| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 49
First pagePrevious page12345Next pageLast page
1.
Obvladovanje tveganj v farmacevtski industriji na primeru podjetij Novartis in Roche
Taja Soldo, Vita Jagrič, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Pisno delo diplomskega dela proučuje razvoj in spremembe obvladovanja tveganj v farmacevtski industriji v zadnjih desetih letih na primeru podjetij Novartis in Roche. Opredeljeni so strateški cilji, vizija, poslovna strategija podjetja v povezavi z finančnimi in poslovnimi tveganji. Podrobneje so predstavljena operativna in strateška tveganja v zadnjih desetih letih. V empiričnem delu naloge je opisan razvoj risk managementa skozi zadnjih deset letnih poročil in njegova primerjava. Opredeljena sta razvoj in spremembe pri obvladovanju valutnega, tržnega, kreditnega, likvidnostnega, obrestnega, cenovnega tveganja, ter upravljanje kapitalskih tveganj in tveganje neizpolnitve obveznosti nasprotne stranke. Dodatno so predstavljene metodi za obvladovanje tveganj.
Keywords: obvladovanje tveganj, farmacevtska industrija, novartis, roche.
Published in DKUM: 09.01.2025; Views: 0; Downloads: 9
.pdf Full text (1,31 MB)

2.
POROČANJE O DAVČNIH TVEGANJIH V LETNIH IN TRAJNOSTNIH POROČILIH SLOVENSKIH PODJETIJ
Klara Muhič, 2024, master's thesis

Abstract: Davčna tveganja pomenijo negotovost plačil davkov družbe, ki bodo plačani v prihodnosti. Davčnim tveganjem lahko prisujemo negotovost obdavčitve družb, nepričakovane finančne izgube, napake pri poročanju ali pa agresivno davčno izogibanje. Pri obvladovanju davčnih tveganj je zelo pomembna vloga zaposlenih. Vsak davek je treba proučiti in presoditi, kakšno tveganje predstavlja za družbo in kolikšno tveganje je ta pripravljena prevzeti. Davčna strategija je načrt za zmanjšanje davkov, ki pripomore k maksimiranju donosov po obdavčitvi in minimiziranju davkov. Povezana mora biti z vizijo, poslanstvom in strategijo družbe. V magistrskem delu najprej definiramo davčna tveganja in zapišemo nekaj več o njihovi delitvi, okvirjih in modelih. Tudi zaposleni imajo vpliv na obvladovanje davčnih tveganj, zato zapišemo tudi njihovo vlogo v tem postopku. Da lahko obvladujemo davčna tveganja, jih je treba naprej zaznati in nato najti način, kako jih obvladovati. Pri vsem tem je pomembna tudi davčna strategija, ki pripomore k zmanjšanju davkov. Eden izmed standardov poročanja o davčnih tveganjih je mednarodni standard GRI 207, po katerem lahko družbe in skupine poročajo prostovoljno. V analizi smo tako raziskovali poročanje družb in skupin po standardu GRI 207. Družbe in skupine, zajete v raziskavo, imajo sedeže v različnih državah v Evropi in Sloveniji. Ukvarjajo pa se z različnimi dejavnostmi.
Keywords: davčna tveganja, davčna strategija, obvladovanje davčnih tveganj, standard GRI 207.
Published in DKUM: 05.12.2024; Views: 0; Downloads: 14
.pdf Full text (2,85 MB)

3.
Sistemsko likvidnostno tveganje v evrskem območju
Anže Viher, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Finančna kriza v letih 2007 in 2008 je povzročila najhujšo finančno krizo po veliki depresiji, kar je imelo ogromne posledice za globalno gospodarstvo, vključno z obsežnimi bančnimi propadi, padci finančnih trgov in dolgotrajno gospodarsko recesijo. Ta kriza je poudarila potrebo po poglobljenem proučevanju in natančnem spremljanju sistemskega likvidnostnega tveganja, saj se je izkazalo za enega od ključnih dejavnikov, ki lahko povzročijo širšo finančno nestabilnost. Kljub pomembnosti tega tveganja analiza obstoječe literature razkriva, da sistemsko likvidnostno tveganje ter njegove posledice še vedno niso dovolj raziskane in razumljene. Diplomsko delo se osredotoča na podrobno proučevanje tega tveganja v kontekstu evrskega območja, pri čemer so analizirani ključni dejavniki, ki vplivajo na likvidnostno tveganje, in predlagane rešitve za njegovo obvladovanje. Predstavljeni so tudi ključni izsledki in sklepi, ki lahko služijo kot osnova za oblikovanje ustreznih ekonomskih politik in regulativnih ukrepov, namenjenih zmanjševanju tveganj in preprečevanju podobnih kriz v prihodnosti.
Keywords: evrsko območje, likvidnost, likvidnostno tveganje, makroekonomska stabilnost, obvladovanje tveganj, sistemski finančni stres, sistemsko likvidnostno tveganje.
Published in DKUM: 09.09.2024; Views: 58; Downloads: 28
.pdf Full text (2,64 MB)

4.
Obvladovanje finančnih tveganj s pomočjo orodij finančne analize v izbranem podjetju
Goran Projkov, 2024, master's thesis

Abstract: Današnje moderno gospodarsko in finančno okolje predstavljata zelo dinamično in nepredvidljivo »bojno polje«, na katerem mnoga podjetja izgubijo svoj položaj in boj. Današnji trg je zelo nestabilen in nepredvidljiv, konkurenca zelo velika, tržne razmere so negotove, poslovanje pa postaja precej tvegano. V takšnem času je zato zelo pomembno, da podjetja poskrbijo, uravnotežijo in utrdijo svoj finančni položaj in stanje na trgu. Tega sicer podjetja lahko dosežejo le s pomočjo in z uporabo ustrezne finančne analize, oz. s pomočjo orodij, ki jih le ta ponudi. Sodobna gospodarska znanost je razvila takšno finančno analizo, ki vsebuje veliko modelov, tehnik in metod, ki nam lahko pomagajo pri ugotavljanju različnih nepredvidljivih in za podjetja škodljivih dogodkov. Uporaba različnih orodij finančne analize nam omogoča poiskati odgovore na pomembna vprašanja v podjetju, kot so vprašanja, povezana s finančnim zdravjem in finančno stisko oz. krizo finančnega tveganja, optimalno strukturo kapitala itd. Prav tako predstavljajo pomemben segment sodobnega gospodarstva in poslovanja tudi finančna tveganja. Njihovo obvladovanje in upravljanje pa danes zahteva veliko preučevanj in analize, za katera podjetja posebej namenijo in porabijo dodatne vire. Ta proces pa ni enostaven in je del temeljito izvedene finančne analize, oz. njihovi napovedovalni moči. Globalni gospodarski in finančni krizi sta obvladovanje finančnih tveganj postavili v središče pozornosti akademske in strokovne javnosti. Obvladovanje finančnih tveganj je danes za podjetja, ki skrbijo za ustreznost svoje finančne strukture, usodnega pomena, kajti od tega so odvisne prihodnje strateške, poslovne in operativne odločitve in posledično doseganja zastavljenih ciljev. Magistrsko delo obravnava uporabnost orodij finančne analize za obvladovanje finančnih tveganj in napovedovanje finančne stiske v izbranem podjetju. S pomočjo finančnih kazalnikov smo analizirali in preučevali poslovanje izbrane družbe v dveh različnih kriznih obdobjih.
Keywords: obvladovanje finančnih tveganj, finančna kriza, finančna analiza, finančni kazalniki, globalna gospodarska kriza
Published in DKUM: 18.06.2024; Views: 254; Downloads: 64
.pdf Full text (1,95 MB)

5.
Solventnost II ter vpliv na trg zavarovalništva
Tina Sovič, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Direktiva Solventnost II je nastala, saj so bile nekatere zavarovalnice preobčutljive na neugodne ter nepredvidljive dogodke v okolju, prav tako pa so direktivo solventnost I leta 2002 spoznali za neprimerno sedanjemu globalnemu svetu. Direktiva Solventnost II je nabor regulatornih zahtev za zavarovalnice in druge ponudnike zavarovalniških storitev v Evropski uniji. Uvedena je bila leta 2016 in je namenjena zagotavljanju, da imajo zavarovalnice zadosten kapital in ukrepe za upravljanje tveganj, da zaščitijo zavarovance in širši finančni sistem. Direktiva je namenjena izboljšanju celotne stabilnosti in zanesljivosti evropske zavarovalniške industrije s spodbujanjem ustreznih praks upravljanja tveganj ter zagotavljanjem, da so zavarovalnice sposobne prenašati finančne šoke in krize.
Keywords: Solventnost II, obvladovanje tveganj, zavarovalništvo, stebri, poročila.
Published in DKUM: 13.10.2023; Views: 351; Downloads: 51
.pdf Full text (1009,46 KB)

6.
Forenzično računovodstvo in izzivi korupcije pri javnem naročanju
Denis Fras, 2022, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu smo raziskovali uporabnost forenzičnega računovodstva v boju proti korupciji v poslovnem svetu. O sami korupciji in njenem preprečevanju se v zadnjem času veliko govori, saj se novi sumi o koruptivnih dejanjih pojavljajo dnevno, med njimi sta še posebej izrazita pojava nepotizma in klientelizma. Ker je zaradi velike mere kreativnosti posameznikov prevare v poslovnem svetu vse težje odkrivati, se je razvila nova veja računovodstva, ki se je specializirala za preiskovanje, odkrivanje in dokazovanje poslovno-finančnih prevar, poneverb in kriminalnih dejanj »belih ovratnikov«. Nova veja računovodstva se imenuje forenzično računovodstvo in zajema uporabo računovodskih pojmov, razumevanj, rešitev in tehnik za reševanje pravnih poslov. V zadnjem desetletju so se spremenila gospodarska razmerja, poslabšala se je kultura nosilcev poslovnih dejavnosti. Ob tem sta se razvili predvsem negotovost in turbulenca, ki vplivata in ogrožata temeljne vrednote v poslovnem svetu. Etično obnašanje je v želji po pridobivanju lastne koristi in uspeha zamenjalo neetično. Razvil se je gospodarski kriminal, ki se širi na vsa področja in povzroča nepopravljivo škodo. Tako je tudi dejavnost javnega naročanja podvržena koruptivnim dejanjem, kar je glavna tema magistrskega dela. Javno naročanje je dejavnost, ki predstavlja oskrbo javnega sektorja z blagom, storitvami in gradbenimi deli s ciljem pridobiti na podlagi vnaprej določenega postopka in na podlagi pridobitve čim več konkurenčnih ponudb najugodnejšega ponudnika (Kos, 2013). Zaradi neupoštevanja temeljnih načel javnega naročanja in etičnih meril javnih uslužbencev ter posledičnega nepravilnega ravnanja v postopkih javnega naročanja (ki so lahko tudi posledica nepoznavanja veljavnih predpisov) pogosto prihaja do koruptivnih dejanj v postopku. Nemalokrat se zgodi, da naročnik prilagodi javno naročilo ali njegov element z namenom, da bo izbran točno določen ponudnik. Kljub nadzoru določenih institucij nad postopki je korupcija še vedno močan del sistema javnega naročanja, kar dokazujejo prijave sumov koruptivnih dejanj s strani neizbranih ponudnikov. S čim bi torej lahko uspešno zatrli koruptivna dejanja? Morda s spremembo zakonodaje, še bolj poostrenim nadzorom nad delom naročnikov in ponudnikov ter uvajanjem forenzičnega računovodstva z namenom vzpostaviti sistem transparentnosti in integritete ter dokazati, da se korupcija ne izplača.
Keywords: forenzično računovodstvo, forenzični računovodja, prevara, korupcija, gospodarski kriminal, obvladovanje tveganj, odkrivanje kaznivih dejanj, preprečevanje kaznivih dejanj, javno naročilo, javni sektor
Published in DKUM: 20.12.2022; Views: 824; Downloads: 141
.pdf Full text (2,30 MB)

7.
Poslovanje podjetij pod vplivom covid-19 in učinek na obvladovanje tveganj
Jernej Pivec, 2022, master's thesis

Abstract: Obvladovanje tveganj je zelo širok pojem, ki opredeljuje proces prepoznave, ocenitve, izbire metode za obvladovanje, ukrepanja in spremljanje ter konstanten nadzor na prepoznani tveganji, ter lahko predvidi nastanek pojavov, ki bi lahko imeli vpliv na podjetje in njegovo poslovanje. Zelo hiter razvoj tehnologije pripomore k še hitrejšemu nastajanju novih tveganj, ter krepitvi že obstoječih, zaradi česar so potrebe po upravljalcih tveganj vse večje, podjetja po svetu pa v to področje namenjajo vedno večja sredstva. Pandemija covid-19 je tista, ki je sam proces obvladovanja tveganj precej spremenila, hkrati pa še povečala pomembnost upravljanja tveganj (ang. risk management) za podjetja. Predvsem zaradi hitre širitve covida-19 po svetu so podjetja in države morale sprejeti različne ukrepe za zajezitev širjenja virusa, hkrati pa so bili za obstoj podjetij sprejeti različni ukrepi, ki bi jim pomagali kljub šoku preživeti in ohraniti svoj način poslovanja. Po svetu je tako bilo olajšano pridobivanje kreditov za podjetja, dan je bil odlog plačila obresti in podobno. Zagotovo je covid-19 pripomogel k temu, da se podjetja zavedajo pomembnosti obvladovanja tveganj, hkrati pa, da morajo biti čim bolj dinamična in prilagodljiva, saj je le to v današnjem hitro spreminjajočem se svetu ključno za obstanek na trgu nasploh, še posebej pa v primeru šokov, ki jih lahko povzročijo krize. V prihodnosti bodo podjetja zagotovo bistveno več pozornosti posvečala obvladovanju zunanjih tveganj, bodo bolj dinamična, uporabljale se bodo nove tehnologije, za katere se je izkazalo, da lahko bistveno olajšajo delovanje podjetja, pričakuje se tudi večja povezanost med oddelki v podjetju in tudi druge spremembe. Našteto je v jedru dela podrobno predstavljeno. Znotraj dela je predstavljena tudi raziskava, izvedena na skoraj 500 slovenskih nefinančnih podjetjih, glede njihovega pristopa k obvladovanju tveganj. Podatki so bili pridobljeni s pomočjo telefonske ankete v več tisoč podjetjih, vpliv covida-19 na poslovanje slovenskih podjetij glede na način obvladovanja tveganj pa bo prikazan in opisan v samem delu.
Keywords: covid-19, obvladovanje tveganj, nefinančna podjetja, poslovanje podjetij.
Published in DKUM: 13.04.2022; Views: 1184; Downloads: 286
.pdf Full text (2,75 MB)

8.
Hidravlična analiza odseka reke Voglajne z računalniškim programom Aquaveo SMS (modul Tuflow) : diplomsko delo
Jernej Preložnik, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Zaključno delo vsebuje hidrološko analizo odseka reke Voglajne s pomočjo računalniškega programa Aquaveo SMS (modul Tuflow). Obravnavan odsek reke se začne pri stacionaži km 10.4 + 45.31 (P86) in konča pri stacionaži km 11.1 + 17.51 (P98). V povprečju je reka globine 4 m in širine 10 m in skozi obravnavan odsek rahlo varira. Pred hidrološko analizo pa bo najprej opisano nekaj splošnega o hidrologiji ter predstavitev programa, s katerim bo izdelana hidrološka analiza. Za hidrološko analizo se je izvedla primerjava pridobljenih rezultatov z rezultati diplomskega dela z naslovom »Hidrološka analiza odseka reke Voglajne z računalniškim programom HEC-RAS« avtorja Cirila Obreze.
Keywords: poplave, obvladovanje tveganj, poplavne karte, rečna hidravlika
Published in DKUM: 30.09.2021; Views: 1118; Downloads: 49
.pdf Full text (41,79 MB)

9.
Hidravlična analiza odseka reke Voglajne z računalniškim programom HEC-RAS : diplomsko delo
Ciril Obreza, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obravnava 650 m dolg odsek reke Voglajne med Šentjurjem in Štorami. Z računalniškim programom HEC-RAS smo izdelali hidrološko hidravlično analizo omenjenega odseka. Med izdelavo diplomskega dela smo se srečali tudi z računalniškim programom Aquaveo SMS in ugotovili, da se zaradi različnega principa delovanja programov rezultati razlikujejo.
Keywords: poplave, obvladovanje tveganj, poplavne karte, rečna hidravlika
Published in DKUM: 02.09.2021; Views: 1296; Downloads: 91
.pdf Full text (28,62 MB)

10.
Zagotavljanje kibernetske varnosti in notranje revidiranje
Eva Muzel, 2020, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu bomo opredelili kibernetsko varnost in s tem povezane probleme, tarče in grožnje. Predstavljena bo tudi institucionalna ureditev kibernetske varnosti v Sloveniji, tako zakonodaja kot tudi institucije. V tem sklopu bodo predstavljeni mednarodni standardi in sistemi ravnanja s kibernetsko varnostjo, posebno pozornost pa bomo namenili globalnim smernicam za revizijo tehnologije GTAG za ocenjevanje tveganja kibernetske varnosti pri opredeljevanju vlog treh obrambnih linij in pristop za ocenjevanje tveganj in kontrol na področju kibernetske varnosti. V drugem delu naloge se bomo osredotočili na notranjo revizijo v povezavi s kibernetsko varnostjo. V delu bo predstavljen celostni pristop k zagotavljanju kibernetske varnosti in kaj bi moral vedeti notranji revizor o kibernetski varnosti. Zaključek drugega dela pa bo vseboval tudi preglede raziskav o notranji reviziji in kibernetski varnosti.
Keywords: kibernetska varnost, informacijski sistemi, kibernetske grožnje, obvladovanje tveganj, notranja revizija
Published in DKUM: 05.11.2020; Views: 1781; Downloads: 297
.pdf Full text (1,55 MB)

Search done in 0.3 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica