| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 5 / 5
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Eksperimentalno preverjanje preferenčnih mirovališč in interakcija dveh morfotipov samcev navadnega matije, Phalangium opilio Linnaeus, 1758 (Opiliones, Phalangiidae) : Magistrsko delo
Tina Marshall, 2024, master's thesis

Abstract: Navadni matija (Phalangium opilio) je splošno razširjena vrsta suhih južin, za katero je značilen trimorfizem, V tej raziskavi smo proučevali preferenčna mirovališča morfotipov samcev na rastlinah in različnih tipih podlag na poskusnih stolpih v povezavi z okoljskimi dejavniki. Prav tako smo opazovali interakcije, beležili vedenjske vzorce ter ugotavljali morebitne razlike v vedenju med morfotipoma. Cilj raziskave je bil ugotoviti, ali je segregacija prostorskih niš dolgorogih in kratkorogih samcev v naravi posledica kompeticije ali različnih ekoloških preferenc morfotipov. Za izvedbo poskusov smo na prostem postavili dve eksperimentalni areni. V vsako smo za poskuse preverjanja preferenčnih mirovališč na rastlinah zasadili sadike melonaste hruške (Solanum muricatum). Za preverjanje preference do različnih tipov podlag pa smo v areni postavili poskusna stolpa, ki sta imela na vsaki stranici nameščene štiri vrste podlag. Snemanje interakcij med osebki smo izvajali v terariju v laboratoriju. Ugotovili smo, da se dolgorogi in kratkorogi samci razlikujejo v izbiri mirovališč na rastlinah. Kadar sta bila v areni oba morfotipa hkrati, so kratkorogi samci izbirali mirovališča višje na rastlinah. To je posledica intraseksualne kompeticije, saj smo ugotovili, da morfotipa nimata različnih mikroklimatskih preferenc. Oba morfotipa sta največkrat mirovala na betonu in lesu na severni strani poskusnih stolpov. Morfotipa sta se na poskusnih stolpih razlikovala v prostorski in mikroklimatski niši. Kratkorogi samci so ob odsotnosti dolgorogih mirovali nižje, na določenih podlagah in straneh poskusnih stolpov pa so izbirali tudi toplejša in vlažnejša mirovališča kot slednji. Največ spopadov glede na število interakcij je bilo med pari dolgorogih samcev. Morfotipa samcev se v vedenjskih vzorcih med spopadi sicer nista razlikovala, so pa dolgorogi samci pogosteje izkazovali agresivno vedenje. Na osnovi poskusov in opazovanja vedenja lahko zaključimo, da je segregacija prostorskih niš dolgorogih in kratkorogih samcev v naravi posledica kompeticije, ne pa različnih ekoloških preferenc morfotipov.
Keywords: dimorfizem samcev, intraseksualna kompeticija, okoljski dejavniki, pajkovci, prostorska niša
Published in DKUM: 17.12.2024; Views: 0; Downloads: 11
.pdf Full text (3,55 MB)

2.
Dejavniki ESG in finančna uspešnost podjetja
Altina Bajraktaraj, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo preučuje vpliv okoljskih, družbenih in upravljavskih (ESG) dejavnikov na finančno uspešnost podjetij. ESG dejavniki so ključni za trajnostno in odgovorno poslovanje, kar postaja vedno pomembnejše za vlagatelje in podjetja. Analiza obstoječih študij je pokazala, da dobra korporativna uprava, ki vključuje transparentnost, odgovornost in etičnost vodenja, pozitivno vpliva na vrednost delnic podjetja. Vključitev ESG dejavnikov v poslovne strategije tako ne prispeva le k bolj trajnostnemu in odgovornemu poslovanju, temveč tudi k dolgoročni finančni uspešnosti podjetij. Naloga opozarja na vse večji pomen ESG dejavnikov za vlagatelje, ki pri svojih naložbenih odločitvah vedno bolj upoštevajo trajnostne prakse podjetij. Skozi diplomsko nalogo smo teleli ugotoviti, ali podjetja z višjimi ESG ocenami dosegajo boljše finančne rezultate, kot so višja donosnsot naložb, dobiček in vrednost delnic.
Keywords: ESG dejavniki, okoljski dejavniki, družbeni dejavniki, upravljavski dejavniki
Published in DKUM: 15.10.2024; Views: 0; Downloads: 42
.pdf Full text (1,65 MB)

3.
Analiza dejavnikov rasti podjetja z uporabo pestel: okoljski in drugi vplivi
Nuša Sobočan, 2024, undergraduate thesis

Abstract: PESTEL-analiza je pomembno orodje za vsako podjetje, ki želi razumeti in obvladovati zunanje- dejavnike, ki vplivajo na njegovo poslovanje. S pregledom političnih, ekonomskih, socialnih, tehnoloških, okoljskih in pravnih dejavnikov podjetja pridobijo vpoglede, ki jim omogočajo prilagajanje strategij in sprejemanje odločilnih poslovnih odločitev. Živimo v času, ko trajnost postaja ključni element konkurenčne prednosti, zato je razumevanje okoljskih vplivov še posebej pomembno. Diplomska naloga se osredotoča na analizo dejavnikov rasti podjetja z uporabo PESTEL-analize, s posebnim poudarkom na okoljskih dejavnikih. PESTEL-analiza omogoča celovit pregled zunanjih dejavnikov, ki vplivajo na poslovno okolje in rast podjetja. Pregled posameznih komponent PESTEL-analize vključuje politične, ekonomske, socialne, tehnološke, okoljske in pravne dejavnike, pri čemer so okoljski dejavniki še posebej podrobno obravnavani glede na njihov pomen in vpliv na podjetja. Okoljski dejavniki, kot so energetska učinkovitost, ravnanje z odpadki, trajnostni razvoj izdelkov, okoljske regulative in zakoni, tržne zahteve ter vpliv podnebnih sprememb, imajo pomembno vlogo pri oblikovanju poslovnih strategij. Integracija teh dejavnikov v poslovno strategijo je ključna za doseganje dolgoročne rasti in konkurenčne prednosti. Poleg okoljskih dejavnikov so za rast podjetja pomembni tudi notranji dejavniki, kot so inovacije in razvoj izdelkov, organizacijska kultura in vodenje, človeški viri ter finančno upravljanje, ter zunanji dejavniki, kot so tržne razmere, tehnološki napredek, dostop do trgov in regulativno okolje. V empiričnem delu naloge je podrobno predstavljen primer podjetja Pipistrel. Obravnavani so dejavniki rasti podjetja, vključno s finančnimi kazalniki, tržnim položajem, širitvijo na tuje trge, inovacijami in razvojem, zeleno tehnologijo, zaposlenimi, uvedbo trajnostnih praks in zmanjševanjem okoljskega odtisa. Analiziran je vpliv posameznih dejavnikov PESTEL-analize na rast podjetja Pipistrel, pri čemer so okoljski dejavniki izpostavljeni kot ključni za njegovo dolgoročno uspešnost. Okoljski dejavniki, kot so energetska učinkovitost, trajnostni razvoj izdelkov in okoljske regulative pomembno vplivajo na rast podjetja Pipistrel. Integracija okoljskih dejavnikov v poslovno strategijo in uvedba trajnostnih praks so ključni za dolgoročno rast in uspešnost podjetja na konkurenčnem globalnem trgu na katerem posluje. Primeri uspešnega vključevanja okoljskih strategij, kot so IKEA, Tesla in Unilever, dodatno potrjujejo pomembnost teh dejavnikov za trajnostno rast podjetij. Trajnostna usmeritev je na podlagi analize in empiričnih podatkov ključna za dolgoročno rast in konkurenčnost za podjetje Pipistrel in tudi druge.
Keywords: PESTEL-analiza, rast podjetja, trajnost, varstvo okolja, konkurenčnost, okoljski dejavniki, podjetje
Published in DKUM: 26.09.2024; Views: 0; Downloads: 34
.pdf Full text (1,18 MB)

4.
5.
Moralne vrednote, individualne značilnosti in okoljski dejavniki najstniškega nasilja na zmenkih - analiza podatkov PADS+ (SPMAD) študije v Sloveniji : magistrsko delo
Mija Polesnik, 2014, master's thesis

Abstract: Nasilje predstavlja kompleksen multidisciplinarni, družbeni, kriminološki, kriminalistični, kazenskopravni in javnozdravstveni problem, ki zahteva medinstitucionalno obravnavo na vseh področjih. V magistrskem delu je predstavljeno nasilje na zmenkih kot kompleksen fenomen, saj se obdobje adolescence močno loči od obdobja odraslih ljudi, zato nasilja na zmenkih ne moremo enačiti z nasiljem v odraslih partnerskih odnosih. Razumeti in obravnavati ga je potrebno s stališča otrokovih pravic, kjer naj bi bila korist otroka vedno (v vseh postopkih) nad vsemi ostalimi interesi. Ugotovitve predhodnih raziskav so pokazale pomemben vpliv interakcije med moralnimi vrednotami, individualnimi značilnostmi in okoljskimi dejavniki na pojav delinkventnega in odklonskega vedenja med najstniki, zato so v nadaljevanju opredeljeni in predstavljani ključni pojmi za razumevanje pojava nasilja na zmenkih, opredeljeni so vzroki in posledice agresivnega vedenja ter vloga institucij pri obravnavi tako mladoletnih žrtev kot storilcev kaznivih dejanj z elementi nasilja. Raziskave kažejo, da so na zmenkih nasilna tako dekleta kot fantje, zaskrbljujoča pa je ugotovitev, da je o nasilju na zmenkih poročala več kot polovica srednješolk. Za potrebe te naloge je bil uporabljen vzorec SPMAD raziskave, sestavljen iz 310 dijakov drugih letnikov devetih ljubljanskih srednjih šol, ki so že imeli dekle ali fanta. Preverjali smo tri hipoteze in ugotovili, da obstajajo določene statistično značilne razlike glede mnenja (o storitvi kaznivih dejanj, v nekaterih osebnostnih značilnostih ter glede na kraj druženja z vrstniki) med dijaki, ki so povedali, da na zmenku niso bili fizično nasilni, in mnenjem dijakov, ki so povedali, da so na zmenku udarili svoje dekle ali svojega fanta. Mladoletniško prestopništvo terja prizadevanja in celovite rešitve, ki morajo vključevati tako družino (ožje socialno okolje) kot šolstvo, socialne službe, zdravstvo, nevladne organizacije, policijo in pravosodje. O problematiki nasilja na zmenkih je potrebno ozaveščati, otroke in mladostnike vključevati v programe nenasilne komunikacije in učenja o moralnih vrednotah, nasilneže prijavljati, žrtvam nasilja pa pomagati.
Keywords: nasilje, mladi, najstniki, moralne vrednote, okoljski dejavniki, značilnosti, študije, magistrska dela
Published in DKUM: 16.01.2014; Views: 2027; Downloads: 323
.pdf Full text (907,61 KB)

Search done in 0.11 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica