| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 7 / 7
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Ustvarjanje digitalne prisotnosti podjetja Zeliščart: Analiza, načrtovanje in implementacija sodobne spletne strani
Nuša Ehman, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga obravnava pomembnost spletnih strani za podjetja in uporabo sistemov za upravljanje z vsebinami za izgradnjo spletne strani. Glavni cilj naloge je bila izdelava spletne strani za podjetje Zeliščart z uporabo CMS sistema WordPress. V teoretičnem delu opisujemo različne vrste spletnih strani, njihove elemente, sisteme za upravljanje vsebin in uporabniško izkušnjo ter pregledamo napredne trende oblikovanja v zadnjih letih. V praktičnem delu pridobljeno znanje uporabimo za načrtovanje in oblikovanje spletnega mesta. Zadovoljstvo uporabnikov smo testirali z anketo o uporabniški izkušnji, katere rezultati kažejo, da so uporabniki zadovoljni predvsem z njeno enostavno uporabo, preglednostjo in vizualnim izgledom. Želeli bi si več podatkov o izdelkih in boljšo varovanje osebnih podatkov. V prihodnje načrtujemo nadgradnjo in izboljšanje spletne strani.
Keywords: WordPress, spletna stran, CMS, uporabniška izkušnja, oblikovanje spletnih strani
Published in DKUM: 19.09.2024; Views: 0; Downloads: 18
.pdf Full text (3,36 MB)

2.
Primerjava sodobnih ogrodij CSS : diplomsko delo
Vid Žnidar, 2023, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo se osredotočili na analizo učinkovitosti in funkcionalnosti različnih CSS ogrodij pri implementaciji oblikovnih slogov. Z uporabo relevantne literature in z izvedbo raziskave smo izbrali ožji nabor treh CSS ogrodij, in sicer Bootstrap, Foundation ter Tailwind CSS, ter jih podrobno preučili. V praksi smo preizkusili izbrana ogrodja na konkretnem primeru ter nato primerjali rezultate preizkusov. Poleg tega smo izvedli kratek anketni vprašalnik, ki je pokazal, da slovenski razvijalci pogosto posegajo po sodobnih CSS ogrodjih, pri čemer se ogromna večina odloča za uporabo Bootstrapa. Zadovoljstvo s trenutnim stanjem sodobnih ogrodij CSS je med anketiranimi visoko.
Keywords: CSS ogrodja, oblikovanje spletnih strani, oblikovni slog
Published in DKUM: 31.01.2024; Views: 624; Downloads: 107
.pdf Full text (968,35 KB)
This document has many files! More...

3.
Dostopnost digitalnih produktov za vse
Matjaž Debevc, 2021

Abstract: Dostopnost produktov v okviru informacijske in komunikacijske tehnologije postaja s širjenjem kroga uporabnikov tudi na osebe z različnimi oblikami oviranosti pomemben dejavnik pri analizi, izdelavi in ocenjevanju računalniških aplikacij, spletnih strani in mobilnih aplikacij. Monografija predstavlja pomemben korak v osveščanju, izobraževanju in usposabljanju vseh oseb, ki se srečajo z vprašanjem, zakaj in kako pripraviti ustrezno prilagojene aplikacije in produkte, da bodo dostopni vsem. V delu so zajete osnove, ki so potrebne za to, da lahko vsak analitik, razvojnik in ocenjevalec najde oporne točke za svoje delo, kjer mora upoštevati zahteve in potrebe oseb z različnimi oblikami oviranosti. Poleg značilnosti in zahtev so navedene tudi mogoče rešitve oziroma potrebe, ki jih lahko uporabimo za prilagojene aplikacije in produkte. Zajeta so osnovna pravila in načela dostopnosti ter priporočila, kot so WCAG in standard ETSI EN 301 549. Podani so primeri dobre in slabe prakse, da bralec lažje ugotovi in preveri ustreznost svojega predloga glede na tipe oseb z različnimi oblikami oviranosti. Monografija se zaključi z metodami ocenjevanja in preverjanja dostopnosti digitalnih produktov, skupaj s pripomočki za hiter in enostaven pregled po posameznih kriterijih uspešnosti.
Keywords: dostopnost, spletne strani, mobilne aplikacije, analiza, oblikovanje spletnih strani, ocenjevanje, WCAG
Published in DKUM: 26.03.2021; Views: 1090; Downloads: 54
URL Link to file

4.
Uporaba in podpora knjižnic JavaScript v sistemu za upravljanje vsebin Wordpress
David Gojković, 2018, undergraduate thesis

Abstract: Večina spletnih strani danes stremi k čim večji funkcionalnosti in hkrati k dobremu estetskemu videzu. Pri zmanjševanju količine programiranja le-teh nam pripomorejo sistemi za upravljanje vsebin in knjižnice programskih jezikov. V diplomskem delu so opisani takšni sistemi in posamezne knjižnice ter ogrodja v programskem jeziku JavaScript. S pomočjo statističnih podatkov je prikazano, katere knjižnice se najbolj uporabljajo in podano je, kako se lahko te integrirajo v sistem za upravljanje vsebin WordPress. Na praktičnem primeru je prikazano, da lahko aplikacija, spisana s pomočjo ogrodja Angular, prikaže podatke iz sistema WordPress, ki jih pridobimo prek formata JSON. Podan je sklep, da JavaScript in knjižnice predstavljajo koristen dodatek sistemu, vendar za namenske spletne strani obstajajo boljše rešitve.
Keywords: WordPress, Javascript knjižnice, oblikovanje spletnih strani, sistem za upravljanje vsebin
Published in DKUM: 25.10.2018; Views: 1408; Downloads: 107
.pdf Full text (1,41 MB)

5.
VREDNOTENJE UPORABNOSTI SPLETNIH SOCIALNIH OMREŽIJ S PRIMEROM
Ajda Gregorčič, 2010, undergraduate thesis

Abstract: Pojav svetovnega spleta je omogočil uporabnikom dostop do velike količine informacij, ki se nahajajo na spletnih straneh. Pri komunikaciji človeka s tehnologijo imajo v procesu uporabe spletnih vsebin veliko vlogo uporabniški vmesniki, s pomočjo katerih ustvarjalci spletnih vsebin oblikujejo spletno predstavitev tako, da bo razumljiva čim večjemu številu uporabnikov. Ker se ti v količini izkušenj, znanjem in individualnimi karakteristikami med seboj zelo razlikujejo, je oblikovanje uporabnih spletnih predstavitev predmet razprave strokovnjakov s področja psihologije, interakcije v odnosu človeka s tehnologijo, grafičnega oblikovanja, sociologije in sorodnih znanosti. Ti stremijo k definiciji univerzalnih standardov za vrednotenje uporabnosti spletnih strani, da bi s tem zagotovili čim bolj univerzalno in pozitivno uporabniško izkušnjo. Ker so spletna socialna omrežja trenutno najpopularnejši medij spletne komunikacije, jih je potrebno oblikovati v skladu s pričakovanji in zahtevami tipičnih uporabnikov. Pozitivno uporabniško izkušnjo lahko ustvarimo le tako, da analiziramo uporabnost spletnih strani iz različnih vidikov in jim ponudimo najboljšo možno rešitev.
Keywords: semantični splet, spletni uporabnik, uporabnost spletnih strani, spletna socialna omrežja, uporabniški vmesniki, ikone, oblikovanje
Published in DKUM: 02.03.2010; Views: 12387; Downloads: 503
.pdf Full text (1,95 MB)

6.
7.
Search done in 0.13 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica