| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 162
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Priprava otroka na timpanostomijo
Monja Jenuš, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Vnetje srednjega ušesa je pogost razlog za obisk zdravnika pri otrocih, pogosto zahteva antibiotike. Timpanostomija, kirurški poseg za odvajanje tekočine iz srednjega ušesa, je običajna pri ponavljajočih se vnetjih. Priprava na operacijo vključuje psihološko in fizično pripravo otroka ter aktivno sodelovanje staršev, kar prispeva k uspešnejšemu izidu posega. Metode: V zaključnem delu smo pregledali in analizirali literaturo. Iskanje literature je potekalo v mednarodnih podatkovnih bazah PubMed, ScienceDirect in CINAHL Ultimate, kjer smo iskali s pomočjo iskalnega niza. Pridobljene podatke smo prefiltrirali s pomočjo izključitvenih in vključitvenih kriterijev. Celoten pregled smo predstavili v PRISMA diagramu. Vključene članke smo prikazali v evalvacijski tabeli. Pomembne podatke iz literature smo povzeli v tematski analizi. Rezultati: Končni rezultat zajema 9 ustreznih identificiranih virov, kjer se predvsem posvečajo psihični pripravi in manj fizični. Zaslediti je bilo tudi, da je medicinska sestra izvzeta iz priprave otroka na timpanostomijo in posledično zelo malo sodeluje pred, med in po izvedeni timpanostomiji. Glavno temo tematske analize »Priprava otroka na timpanostomijo« smo razdelili na tri teme sekundarnega nivoja ter na teme primarnega nivoja, ki smo jih poimenovali: »Psihična priprava otroka«, »Fizična/telesna priprava otroka«, »Zdravstveno vzgojno delo pred OP«, »Izguba sluha« in »Zdravstveno vzgojno delo po OP«. Razprava in zaključek: Priprava otroka na timpanostomijo vključuje psihološko in telesno pripravo ter zdravstveno vzgojno delo za starše. Raziskave kažejo na premalo vključevanja medicinskih sester, kar negativno vpliva na oskrbo otrok. Povečanje njihove vloge in izboljšanje komunikacije med zdravstvenimi delavci, starši in otroki bi zmanjšalo stres ter izboljšalo rezultate operacije.
Keywords: operativni poseg, otroci, timpanalna cevka
Published in DKUM: 17.01.2025; Views: 0; Downloads: 66
.pdf Full text (741,00 KB)

2.
Vpliv srednjega managementa na delovanje podjetij
Davorin Cingesar, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je opisano delovanje srednjega managementa in vpliv delovanja srednjega managementa na delovanje visokega in nižjega managementa. Prikazano je kako je z različnih perspektiv srednji management kritiziran in kako lahko z dobro organizacijsko strukturo ter izbiro pravega kadra, pravočasno implementacijo sprememb in novosti ter efektivnim prenosom legitimnih informacij po hierarhičnih ravneh navzgor in navzdol v bistvu ravno srednji management pripomore k izboljšanemu delovanju podjetja.
Keywords: Management, srednji management, vodenje, motiviranje, management kadra, downsizing srednjega managementa, operativni management, strateški management
Published in DKUM: 04.12.2024; Views: 0; Downloads: 24
.pdf Full text (1,44 MB)

3.
Vpliv industrije 4.0 na operativni management: izzivi za poslovno strategijo
Neda Nešković, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Industrija 4.0, znana kot četrta industrijska revolucija, s seboj prinaša drastične spremembe v proizvodnji in poslovanju z vključevanjem pametnih tehnologij. Industrija 4.0 prinaša pomembne spremembe v upravljanju dobavne verige, saj omogoča spremljanje in analizo podatkov v realnem času, kar prispeva k zmanjšanju zalog in optimizaciji logističnih procesov. Cilj raziskave je analizirati vpliv industrije 4.0 na operativni management in izzive v poslovni strategiji, s posebnim poudarkom na podjetju Zara. V raziskavi bomo uporabili kombinacijo primarne in sekundarne raziskave, vključno z analizo relevantne literature ter anketiranjem zaposlenih in managerjev Zare.
Keywords: Industrija 4.0, operativni management, kompanija Zara
Published in DKUM: 16.10.2024; Views: 0; Downloads: 35
.pdf Full text (1,87 MB)

4.
Pomen psihične priprave za zmanjševanje predoperativne anksioznosti pri otrocih
Patricija Košar, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Pri otroku, ki bo operiran v splošni anesteziji, poznamo za zmanjševanje predoperativne anksioznosti farmakološke in nefarmakološke ukrepe. Izbira ukrepov je individualno naravnana glede na otrokove potrebe, pri čemer ima dobra psihična priprava pomembno vlogo. Metode: Naredili smo pregled, analizo ter sintezo znanstvene in strokovne literature. Uporabili smo podatkovne baze PubMed, Chinal Ultimate in ScienceDirect. S PRISMA diagramom smo predstavili pregled literature. Izvedli smo hierarhijo dokazov. Vključene raziskave smo prikazali v evalvacijski tabeli in naredili smo vsebinsko analizo. Rezultati: Identificirali smo 113 raziskav. V končno analizo smo vključili 7 člankov. Raziskave so pokazale, da uporaba psihične priprave ugodno vpliva na zmanjšanje predoperativne anksioznosti pri otrocih. Ugotovili smo, da se v ta namen najpogosteje uporabljajo farmakološki ukrepi, čeprav nefarmakološki ukrepi, kot so glasba, slikanje, igre, filmi, aplikacije na tablici, videoigre ali navidezna resničnost prav tako učinkovito zmanjšujejo stopnjo anksioznosti. Razprava in zaključek: Raziskave jasno nakazujejo, da ni jasnih smernic, kako pristopiti k pripravi otroka na operativni poseg. Zavedati se moramo edinstvenosti posameznika in se prilagoditi vsakemu posebej. V praksi je uporaba farmakoloških ukrepov najpogostejša, a se moramo zavedati njihovih stranskih učinkov ter se, kadar je možno, poslužiti nefarmakoloških ukrepov, saj so enako učinkoviti.
Keywords: operativni poseg, anksioznost, otrok
Published in DKUM: 03.09.2024; Views: 65; Downloads: 39
.pdf Full text (1,65 MB)

5.
Preprečevanje poškodb tkiva zaradi tlaka med operativnim posegom
Laura Kostreš, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Poškodba tkiva zaradi tlaka (PTT) je lahko pogost zaplet v perioperativni zdravstveni negi. Ključnega pomena je, da pacienta pred začetkom operativnega posega namestimo v ustrezen položaj in pri tem uporabimo pripomočke za preprečevanje PTT. Namen zaključnega dela je raziskati načine preprečevanja PTT med operativnim posegom. Metode: Izvedli smo pregled, analizo in sintezo znanstvene literature s področja preprečevanja PTT med operacijskim posegom. Uporabili smo deskriptivno oz. opisno metodo dela. Znanstveno literaturo smo iskali v tujih podatkovnih bazah: CINAHL, PubMed, ScienceDirect in Cochrane Library. Rezultati: V končno analizo smo vključili 10 raziskav. Ugotovili smo, da lahko s pomočjo pripomočkov uspešno preprečimo ali zmanjšamo število PTT med operativnim posegom. S tem pa pripomoremo tudi k večjemu zadovoljstvu osebja ter manjšim stroškom. Razprava in zaključek: Ob pregledu strokovne literature menimo, da je preprečevanje PTT v operacijski dvorani usmerjeno predvsem v uporabo različnih pripomočkov. Treba bi bilo narediti še kakšno raziskavo, ki bi temeljila na predstavitvi različnih položajev za preprečevanje PTT v operacijski dvorani.
Keywords: poškodba tkiva zaradi tlaka, operativni poseg, položaji pacienta, pripomočki
Published in DKUM: 03.09.2024; Views: 35; Downloads: 30
.pdf Full text (1,12 MB)

6.
Pomen komunikacije med medicinsko sestro in pacientom pred operativnim posegom
Lana Gorenc, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Komunikacija med medicinsko sestro in pacientom je ključ do dobrega in kakovostnega dela, boljšega počutja in hitrejšega okrevanja pacientov. Operativni poseg pacientu predstavlja stres, strah in bolečino. Namen zaključnega dela je raziskati pomen komunikacije med medicinsko sestro in pacientom pred operativnim posegom. Metode: Pri izdelavi zaključnega dela smo sistematično pregledali, analizirali in sintetizirali znanstveno literaturo na temo pomena komunikacije med medicinsko sestro in pacientom pred operativnim posegom. Literaturo smo iskali v mednarodno priznanih podatkovnih bazah PubMed, CINAHL in ScienceDirect. Rezultati: Od pridobljenih 544 raziskav smo glede na primernost v analizo vključili deset člankov. Rezultate smo sintetizirali s pomočjo vsebinske analize, izbrali tri podkategorije in iz njih oblikovali proste kode. Razprava in sklep: Predoperativna komunikacija se je izkazala za zelo pomembno, saj se med medicinsko sestro in pacientom vzpostavi zaupljiv odnos, ki pomaga pacientu k boljšemu psihičnemu počutju in razumevanju procesa, kar posledično vodi do boljše pripravljenosti pacienta na operativni poseg, njegovega hitrejšega okrevanja in medsebojnega sodelovanja.
Keywords: komunikacija, medicinska sestra, pacient, operativni poseg
Published in DKUM: 22.04.2024; Views: 320; Downloads: 79
.pdf Full text (654,30 KB)

7.
Delo operativnega štaba v primeru ropa na banko v Mislinji
Željko Kljajić, Srečko Krope, 2003, published professional conference contribution

Keywords: policija, organizacije, teorije organizacij, operativni štab, ropi, Mislinja, Slovenija, Avstrija, Hrvaška
Published in DKUM: 19.03.2024; Views: 155; Downloads: 5
.pdf Full text (225,80 KB)

8.
Ocena upravičenosti elektrifikacije voznega parka na pošti Ormož : diplomsko delo
Vanesa Caf, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obravnava vpliv cestnega tovornega prometa na globalno segrevanje in s tem povezano rast izpustov toplogrednih plinov. V odziv na to problematiko je Evropska komisija uvedla ukrepe za pospeševanje prehoda k okolju bolj prijaznim tehnologijam. V središču te raziskave je elektrifikacija voznega parka kot ključna strategija za zmanjšanje okoljskega odtisa. Elektrifikacija obeta zmanjšanje emisij in operativnih stroškov za prevozniška podjetja, vendar pa prinaša tudi številne izzive, kot so zagotavljanje polnilne infrastrukture, življenjska doba vozil, recikliranje baterij. Osrednji namen diplomskega dela je analizirati ekonomske in okoljske vidike elektrifikacije voznega parka s poudarkom na Pošti Slovenije in njeni poslovalnici v Ormožu. Raziskava obravnava specifične izzive in možnosti, ki jih ruralna območja predstavljajo pri prehodu na električna vozila. V okviru tega dela bodo preučeni ekonomski in okoljski vidiki elektrifikacije. Rezultat raziskave bo ponudil celovite smernice in priporočila prevozniškim podjetjem, ki so v procesu prehoda na elektrifikacijo svojega voznega parka, posebej v kontekstu ruralnih okolij.
Keywords: električna vozila, elektrifikacija voznega parka, zelena logistika, operativni stroški električnih vozil, zmanjšanje okoljskega vpliva
Published in DKUM: 07.09.2023; Views: 576; Downloads: 118
.pdf Full text (2,62 MB)

9.
Vpliv uporabe metod in tehnik izboljševanja poslovnih procesov na učinkovitost organizacijskih sistemov
Eva Krhač Andrašec, 2022, doctoral dissertation

Abstract: Prilagajanje organizacijskih sistemov spremembam v okolju je nujna stalnica. Organizacijske spremembe zahtevajo določen čas in resurse, ki bi jih bilo sicer mogoče uporabiti za izvajanje temeljne dejavnosti. Krepijo se vprašanja, povezana z dejanskim vplivom učinkov organizacijskih sprememb na konkurenčnost organizacijskih sistemov. Odgovor lahko poiščemo v različnih pristopih uvajanja sprememb. V disertaciji smo se omejili na procesne pristope, kjer analiziramo in izboljšujemo poslovne procese, čemur sledi implementacija sprememb v organizacijski sistem in prilagajanje ostalih vidikov organizacije. V spirali spreminjajočih se poslovnih zahtev in ponavljajočih vprašanj je potrebno razumeti cilje sprememb in dejanske spremembe v poslovnih procesih, ki jih dosežemo z metodami in tehnikami, znotraj različnih pristopov izboljševanja poslovnih procesov. Namen pričujoče raziskave je ugotoviti uporabnost in koristi metod in tehnik izboljševanja poslovnih procesov ter potrditi, da je od njihove uporabe pomembno odvisno izboljšanje učinkovitosti organizacijskih sistemov. V prvem delu raziskave je opravljen poglobljen pregled dostopne literature s področja obvladovanja poslovnih procesov. Pri tem so podrobno pregledani pojmi analize in izboljševanja poslovnih procesov ter na podlagi tega izbrani relevantni pristopi, metode in tehnike. Na tej osnovi je bil za izvedbo mednarodne raziskave oblikovan spletni anketni vprašalnik. Za relevantnost raziskave je bil oblikovan in verificiran vzorec respondentov. V raziskavi je sodelovalo 213 organizacijskih sistemov iz Slovenije, Hrvaške, Nemčije in Švedske. Na podlagi opravljene analize rezultatov anketnega vprašalnika je potrjena osnovna teza raziskave vzročno-posledične povezave pozitivnega vpliva metod in tehnik izboljševanja poslovnih procesov na učinkovitost organizacijskih sistemov. Ugotovljeno je, da na izboljšanje učinkovitosti organizacijskih sistemov najbolj vplivajo naslednje metode in tehnike (navedene so po pozitivnem vplivu padajoče): Process Mapping/Process Modelling, Benchmarking, 5S, Failure Mode and Effect Analysis in Brainstorming. Zaključek raziskave predstavlja referenčni model uporabnosti in koristi metod in tehnik izboljševanja poslovnih procesov.
Keywords: Obvladovanje poslovnih procesov, izboljšava poslovnih procesov, strukturni kazalniki učinkovitosti, operativni kazalniki učinkovitosti, učinkovitost organizacijskih sistemov
Published in DKUM: 01.03.2023; Views: 808; Downloads: 175
.pdf Full text (4,76 MB)

10.
Model varnostno-operativnega centra za slovensko policijo : magistrsko delo
Gorazd Rolih, 2022, master's thesis

Abstract: Informacijska tehnologija je vpeta v delovanje družbe bolj, kot je bila kadar koli prej. Prinesla je izjemen napredek, razvoj postaja nesluten. Vse to po drugi strani prinaša tudi nove izzive, ki jih do danes sploh nismo poznali. Kibernetski incidenti postajajo del našega vsakdana, včasih se celo zdi, da smo se z njimi že preveč sprijaznili. Kljub vsemu imajo organizacije v prvih bojnih črtah na voljo učinkovito orožje, to so varnostno-operativni centri (VOC). V zadnjih letih postajajo pomemben člen obvladovanja tveganj, ne le z vidika informacijske varnosti, pač pa tudi z vidika varnosti poslovanja in obstoja organizacij. Tega se zaveda tudi Slovenska policija, ki je zaradi zakonskih obvez kot tudi potreb vzpostavila svoj VOC. Izjemen porast uničujočih posledic, kompleksnosti in števila kibernetskih incidentov sili vsak VOC v nenehno prilagajanje, kar zahteva veliko naporov, znanja in sredstev. VOC policije ni pri tem nobena izjema. Operativno deluje skoraj dve leti in zato potrebuje nadgradnjo vseh treh osnovnih gradnikov, to so tehnologije, predvsem pa osebja in procesov. V ta namen smo na podlagi predpisov, referenčne literature, standardov, dobrih praks, ogrodij in smernic pripravili in verificirali model VOC, ki v skladu z najnovejšimi praksami definira vse omenjene gradnike. Da bi model dobil še večjo kredibilnost, smo v naslednjem koraku v cilju validacije prosili vodje VOC treh zelo uglednih slovenskih podjetjih za mnenja, ki smo jih zatem vgradili v model kot izboljšave. Kot pomoč pri implementaciji izboljšav v VOC policije smo prav tako z metodo verifikacije in validacije razvili še model ocene zrelosti z analizo razkoraka. Model bo v prvi fazi uporabljen za oceno trenutnega stanja vseh gradnikov VOC policije. V naslednjem koraku bo izvedena primerjava z željenim stanjem, ki bo ugotovila razkorak in zatem služila kot osnova za pripravo predlogov izboljšav in izvedbo akcijskega načrta.
Keywords: varnostno-operativni center, odzivanje na incidente, kibernetska varnost, analiza razkoraka, ocena zrelosti, magistrske naloge
Published in DKUM: 05.01.2023; Views: 1027; Downloads: 212
.pdf Full text (2,54 MB)

Search done in 0.11 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica