| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 24
First pagePrevious page123Next pageLast page
1.
Izdelava mobilne aplikacije »Erasmus Maribor«
Maksim Nikitashin, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo opisuje in razčlenjuje celoten postopek izdelave mobilne aplikacije za pomoč pri organizaciji študijskih izmenjav prek programa Erasmus+, od začetne zasnove in prototipov do končne objave aplikacije in spremljanja njenega delovanja. Aplikacija študentom olajša načrtovanje in organizacijo študijske izmenjave prek programa Erasmus+ ter krepi priljubljenost tega programa med študenti. Med izdelavo smo dejavno sodelovali z Mednarodno pisarno Univerze v Mariboru. Na začetku priprave diplomskega dela smo izdelali prototip aplikacije in ga preizkusili pri morebitnih uporabnikih prek hevrističnih metod. V nadaljevanju smo na podlagi preizkusov prototip dopolnjevali in izdelali končno aplikacijo, ki smo jo objavili v storitvi Google Play Store. Njeno delovanje smo ocenili na osnovi povratnih informacij uporabnikov.
Keywords: mobilna aplikacija, operacijski sistem Android, program Erasmus+, študijska izmenjava.
Published in DKUM: 19.09.2022; Views: 208; Downloads: 17
.pdf Full text (3,56 MB)

2.
Razvoj aplikacije za organizacijo športnih aktivnosti za Android
Sandra Rozman, 2021, master's thesis

Abstract: V magistrski nalogi smo razvili beta verzijo Android mobilne aplikacije za organizacijo športnih aktivnosti, ki temelji na spletni strani. Aplikacija je namenjena trenerjem oziroma organizatorjem športnih aktivnosti, ki uporabljajo mobilno napravo z Android operacijskim sistemom. Uporablja se za SMS obveščanje o dogodku in prejemanje povratnih informacij o prisotnosti udeležencev. Trenerju omogoča hitro kreiranje dogodka in pošiljanje sporočil udeležencem ter enostaven pregled nad prisotnostjo in odgovori udeležencev. Tako se lahko bolje pripravi na trening in ima, manj dela s pripravo poročil za klub. Za razvoj Android mobilne aplikacije je bilo potrebno izbrati ustrezna orodja. Pri tem smo si pomagali z zgledi v praksi. Izbrali smo razvojno orodje Android Studio, s katerim smo spletno stran preoblikovali mobilnim napravam prijazno. Lepši prikaz nam je omogočil vmesnik WebWiev, ki je sistemska komponenta za Android operacijski sistem. Funkcionalno in oblikovno zasnovo aplikacije smo izdelali na podlagi naročnikovih želja. Spletna stran testno gostuje na lokalnem strežniku, ki kot strojno opremo uporablja mini računalnik Raspberry Pi 3. Za dostop do nje smo testnemu uporabniku za testiranje aplikacije predložili naslov strežnika s katerim smo ga preusmerili na domenski IP, kjer je naša spletna stran. Ob koncu testnega obdobja smo opravili intervju s trenerjem, ki je potencialni uporabnik. Predstavil nam je izkušnje in podal predloge za izboljšave. Predlagane izboljšave bomo v bližnji prihodnosti poskušali vključiti v trenutno različico aplikacije ter jo ponuditi tudi drugim potencialnim uporabnikom. Seveda bo pred tem potrebno dobro raziskati trg.
Keywords: Android operacijski sistem, mobilna aplikacija, organizacija športnih aktivnosti, Android Studio
Published in DKUM: 21.09.2021; Views: 654; Downloads: 111
.pdf Full text (4,85 MB)

3.
Primerjava uporabniške izkušnje operacijskih sistemov Android in iOS
Sabina Potočnik, 2020, master's thesis

Abstract: Operacijski sistem je dandanes glavna sestavina vseh naprav, ali so to pametni mobilni telefoni, tablični računalnik, PC-ji ali druge. Podjetja se vedno bolj osredotočajo na izboljšanje uporabniške izkušnje. Podjetje Google in Apple poskušata izboljšati uporabniško izkušnjo operacijskih sistemov Android in iOS skozi nenehen razvoj novih verzij operacijskih sistemov. Z uporabo pametnih telefonov z naloženima operacijskima sistemoma Android in iOS je mogoče primerjati različne aplikacije, ki jih imata oba operacijska sistema predhodno naložene. S tem dobimo realno sliko, kateri od njiju ponuja boljšo uporabniško izkušnjo. Rezultati raziskave bi lahko bili z drugimi verzijami operacijskih sistemov popolnoma drugačni, zato sem izbrala dve napravi, ki sta prišli na trg v približno enakem obdobju. To magistrsko delo predstavlja predvsem proces opredeljevanja pojmov, kot je operacijski sistem, predstavitev operacijskega sistema Android in operacijskega sistema iOS, opredeljevanje pojma uporabniške izkušnje, predstavitev posameznih aplikacij na obeh napravah ter primerjava skupnih aplikacij, ki so naložene vnaprej na napravi z operacijskim sistemom Android kot tudi na napravi z operacijskim sistemom iOS. Na koncu so predstavljeni rezultati te raziskave in sklepna misel o vsem raziskanem in napisanem.
Keywords: operacijski sistem, uporabniška izkušnja, Android, iOS, aplikacije, primerjava.
Published in DKUM: 02.11.2020; Views: 787; Downloads: 78
.pdf Full text (1,87 MB)

4.
Ozaveščenost uporabnikov o pogojih uporabe mobilnih aplikacij
Muhammed Malanović, 2018, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo raziskovali, koliko uporabnikov mobilnih naprav, ki delujejo na operacijskem sistemu Android obuja pozornost na varnost mobilne aplikacije pred njeno namestitvijo. V te namene smo razvili mobilno aplikacijo »The Ultimate Flashlight«, v katero je bil vključen anketni vprašalnik. Z analizo odgovorov iz ankete smo ugotavljali, koliko uporabnikov je ozaveščenih o pogojih uporabe mobilnih aplikacij. Raziskava je pokazala, da so uporabniki premalo ozaveščeni o pogojih uporabe mobilnih aplikacij. Z odgovorov hkrati sklepamo, da so uporabniki v veliki meri seznanjeni z nevarnostmi, katere grozijo, v kolikor niso ob njihovi uporabi dovolj pazljivi, vendar kljub temu mobilne aplikacije ne uporabljajo pravilno.
Keywords: operacijski sistem Android, varnost, aplikacija, anketni vprašalnik, analiza.
Published in DKUM: 25.10.2018; Views: 945; Downloads: 126
.pdf Full text (2,11 MB)

5.
KRMILJENJE MOBILNIH PLATFORM S PAMETNIM TELEFONOM
Tomaž Pintar, 2015, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu predstavljamo zasnovo, razvoj in delovanje mobilne platforme, katero lahko upravljamo s pomočjo pametnega telefona. Mikrokrmilnik na ciljni mobilni platformi sprejema krmilne podatke iz pametnega telefona preko Bluetooth modula in nato ustrezno krmili enosmerne motorje na platformi, kjer osnovo predstavlja razvojna plošča Arduino UNO. Na pametnem telefonu smo razvili Android aplikacijo, ki zajema koordinate iz senzorja pospeškometra in jih pošilja mobilni platformi. Senzor pospeškometra s pomočjo kompasa zaznava tudi orientacijo telefona ter procesirane podatke posreduje mikrokrmilniku na platformi. Na podlagi teh podatkov Arduino UNO krmili mobilno platformo.
Keywords: mobilne platforme, upravljanje na daljavo, pametni telefon, mobilna aplikacija, operacijski sistem Android, Arduino platforme
Published in DKUM: 23.12.2015; Views: 1784; Downloads: 185
.pdf Full text (4,06 MB)

6.
RAZVOJ RAČUNALNIŠKIH IGER ZA VEČ CILJNIH PLATFORM S POMOČJO POGONA UNITY
Peter Ivanšek, 2014, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga opisuje razvoj računalniške igre s pogonom Unity za operacijski sistem Windows. Igra bo enkrat delovala, kot spletna igra v okolju Windows in drugič kot mobilna igra na platformi Android. Podrobneje je opisan pogon Unity, njegova zgradba in potek dela. Opisane so tudi njegove zmožnosti za razširitev na poljubne platforme in programi, ki so bili uporabljeni za dosego teh. Predstavljen je tudi mobilni operacijski sistem Android, njegove verzije in posodobitve. Temu sledijo zunanji programi, ki so potrebni za razvoj v okolju Android in podobno. Po spoznanju programov, ki so ključni pri razvoju igre s pogonom Unity, se lotimo igre same. Predstavljeno je bistvo in obnašanje igre. Omejitve igre so omenjene in opisane, ter podprte z ukazi. Temu sledi prenos igre na spletno in Android platformo. Predstavljena je tudi izgradnja igre na različnih platformah in parametri, ki jih je potrebno ob tem nastaviti. Opisana je zgradba zgraditvenega okna in opcije, ki so na voljo pri različnih platformah, ter težave, ki jih lahko srečamo. Rezultat diplomske naloge je delujoča namizna, spletna in Android igra, razvita s pogonom Unity.
Keywords: Unity, Android, mobilni operacijski sistem, igra
Published in DKUM: 06.11.2015; Views: 2057; Downloads: 208
.pdf Full text (1,52 MB)

7.
MOBILNA APLIKACIJA ZA LOCIRANJE V PROSTORU NA OPERACIJSKEM SISTEMU ANDROID
Nejc Kete, 2015, master's thesis

Abstract: V magistrski nalogi smo preučili načine lociranja pametnih mobilnih naprav znotraj prostora. V ta namen smo implementirali sistem, sestavljen iz vstopnih točk, lokalnega strežnika, spletne in mobilne aplikacije, ki teče na operacijskem sistemu android. Zanimala nas je učinkovitost in natančnost lociranja znotraj prostora z uporabo pristopa logaritemske razdalje. Analizirali smo natančnost in robustnost sistema pri različnih jakostnih omrežnega signala, pri izpadu ene od vstopnih točk ter med gibanjem po prostoru. Prav tako smo iskali povezavo med nihanjem zaznane moči signala ter natančnostjo ocenjene lokacije. Naš algoritem temelji na umerjanju prostora z merjenjem jakosti mrežnega signala v referenčnih točkah. V prostoru v velikosti 137 m2 z vsaj 15 referenčnimi točkami, porazdeljenimi tako, da pokrijejo celoten spekter moči signala in vsaj tremi vstopnimi točkami mobilnega omrežja, je naš algoritem lokacijo določil s povprečno napako  2,5 m. V prostoru z manj referenčnimi točkami ali samo dvema vstopnima točkama je povprečna napaka zaznave lokacije narasla na  5 m ali več. Meritve so med drugim tudi pokazale, da je naš sistem manj primeren za uporabo med gibanjem uporabnika.
Keywords: lociranje v prostoru, trilateracija, Standard IEEE 802.11, brezžično omrežje, logaritemska razdalja, mobilna aplikacija, operacijski sistem android
Published in DKUM: 27.10.2015; Views: 1185; Downloads: 114
.pdf Full text (4,25 MB)

8.
Navidezni vodič po zgradbi
Mihael Polanec, 2015, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo prikazali razvoj mobilne aplikacije za navigiranje po prostoru, imenovane „Navidezni vodič po zgradbi“. Aplikacija je razvita za platformo Android. Omogoča določitev trenutne lokacije uporabnika v prostoru, izbiro destinacije in izračun najkrajše poti med dvema točkama. Za lažjo orientacijo uporabnika aplikacija sledi gibanju uporabnika po prostoru in preverja, ali se giba v pravo smer. Če zazna gibanje v napačno smer, ga na to najprej opozori, nato pa izračuna novo najkrajšo pot do cilja. Predstavili in opisali smo kode QR, Kalmanov filter, Dijkstrin algoritem za iskanje najkrajše poti, števec korakov, mobilni telefon in senzorje, ki so nam na voljo. Delovanje aplikacije smo preverili na objektu G2 Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko. Teste smo izvajali tako, da smo izbrali začetno in končno točko, preverili, kako natančno se je izračunala najkrajša pot, nato pa smo to pot obhodili. Dobljeni rezultati so pokazali, da je bila najkrajša pot izračunana natančno, manjše nenatančnosti pa smo ugotovili pri sledenju uporabniku.
Keywords: mobilna aplikacija, operacijski sistem Android, Kalmanov filter, Dijkstrov algoritem, koda QR, navigacija
Published in DKUM: 14.10.2015; Views: 1328; Downloads: 165
.pdf Full text (3,34 MB)

9.
ZVOČNA IGRA NA MOBILNI NAPRAVI Z OPERACIJSKIM SISTEMOM ANDROID
Blagoj Soklevski, 2015, undergraduate thesis

Abstract: Izdelali smo igro za mobilno napravo. Igra s pomočjo mikrofonov v realnem času oceni smer in intenziteto zvoka iz okolice. S pomočjo digitalno obdelanega zvočnega posnetka igralec premika in usmerja igralni objekt na zaslonu mobilne naprave. Igra podpira dva načina interakcije z uporabnikom. V enouporabniškem načinu je cilj igre s pomočjo zvočnih ukazov čim dalj časa premikati igralni objekt in se z njegovim usmerjanjem izogibati letečim oviram, ki se premikajo proti igralnemu objektu. V dvouporabniškem načinu je cilj igre premakniti igralni objekt čim dlje na polje nasprotnika. V diplomski nalogi opisujemo dostopne načine snemanja zvoka na operacijskem sistemu Android, načine snemanja zvoka, ki smo jih uporabili v igri, logiko igre, načine igranja igre, grafične vmesnike igre ter sedem različnih scenarijev igranja igre.
Keywords: zvok, operacijski sistem Android, mobilna naprava, igra
Published in DKUM: 14.10.2015; Views: 1621; Downloads: 111
.pdf Full text (1,91 MB)

10.
ANALIZA IN PRIMERJAVA MOBILNIH PLATFORM IZ VIDIKA RAZVIJALCA
Nejc Kokol, 2014, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi se ukvarjamo s platformami Android, iOS in Windows Phone. Predstavili smo sam začetek pametnih telefonov in prelomnico, ki so jo povzročili na globalnem trgu. Predvsem pa smo se osredotočili na vodilne mobilne platforme Android, Windows Phone in iOS. Opisali smo njihovo zgodovino razvoja in strukturo. Izpostavili smo tudi njihove prednosti in slabosti, ki so še danes prisotne. Velik poudarek smo namenili vidiku razvijalca, kateremu so danes ponujene različne priložnosti za razvoj mobilnih aplikacij. Predstavili in opisali smo razvojna orodja Eclipse, Visual Studio in Xcode. Orodja spadajo med uradno podprta razvojna orodja za mobilne aplikacije, ki so na razpolago razvijalcem. Izpostavili smo razvojne pakete in razširitve, ki so nujno potrebne znotraj posameznih orodji. Na koncu diplomskega naloge pa smo direktno primerjali vse omenjene platforme in razvojna orodja ter s tem prikazali vidne razlike med njimi. Na koncu smo še dodali praktični primer gradnje identične mobilne aplikacij v razvojnih orodjih Eclipse in Visual Studio.
Keywords: Android, iOS, Windows Phone, mobilni operacijski sistem, mobilne platforme, Xcode, Eclipse, Visual Studio
Published in DKUM: 10.12.2014; Views: 1874; Downloads: 303
.pdf Full text (2,34 MB)

Search done in 0.19 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica