| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 222
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Nadgradnja ogrevalnega sistema z internetom stvari
Branko Zebec, 2024, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo vsebuje analizo in razvoj prototipa za nadgradnjo ogrevalnega sistema, pri katerem smo sledili dvema ciljema: povezati ogrevalni sistem v internetno omrežje s pomočjo tehnologije interneta stvari in optimizirati ogrevalni sistema. Za dosego ciljev smo raziskali vse potrebne tehnologije, programska orodja in strojno opremo. Pri implementaciji smo uporabili programsko platformo Home Assistant, s katero smo razvili glavni krmilnik na strojni opremi Raspberry Pi 4. V okviru platforme Home Assistant smo integrirali dodatna programska orodja: Cloudflare za vzpostavitev varne povezave na oblačni strežnik in s tem ustvarjanje varnega tunela do glavnega krmilnika, Node-RED, s katerim smo razvili programsko kodo za povezavo z napravami Modbus in optimizacijo sistema vključno s PID krmilnikom, InfluxDB za bazo podatkov vseh spremenljivk našega ogrevalnega sistema, Grafano za vizualizacijo podatkov iz baze, Google SDK za integracijo Googlovega pomočnika na Home Assistant. Na krmilnik smo povezali naprave prek protokola Modbus TCP/IP (angl. Transmission Control Protocol/Internet Protocol): Daikin krmilnik za dostop do toplotne črpalke Daikin Altherma HT, Siemens sobni termostat. Za spremljanje porabe električne energije smo razvili merilnik porabe na modulu ESP32, ki smo ga povezali na kontakte S0 analognega števca. Programsko kodo C++ smo povzeli in prilagodili ter povezali prek protokola MQTT na Home Assistant. Razvili smo tudi simulacijski model, s pomočjo katerega smo preverjali nastavitve PID krmilnika. S statistično analizo smo preverili, ali so podatki po optimizaciji sistema resnično potrdili pričakovane rezultate glede zmanjšanja porabe električne energije, manjšega vtoka ogrevalne vode ter sprememb sobne temperature. Prototip smo preverjali v celotnem ogrevalnem obdobju, le-ta je deloval zanesljivo brez izpadov. Za oddaljeni dostop smo uporabljali Home Assistant pomočnika in Googlovega pomočnika. Optimizacija ogrevalnega sistema se je izkazala za zelo uspešno, kar smo potrdili z meritvami spremenljivk, predvsem porabe električne energije. Ugotovili smo, da se v prehodnem obdobju ogrevanja poraba znatno zmanjša. Na podlagi tega smo prepričani, da bomo na dolgi rok podaljšali življenjsko dobo toplotne črpalke ter prispevali k trajnostni naravnanosti našega sistema ogrevanja.
Keywords: internet stvari (IoT), pametni dom, ogrevanje, Home Assistant, Node-RED, PID.
Published in DKUM: 22.11.2024; Views: 0; Downloads: 14
.pdf Full text (9,03 MB)

2.
Razvoj gibljivosti pri mladih košarkarjih : diplomsko delo
Urh Kobale, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Gibljivost je ena izmed gibalnih sposobnosti, ki so pri košarki zelo pomembne. Vse te gibalne in funkcionalne sposobnosti so pomembne pri uspešnosti izvajanja elementov košarkarske igre (Vujin idr., 2016). Tako je bil namen diplomske naloge ugotoviti, ali lahko izboljšamo gibljivost s sistematično in z dobro načrtovano vadbo. Prepogosto trenerji zanemarijo razvoj gibljivosti, saj se jim zdi nepomemben. V raziskavi smo razdelili košarkarsko sezono v tri obdobja ter predstavili, kako lahko krepimo in ohranjamo gibljivost. Opisali in predstavil smo vadbo, ki je primerna za vsako obdobje posebej, ter tudi sklop testov, s katerimi lahko spremljamo napredek v gibljivosti. V raziskavi smo se tako odločili, da preverimo, ali lahko s pravilno načrtovano in sistematično vadbo izboljšamo gibljivost košarkarjev. V raziskavi je sodelovalo 10 košarkarjev U-12 selekcije. Igralce smo testirali s pomočjo petih testov pred in po štiritedenski vadbi. Testna baterija je bila sestavljena iz testa: Predklona, FMS ocenjevanje globokega počepa, FMS test izpadnega koraka, FMS test ocenjevanje dviga noge in FMS test zaročenja. Vadbe so igralci izvajali štirikrat na teden na začetku in koncu treninga. Po končanem drugem testiranju smo analizirali podatke s pomočjo programa Excel in SPSS ter podatke med seboj primerjali. V diplomskem delu smo ugotovili, da lahko s pravilno izbrano vadbo pozitivno učinkujemo na razvoj gibljivosti. Vsi kandidati so namreč po končani štiritedenski vadbi pokazali napredek pri izvedbi testov v primerjavi s prvimi rezultati. Na podlagi rezultatov lahko trdimo, da je gibljivost lahko izboljšana z dobro izvedeno in načrtovano vadbo.
Keywords: gibljivost, razvoj gibljivosti, ogrevanje, raztezanje, testiranje gibljivosti
Published in DKUM: 04.06.2024; Views: 143; Downloads: 41
.pdf Full text (1,65 MB)

3.
Zamenjava obstoječega ogrevalnega sistema v industrijskem objektu z VRF sistemom : diplomsko delo
Gašper Škoflek, 2023, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu obravnavamo zamenjavo obstoječega ogrevalnega sistema toplotna postaja z VRF sistemom. Računsko določimo toplotne izgube stavbe in določimo potrebno velikost in moč VRF sistema. Naredimo izračun letnih stroškov starega in novega ogrevalnega sistema ter upravičimo ali ovržemo načrtovano zamenjavo.
Keywords: ogrevanje, hlajenje, toplotne izgube, VRF sistem
Published in DKUM: 16.01.2024; Views: 299; Downloads: 14
.pdf Full text (2,68 MB)

4.
Inovativen energetski sistem uporabe obnovljivih virov energije za visokotemperaturno ogrevanje : magistrsko delo
Sven Gruber, 2023, master's thesis

Abstract: V zaključnem delu smo zasnovali novo procesno shemo sistema visokotemperaturnega daljinskega ogrevanja katerega cilj je učinkovito ter ogljično nevtralno delovanje. Sistem je sestavljen iz gorivne celice vezane z dvostopenjsko kompresijsko toplotno črpalko. Gorivne celice so naprave za pretvorbo energije, ki proizvajajo elektriko (in toploto) neposredno iz plinastega goriva z elektrokemično kombinacijo goriva in oksidanta. V našem sistemu je gorivo zemeljski plin. Proizvedena elektrika iz gorivne celice samo zadostno oskrbuje toplotne črpalke ter hkrati proizvaja toploto, ki le te razbremenjuje. Skonstruirali smo osnovno shemo in dve dodatni alternativi, z dodanim vmesnim prenosnikom in zaporedno vezanimi toplotnimi črpalkami in jih primerjali pri različnih pogojih. V primeru temperature povratka 60 °C in končni temperaturi ogrevanja 80 °C osnovna shema z vmesnim prenosnikom toplote obratujeta pri COP vrednostih 3,15 oz. 3,21. Najvišje vrednosti COP smo zasledili pri zadnji alternativi in sicer 3,86, vendar ta ni samo zadostna in tako nastanejo dodatni stroški nakupa elektrike. Konkurenčnost in inovativnost sistema ne moremo meriti le s COP vrednostjo. Najboljši rezultat dobimo z 'izkoristkom' zemeljskega plina. Omenimo, da ne gre za navaden izkoristek, ampak utilizacijo - razmerje med dobljenim toplotnim tokom, ki se neposredno prenese na ogrevano vodo in vloženim toplotnim tokom zemeljskega plina na podlagi HHV in LHV. V osnovni shemi in z vmesnim prenosnikom dosežemo 251,62 % oz. 261,37 % glede na HHV ter 225,21 % oz. 233,99 % glede na LHV. Alternativa z zaporedno vezanimi toplotnimi črpalkami dosega 277,41 % glede na HHV in 247,38 % glede na LHV, vendar ni samo zadostna.
Keywords: Visokotemperaturna toplotna črpalka, gorivna celica, SOFC, visokotemperaturno daljinsko ogrevanje, razogljičenje sistema daljinskega ogrevanja
Published in DKUM: 14.09.2023; Views: 618; Downloads: 0
.pdf Full text (3,96 MB)

5.
Uporaba visokotemperaturne toplotne črpalke za daljinsko ogrevanje hiš : magistrsko delo
Ana Hrlec, 2023, master's thesis

Abstract: Namen magistrskega dela je prikazati primer daljinskega ogrevanja petih počitniških hiš, ki se ogrevajo s pomočjo geotermalne visokotemperaturne toplotne črpalke. Najprej je predstavljen obravnavani objekt in njegove toplotne izgube, ki so določene s pomočjo programa Knauf Insulation Energija 2014. Na podlagi teh je predpostavljeno, da imajo vse hiše v sistemu daljinskega ogrevanja enake toplotne potrebe. Skladno s tem je izbrana visokotemperaturna toplotna črpalka. Magistrsko delo se zaključi s preračunom investicijskih stroškov in pridobitve nepovratnih sredstev EKO sklada.
Keywords: visokotemperaturna toplotna črpalka, daljinsko ogrevanje, toplotne izgube, obnovljivi viri energije
Published in DKUM: 27.07.2023; Views: 665; Downloads: 82
.pdf Full text (17,21 MB)

6.
Ogrevanje mobilnega kontejnerja za shranjevanje in ločevanje tekočine : diplomsko delo
Anže Činč, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Osnovni namen diplomske naloge je empirični preračun prenosa toplote s parnim gretjem cevne kače. Preračun je narejen z empiričnimi korelacijami. Da se temperatura shranjene tekočine, v našem primeru motorno olje, ne bi spustila pod temperaturo ledišča oz. temperaturo kristalizacije, bi bilo smiselno kontejner ogrevati. Izračunali smo potrebne čase gretja pri različnih temperaturah okolice in režimih gretja. Ugotovili smo, da je potrebno relativno veliko časa, tj. približno 15 ur, za ogrevanje kontejnerja do temperature 40 °C, ki je zadovoljiva za pretakanje ter hitrejše ločevanje komponent zmesi. V primeru uporabe kontejnerja v hladnejših mesecih, bi ga bilo smiselno toplotno izolirati. To bi nam v veliki meri pripomoglo pri vzdrževanju manjših toplotnih izgub ter posledično hitrejšega gretja tovora.
Keywords: prenos toplote, kontejner, ogrevanje, vodna para, izolacija
Published in DKUM: 07.07.2023; Views: 371; Downloads: 38
.pdf Full text (1,57 MB)

7.
Ogrevanje, prezračevanje in klimatizacija v proizvodni hali : diplomsko delo
Tobi Forstner, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo predstavlja problem prezračevanja in klimatizacije v proizvodni hali, v kateri je zaradi pridobitve novih obdelovalnih centrov sistem prezračevanja potreben posodobitve. V prvem delu predstavimo pomembne parametre in sestavne dele centralnega sistema, nato se lotimo preračuna toplotnih dobitkov zaradi transmisije in sevanja ter notranjih toplotnih dobitkov zaradi obratovanja strojev in emisije toplote delavcev v prostoru. Preračun hladilne obremenitve in izbira klimata z adiabatnim hlapilnim hlajenjem kažeta, da ob izbiri notranjih pogojev 26 °C in 62 % RV razvlaževanje ni potrebno. V tem primeru za hlajenje potrebujemo 39,39 kW hladilne moči. Zaradi rekuperatorja in adiabatnega hlajenja potrebujemo za prezračevanje in hlajenje le 15 kW električne moči.
Keywords: ogrevanje, klimatizacija in prezračevanje, proizvodna hala, obdelovalni center, udobje, oljna megla
Published in DKUM: 06.07.2023; Views: 503; Downloads: 52
.pdf Full text (3,39 MB)

8.
Energetski in ekonomski preračun za ogrevanje enostanovanjske hiše na lesno biomaso
Boštjan Medvešek, 2016, bachelor thesis/paper

Abstract: Diplomsko delo obravnava smotrnost uporabe lesne biomase za ogrevanje enostanovanjske hiše ali drugih objektov. Ker se izpusti CO2 in drugih škodljivih plinov v ozračje povečujejo in škodljivo vplivajo na okolje, v katerem živimo, bi bilo smiselno, da bi objekte v večini ogrevali na lesno biomaso in tako zmanjšali izpuste CO2 v ozračje. V teoretičnem delu diplomskega dela smo opisali, kaj je lesna biomasa in kako se jo da uporabiti, v praktičnem delu pa smo izračunali toplotne izgube za enostanovanjsko hišo in na osnovi izračuna določili moč uplinjevalne peči na polena. Določili smo tudi potrebno velikost hranilnika tople in sanitarne vode ter izdelali načrt za dimnik. Predstavili smo možnost ogrevanja na radiatorje in naredili izračun ekonomske upravičenosti projekta.
Keywords: Lesna biomasa, uplinjevalna peč, polena, ogrevanje
Published in DKUM: 19.04.2023; Views: 738; Downloads: 39
.pdf Full text (2,66 MB)

9.
Analiza uporabe vodika na Hrvaškem : magistrsko delo
Franco Krog, 2022, master's thesis

Abstract: Zaradi naraščanja števila prebivalstva v svetu so potrebe po različnih vrstah ogrevanja in prevoza čedalje večje, kar pa povečuje tudi ekološke težave. Z namenom manjše onesnaženosti okolja se išče nove alternative, ki bi omogočale prehajanje iz ene točke na drugo ter ogrevanje. Evropa ima velike težave pri samooskrbi z različnimi gorivi. Ena možnih alternativ za prihodnost je vodik. V magistrskem delu smo tako predstavili trenutno statistiko prometa in ogrevanja na Hrvaškem ter poskušali izračunati, koliko vodika bi potrebovali za ogrevanje in prevoz ter koliko energije za proizvodnjo vodika bi bilo potrebne. Izračunali smo, ali je koncept uvedbe vodika sploh izvedljiv.
Keywords: vodik, vodikove tehnologije, transport, ogrevanje, prihodnost
Published in DKUM: 18.11.2022; Views: 900; Downloads: 44
.pdf Full text (2,52 MB)

10.
Smeri razvoja in uporabe učinkovitega daljinskega ogrevanja z visokim deležem obnovljivih virov : diplomsko delo
Klemen Gungl, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo opiše trenutno stanje na področju daljinskega ogrevanja in njegovih generacij ter raziskuje možnosti vključevanja obnovljivih virov energije v sistem daljinskega omrežja ob znižanju temperaturnega režima v sistemu. Opisane so potrebne spremembe za začetek uporabe 4. generacije daljinskega ogrevanja na strani proizvajalcev toplote in odjemalcev, načini shranjevanja toplote, s preračunom pa je ugotovljen vpliv znižanja temperature na toplotne izgube in pretoke, slednji se zaradi nižje temperature povečajo, zmanjšajo pa se toplotne izgube cevovoda. Z znižanjem temperaturnega režima je možno v sistem vključiti tudi toplotne črpalke, nižje temperature pa pozitivno vplivajo na COP število.
Keywords: daljinsko ogrevanje, generacije sistemov daljinskega ogrevanja, alternativni viri energije, znižanje temperaturnega režima, vpliv na toplotne izgube.
Published in DKUM: 02.09.2022; Views: 776; Downloads: 73
.pdf Full text (3,77 MB)

Search done in 0.22 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica