1. |
2. Vseevropski plačilni sistemi in implementacija čezmejnih plačil v bankahAjda Vasilić, 2023, undergraduate thesis Abstract: V diplomski nalogi obravnavamo plačilne sisteme v Evropski uniji in čezmejna plačila v bankah. Podrobno preučujemo in spoznavamo plačilne sisteme v Republiki Sloveniji in EU. Podrobneje spoznamo Banko Slovenije in predstavimo Nacionalni svet za plačila, ki ga je ustanovila Banka Slovenije, in omogoča nemoteno delovanje na trgu plačilnih storitev. Opredelimo elektronski denar, s katerim v Sloveniji poslujejo banke, institucije, ki izdajajo denar, ter drugi državni organi. Osredotočimo se na evropsko območje in predstavimo plačilno storitev SEPA za enotno območje plačil v evrih ter SEPA takojšnji kreditni prenos. Članice države EU po celotnem evropskem območju omogočajo izvajanje plačilnih storitev, zato predstavimo čezmejna plačila in takojšnja čezmejna plačila. Podrobno smo predstavili in opisali čezmejna plačila v štirih evropskih bankah. Keywords: Plačilni sistemi, Banka Slovenije, takojšnja plačila, SEPA, čezmejna plačila, takojšnja čezmejna plačila. Published in DKUM: 13.10.2023; Views: 451; Downloads: 74 Full text (2,12 MB) |
3. Globalni elektronski mikro plačilni sistemiNuša Podgoršek, 2017, master's thesis Abstract: Posledica hitrega razvoja podatkovnih komunikacijskih omrežij je v razvoju elektronskega poslovanja, pri čemer sta pomembni predvsem bančna in trgovska aplikacija, ki omogočata izvajanje finančnih transakcij od kjerkoli na svetu. Kupcem je tako omogočena postrežba 24 ur na dan. Zaradi vedno večjega razmaha spletnih trgovin so vedno bolj potrebne tudi implementacije sistemov za plačevanje preko spleta. Takšen način plačevanja preko spleta prinaša številne prednosti tako za kupca kot tudi za trgovca.
Poznamo številne definicije pomena mikro plačilnih sistemov, vendar pa se le-ti večinoma razlikujejo med seboj glede na zgornjo mejo vrednosti vsake transakcije. Mikro plačilni sistemi predstavljajo pomemben del v elektronskem in mobilnem poslovanju, saj omogočajo podjetjem s takšnim načinom poslovanja povečanje dobička, posledično pa tudi zmanjšujejo stroške, ki so povezani z delovno silo.
Po svetu obstajajo številni tuji plačilni sistemi, ki jih uporabljajo tudi slovenska podjetja. Med najbolj razširjenega in najuporabnejšega za internetno plačevanje v vseh razvitih zahodnih državah sodi plačilni sistem PayPal. Ta sistem uporabljajo tako posamezniki kot tudi podjetja. Velja za največje podjetje v svoji dejavnosti, saj se preko njega izvrši več kot 11 milijard transakcij na leto.
V zadnjem času se razvijajo tudi novi načini mikro plačevanja, kjer pametni telefoni prevzemajo vlogo denarnih in plačilnih kartic. Ti načini plačevanja so privlačni predvsem uporabnikom, medtem ko pa banke in finančne institucije v tem ne prepoznajo velike poslovne priložnosti. V Sloveniji smo sicer že pred časom postavili lastne trende s sistemi mobilnega plačevanja Moneta, vendar pa ji ni uspelo doseči tako velike priljubljenosti, kot so si jo želeli.
Naloga je sestavljena iz dveh delov, v prvem teoretičnem delu smo preučili plačilne in poravnalne sisteme, vrste in tipe plačilnih sistemov. Predstavili smo prednosti in slabosti plačilnih sistemov ter pojasnili, kaj so mikro plačilni sistemi in katere poznamo po svetu ter v Sloveniji.
Drugi, empirični del naloge zajema analizo v obliki praktičnega prikaza možnosti plačila preko ponudnika PayPal. Keywords: ekonomske vede, elektronsko poslovanje, management informatike, PayPal, plačilni sistemi Published in DKUM: 11.07.2017; Views: 1224; Downloads: 149 Full text (2,17 MB) |
4. ČEZMEJNA KREDITNA PLAČILA V SISTEMU SEPAGregor Marinšek, 2016, undergraduate thesis Abstract: Projekt SEPA je nastal kot posledica uvedbe enotne valute Evro znotraj Evropske unije. SEPA uživa močno politično in regulatorno podporo institucij Evropske unije. Prva plačilna storitev, ki je bila implementirana z uporabo SEPA infrastrukture, so bila SEPA čezmejna kreditna plačila. Predstavljajo začetek in temelj finančnih transakcij malih vrednosti med uporabniki plačilnih storitev znotraj članic monetarne unije. Za namene standardizacije in avtomatske obdelave, se je pri snovanju sporočil in procesov uporabil standard ISO 20022, ki ne predpisuje podrobnosti procesa ampak način, kako proces modelirati. Glavne prednosti od uvedbe SEPA čezmejnih kreditnih plačil uživajo uporabniki plačilnih storitev, saj so se za njih znižale provizije in čas izvedbe transakcij. Te prednosti so dosežene na račun velikih finančnih investicij v infrastrukturo in prenovo informacijskih sistemov bank, ki so bila potrebna za implementacijo. Keywords: SEPA, kreditna plačila, enotno območje plačil, ISO 20022, UNIFI, plačilni sistemi Published in DKUM: 25.08.2016; Views: 1299; Downloads: 178 Full text (1,27 MB) |
5. VKLJUČEVANJE PLAČILNIH SISTEMOV V SPLETNO BANČNIŠTVOBoris Lanjšček, 2016, undergraduate thesis Abstract: V diplomskem delu opisujem spletno bančništvo. To temo sem si izbral zato, ker me zanima ravno takšna oblika bančništva.
Spletno bančništvo je za banke postalo nepogrešljiv del poslovanja. Zaradi velike konkurence in obstoja na tržišču morajo banke nenehno spremljati spremembe, trende, ki se pojavljajo na področju spletnega bančništva in se nanje tudi hitro odzvati.
Spletno bančništvo omogoča uporabniku hitro, varno in kakovostno opravljanje bančnih storitev. Vse več ljudi uporablja opravljanje bančnih storitev preko spletnega bančništva, saj jim le-ta omogoča 24-urno dostopnost, vse dni v letu, dostop do spletnih strani bank od kjerkoli in cenovno ugodnost.
Diplomsko delo je razdeljeno na tri dele.
V prvem delu želim predstaviti razvoj spletnega bančništva na splošno. V nadaljevanju opisujem oblike in delovanje spletnega bančništva v Sloveniji, storitve in vrste, prednosti in slabosti ter varnost in prihodnost spletnega bančništva.
V drugem delu opisujem plačilne in poravnalne sisteme v Sloveniji ter vključenost v vseevropske plačilne sisteme. V tem delu opisujem tudi pomen in strukturo bančnih oznak, BIC-kode in transakcijski račun. Dotaknil sem se tudi teme enotnega območja plačil v evrih (SEPA), neprekinjenega poslovanja plačilnih in poravnalnih sistemov ter nadomestil za opravljanje plačilnih storitev. V zaključku drugega dela sem še opisal vodenje računov za komitente ter vidike vodenja računov.
V tretjem delu opisujem spletno bančništvo NLB, d. d., Ljubljana, ki je namenjeno pravnim osebam in zasebnikom. Na začetku najprej na splošno predstavim NLB, d. d., Ljubljana, nato pa podrobneje opisujem funkcionalnost spletnega bančništva NLB Proklik, in sicer: namen in prednosti, osnovne pogoji za delo, varnost, oblike, storitve, ki jih nudi NLB Proklik, pametno kartico, opravila, stroške poslovanja.
Spletno bančništvo predstavlja prihodnost bančnih storitev, nujno potrebno pa je predvsem z vidika časa in denarja. Živimo v času stresnih služb in hitrega tempa življenja, kar je pa poglavitni razlog za vstop v svet spleta. Keywords: spletno bančništvo, sodobne tržne poti, plačilni in poravnalni sistemi, SEPA, varnost spletnega bančništva, pametna kartica, NLB Proklik. Published in DKUM: 15.06.2016; Views: 1317; Downloads: 82 Full text (1,16 MB) |
6. PRIMERJALNA ANALIZA SISTEMOV SPLETNEGA PLAČEVANJAVito Pajančič, 2015, undergraduate thesis Abstract: V diplomskem delu smo analizirali in primerjali spletne plačilne sisteme, ki so na voljo na slovenskem trgu in način njihove integracije v spletno aplikacijo. Analiza obsega pogoje in pravne zahteve posameznega sistema pred uporabo, stroške uporabe določenega sistema, kot so provizije, najem ali enkratna plačila. V prvem delu je teoretičen pregled sistemov glede na kategorijo, ki mu sledi analiza sistemov Activa Payment Gateway in 3D secure, centralnega sistema EON MegaPOS, mobilnega plačilnega sistema Moneta, spletne banke Abanet in tujih sistemov PayPal ter Paysafecard. Keywords: spletno poslovanje, spletni plačilni sistemi, spletno plačevanje, spletna aplikacija, PayPal Published in DKUM: 04.12.2015; Views: 1693; Downloads: 648 Full text (2,58 MB) |
7. Varnost kriptovalute bitcoin : diplomsko delo univerzitetnega študijaNejc Berlot, 2015, undergraduate thesis Abstract: Spletni plačilni sistem bitcoin ponuja številne prednosti pred konvencionalnimi plačilnimi metodami. Ker pa je sistem še vedno v razvoju, se sooča z nekaterimi varnostnimi težavami, za odpravo katerih je potreben čas, predvsem pa rast uporabniške baze.
Poznavanje delovanja sistema bitcoin je tako prvi pogoj za zaščito elektronske denarnice uporabnika ter premoženja, investiranega v to kriptovaluto.
Vprašanje varnosti lahko razdelimo na dva problema in sicer:
• varnost omrežja bitcoin,
• varnost uporabnikove elektronske denarnice/sistema
Snovalci sistema bitcoin so upoštevali številne, tako realne kot tudi teoretične potencialne napade na omrežje, zato protokol bitcoin vključuje nemalo varnostnih funkcij, ki ga varujejo pred tovrstnimi napadi.
Druge vrste napadov ciljajo na uporabnika samega, natančneje na njegovo elektronsko denarnico. Pred tovrstnimi napadi se lahko zaščitimo z varnostno ozaveščenostjo in uporabo zaščitnih mehanizmov, predvsem pa s primerno mero skepticizma in pazljivosti, saj so se klasični tipi finančnih goljufij izkazali za prevladujoče.
Sistem bitcoin je priljubljen med kriminalci v kibernetskem prostoru, saj napadalcem omogoča delno anonimnost, vse transakcije v omrežju bitcoin pa so končne, kar pomeni, da v primeru izgube sredstev teh ni mogoče povrniti.
Nedavne aretacije in zaprtje številnih ilegalnih spletnih tržnic globokega spleta pa le nakazujejo izboljšanje razmer na področju odkrivanja izvora tovrstnih omrežij ter njihovih upravljavcev. Keywords: plačilni sistemi, internet, valute, kriptovalute, bitcoin, transakcije, rudarjenje, kriminaliteta, preprečevanje, varnost, informacijska varnost, diplomske naloge Published in DKUM: 21.10.2015; Views: 6287; Downloads: 1323 Full text (684,04 KB) |
8. Electronic commerceGary P. Schneider, James T. Perry, 2000, higher education textbook Keywords: elektronsko poslovanje, Internet, računalniške mreže, trgovanje, WWW, verige, povezanost, infrastruktura, HTML, Hypertext Markup Language, client/server, odjemalec/strežnik, Intranet, Extranet, orodja, software, programska oprema, rešitve, marketing, trženje, strategija trženja, prodaja, prodaja na drobno, uporaba računalnika, računalništvo, podpora, logistika, promocija, varstvo podatkov, računalniško izmenjavanje podatkov, inteligentni sistemi, intelektualna lastnina, plačilni sistemi, plačilni promet, plačilni instrumenti, navidezne organizacije, virtualna resničnost, poslovno okolje, mednarodno poslovanje Published in DKUM: 10.07.2015; Views: 1306; Downloads: 48 Link to full text |
9. VKLJUČEVANJE E-RAČUNOV IN NJIHOV VPLIV NA ELEKTRONSKE PLAČILNE SISTEMEMateja Osterc, 2013, master's thesis Abstract: Poslovanje v tradicionalni obliki počasi izgublja svoj pomen, se poslavlja, zamenjali so ga novi sodobni načini, ki so znatno hitrejši, učinkovitejši, dopuščajo manj napak in omogočajo večji pregled nad delovanjem in poslovanjem podjetja. Konkurenca ima zelo velik vpliv na uspeh podjetij, ki morajo pri svojem poslovanju za obstoj uporabiti vsa možna orodja, s katerimi lahko poenostavijo in izboljšajo poslovanje ter prikažejo konkurenčne prednosti. Elektronsko poslovanje in z njim izdajanje e-računov je velik korak na tej poti k dosegu ciljev. Keywords: e-računi, elektronsko poslovanje, SEPA, plačilni sistemi, okoljske prednosti, papirna oblika Published in DKUM: 11.03.2014; Views: 1573; Downloads: 187 Full text (1,04 MB) |
10. SIVA EKONOMIJA IN DAVČNE UTAJE V SLOVENIJIPolona Praznik, 2013, undergraduate thesis Abstract: Slovensko gospodarstvo poleg formalnega dela spremlja tudi neformalni del aktivnosti, pri katerem udeleženci delujejo v prid lastnih koristi in v breme proračuna države ter splošne gospodarske uspešnosti. Spodbujevalci sive ekonomije in utajevanja davkov se izogibajo predpisom, ne prijavljajo dohodka iz dejavnosti, ne plačujejo prispevkov za pokojninsko, invalidsko in zdravstveno zavarovanje, se izogibajo številnim obdavčitvam ter s svojim delovanjem negativno vplivajo na številne panoge gospodarstva. Zanimanje za delovanje v sivi ekonomiji in poskuse utajevanja je vse večje, kar kažejo tudi številni vzroki. Davčne utaje so zaznane kot nezakonita izogibanja plačevanja davčnih obveznosti, katerih vzroki so vse večja bremena obdavčitev. Takšen vzrok in mnogi drugi se pojavljajo tudi kot povzročitelji dejavnosti sive ekonomije. V boju proti zmanjševanju gospodarske uspešnosti in javnofinančnega primanjkljaja se ministrstva s pripadajočimi inšpektorati spopadajo in trudijo izvesti strateško učinkovite ukrepe, da bi poleg sankcioniranja kršitev zajezili svetovna fenomena: sivo ekonomijo in davčno utajo. Keywords: Siva ekonomija, davčna utaja, neformalno gospodarstvo, formalno gospodarstvo, delo na črno, breme obdavčitev, neregistrirane dejavnosti, plačilna nedisciplina, sezonsko delo, sosedska pomoč, javnofinančni prihodki, davčne blagajne, elektronski plačilni sistemi. Published in DKUM: 05.11.2013; Views: 2578; Downloads: 352 Full text (530,40 KB) |