and after (September) summer holidays and at a 1-year follow up (May/June). Before summer holidays children were assessed also for anthropometry and motor tests. During summer holidays overall PA decreased by 18% (p < 0.001), physical inactivity increased by 5.5% (p < 0.001), moderate PA decreased by 53% (p < 0.001) and moderate to vigorous PA decreased by 45% (p < 0.001) when compared to before summer holidays. Furthermore, overall PA remained diminished also after summer holidays by 8.8% (p = 0.001) but recovered to baseline values at 1-year follow up. About 30% of overall PA and moderate to vigorous PA decrease during summer holidays could be explained by children's fitness level as a greater decrease was found in children with better results in standing long jump and 300-meter running time. Our finding detects an alarming summer holiday decrease in children PA that should not be neglected in future studies and intervention designs. Keywords: MVPA, otroci, poletne počitnice, gibalna neaktivnost, sedentarnost, pospeškometer, children, vacations, physical inactivity, sedentary behavior, accelerometer Published in DKUM: 15.05.2024; Views: 254; Downloads: 10 Full text (421,77 KB) This document has many files! More... |
2. POMEN FITNEŠKE VADBE PRI OBLIKOVANJU TURISTIČNIH PROGRAMOVDrago Žganec, 2010, undergraduate thesis Abstract: V diplomskem delu obravnavam pomen telesnih aktivnosti, predvsem fitneške vadbe, pri oblikovanju turističnih programov. Telesna aktivnost in zdrav način življenja postajata čedalje bolj pomembna, saj le tako lahko ohranjamo zdravje in dobro počutje tudi v pozni starosti. Predstavil sem vrste telesnih aktivnosti, pomen fitneške vadbe in njenih zvrsti (individualna in skupinska vadba) ter se osredotočil na fitneško vadbo v turističnih programih. Individualna in skupinska fitneška vadba sta prisotni že daljše obdobje v različnih fitneških centrih ter studiih. Fitneška vadba kot primarna aktivnost turističnih programov pa je na turističnem trgu relativno nov pojav. V primarni raziskavi sem želel ugotoviti, kolikšen pomen ima fitneška vadba za udeležence turističnih programov, kateri dejavniki vplivajo na turiste, da se odločajo za turistične programe, ki vključujejo fitneško vadbo. Ugotovil sem, da se zaenkrat za tovrstne turistične programe, ki vključujejo fitneško vadbo, odloča manj turistov, kot bi pričakovali. Keywords: telesna aktivnost, fitneška vadba, zdrav način življenja, velnes, velneški turizem, aktivne počitnice, turistični program. Published in DKUM: 01.12.2020; Views: 755; Downloads: 63 Full text (522,64 KB) |
3. Gibalne dejavnosti otrok v času poletnih počitnicTadeja Spagnolo, 2017, master's thesis Abstract: Namen raziskave je bil ugotoviti, kakšen vpliv ima čas poletnih počitnic na gibalne sposobnosti otrok starih med 8 in 11 let, ter morebitne spremembe v življenjskem slogu teh otrok v času poletnih počitnic v primerjavi s šolskim letom.
V raziskavi je sodelovalo 54 otrok, od tega 23 dečkov in 31 deklic. Podatke o telesnih značilnostih in gibalnih sposobnostih smo pridobili z izvedbo meritev športnovzgojnega kartona, ki smo jih izvedli dvakrat. Prvič v mesecu juniju in drugič v mesecu septembru. Učenci so ob obeh testiranjih izpolnili tudi anketni vprašalnik. V juniju se je nanašal na šolsko leto, v septembru pa na čas poletnih počitnic.
Za ugotavljanje razlik med meritvami smo uporabili t-test. Statistična značilnost je bila ugotovljena na ravni tveganja P ≤ 0,05. Za povezanost odgovorov, ki so se nanašali na čas med šolskim letom in v času poletnih počitnic, pa smo uporabili χ² preizkus in Cramer's V.
Rezultati so pokazali, da ima čas poletnih počitnic negativen vpliv na gibalne sposobnosti otrok, saj so se te, v omenjenem času, statistično značilno poslabšale. Največji negativen vpliv se je pokazal pri predklonu na klopci, premagovanju ovir nazaj, vesi v zgibi in teku na 600 metrov. Prav tako se čas poletnih počitnic negativno odraža v indeksu telesne mase, saj se je v tem obdobju povečalo število otrok z višjim indeksom le-te. Sicer pa se je izkazalo, da se življenjski slog v času poletnih počitnic bistveno ne razlikuje od tistega med šolskim letom, iz česar sklepamo, da so šolska športna vzgoja in dodatni športni programi v okviru šole tisti, ki naredijo bistveno razliko. Keywords: gibalne aktivnosti, poletne počitnice, športnovzgojni karton, gibalne sposobnosti, življenjski slog Published in DKUM: 28.07.2017; Views: 1485; Downloads: 201 Full text (1,98 MB) |
4. PONUDBA VZORČNEGA DRUŽINAM PRIJAZNEGA HOTELASuzana Šedivy, 2016, undergraduate thesis Abstract: Danes turizem predstavlja pomemben del vsakega posameznika. Življenje je vse bolj hitro in stresno. Med delovnimi dnevi najdemo zelo malo časa zase in za družino. Zato nam čas, ki si ga rezerviramo za preživljanje »počitnic«, pomeni veliko in ga skrbno načrtujemo. Da so naši načrti čim bolj popolni, si pomagamo z lahko dosegljivo ponudbo turističnih aranžmajev in s številnimi informacijami glede posameznega ponudnika turističnih storitev. Zato je zelo pomembno, kako se posamezni ponudnik predstavi na spletu in v medijih.
V uvodnem delu naloge smo opredelili problem slovenske hotelske ponudbe, ki ga vidimo v tem, da nimamo hotelske ponudbe, ki bi bila namenjena izključno otrokom, opredelili smo namen, cilje in hipoteze raziskave ter metode raziskovanja.
Predvidevamo, da imajo v primerjanem avstrijskem hotelu mnogo natančneje določene segmente po starosti otrok in zato bolj ciljno oblikovano ponudbo, kar omogoča doseganje višje stopnje zadovoljstva tako otrok kot njihovih staršev.
Segmentaciji smo se posvetili v drugem delu naloge predvsem s teoretično razlago in opredelitvijo koristi segmentacije ponudnika. Zaradi pravilne segmentacije v hotelu lažje ponudimo pravi proizvod, pravemu kupcu, za pravo ceno.
Specializirana ponudba za družine je v zadnjem času pomemben del turizma letoviških hotelov, saj družine predstavljajo zelo visok odstotek individualnih gostov.
V tretjem delu smo se osredotočili na ponudbo dveh družinam prijaznih hotelov. Izbrali smo slovenski hotel Toplice in pripadajočo ponudbo Term Čatež, kot primerjani hotel pa smo izbrali hotel Sonnenpark s pripadajočo ponudbo Sonnentherm iz Lutzmannsburga. Medsebojno smo primerjali parametre ponudbe vsakega od hotelov in opredelili nekaj prednosti in pomanjkljivosti slovenskega ponudnika ter pripravili nekaj predlogov za nadgradnjo njihove ponudbe.
Ciljno oblikovana ponudba, z natančno določenimi segmenti predstavlja prvi in zelo pomemben korak k zadovoljstvu uporabnikov storitev in s tem k zadovoljstvu lastnikov in zaposlenih. Vse skupaj pa je pogoj za obstoj in razvoj ponudnika storitev Keywords: družina, otrok, počitnice, hotel Toplice, hotel Sonnenpark, Terme Čatež, Sonnentherme, segmentacija, bazeni, igrala, varstvo, animacija, šktat Čatež, Sunny Bunny Published in DKUM: 04.11.2016; Views: 1391; Downloads: 76 Full text (732,38 KB) |
5. VZPOSTAVITEV RAČUNALNIŠKO PODPRTEGA RAČUNOVODSKEGA PREDRAČUNAVANJA POSLOVNEGA IZIDA TURISTIČNEGA PROIZVODA V TURISTIČNI AGENCIJI XNataša Glazer, 2013, undergraduate thesis Abstract: Računovodsko predračunavanje je dandanes temeljni sestavni del računovodenja v vsaki organizaciji, ki želi dosegati dobre rezultate, se hitro prilagajati spremembam na trgu, biti korak pred konkurenco in sprejemati prave poslovne odločitve ob pravem času za dolgoročni razvoj in obstoj organizacije.
Poznamo tradicionalne in novejše metode predračunavanja. Zelo pomembno je, da vsako podjetje izbere pravo v svojem okolju, ki bo nepogrešljivo orodje managerjem na najvišji in najnižji ravni. Vendar je pot do dobro organiziranega računovodskega predračunavanja dolga, polna medsebojnega usklajevanja.
S pomočjo sodobne tehnologije lahko izdelamo dober informacijski sistem, ki bo v povezavi z ostalimi službami v podjetju vzpostavil in podprl računovodsko predračunavanje v celotnem podjetju. V nalogi smo pripravili programske definicije za predračunavanje v določenem delu podjetja – marketingu in v določenem delu poslovnega procesa, ki bo v povezavi z računovodstvom osnova za vzpostavitev in izdelavo računalniško podprtega računovodskega predračunavanja poslovnega izida turističnih proizvodov. Našim managerjem bo takšno predračunavanje zagotovilo hitre in natančne informacije, na osnovi katerih se bodo lahko pravočasno in pravilno odločali in sprejeli prave odločitve v tem delu poslovanja, ki ima pomemben vpliv na celotno poslovanje organizacije. Keywords: računovodsko predračunavanje, turistična dejavnost, turistični proizvod, prodajna cena, počitnice z lastnim prevozom, počitnice z organiziranim letalskim prevozom, poslovni izid, razlika v ceni, konkurenca. Published in DKUM: 24.03.2014; Views: 1329; Downloads: 149 Full text (286,11 KB) |
6. VLOGA IN POMEN ŠPORTNE REKREACIJE V TURISTIČNIH PROGRAMIH ZDRAVSTVENE PREVENTIVEBoštjan Buhin, 2011, undergraduate thesis Abstract: POVZETEK
Diplomsko delo obravnava pomen telesnih aktivnosti, predvsem vadbe v fitnes centru, pri oblikovanju turističnih preventivnih zdravstvenih programov. Telesna aktivnost in zdrav način življenja postajata čedalje bolj pomembna pri ohranjanju zdravja in dobrega počutja tudi v pozni starosti. V diplomskem delu so najprej predstavljene vrste telesnih aktivnosti, pomen vadbe v fitnesu in njenih zvrsti (individualna in skupinska vadba) ter se osredotoči na vadbo v fitnesu v turističnih programih. Individualna in skupinska vadba v fitnesu sta prisotni že daljše obdobje v različnih fitnes centrih ter studiih. Fitnes vadba, kot primarna aktivnost turističnih programov zdravstvene preventive, je na turističnem trgu relativno nov pojav. V primarni raziskavi smo med zdraviliškimi gosti ugotavljali, kolikšen pomen ima fitnes za udeležence turističnih programov, kateri dejavniki vplivajo na turiste, da se odločajo za turistične programe, ki vključujejo fitnes vadbo. Ugotovili sem, da koriščenje turističnih programov, ki vključujejo fitnes ni tako odzivno kot bi pričakovali in si želeli. Keywords: telesna aktivnost, vadba v fitnes centrih, zdrav način življenja, wellness, wellness turizem, aktivne počitnice, turistični program Published in DKUM: 21.07.2011; Views: 3299; Downloads: 218 Full text (779,76 KB) |
7. RAZISKAVA MOTIVOV OBISKA DOMAČIH GOSTOV V IZBRANIH SLOVENSKIH ZDRAVILIŠČIHRenata Petek, 2010, undergraduate thesis Abstract: V prvem poglavju smo oprdelili področje, ki ga obravnavamo, navedli cilje in trditve, ki smo jih preverjali, navedli predpostavke in omejitve raziskave ter predstavili metode raziskovanja. V drugem poglavju smo predstavili pojem zadovoljstva gostov ter njihove motive. Izvedli smo tudi anketo,s katero smo želeli izvedeti, kateri del ponudbe izbranih slovenskih zdravilišč domače goste najbolj pritegne in kako so bili s storitvami zadovoljni. Anketo smo izvedli med domačimi gosti hotelov izbranih slovenskih zdravilišč. Veloko informacij smo dobili s pogovorom zaposlenih v izbranih slovenskih zdraviliščih, ki so nas sprejeli in omogočili izvedbo raziskave.
Glavne ugotovitve raziskave so:
•gostje so bili zadovoljni;
•za oddih so se odločili predvsem zaradi mirnega okolja, wellness ponudbe, vodnih programov in rekreacije;
•nekaj gostov je bilo na zdravljenju;
•celovita ponudba in aktivnosti, ki jih ponujajo zdravilišča, imajo pomembno vlogo pri odločitvi domačih gostov glede izbire oddiha;
•pomembno vlogo ima čistoča bazenov. Keywords: Terme Topolšica, Terme Dobrna, Terme Laško, celovita ponudba, motivi, wellness, recesija, zdravilišča, zadovoljstvo, aktivne počitnice, čistoča bazenov Published in DKUM: 07.03.2011; Views: 2461; Downloads: 308 Full text (389,10 KB) |
8. ANALIZA OKOLJEVARSTVENEGA ZAVEDANJA DVOJE IZBRANIH EKOLOŠKIH KMETIJMateja Lepej, 2009, undergraduate thesis Abstract: V diplomski nalogi preverjamo, v kolikšni meri so kmetije že uvedle ekološki management in za katere okoljevarstvene ukrepe so se odločili. Na osnovi ugotovitev iz intevjuva smo izdelali priporočila.
Naslov diplomske naloge se glasi Analiza okoljevarstvenega zavedanja dvoje izbranih ekoloških kmetij. Naloga je razdeljena na pet poglavij. Po uvodnem delu, ki opisuje problem in področje raziskovanja, osnovne teze in trditve, predpostavke in omejitve raziskav, sledi drugo poglavje, kjer smo podrobneje opredelili ekoturizem in ekološki management.
V tretjem poglavju sta predstavljeni slovenska Ekološko počitniška kmetija Lešnik in avstrijska Bio kmetija zdravja Willibald Gamsjäger. Ponudbo obeh kmetij smo natančno opisali; podatke smo pridobili na osnovi intervjuja.
V četrtem poglavju smo na osnovi spoznanja iz intervjujev lastnikov kmetij ter pregleda strokovne literature na temo ekološkega managementa izdelali priporočila za ravnanje na področju surovin, vode, energije, odpadkov in transporta. Predlagali smo tudi nekaj novosti, ki jih lahko uporabijo na svojih kmetijah.
V zadnjem poglavju so podane še končne ugotovitve v zvezi z diplomsko nalogo.
Keywords: ekoturizem, ekološki management, Quebeška deklaracija, okoljevarstveni ukrepi, ekološko drevo, BIODAR, ekološka turistična kmetija, Počitnice na kmetiji, varčevanje z energijo, varčevanje z vodo, varčevanje s surovinami, zmanjševanje odpadkov, zmanjševanje transporta. Published in DKUM: 20.10.2009; Views: 3360; Downloads: 336 Full text (1,13 MB) |
9. Kolesarski turizem - možnost rekreacije v prostem času : diplomsko deloMirjana Kogelnik, 2006, undergraduate thesis Keywords: turizem, promocija, Slovenija, ideje, rekreacija, povezanost, šport, narava, potovanja, počitnice, turistični objekti, značilnosti, znamenitosti, ponudba, programi, storitve, cilj, panoge dejavnosti, priložnosti Published in DKUM: 28.09.2007; Views: 3271; Downloads: 511 Full text (432,22 KB) |
10. Nakupno odločanje v družini glede letovanja : diplomsko deloHelena Murko, 2006, undergraduate thesis Keywords: družina, potovanja, počitnice, planiranje, psihologija osebnosti, odločanje, psihologija potrošnika, zadovoljstvo, okolje, ponudba, nakup, kupci, stališča, starost, skupnost, zaznavanje, Slovenija, mišljenje, potrošnik, vedenje, razlike Published in DKUM: 28.09.2007; Views: 3057; Downloads: 247 Full text (571,39 KB) |