1. Načrtovanje procesa sušenja in pakiranja v podjetju proizvodnje umetnih mas : magistrsko deloUrška Škorc, 2024, master's thesis Abstract: V magistrskem delu je predstavljena prenova procesa sušenja in pakiranja v proizvodnji umetnih mas. Trenutni proces je zaradi nepotrebnih korakov in ročnega dela neučinkovit. Predlagamo avtomatizirano rešitev, ki vključuje dva avtonomna mobilna robota (v nadaljevanju: AMR), valjčni transporter, strojno ovijalko in pnevmatski aplikator.
Predstavili smo podrobno analizo obstoječa procesa sušenja in pakiranja izdelkov iz umetnih mas, opisali predlagano avtomatizirano rešitev, ocenili njene prednosti in stroške ter predstavili načrt prenove procesa sušenja in pakiranja danih izdelkov.
Cilj avtomatizacije je izboljšati natančnost procesa sušenja, zmanjšati izmet materiala, skrajšati časovne izgube in znižati stroške dela. Pričakujemo, da bo avtomatizacija povečala produktivnost, zmanjšala odpadke, izboljšala varnost delavcev in znižala stroške.
AMR vozička bosta prevzela oskrbo proizvodnje s pomožnim materialom, prevoz transportno skladiščne enote (v nadaljevanju: TSE) na valjčni transporter in uskladiščenje TSE. Valjčni transporter bo TSE transportiral skozi sušilne prostore, s čimer se bo izločila potreba po ročnem delu. Strojna ovijalka bo omogočila učinkovito avtomatsko pakiranje TSE, medtem ko bo pnevmatski aplikator natančno in zanesljivo etiketiral TSE.
Magistrsko delo ponuja vpogled v prenovo proizvodnih procesov v proizvodnji z uporabo sodobnih rešitev avtomatizacije procesov v intralogistiki. Keywords: intralogistika, sušenje in pakiranje izdelkov, načrtovanje tehnološkega procesa, analiza učinkovitosti Published in DKUM: 05.07.2024; Views: 125; Downloads: 0
Full text (4,28 MB) |
2. Robotska celica za pakiranje lončkov gnojila : diplomsko deloMatija Jurak, 2023, undergraduate thesis Abstract: V podjetju Roboteh d.o.o. se ukvarjajo z avtomatizacijo in robotizacijo najrazličnejših postopkov v industriji in drugih panogah. Dobili smo zahtevek, da se razvije in izdela robotska celica, ki zlaga lončke gnojila teže 1 kg v škatlo, ki jo mora predhodno zložiti robot, nato pa te škatle robot zloži na euro paleto. Ko smo dobili natančne zahteve s strani stranke, smo razvili koncept robotske celice, ki temelji na manipulaciji lončkov in škatel s samo enim robotom. Nato smo prejeli natančen 3D model lončka in škatle in tako smo lahko začeli s konstruiranjem elementov robotske celice. Modeliranje, simulacijo in izdelavo načrtov za izdelavo robotske celice smo izvedli s pomočjo programskega orodja SolidWorks. Sledila je izdelava in montaža robotske celice. Za varnost robotske celice smo poskrbeli z laserskim varnostnim skenerjem polja, ki smo ga namestili na steno prostora, kamor smo vgradili robotsko celico. Izvedli smo testiranje in ugotovili, da robotska celica deluje ustrezno in izpolnjuje vse naročnikove zahteve. Keywords: robotska celica, pakiranje lončkov gnojila, zasnova robotske celice, konstruiranje Published in DKUM: 05.10.2023; Views: 306; Downloads: 38
Full text (2,45 MB) |
3. Racionalizacija embalaže in iskanje boljših alternativ v podjetju HS Plus, d.o.o. : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programaMatic Leš, 2022, undergraduate thesis Abstract: Diplomsko delo temelji na raziskovanju embalaže in iskanju boljših alternativ za pakirno in transportno embalažo v podjetju HS Plus, d. o. o. V prvem delu smo se posvetili splošni teoriji o sami embalaži, kjer smo opredelili pomembne pojme, ki služijo pri nadaljnjem razumevanju diplomskega dela. Izpostavili smo funkcionalnosti in naloge embalaže ter njeno delitev glede na osnovno funkcijo. Predstavili smo podjetje, za katerega smo proučili embalažo ter predstavili problem, s katerim se soočajo v podjetju. V drugem delu smo analizirali trenutno stanje embalaže, ki se uporablja v podjetju, ter podali alternativne predloge za zamenjavo trenutne embalaže. Z analizo paketov, ki se pakirajo v podjetju, smo izračunali kapaciteto posamezne vrste transportne in pakirne embalaže. S pomočjo metode za določitev najboljše alternative smo določili, katera embalaža je glede na odločitvene kriterije podjetja najbolj primerna za uporabo. V zaključku smo podali oceno, ovrednotili uspešnost reševanja problema ter podali možnosti nadaljnjega razvoja v podjetju HS Plus, d. o. o. Keywords: embalaža, pakiranje, racionalizacija, stroški, večkriterijsko odločanje Published in DKUM: 16.01.2023; Views: 513; Downloads: 113
Full text (1,90 MB) |
4. Vpliv embalaže na prodajo izdelkov Čokoladnice Olimje : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programaBoštjan Ocvirk, 2022, undergraduate thesis Abstract: Embalaža je nosilec, omot in vse, v kar blago zavijamo, polnimo, vstavljamo, pripravljamo, torej embaliramo oz. pakiramo (Černič, 2005, str. 10). Njene naloge so shranjevanje, zaščita, prevoz in skladiščenje izdelkov, trženje izdelkov itd. Obstaja več vrst in različnih materialov embalaž (papirnata in kartonska, steklena, kovinska, plastična, lesena, tekstilna). Pakiranje živila v embalažo je proces, ki predstavlja integralni del predelave živil. Opravi se s posebnimi napravami. Gre za naprave, ki izvajajo točno tiste operacije, ki so potrebne, da se določeno živilo zapakira v embalažo.
Z raziskavo smo ugotavljali, kako embalaža izdelkov Čokoladnice Olimje vpliva na kupce, ter kaj bi se dalo z reorganizacijo embalaže spremeniti, da bi le ta imela večji vpliv na nakupovalni proces oz. na kupce. Pri tem smo ugotovili, da so anketirani izmed vseh vidikov, z najboljšo oceno lastnosti izdelkov, ocenili embalažo izdelkov, da imajo v Čokoladnici Olimje še nekaj prostora za izboljšavo barvnega izbora embalaže, da kupci v večini primerov povezujejo privlačno embalažo z višjo kakovostjo izdelka in, da so med slikovnim gradivom anketirani izbrali embalažo iz tekstila, papirja, kartona in pločevine, nikakor pa ne iz plastike. Keywords: embalaža, izdelek, pakiranje, čokolada, Čokoladnica Olimje Published in DKUM: 02.11.2022; Views: 503; Downloads: 73
Full text (4,56 MB) |
5. Nekatere s pakiranji povezane lastnosti grafovDragana Božović, 2020, doctoral dissertation Abstract: V disertaciji se ukvarjamo z različnimi problemi, povezanimi s pakiranji. Disertacija je sestavljena iz štirih delov.
Prvi del je namenjen grafom, ki imajo enolično pakirno množico največje moči. Najprej predstavimo nekatere lastnosti teh grafov. Nato podamo še dve karakterizaciji dreves z enolično pakirno množico.
V drugem delu vpeljemo pojem dimenzije incidenčnosti, ki je neposredno povezana z 2-pakirnim številom grafa, in določimo formulo za njen izračun. Dokažemo, da je problem iskanja incidenčne dimenzije grafa v splošnem NP-poln.
Tretji del namenimo pakirnemu kromatičnemu številu leksikografskega produkta grafov. Določimo njegovo spodnjo in zgornjo mejo ter izboljšano zgornjo mejo za primer, ko je prvi faktor v produktu izomorfen poti.
V zadnjem delu se posvetimo učinkoviti odprti dominaciji produktov digrafov. Okarakteriziramo učinkovito odprto dominirane direktne in leksikografske produkte digrafov. Pri kartezičnem produktu okarakteriziramo tiste, kjer je prvi faktor usmerjena pot, usmerjen cikel ali zvezda z enim izvorom. Predstavimo tudi karakterizacijo učinkovito odprto dominiranega krepkega produkta, katerega temeljni graf obeh faktorjev je monocikličen graf. Keywords: pakirna množica, enolično največje pakiranje, dimenzija incidenčnosti, generator incidenčnosti, pakirno kromatično število, leksikografski produkt grafov, učinkovita odprta dominacija, usmerjeni grafi, produkti usmerjenih grafov Published in DKUM: 27.11.2020; Views: 1563; Downloads: 195
Full text (753,30 KB) |
6. Razvoj podstavka za zunanje enote toplotnih črpalk zrak-voda : magistrsko deloAndrej Oprčkal, 2020, master's thesis Abstract: V nalogi je predstavljen razvoj podstavka za zunanje enote toplotnih črpalk zrak-voda. Prikazan je celoten proces od osnovne ideje do končnega produkta pripravljenega za prodajo. Glavni cilj razvoja je bil ustvariti izdelek, ki je lahek, nosi težo naprave, učinkovito odvaja kondenzat, je enostaven za vgradnjo in estetsko privlačen. Poleg praktičnega prikaza vseh faz razvoja so predstavljene tudi teoretične osnove. Vključene so teme analize trga, iskanja idej, konstruiranja ter proizvodnje izdelka, kontrole kakovosti, oblikovanja pakiranja, priprave dokumentacije, avtorske zaščite in ekonomike izdelka. Do končnega cilja smo prišli z uporabo metod, kot so brainstorming, SWOT, FMEA ter izvedbo benchmarking analize in analize življenjskega cikla. Razvit izdelek ustreza zastavljenim ciljem in podanim tezam. Keywords: razvoj izdelka, projekt, toplotne črpalke, HVAC, konstruiranje, prodajna cena, pakiranje izdelka, avtorska zaščita, dokumentacija izdelka, ekonomika izdelka, kakovost Published in DKUM: 20.10.2020; Views: 1162; Downloads: 36
Full text (7,49 MB) |
7. Priprava transporta za izvoz blaga na primeru strojne industrijeXhevat Zumeri, 2020, bachelor thesis/paper Abstract: V diplomskem delu bomo skušali predstaviti pripravo, pakiranje in potrebno dokumentacijo za izvoz blaga iz izbranega podjetja. Namen diplomskega dela je izbrati primerne materiale, ki so okolju prijazni, in pripraviti tovor na izvoz, pri tem pa skrajšati čas manipulacij med pripravo tovora. V prvem delu bomo predstavili nekaj teoretičnih osnov, ki se navezujejo na našo nalogo in so ključnega pomena za teme pakiranja, manipuliranja in dokumentacije, ki jih potrebujemo. V diplomskem delu bodo predstavljene potrebne dokumentacije treh različnih vrst prevoza, in sicer gre za potrebno dokumentacijo za cestni promet, zračni promet in pomorski promet. S pomočjo pridobljenega teoretičnega znanja in pridobljenega znanja skozi praktično usposabljanje in zaposlitev v podjetju bomo predstavili dejansko stanje in način pakiranja ter manipuliranja. Na koncu diplomskega dela bomo podali kritično analizo in predlog rešitve za opisani problem.
Končni cilj diplomskega dela je podati najboljšo rešitev glede na način pakiranja in uporabo pravih materialov, ki so okolju prijazni, skrajšati čas pakiranja in uskladiti proces manipuliranja ter pakiranja. Keywords: pakiranje, manipuliranje, dokumentacija, cestni prevoz, zračni prevoz, pomorski prevoz Published in DKUM: 10.07.2020; Views: 931; Downloads: 96
Full text (3,60 MB) |
8. Konstruiranje avtomatskega dodajalca pakirne folije : diplomsko deloBlaž Pondrk, 2018, undergraduate thesis Abstract: V diplomskem delu je predstavljeno konstruiranje avtomatskega dodajalca pakirne folije (ADF 120), od priprave modela, preračuna strojnih delov, do končnega izdelka. ADF je serijski proizvod podjetja Zlatorog oprema d.o.o. Treba ga je bilo prilagoditi potrebam in zahtevam kupca. Modificiran je bil na maksimalne dimenzije škatel pakiranja in maksimalne dimenzije prostora in okolice. Zagotovljena je bila tudi določena kapaciteta ovijanja. Izdelek je moral biti kakovostno neoporečen in stroškovno ugoden. V drugem delu diplomskega dela so prikazani preračuni strojnih delov, analiza z metodo končnih elementov (MKE) najbolj obremenjenega dela stroja in shema vezave z logičnim vezjem pnevmatskih komponent. Keywords: pakiranje, ovijanje, ovijalec folije, konstruiranje Published in DKUM: 14.01.2019; Views: 1243; Downloads: 149
Full text (3,76 MB) |
9. Vloga embalaže v logističnih procesih podjetja p&f jeruzalem d.o.o.Jožica Plohl, 2017, bachelor thesis/paper Abstract: Vloga embalaže v logističnih procesih podjetja P&F Jeruzalem Ormož, d. o. o. je izrazitega pomena, saj je glavna naloga embalaže varovanje izdelka, da pride nepoškodovan v roke končnega uporabnika. V diplomskem delu se bomo ukvarjali s problematiko s področja upravljanja z embalažo. Namen diplomskega dela je opredeliti vlogo embalaže, kako je embalaža pomembna z vidika logistike in pakiranja embalaže v logističnih procesih podjetja P&F Jeruzalem Ormož, d. o. o.. Osredotočili se bomo prav tako na najpogostejše oblike transportne embalaže, prav tako pa analizirali sortiranje povratnih palet v podjetju. Skušali bomo opredeliti kako bi z reorganizacijo sortiranja povratnih palet omogočili lažje, varnejše ter hitrejše izvajanje logističnih procesov v skladišču ter predlagati možne izboljšave. V nadaljevanju bomo opisali obstoječe stanje podjetja ter izvedli kritično analizo z izvedbo predlogov izboljšav. Glavni rezultati kažejo, da problem predstavlja upravljanje embalaže v logističnih procesih. Tako smo predlagali uporabo drugačnih materialov, lastno izdelavo embalaže, ki bi bila skladna s predpisi ter prijazna okolju ter vzpostavitev sistema za vzdrževanje embalaže. Keywords: logistika, embalaža, pakiranje, povratne palete Published in DKUM: 02.08.2018; Views: 1081; Downloads: 179
Full text (1,38 MB) |
10. Projektiranje pakirne linije noževMarko Veber, 2018, undergraduate thesis Abstract: POVZETEK
V podjetju SIJ Ravne System d. o. o., oddelek Noži, izdelujejo raznovrstne nože, ki jih je potrebno po končani obdelavi pripraviti za transport. Da bi postopki priprave in pakiranja nožev potekali hitreje smo dobili nalogo, da projektiramo avtomatizirano pakirno linijo. Namen naloge je bil projektirati pakirno linijo, ki zajema proces kontrole, razmagnetenja, signiranja, oljenja, pakiranja in tehtanja izdelkov. Preden smo se lotili projektiranja smo si ogledali trenutne razmere in način dela v pakirnici ter nato sestavili zahtevnik. Sledila je izdelava idejne skice in modela zasnove. Postopek konstruiranja se je pričel s konstruiranje transportnega traku ter nato nadaljevali s posameznimi delovnimi enotami. Ko smo skonstruirali vse sestavne dele pakirne linije smo jih sestavili v celoto in nastal je model celotne pakirne linije. Izdelali smo tudi stroškovno analizo. Keywords: pakiranje, avtomatizirana linija, transportni trak, projektiranje Published in DKUM: 11.07.2018; Views: 1529; Downloads: 282 (1 vote)
Full text (3,95 MB) |