| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 32
First pagePrevious page1234Next pageLast page
1.
Vpliv trajanja reanimacije na njeno kakovost
Boštjan Turza, 2024, master's thesis

Abstract: Uvod: V predbolnišničnem okolju se nemalokrat zgodi, da do prihoda nujne medicinske pomoči izvaja reanimacijo le ena oseba. Namen raziskave je bil ugotoviti, kako se s trajanjem reanimacije, katero izvaja ena oseba, spreminja kakovost izvajanja stisov prsnega koša in umetnih vpihov z dihalnim balonom. Metode: V teoretičnem delu magistrske naloge smo uporabili deskriptivno metodo dela, za opis raziskovalnega področja, v raziskovalnem delu pa neslučajnostni kratek pilotski priložnostni raziskovalni vzorec. Raziskovalni vzorec je zajemal deset izvajalcev šestnajstminutne reanimacije, ki se vključujejo v sistem predbolnišnične nujne medicinske pomoči. S pomočjo simulatorja Leardal QCPR Resusci Anna smo merili frekvenco, globino in popustitev stisov prsnega koša ter volumne danih vpihov z dihalnim balonom. Rezultati: Na podlagi raziskave, ki smo jo izvedli, smo ugotovili, da čas trajanja šestnajstminutne reanimacije ne vpliva na kakovost globine in frekvence stisov prsnega koša. Prav tako ne vpliva na volumne, dane z dihalnim balonom. Negativno pa vpliva na kakovost popustitve stisov prsnega koša, kar smo zaznali že po dveh minutah izvajanja simulacije. Razprava in sklep: Naše ugotovitve kažejo, da ima trajanje reanimacije določen negativen vpliv na kakovost izvajanja reanimacije, in sicer že v prvih minutah. Smiselno bi bilo, da vsako reanimacijo izvajata najmanj dve osebi ter se izmenjujeta na dve minuti ali ob prvih znakih utrujenosti, če se le ti pojavijo prej.
Keywords: stisi prsnega koša, kakovost kardio-pulmonalnega oživljanja, vpliv na oživljanje
Published in DKUM: 11.12.2024; Views: 0; Downloads: 25
.pdf Full text (1,17 MB)

2.
Ventrikularne aritmije in srčni zastoj pri zastrupitvi z akonitinom: prikaz primera
Nino Cmor, Gašper Razinger, Jure Fluher, Andrej Markota, 2024, other scientific articles

Keywords: prekatne aritmije, srčni zastoj, zastrupitev z akonitinom, oživljanje, amiodaron
Published in DKUM: 30.07.2024; Views: 144; Downloads: 49
.pdf Full text (393,95 KB)
This document has many files! More...
This document is also a collection of 1 document!

3.
Vpliv televizijskih serij na izvajanje temeljnih postopkov oživljanja pri laikih
Pija Pintarič, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Povzetek Uvod: Ob prepoznavi znakov srčnega zastoja je potrebno čimprejšnje ukrepanje, česar se lahko naučimo tudi prek televizijskih serij. Namen diplomskega dela je raziskati vpliv televizijskih serij na izvajanje temeljnih postopkov oživljanja odrasle osebe pri laikih. Metode:. Pregledali smo znanstveno literaturo s področja vpliva televizijskih serij na izvajanje temeljnih postopkov oživljanja odrasle osebe pri laikih v angleškem in slovenskem jeziku. Uporabili smo deskriptivno metodo dela. Članek smo iskali v podatkovnih bazah PubMed, CINAHL, Web of Science in Cochrane Library. Zbrane podatke smo analizirali in sintetizirali v obliki tabel. Rezultati: Od skupno 120 člankov smo v raziskavo vključili 17 člankov. S pomočjo identificiranih virov smo ugotovili, da so v televizijskih medicinskih dramah postopki in izid kardiopulmunalnega oživljanja večinoma prikazani netočno. Kot najpogostejši vzrok za potrebo po kardiopulmunalnem oživljanju so v medicinskih televizijskih dramah prikazane travme (4/17; 23, 5 %), bolezni srca (4/17; 23, 5 %) pa redkeje. Prav tako so v televizijskih dramah bolniki, ki potrebujejo kardiopulmunalno oživljanje, mlajši (2/17; 11, 8 %) od bolnikov v realnem življenju (2/17; 11, 8 %). Pregledani članki tudi prikazujejo, da so med tistimi, ki zunaj bolnišnic nudijo kardiopulmunalno oživljanje, večinoma zdravniki (1/17; 5, 9 %), mimoidoči le redko (2/17; 11, 8 %) in da je najpogostejši razlog za to njihova negotovost. Razprava in sklep: Velikokrat medicinske televizijske drame prikazujejo netočne postopke temeljnih postopkov oživljanja, kar lahko med laiki privede do slabše tehnike izvedbe temeljnih postopkov oživljanja.
Keywords: Laik, TV serija, medicinska drama, kardiopulmonalno oživljanje
Published in DKUM: 21.02.2024; Views: 335; Downloads: 66
.pdf Full text (802,92 KB)

4.
Izkušnje medicinskih sester pri uporabi mehanskih pripomočkov za zunanjo masažo srca
Andrej Kokol, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Bolezni srca in ožilja so najpogostejši vzrok smrti v Sloveniji. Hitra prepoznava in ustrezni temeljni postopki oživljanja so za pacienta s srčnim zastojem bistvenega pomena za preživetje. Nujno je, da se s stiski prsnega koša začne hitro in se le-ti izvajajo čim bolj kakovostno ter brez prekinitev. Zaradi številnih težav pri izvajanju TPO, so bili razviti mehanski pripomočki za zunanjo masažo srca, ki zdravstvenim delavcem omogočajo, da se lahko osredotočijo na druge pomembe intervencije same reanimacije. Metode: V teoretičnem delu diplomskega dela smo uporabili deskriptivno metodo dela. V okviru empiričnega dela smo opravili raziskavo, ki je temeljila na kvantitativni metodologiji. Instrument raziskave je bil anketni vprašalnik sestavljen iz 16-ih vprašanj. Sodelovalo je 60 diplomiranih medicinskih sester in diplomiranih zdravstvenikov, zaposlenih v hospitalnih in prehospitalnih enotah na področju severovzhodne Slovenije. Rezultati: Na podlagi analize pridobljenih podatkov smo ugotovili, da medicinske sestre in diplomirani zdravstveniki poznajo prednosti mehanskih pripomočkov za zunanjo masažo srca, predvsem v prehospitalnih enotah. Prav tako so pritrdilno odgovorili, da imajo dovolj znanja (60 % anketiranih) in izkušenj (57,5 % anketiranih) za delo z mehanskimi pripomočki. Kljub usposobljenosti za uporabo mehanskih pripomočkov za zunanjo masažo srca, se ti v praksi naših anketirancev ne uporabljajo rutinsko (χ2 = 3,800; p = 0,284). Razprava in sklep: Zagotavljanje kakovostnega oživljanja je ključni dejavnik povezan s preživetjem ob srčnem zastoju. Mehanske naprave za kompresijo prsnega koša zagotavljajo dosledno visokokakovostno kompresijo prsnega koša, a to vseeno ne pomeni izboljšanja rezultatov izida pacienta pri srčnem zastoju. Potrebno je opraviti nadaljnje študije o oceni uporabe mehanskih pripomočkov za zunanjo masažo srca.
Keywords: medicinska sestra, oživljanje, mehanski pripomočki za zunanjo masažo srca
Published in DKUM: 13.10.2023; Views: 476; Downloads: 58
.pdf Full text (882,89 KB)

5.
Metode za prepoznavo srčnega zastoja v dispečerski službi zdravstva
Melita Lorenčič, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Srčni zastoj je nujno zdravstveno stanje, ki zahteva hitro in nujno ukrepanje. Hitro in natančno prepoznavanje srčnega zastoja z uporabo metod za prepoznavo srčnega zastoja je prvi korak za povečanje stopnje oživljanja navzočih in posledično možnosti preživetja. Namen pregleda literature je bil ugotoviti, katere metode se za prepoznavo srčnega zastoja uporabljajo v dispečerski službi zdravstva pri tistih pacientih, ki so utrpeli zastoj srca. Metode: Za pregled znanstvene literature smo uporabili mednarodne baze: PubMed, CHINAL, Cochrane Library in ScienceDirect. Uporabili smo opisno metodo dela, metodo analize, komparacije in metodo sinteze. V hierarhiji dokazov smo ocenili moč dokazov iz zbranih raziskav. S preglednico smo prikazali rezultate analize in sinteze znanstvene literature. Rezultati: Od 32-ih zadetkov smo jih v pregled vključili pet. Uporaba metod za odločanje v dispečerski službi zdravstva precej vpliva na prepoznavo nastalih zunajbolnišničnih srčnih zastojev in s tem podajanjem navodil za oživljanje. Razprava in zaključek: Uporaba dobre in učinkovite metode za prepoznavo zunajbolnišničnega srčnega zastoja je ključnega pomena za dobro povezano verigo preživetja in posledično višjo stopnjo preživetja. Z uporabo metod za odločanje pri nastalem zunajbolnišničnem srčnem zastoju ga zdravstveni dispečer prepozna in začne s podajanjem navodil za oživljanje, s čimer povečuje stopnjo možnosti preživetja.
Keywords: dispečer, srčni zastoj, kardiopulmonalno oživljanje, metode odločanja, nujna medicinska pomoč
Published in DKUM: 13.07.2023; Views: 513; Downloads: 90
.pdf Full text (846,50 KB)

6.
Učenje predšolskih otrok prve pomoči in temeljnih postopkov oživljanja odrasle osebe: pregled literature
Adrijana Herga, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Strokovnjaki priporočajo začetek usposabljanja temeljnih postopkov oživljanja (TPO) in prve pomoči (PP) že v zgodnjem otroštvu, kljub temu da lahko intelektualne in telesne sposobnosti otrok predstavljajo oviro. V številnih primerih lahko otroci samo s klicem na pomoč nekomu rešijo življenje. Namen zaključnega dela je raziskati, ali so se predšolski otroci zmožni naučiti TPO in PP odrasle osebe ter smotrnost le-tega. Metode: Uporabili smo opisno metodo dela. Iskanje literature je potekalo z iskalnim nizom v podatkovnih bazah PubMed, CINAHL (with Full Text) in Cochrane Libraryin ter s pomočjo pregleda spletnega bibliografskega sistema COBISS (angl. Co-operative Online Bibliographic System & Services) in iskalnika Google Scholar. Rezultati: Izmed 1099 zadetkov smo v končno analizo vključili 13 člankov. Obravnavajo 2962 otrok, starih od 4 do 14 let. Največ člankov je za prenos znanja izvedlo tečaje, ki so trajali od 30 do 45 minut. Te so ponovili od 2- do 6-krat. Vsi članki so uporabljali različne didaktične pripomočke, kot so: Rescube, Endless Book, lestvica Nonide, slike, pesmice, simulacijsko lutko nizke stopnje resničnosti, plišasto igračko itd. Le redki od teh so bili pred uporabo validirani s strani strokovnjakov s področja TPO in PP odrasle osebe. Razprava: Študije dokazujejo, da so predšolski otroci sposobni razumeti in izvajati TPO in PP odrasle osebe, ki se je naučijo s pomočjo inštruktorjev ali vzgojiteljev. Usposabljanje otrok za TPO in PP je izvedljivo in vodi v izboljšanje znanja, spretnosti in predvsem razvoj motivacije za pomoč.
Keywords: Kardiopulmonalno oživljanje, temeljni postopki oživljanja, prva pomoč, predšolski otroci
Published in DKUM: 19.12.2022; Views: 750; Downloads: 184
.pdf Full text (691,01 KB)

7.
Primerjava poškodb povzročenih z ročnim ali mehanskim izvajanjem stisov prsnega koša med oživljanjem
Simon Roškar, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Pojavnost nenadnega srčnega zastoja v izvenbolnišničnem okolju je še vedno velik izziv za laike kot tudi zdravstvene delavce. Ob nenadnem srčnem zastoju je zelo pomemben takojšnji pričetek temeljnih postopkov oživljanja. Laiki izvajajo ročne stise prsnega koša, medtem ko imajo zdravstveni delavci na razpolago možnost uporabe mehanskega načina izvajanja stisov prsnega koša. Med samim izvajanjem oživljanja pa se ne moremo izogniti poškodbam, ki nastanejo med stisi na prsni koš, ne glede na tehniko (ročno ali mehansko). Metode: Za zaključno delo je uporabljen sistematični pregled literature, ki je sestavljen iz analize in sinteze strokovne literature po opisni metodi dela. Literatura je bila zbrana v mednarodnih podatkovnih bazah: PubMed, CINAHL in Web of Science. Določeni so bili vključitveni in izključitveni kriteriji ter potek raziskave, ki je prikazan v diagramu PRISMA. Rezultati: Skupno je bilo identificiranih 57 člankov, v tabelarnem prikazu pa je natančneje predstavljeno 13 izbranih člankov. Po zaključni sintezi smo pridobili tri podkategorije iz prostih kod (Skeletne poškodbe, Poškodbe organov in organskih sistemov ter Splošne ugotovitve). Razprava in sklep: V naši raziskavi je bilo ugotovljeno, da prihaja do neizogibnih poškodb pri izvajanju stisov prsnega koša ne glede na tehniko. Pomembna je pravilna izvedba stisov in redna izobraževanja laikov ter zdravstvenih delavcev s področja oživljanja.
Keywords: mehansko oživljanje, ročno oživljanje, primerjava poškodb
Published in DKUM: 24.11.2022; Views: 522; Downloads: 114
.pdf Full text (669,68 KB)

8.
Simulacija kardio-pulmonalnega oživljanja bolnika z okužbo s COVID-19
Aljaž Groboljšek, 2021, master's thesis

Abstract: Uvod: Pandemija bolezni COVID-19 je spremenila obravnavo vitalno ogroženih bolnikov v zunajbolnišničnem okolju. Za uspešno preprečevanje širjenja okužb je, poleg pravilne uporabe osebne varovalne opreme, bistvenega pomena tudi ustrezno strokovno izpopolnjevanje zdravstvenih delavcev. Simulacije so ena izmed sodobnejših izobraževalnih metod, nadvse primernih za izboljšanje ukrepanja pri visoko tveganih ali stresnih intervencijah. Metode: S pomočjo literature smo predstavili informacije o vplivu virusa SARS-CoV-2 na oživljanje bolnikov, uporabo osebne varovalne opreme in prednosti izobraževanj s pomočjo simulacij. V empiričnem delu raziskave pa smo s pomočjo simulacij raziskovali vpliv uporabe osebne varovalne opreme na oživljanje bolnika z okužbo s COVID-19. Rezultati: Ugotovili smo, da nameščanje osebne varovalne opreme podaljšuje odzivni čas. Čeprav je delo v tej opremi fizično napornejše, pa njena uporaba nima bistvenega vpliva na poslabšanje obravnave bolnika, pretirano pa tudi ne otežuje komunikacije med člani ekipe. Razprava in sklep: Uporaba osebne varovalne opreme ima določen vpliv na oživljanje. Simulacije dajejo dodatno vrednost izobraževanjem. Smotrno bi jih bilo vključiti v skupno in kontinuirano strokovno izpopolnjevanje članov vseh enot, ki sodelujejo pri izvajanju nujne medicinske pomoči.
Keywords: COVID-19, simulacija, nujna medicinska pomoč, oživljanje
Published in DKUM: 03.11.2021; Views: 1104; Downloads: 98
.pdf Full text (3,15 MB)

9.
Analiza zadovoljstva članov reanimacijskega tima z njihovim timskim delom, ter vodenjem med kardiopulmonalnim oživljanjem
Sandi Žumer, 2021, master's thesis

Abstract: Uvod: Kardiopulmonalno oživljanje zahteva brezhibno sodelovanje med člani reanimacijskega tima in njihovim vodjo. Kakovost oživljanja je odvisna od učinkovitega usklajevanja tima, ki ga izboljša učinkovito vodenje. V magistrskem delu smo ugotavljali, kako so člani reanimacijskih timov zadovoljni s svojim timskim delom in vodenjem med kardiopulmonalnim oživljanjem po urgentnih centrih v Sloveniji. Metode: V magistrskem delu smo uporabili kvantitativno metodo dela. Instrument raziskovanja je bil anketni vprašalnik, nanj je odgovorilo 188 anketiranih. Statistično obdelavo hipotez smo opravili s statističnim programom IBM SPSS, V25.0. Rezultati: Anketirani so izrazili veliko željo po dodatnem usposabljanju za vodenje kardiopulmonalnega oživljanja, kljub temu da so člani tima v večini zadovoljni z vodjo tima. Člani tima so pokazali veliko željo po »timskem pogovoru« po končani reanimaciji, po mnenju anketiranih se ti izvedejo v 50 % primerov oživljanj. Ugotovili smo, da glede na vrsto specializacije vodje tima obstajajo statistično pomembne razlike med člani v oceni zadovoljstva delovanja reanimacijskega tima (p
Keywords: Reanimacijski tim, bolnišnični srčni zastoj, kardiopulmonalno oživljanje, timsko delo, netehnične veščine.
Published in DKUM: 24.05.2021; Views: 1221; Downloads: 249
.pdf Full text (1,23 MB)

10.
Kardiopulmonalno oživljanje podprto z navodili dispečerja po telefonu
Tomaž Ozim, 2021, master's thesis

Abstract: Ob nenadnem srčnem zastoju veliko ljudi ne ve, kako pristopiti in ukrepati ob nastali situaciji, zato imajo pomembno vlogo pri obravnavi takšnih klicev zdravstveni dispečerji. Kadar dispečer v klicu v sili prepozna srčni zastoj in skuša zagotoviti navodila za oživljanje, lahko nekateri nepredvidljivi dejavniki delujejo kot ovire. Namen sistematičenega pregleda literature je bil ugotoviti ovire ob kardiopulmonalnem oživljanju podprtem z navodili dispečerja po telefonu. Za sistematičen pregled literature smo uporabili zbirke podatkov PubMed, CINAHL, ScienceDirect, Wiley Online Library, Web of Science in SAGE. Iskanje je potekalo s pomočjo ključnih besed: cardiac arrest, dispatcher assisted, bystander, cardiopulmonary resuscitation, telephone CPR ter z uporabo njihovih sopomenk in Boolova operatorja (AND/OR). V analizo smo vključili vse vire, objavljene do leta 2020 v angleškem jeziku. Iz iskalnega nabora 2143 je bilo v končno analizo vključenih 10 virov. Pri analizi virov so bili identificirane 3 glavne teme, ki opredeljujejo ovire pri kardiopulmonalnem oživljanju podprtem z navodili dispečerja po telefonu, in sicer: osebni dejavniki, postopkovne ovire in znanje. V temah smo kasneje identificirali še 23 podtem. Pacienti, ki so doživeli zunajbolnišnični srčni zastoj, prejmejo pomoč s strani najditelja oziroma klicatelja, kateri pokliče številko nujne medicinske pomoči. Delo zdravstvenega dispečerja je odgovorno ter zelo stresno. Komunikacija je glavni člen verige sodelovanja med zdravstvenimi dispečerji ter klicatelji. Kljub oviram, na katera so naleteli bodisi klicatelji ali zdravstveni dispečerji, se je v večini primerov izteklo, da se je potrebna pomoč nudila.
Keywords: zdravstveni dispečer, oživljanje, zunajbolnišnični srčni zastoj, očividec
Published in DKUM: 03.05.2021; Views: 1317; Downloads: 187
.pdf Full text (975,62 KB)

Search done in 0.08 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica