1. Zadovoljstvo potrošnikov v različnih načinih oglaševanjaTeja Kodelja, 2022, undergraduate thesis Abstract: Oglaševanje ima velik vpliv na zadovoljstvo potrošnika, predvsem ko se odloča o nakupu izdelka. Od nekdaj je zelo pomembno vplivalo na odločitve posameznika. Z oglaševanjem poskušamo odjemalcem predstaviti veliko novih informacij o storitvah in izdelkih ter jih usmeriti v nakup. Ima tudi pomembno vlogo, saj predstavlja izdelke in nove storitve ter skuša prepričati odjemalce, da se za izdelek tudi odločijo.
V diplomskem delu bomo predstavili, kako različni načini oglaševanja vplivajo na zadovoljstvo potrošnikov. V prvem delu smo najprej predstavili pojem in pomen oglaševanja ter njegove cilje. V drugem delu smo opisali metode oglaševanja in podrobneje opisali oblike tradicionalnega in digitalnega oglaševanja.
Uporabili bomo tudi anketo, s katero bomo podrobneje predstavili načine oglaševanja in njihov vpliv na zadovoljstvo potrošnikov. Anketiranih je bilo 52 odjemalcev, ki so odgovarjali na dana vprašanja in nam omogočili uspešno raziskavo. Keywords: zadovoljstvo potrošnikov, oblike oglaševanja, izdelek, oglas. Published in DKUM: 02.11.2022; Views: 569; Downloads: 88
Full text (3,58 MB) |
2. Etiene dileme na podroeju ogla?evanjaJelena Krčmar, 2022, master's thesis Abstract: Magistrsko delo »Etične dileme na področju oglaševanja« se ukvarja s problematiko neetičnega oglaševanja oziroma kakšen vpliv ima neetično oglaševanje na stališča in védenje odjemalcev.
V teoretičnem delu naloge smo pojasnili pojem oglaševanja, cilje in problematiko oglaševanja, vlogo ter funkcije oglaševanja, medije oglaševanja in njihovo manipulacijo. Prav tako sta pojasnjeni etika in poslovna etika. Z namenom dodatne pojasnitve smo definirali tudi pojma etika v oglaševanju in etični kodeks. Poudarjeno je, da sam nastop na trgu ni takšen, kot bi moral biti, zaupanje končnega uporabnika pa je pogosto zlorabljeno. Primeri, kateri so obdelani v nalogi, to jasno prikazujejo. Zloraba otrok v oglaševanju, kjer je pogosto mogoče prepoznati rasizem in seksizem, je primer neetičnega vedenja v oglaševalski industriji. Tudi primer, kateri se pogosto pojavlja, je odnos do žensk, obravnavanje žensk kot predmeta in seksizem v oglaševanju. Skupaj s primeri so podrobneje pojasnjeni tudi pojmi prikritega, zavajajočega in sublimiranega oglaševanja.
V empiričnem delu naloge smo izvedli anketni vprašalnik za ugotavljanje vpliva neetičnega oglaševanja na stališča in vedenja odjemalcev. Uporabljen je bil spletni vprašalnik, in sicer s pomočjo portala 1ka. Kvantitativna analiza je zajemala vzorec 100ih oseb na Hrvaškem. Analizirani podatki teoretičnega dela in primerjava glavnih zaključkov z empiričnimi izsledki so povzeti v sklepu. Keywords: etika, poslovna etika, oglaševanje, oglas, neetično oglaševanje, mediji, etični kodeks Published in DKUM: 01.06.2022; Views: 1148; Downloads: 135
Full text (3,11 MB) |
3. Marketinško komuniciranje in digitalni marketing v podjetju HoferNadja Krajnc, 2021, undergraduate thesis Abstract: Marketinško komuniciranje ima zelo pomembno vlogo pri uspešnosti podjetja. Dandanes pa je njegov pomen še večji kot včasih. Oglaševanje nas kot odjemalce obdaja na vsakem koraku, na naših pametnih telefonih, tablicah, radiu, televizorju, na panojih ob cesti. Podjetja vse bolj prehajajo iz tradicionalnih kanalov komuniciranja k digitalnim, vse več je digitalnega marketinga na družbenih omrežjih in spletu, kar pa se odraža tudi v potrošniškem vedenju.
V diplomskem delu smo predstavili teoretična stališča marketinškega komuniciranja in digitalnega marketinga, s pomočjo znanih slovenskih in tujih avtorjev. Pojme smo razložili, opisali ter pojasnili prednosti in slabosti le teh. Primerjali smo tradicionalno marketinško komuniciranje z digitalnim in predstavili trende digitalnega marketinga.
V empiričnem delu smo se lotili podjetja Hofer, ki smo ga najprej predstavili in opisali. Podali smo osnovne podatke, predstavili zgodovino, njihovo filozofijo, strukturo in blagovne znamke. Nato smo se lotili temeljitega pregleda tehnik, načinov marketinškega komuniciranja in digitalnega marketinga. S pomočjo spleta in reklamnih katalogov smo le te opisali in jih analizirali. Za konec smo vse skupaj povzeli, zapisali ugotovitve in podali kritično mnenje. Hipoteze smo potrdili ali ovrgli. Keywords: marketinško komuniciranje, digitalni marketing, odjemalec, izdelek, Hofer, marketing, družbena omrežja, oglas Published in DKUM: 26.10.2021; Views: 1356; Downloads: 265
Full text (1,28 MB) |
4. Načini oglaševanja in vpliv na potrošnikaNino Planinšek, 2019, undergraduate thesis Abstract: V današnjem času postajajo potrošniki vse zahtevnejši glede želja, potreb in interesov. Posledično postaja tudi oglaševanje pomemben del našega vsakdanjega življenja. Oglaševanje prikazuje predstavljanje ter promoviranje izdelkov in storitev podjetja z namenom povečevanja prodaje ter informiranja strank o izdelkih.
Namen diplomskega projekta je predstaviti, kakšne vrste oglaševanja danes v največji meri uporabljajo podjetja ter kakšen vpliv ima to na potrošnike. V prvem delu bomo podrobneje opredelili pojem oglaševanja, sledila bo predstavitev medijev, prek katerih poteka poslovno komuniciranje, dodali bomo tudi prednosti in slabosti, s katerimi se srečujemo pri odločitvah o ustrezni izbiri medija. V drugem delu se bomo osredotočili na cilje oglaševanja in jih podrobneje definirali ter opisali. V tretjem delu bo beseda tekla o značilnostih potrošnikov, katerih raziskovanje in uvrščanje predstavlja pomemben delež pri uspešnem oglaševanju.
Vplive oglaševanja na potrošnike bomo predstavili z anketo, na katero je odgovorilo sto udeležencev, ki so bili ključni za našo raziskavo. Anketa je bila sestavljena iz devetih vprašanj, ki so bila skrbno zastavljena in so nam omogočila uspešno raziskavo.
Namen tega diplomskega projekta je predstaviti kakšnih vrst oglaševanja se danes v največji meri poslužujejo podjetja ter kakšen vpliv ima to na potrošnike. V prvem delu bomo podrobneje opredelili pojem oglaševanja, sledila bo predstavitev samih medijev preko katerih poteka poslovno komuniciranje, dodali bomo prednosti in slabosti s katerimi se srečujemo pri odločitvah o ustrezni izbiri medija. V drugem delu se bomo osredotočili na cilje oglaševanja in jih podrobneje definirali ter opisali. V tretjem delu bo beseda tekla o značilnostih potrošnikov, katerih raziskovanje in uvrščanje predstavlja pomemben delež pri uspešnem oglaševanju.
Vplive oglaševanja na potrošnike bomo predstavili z anketo na katero je odgovorilo 100 udeležencev, le-ti so bili ključni za našo raziskavo. Anketa je bila sestavljena iz devetih vprašanj, ki so bila skrbno zastavljena in nam omogočila uspešno raziskavo. Keywords: Oglaševanje, oglas, vpliv, vedenje potrošnikov, mediji. Published in DKUM: 17.09.2019; Views: 1331; Downloads: 304
Full text (1,59 MB) |
5. ANALIZA SPLETNIH STRANI ZA ZAPOSLOVANJE Z VIDIKA KADROVSKE DEJAVNOSTILea Zupan, 2016, bachelor thesis/paper Abstract: Ker je brezposelnost v današnjih časih velik problem, smo v diplomskem delu pregledali in analizirali šest najodmevnejših spletnih strani, ki tako iskalcem zaposlitve kot delodajalcem, ki iščejo primernega kandidata za razpisano delovno mesto, nudijo pomoč. Raziskali smo, katere informacije nam ponujajo na izbranih spletnih straneh na področju za iskalce zaposlitve in katere na področju za delodajalce, ki iščejo primernega kandidata za razpisano delavno mesto. Na straneh Alexa.com in PageRank Checker smo ravno tako pregledali priljubljenost izbranih spletnih strani po različnih kazalnikih in naredili primerjavo med njimi.
Diplomsko delo je razdeljeno na dva dela. V prvem, teoretičnem, delu obravnavamo značilnosti interneta in spletnih strani, specifiko kadrovanja in zaposlovanja ter pomena spletnega kadrovanja v sodobnem času. Preverili smo načine in možnosti ponudbe in iskanja zaposlitve, ki jih ponujajo spletne strani za zaposlovanje, ter metode, ki se uveljavljajo na trgu dela z namenom zadovoljiti potrebe ponudnikov in iskalcev zaposlitve.
V drugem, empiričnem, delu smo najprej s pomočjo kazalnikov izvedli primerjavo izbranih spletnih strani za zaposlovanje. Analizirali smo izbrane spletne strani za zaposlovanje in ugotavljali, v kolikšni meri te spletne strani nudijo iskalcem učinkovito pomoč pri iskanju in ponudbi zaposlitve.
Z raziskavo smo ugotovili prednosti in slabosti spletnega kadrovanja tako za iskalce zaposlitve kot za delodajalce, ki iščejo primernega novega delavca, ter za lastnike spletnih strani, ki z oglaševanjem prostih delovnih mest igrajo pomembno vlogo na trgu dela. Keywords: zaposlovanje, zaposlitveni portali, iskalci zaposlitve, delodajalci, zaposlitveni oglas. Published in DKUM: 03.11.2016; Views: 1476; Downloads: 104
Full text (1,36 MB) |
6. STEREOTIPI MOŠKE PODOBE V OGLAŠEVANJUMitja Okretič, 2016, undergraduate thesis Abstract: Gledano skozi zgodovino oglaševanja, so oglasi velikokrat snovani na podlagi različnih
stereotipov. Če izzvzamemo oglase za izdelke, namenjene moškim, lahko ugotovimo, da so
le ti v veliki večini oblikovani s pomočjo moških stereotipov. To je še posebej vidno v
televizijskih in tiskanih oglasih, kjer je mogoče ta stereotip dobro izpostaviti. Najpogostejši
moški stereotipi v oglasih pa bazirajo na osnovi moške dominance in opevanja idealnega
moškega telesa. Keywords: stereotip, moški spol, spolne vloge, oglas, oglaševanje, tiskani oglasi Published in DKUM: 22.09.2016; Views: 2087; Downloads: 205
Full text (1,05 MB) |
7. ANALIZA OGLASOV V REVIJI VARČUJEM Z ENERGIJOAnja Mithans, 2016, undergraduate thesis Abstract: Oglaševanje ima za podjetja pomembno funkcijo. Z objavo oglasa v določenem mediju želijo doseči dobro prodajo, širiti svoje dobro ime, delati na prepoznavnosti. Prav zaradi tega je potrebna raziskava trga, pri kateri dobijo informacije, kdo je njihova prava ciljna skupina in s tem povezani pravi medij. Za promocijo lahko uporabijo različne kanale in sodelujejo z agencijami, ki jim olajšajo izbiro ter pripomorejo h kvalitetnejši pripravi oglasa.
Diplomsko delo je sestavljeno iz dveh delov. V teoretičnem delu opisujemo pomen oglaševanja, cilje, možnosti ter konkretneje analiziramo primerno sestavo oglasnega sporočila, različne vrste medijev in kot začetek glavnega nadaljevanja oglaševanje v revijah.
Praktični del predstavlja revijo Varčujem z energijo kot strokovni medij za področje ogrevanja, hlajenja in gradnje. Razdeljen je na osnovne informacije o reviji, njenih prednostih ter možnostih oglaševanja. V nadaljevanju analiziramo oglase v vseh petih številkah revije za leto 2015. Iz analiziranega želimo ugotoviti, koliko oglasov je v posamezni številki, katere velikosti prevladujejo, ali se podjetja odločajo za promocijo z oglasom ali ga kombinirajo s člankom ter odstotek partnerjev, ki z revijo sodelujejo v vseh petih številkah.
Z analiziranim želimo potrditi hipotezo, da je povpraševanje s področja obnovljivih virov še visoko ter da ima revija na trgu pomemben vpliv, kar se kaže na številu oglaševalcev in odstotku letnih partnerjev. Keywords: oglaševanje, oglas, mediji, revija, podjetje, izdelek Published in DKUM: 22.06.2016; Views: 1505; Downloads: 103
Full text (1,53 MB) |
8. JEZIKOVNE ZNAČILNOSTI V OGLASIH ŠTAJERCAPolona Žunkovič, 2016, undergraduate thesis Abstract: Osrednja tema diplomske naloge je preučevanje oglasov v časopisu Štajerc, ki je izhajal v obdobju med letoma 1900 in 1918. Naloga je sestavljena iz treh poglavitnih delov: 1. zgodovinskega uvoda, kjer so predstavljeni glavni mejniki razvoja oglaševalske dejavnosti v svetu in na slovenskih tleh; 2. teoretičnega dela, kjer sta predstavljeni besedilnost in pribesedilnost oglaševalskih besedil ter poglavitne značilnosti jezika v oglasih; 3. praktičnega dela, v okviru katerega je izvedena analiza izbranih oglasov.
Pri predstavljanju (pri)besedilnosti oglasov je bistveno spoznanje, da lahko v sodobnem oglaševanju opazujemo dve temeljni obliki nagovarjanja potencialnega potrošnika – s pomočjo jezika (besedilnosti) in slike oziroma grafičnih elementov (pribesedilnosti). V tem smislu skuša diplomska naloga odgovoriti na vprašanje, na kakšen način, če sploh, sta besedilni in pribesedilni vidik oglaševanja izražena v oglasih časopisa Štajerc in kakšno je njuno medsebojno razmerje. Kot teoretična osnova je v tem delu upoštevana Koroščeva tipologija oglasov in njegovo razumevanje besedilno-pribesedilnih povezav. Pri opisu vsebine posameznih analiziranih oglasov so vzporedno opredeljene različne strategije pri oblikovanju (pri)besedilnosti, s pomočjo katerih so oglaševalci skušali doseči karseda izrazit vplivanjski učinek oglasov.
Pri jezikovni analizi preučevanih oglasov so upoštevana pravila sodobnega knjižnega jezika. Na tej osnovi je podana primerjava današnjih slovničnih pravil ter raba jezika v oglasih časopisa Štajerc. Pri jezikovnem delu sem opazovala tudi, koliko so se že takrat uveljavljali t. i. reklamni stilemi današnjega časa. Keywords: zgodovina oglaševanja, oglas, besedilno-pribesedilne povezave, jezikovne značilnosti, Štajerc Published in DKUM: 19.02.2016; Views: 1946; Downloads: 248
Full text (4,40 MB) |
9. SPOLNI STEREOTIPI V RADIJSKIH OGLASIH NA RADIU ROGLAŠpela Bezget, 2015, master's thesis Abstract: Množični mediji predstavljajo velik del našega vsakdanjega življenja in tako hote ali nehote ustvarjajo določeno podobo o ženskah in moških. Magistrsko delo predstavlja rezultat opravljene analize na področju radijskih oglasov na Radiu Rogla. Predmet raziskave je področje spolnih stereotipov. Opravili smo pregled literature, na podlagi katere smo raziskali področje oglaševanja, množičnih medijev, spolnih vlog ter radia. Ugotovitve o analiziranih radijskih oglasih so pokazale, da v večini radijskih oglasov prevladujejo moški – nastopajo v več oglasih, v posameznih oglasih je uporabljenih več različnih moških glasov, večkrat preberejo slogan in podobno. Prav tako smo podali smernice za nadaljnje delo oz. predloge za širitev raziskave na druga področja (druge radijske postaje, drug oz. daljši časovni okvir ... itd.). Keywords: radio, radijski oglas, Radio Rogla, spolni stereotipi Published in DKUM: 30.10.2015; Views: 2418; Downloads: 187
Full text (1,57 MB) |
10. ODZIVI RAZLIČNIH CILJNIH SKUPIN NA IZBRANE OGLASEŠpela Veler, 2015, undergraduate thesis Abstract: V današnjem času podjetja brez oglaševanja ne morejo obstati na trgu. Oglaševanje postaja zmeraj agresivnejše in naprednejše ter nas spremlja na vsakem koraku našega življenja. Zaradi ogromne količine oglasov, ki nas obdajajo, mora oglas biti predstavljen tako, da si ga ljudje zapomnijo. Izjemno pomembno je tudi, kako ljudje oglas zaznajo.
V diplomskem projektu smo raziskovali, kako ljudje zaznavajo oglase. Izbrali smo tri različne oglase, ki niso namenjeni zelo širokemu ciljnemu občinstvu. Izkazalo se je, da sta zaznava teh oglasov in posledično vedenje ljudi po videnem oglasu temu primerna.
Večjih razlik med odzivi moških in žensk ter starejših in mlajših ljudi ni bilo. Sklepamo lahko, da bi te najbrž nastale, če bi izbrali oglase, ki so namenjeni predvsem eni izmed naštetih skupin ljudi. Skozi raziskavo smo opazili, da so oglasi, ki smo jih izbrali, zastavljeni tako, da jih ljudje splošno dobro razumejo. Nekoliko večje razlike so se pokazale med starejšimi in mlajšimi, vendar so tudi te zanemarljivo male. Keywords: oglas, odjemalec, odzivi odjemalcev, zaznavanje oglasa. Published in DKUM: 28.10.2015; Views: 1128; Downloads: 149
Full text (1,43 MB) |