| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 21
First pagePrevious page123Next pageLast page
1.
Primarno in sekundarno testiranje srednjenapetostnih dovodnih, izvodnih in transformatorskih celic
Klemen Petek, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga obravnava testiranje izvodne celice v srednje napetostnem stikališču podjetja Acroni Jesenice na primarni in sekundarni strani. Namen naloge je bil prikaz celotnega testiranja funkcionalnosti celice pred vključitvijo v elektroenergetski sistem s pomočjo generatorjev električne energije Omicron in Pritez, saj lahko ob nepravilnem delovanju pride do okvar elementov v sistemu, v hujšem primeru tudi do požara. Za preprečitev le teh, smo vgradili zaščitni rele FPC680, ki ob vsakem nenormalnem pojavu izklopi odklopnik in s tem prekine tokokrog. Po izvedenem testiranju in odpravljenih napakah pri ožičenju, smo lahko izvodno celico D3 N-GEN Hranilnica varno vključili v elektroenergetski sistem in omejili možnost okvare ob nepravilnem delovanju sistema.
Keywords: Razdelilna transformatorska postaja, zaščitni rele FPC680, odklopnik, ločilnik, primarno in sekundarno testiranje zaščit
Published in DKUM: 17.12.2021; Views: 1180; Downloads: 85
.pdf Full text (3,24 MB)

2.
Določitev temperaturnih korekcijskih faktorjev inštalacijskega odklopnika ETIMAT P10 : diplomsko delo
Uroš Jazbec, 2019, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obravnava potek določanja temperaturnih korekcijskih faktorjev za inštalacijski odklopnik ETIMAT P10 s kombiniranim sprožnikom. Predstavljene so tudi meritve na vzorcih pri različnih temperaturah od -40 do +60 °C ter simulacijski model sprožnika v programskem okolju COMSOL. Na podlagi meritev in simulacij so določeni korekcijski faktorji za posamezne temperature in tipe odklopnikov. Prav tako diplomsko delo obravnava splošno delovanje odklopnika in njegove sestavne dele.
Keywords: Inštalacijski odklopnik, ETIMAT P10, korekcijski faktor, temperatura, kombiniran sprožnik
Published in DKUM: 28.06.2019; Views: 1452; Downloads: 172
.pdf Full text (2,57 MB)

3.
Koordinacija nizkonapetostne nadtokovne zaščite s programskim orodjem SIMARIS design
Miha Rupnik, 2018, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu obravnavamo problematiko koordinacije nadtokovne zaščite, pri čemer je glavni cilj izboljšati selektivnost v obstoječem nizkonapetostnem omrežju. V skladu s podano topologijo omrežja z uporabo programskega orodja SIMARIS Design izdelamo enopolno shemo in koordinirano nastavimo uporabljene nadtokovne sprožnike Siemensovih odklopnikov. Zaradi neustrezno izbrane opreme ni možno zagotoviti popolne selektivnosti, je pa le-ta dosežena v večjem delu omrežja. Za doseganje selektivnosti v celotnem omrežju predlagamo uporabo modulov, ki omogočajo signalno povezovanje.
Keywords: koordinacija zaščite, selektivnost, nadtokovna zaščita, nizkonapetostni odklopnik, nizkonapetostno omrežje. UDK: 621.3.027.2(043.2)
Published in DKUM: 26.01.2018; Views: 1767; Downloads: 179
.pdf Full text (3,08 MB)

4.
Vpliv delovanja vakuumskega odklopnika na transformator obločne peči v Štore Steel
Milan Guzej, 2017, master's thesis

Abstract: Vakuumski odklopnik na napetostnih nivojih do 110 kV vse bolj nadomešča ostale izvedbe odklopnikov predvsem zaradi velike vklopne in izklopne zmogljivosti, zanesljivosti delovanja, relativno nizkih stroškov vzdrževanja in dolge življenjske dobe. Uporaba vakuumskega odklopnika je prinesla tudi določene škodljive vplive generiranja visokih prenapetosti, ki jih povzroča odklopnik pri izklopu. Poznan je pojav prehodnih povratnih napetosti pri izklopih induktivnih bremen, ki v trenutku izklopa niso obremenjena, kar pomeni, da teče relativno majhen primarni tok, ki ga vakuumski odklopnik prekine – utrga, pred naravnim prehodom toka skozi nič. Predstavljena sta dva načina izvedbe simulacij za določitev prehodnih povratnih napetosti in tokov pri izklopu induktivnega tokokroga z vakuumskim odklopnikom. Prvi način je v literaturi predstavljen z idealnim stikalom in simulacijo ponovnih vžigov. Pri drugem načinu je v nadomestnem vezju vstavljen model obloka, ki zaradi spreminjajoče upornosti obloka prekine električni tok v vezju. Za napajalni sistem pečnega transformatorja v Štore Steel, d. o. o., je v magistrskem delu predstavljeno enofazno nadomestno vezje, ki je implementirano v programskem okolju Matlab/Simulink. Pri simulacijah napetosti in tokov sta uporabljena oba načina prekinjanja tokokroga nadomestnega vezja, z uporabo idealnega stikala, ter z uporabo različnih modelov obloka (Mayr, Cassie, Schawenmaker, Schwarz …). Pri simulacijah smo opazovali pojav prenapetosti na stikalu, prenapetosti na bremenu in potek toka skozi stikalo. Rezultate simulacij smo primerjali z merjenimi vrednostmi napetosti in tokov na primarni strani pečnega transformatorja. S pomočjo poznanih merjenih potekov vrednosti napetosti in tokov je mogoče spreminjati in prilagajati parametre nadomestnega vezja na način, ki bo pri različnih pogojih izklopov induktivnega bremena z vakuumskim odklopnikom povzročala najnižje prenapetosti in tako minimalno obremenjevala izolacijo visokonapetostnih naprav.
Keywords: Vakuumski odklopnik, električni oblok, prehodna povratna prenapetost, transformator obločne peči, model odklopnika
Published in DKUM: 27.06.2017; Views: 1766; Downloads: 162
.pdf Full text (8,44 MB)

5.
VZDRŽEVANJE ENERGETSKE OPREME RAZDELILNE TRANSFORMATORSKE POSTAJE
Boris Karl Strašek, 2016, master's thesis

Abstract: Namen naloge je predstaviti vzdrževalna dela na energetski ter stikalni opremi v razdelilni transformatorski postaji (RTP). Razdelilne transformatorske postaje predstavljajo povezavo med proizvodnjo in potrošnjo električne energije zato je njihovo kvalitetno in zanesljivo obratovanje pomembno tako iz gospodarskega kot tehničnega vidika. Vzdrževalna dela morajo biti skrbno načrtovana in izvajana v skladu z navodili proizvajalcev opreme ter potrebami potrošnikov električne energije. S skrbno planiranimi termini vzdrževalnih del zmanjšamo stroške obratovanja in vzdrževanja energetskega sistema ter potencialno gospodarsko škodo v primeru nepredvidenih okvar in izpadov v sistemu prenosa in distribucije električne energije.
Keywords: vzdrževanje, razdelilna transformatorska postaja, energetski transformator, odklopnik, ločilnik
Published in DKUM: 24.10.2016; Views: 2988; Downloads: 328
.pdf Full text (3,46 MB)

6.
AVTOMATSKO KRMILJENJE PREKLOPA MED NEODVISNIMA NAPAJALNIMA VIROMA
Janez Kotnik, 2016, undergraduate thesis

Abstract: V realnih okoljih so izpadi mrežne napetosti naključni in lahko tudi pogosti, kar pa predstavlja veliko težavo v industrijskih okoljih. Za rezervni vir električne energije se tako pogosto uporabljajo dizelski agregati, pri čemer pa nastopi težava ustrezne izvedbe preklopa na takšno napajanje. Razvoj sistema za ustrezen preklop na rezervno napajanje pa predstavlja tako tudi precejšen izziv. V diplomskem delu predstavljamo razvoj takšnega sistema, ki ga je mogoče uporabiti za večino tistih nizkonapetostnih odjemalcev energije, pri katerih obstaja problem krmiljenja preklopa med neodvisnima napajalnima viroma. Učinkovito krmiljenje preklopa virov električnega napajanja za zagotavljanje nemotene oskrbe z električno energijo smo zasnovali z motoriziranima zračnima odklopnikoma, nadzor preklopa pa izvedli z namensko avtomatiko za preklapljanje med viri napajanj.
Keywords: zračni odklopnik, preklopna avtomatika, krmiljenje, rezervno napajanje, vezalne sheme
Published in DKUM: 13.09.2016; Views: 1557; Downloads: 123
.pdf Full text (3,90 MB)

7.
Analiza zasnove montažnega sistema za odklopnik C25
Maxime Emeršič, 2015, undergraduate thesis

Abstract: V današnjem času se uporablja vse več avtomatiziranih montažnih sistemov, ki omogočajo boljše in kvalitetnejše izdelke, predvsem pa pripomorejo k varnejšemu in zdravju neškodljivemu delovnemu okolju in preprečujejo monotono delo. Cilj diplomskega dela je analizirati različne zasnove montažnega sistema in izbrati najprimernejšo konceptno rešitev ter predpostaviti potrebne komponente za vsako enoto montažnega sistema posebej. Za ustrezno sestavljen odklopnik smo najprej proučili vsak sestavni del odklopnika. Na podlagi vhodnih zahtev smo zasnovali ustrezno zasnovo montažnega sistema. Z montažnim sistemom smo želeli zagotoviti popolnoma avtomatiziran sistem. V okviru diplomske naloge smo za vsako montažno enoto izbrali ustrezne komponente.
Keywords: avtomatizacija, montažna linija, montaža, strega, inštalacijski odklopnik
Published in DKUM: 27.10.2015; Views: 2115; Downloads: 144
.pdf Full text (1,95 MB)

8.
NAČRTOVANJE VGRADNJE DALJINSKO VODENIH LOČILNIH MEST V OMREŽJE ELEKTRA CELJE
Tomaž Rezar, 2014, undergraduate thesis

Abstract: V pričujočem diplomskem delu je zajeto načrtovanje vgradnje daljinsko vodenih ločilnih mest v omrežje ene od petih slovenskih elektrodistribucijskih družb, in sicer Elektra Celje. Predstavljeno je trenutno obratovalno stanje omrežja ter stikalni aparati, ki so primerni za vgradnjo v daljinsko vodeno ločilno mesto. Na spletni strani Javne agencije RS za energijo so dostopni kazalniki kakovosti napajanja z električno energijo SAIFI in SAIDI za leto 2012. Izbrana sta bila dva najslabše napajana izvoda družbe Elektro Celje, Vojnik in Ljubečna, ki se napajata iz RTP Trnovlje. Za ta izvoda je opisana možnost vgradnje dodatnih DVLM z namenom izboljšanja omenjenih kazalnikov kakovosti. V diplomskem delu so predstavljeni tudi kriteriji, na podlagi katerih naj se takšna ločilna mesta vključujejo v omrežje, da bo njihova umestitev tako po tehnični kot tudi po finančni plati kar najbolj učinkovita in upravičena.
Keywords: daljinsko vodeno ločilno mesto, elektroenergetsko omrežje, avtomatizacija omrežja, odklopnik, ločilno stikalo, bremensko stikalo
Published in DKUM: 27.05.2014; Views: 2580; Downloads: 375
.pdf Full text (8,42 MB)

9.
REKONSTRUKCIJA 400 kV STIKALIŠČA
Boštjan Starc, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Cilj diplomskega dela je bil preučiti in izdelati predlog o menjavi odklopnika v sklopu rekonstrukcije 400 kV stikališča. Najprej je na kratko predstavljeno stikališče, ki je predmet tega diplomskega dela. V nadaljevanju pa je opisana celotna problematika zamenjave SF6 odklopnika. Problematika poleg same fizične menjave zajema tudi skladiščenje odsluženega odklopnika, ki je zaradi prisotnosti SF6 plina okoljsko zelo delikatno. Diplomsko delo zajema še izračun kratkostičnih razmer na mestu odklopnika, s katerim izberemo ustrezen odklopnik. Izbrani odklopnik pa je na koncu še opisan.
Keywords: SF6 odklopnik, rekonstrukcija stikališča, menjava odklopnika, dimenzioniranje odklopnika
Published in DKUM: 14.11.2013; Views: 1780; Downloads: 195
.pdf Full text (2,84 MB)

10.
SIMULACIJSKI MODEL ODPRTEGA OBLOKA IN POTRDITEV S PREZKUSI
Mirza Sarajlić, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo opisuje simulacijski model odprtega obloka ter potrditev istega s preskusi. S pomočjo Mayrjevega simulacijskega modela električnega obloka, ki je del programskega orodja Matlab – Simulink, so izvajane simulacije odprtega obloka. Eksperimentalni del je bil izveden v laboratoriju ICEM na ločilnem stikalu in odklopniku. Izdelana je primerjalna analiza simulacijskih izračunov in laboratorijskih meritev.
Keywords: električni oblok, Mayrjev model, Matlab – Simulink, preskusi in meritve, odklopnik, ločilno stikalo, analiza
Published in DKUM: 29.10.2013; Views: 1881; Downloads: 156
.pdf Full text (4,69 MB)

Search done in 0.23 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica