| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 8 / 8
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Psihološka in spiritualna podpora staršem nedonošenčka v enoti za intenzivno nego in terapijo
Urška Novak, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Psihološka in spiritualna podpora je izrednega pomena še posebej v težkih življenjskih situacijah, preizkušnjah in nepredstavljivih stiskah, kot jih doživljajo starši nedonošenčkov, ki se zdravijo na enoti intenzivne nege in terapije. Namen zaključnega dela je, na podlagi pregleda literature ugotoviti, kakšno psihološko in spiritualno podporo potrebujejo starši nedonošenčka v enoti za intenzivno nego in terapijo. Metode: Uporabili smo deskriptivno metodo dela. Za iskanje rezultatov smo uporabili podatkovne baze: PubMed, CINAHL Ultimate ter Web of Science. S pomočjo smernic PRISMA diagrama smo predstavili potek iskanja znanstvene literature. Izvedli smo vsebinsko analizo zbranih podatkov. Rezultati: V končno analizo smo vključili 17 člankov. Rezultati kažejo, da se psihološka in spiritualna podpora aktivno vpeljujeta v klinično prakso. Starši v večini navajajo, da so deležni veliko podpore zdravstvenih delavcev. Glavno kategorijo smo oblikovali na osnovi dveh podkategorij, (1) Psihološke potrebe staršev nedonošenčka v enoti za intenzivno nego in terapijo ter (2) Spiritualne potrebe staršev nedonošenčka v enoti za intenzivno nego in terapijo. Razprava in zaključek: Psihološka in spiritualna podpora sta nepogrešljiva in prepletajoča se vidika, ki sta nujno potrebna za kontinuirano in holistično zdravstveno nego nedonošenčkov, ki se zdravijo v enotah intenzivne terapije. Spiritualna podpora staršem je pogosto spregledana, čeprav ima pomembno vlogo v obravnavi staršev nedonošenčkov na enoti za intenzivno nego in terapijo.
Keywords: starši, nedonošenček, psihološka podpora, spiritualna podpora
Published in DKUM: 10.07.2024; Views: 368; Downloads: 80
.pdf Full text (967,25 KB)

2.
Učinkovitost kenguru metode za pridobivanje telesne teže pri nedonošenčku
Neja Doberšek, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Kenguru metoda je metoda pri obravnavi nedonošenčkov z nizko porodno težo. Pridobivanje telesne teže je zanje bistvenega pomena za pravilno rast in razvoj. Namen diplomskega dela je s pregledom literature raziskati učinkovitost kenguru metode za pridobivanje telesne teže pri nedonošenčku z nizko porodno težo. Metode: Izvedli smo sistematični pregled, analizo in sintezo znanstvene in strokovne literature, pridobljene iz mednarodnih podatkovnih bazah (Pubmed, CINAHL with Full Text, Sage in Medline). Upoštevani so bili vključitveni in izključitveni dejavniki. Potek iskanja literature smo predstavili s PRISMA-diagramom. Za kritično oceno dokazov smo uporabili Joanna Briggs Institute kontrolne sezname, članke smo nato razvrstili po hierarhiji dokazov. Za sintezo podatkov pa smo uporabili metodo tematske analize. Rezultati: V analizo je bilo vključenih 20 raziskav. Ugotovili smo, da je kenguru metoda učinkovita metoda na pridobivanje telesne teže nedonošenčka. Dokazano je bilo hitrejše pridobivanje teže takoj po rojstvu, boljše splošno in večje povprečno dnevno pridobivanje telesne teže. Daljše kot je izvajanje kenguru metode, večja je učinkovitost na dvig telesne teže. Razprava in sklep: Na osnovi raziskave ugotavljamo, da v zadnjih letih številne enote za intenzivno nego novorojenčkov v razvitih državah spodbujajo starše k izvajanju kenguru metode. Predvsem je treba dati večji poudarek na izobraževanju zdravstvenih delavcev. Le s tem bomo lahko kenguru metodo približali širšemu občinstvu, razbili strahove in omogočili nedonošenčkom dodatno možnost za boljšo rast in razvoj.
Keywords: nedonošenček, uporaba kenguru metode v kliničnem okolju, dvig telesne teže
Published in DKUM: 19.12.2022; Views: 465; Downloads: 70
.pdf Full text (859,32 KB)

3.
ZDRAVSTVENA VZGOJA STARŠEV O PRAVILNEM ROKOVANJU NEDONOŠENČKA
Natalija Šraj, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Teoretično izhodišče: Zdravstvena vzgoja staršev nedonošenčka ima velik pomen, saj s pravilnim handlingom normalni razvoj otroka vzpodbudimo in pospešimo. Diplomsko delo predstavlja nedonošenčka in zdravstveno vzgojno delo medicinske sestre o tem kako naj starši pravilno rokujejo nedonošenčka. Opisani so pravilni prijemi in položaji nedonošenčka, vpliv pravilnega handlinga na razvoj nedonošenčka, metoda kenguru in pomen timskega dela. Metode: Raziskava je temeljila na kvalitativni metodologiji. Opravili smo študijo primera nedonošenčka po enajstih funkcionalnih vzorcih avtorice Marjory Gordon. Rezultati: Študija primera je pokazala, da je mati uporabljala handling metodo rokovanja nedonošenčka. Za handling se je odločila po nasvetu znancev in medicinske sestre v šoli za bodoče starše. Prepričana je, da handling pozitivno vpliva na razvoj njenega otroka. Razprava: Pomembno je, da so starši poučeni o pravilnem handlingu takoj, ko pričnejo sami negovati svojega nedonošenčka in da tedaj pridobijo praktično znanje ter zaupanje v svojo vlogo starševstva. Razlika med tem ali je rokovanje pravilno ali ne je zelo majhna, vendar zelo pomembna. O pravilnim rokovanju mora biti seznanjena vsa otrokova okolica. V porodnišnici je to zdravstveni tim, doma pa starši in tisti, ki pomagajo pri negi otroka.
Keywords: handling, nedonošenček, zdravstvena vzgoja, starši.
Published in DKUM: 16.02.2016; Views: 1709; Downloads: 445
.pdf Full text (481,69 KB)

4.
Perforacija želodca v neonatalnem obdobju : a case report
Klavdija Sukič, Mirjana Miksić, Tomaž Jagrič, Stojan Potrč, 2011, professional article

Abstract: Purpose: Neonatal gastric perforation is a rare life-threatening clinical condition. It is usually handled in a neonatal intensive care unit setting. Many theories have been proposed to explain the etiology and pathogenesis of gastric perforation in the neonatal period, but in many cases they remain unknown. Prematurity and low birth weight are known as risk factors. Case report: We report a 4-day- old male infant that was delivered by emergency Cesarean section because of placental abruption at 29-weeks gestational age. On the 4th day, the baby developed rapid abdominal distension with rapid progression to shock. Abdominal radiography showed free intra-peritoneal air. An emergency laparotomy revealed a perforation in the smaller curvature of the stomach that was sutured after excision of the surrounding ischemic stomach wall. Conclusion: Gastric perforation in a newborn infant represents an immediate surgical emergency with high mortality. Early diagnosis and early intervention may improve the prognosis associated with vigorous supportive measures.
Keywords: perforacija želodca, nedonošenček, pnevmoperitonej, gastrektomija
Published in DKUM: 10.07.2015; Views: 1856; Downloads: 34
URL Link to full text
This document has many files! More...
This document is also a collection of 1 document!

5.
Lajšanje akutne bolečine pri nedonošenčku na neprekinjeni podpori s pozitivnim tlakom
Tamara Ekart Stojanović, 2012, bachelor thesis/paper

Abstract: Pravočasna prepoznava akutne bolečine je za medicinsko sestro zahtevna, celovita in težka naloga. Pomemben del procesa zdravstvene nege pri otrocih je prepoznati akutno bolečino z opazovanjem otroka in negovalno anamnezo. V diplomskem delu smo predstavili značilnosti nedonošenčka, kako uporabljamo aparat, ki je namenjen neprekinjeni podpori s pozitivnim tlakom in njegove značilnosti, opisali smo vrste bolečine in na kakšen način jo lajšamo pri nedonošenčku na neprekinjeni podpori s pozitivnim tlakom (v nadaljevanju besedila NCPAP) ter pomembno vlogo medicinske sestre pri prepoznavi in lajšanju akutne bolečine pri nedonošenčka na NCPAP-u. Raziskovalna metodologija. Raziskava je temeljila na kvantitativni metodologiji. Podatke smo pridobili s pomočjo delno strukturiranega anketnega vprašalnika. Z raziskavo smo želeli ugotoviti, ali imajo člani negovalnega tima dovolj izkušenj za prepoznavanje akutne bolečine pri nedonošenčku na NCPAP-u, na kakšen način prepoznajo in lajšajo akutno bolečino pri nedonošenčku na NCPAP-u ter ali uporabljajo člani negovalnega tima tudi kakšno lestvico za oceno bolečine pri nedonošenčku na NCPAP-u. Rezultati. Ugotovili smo, da imajo člani negovalnega tima dovolj izkušenj za prepoznavo akutne bolečine pri nedonošenčku na NCPAP-u, vendar bi si radi pridobili dodatna znanja o ocenjevanju jakosti bolečine, kajti v svoji praksi ne uporabljajo nobene lestvice za oceno bolečine pri nedonošenčku na NCPAP-u. Sklep. Medicinska sestra je strokovnjakinja pri opazovanju in ocenjevanju prisotnosti bolečine. Izhodišče za učinkovito lajšanje akutne bolečine je ocenjevanje bolečine in izbira primernih načinov lajšanja, zato morajo imeti člani negovalnega tima dovolj znanja in izkušenj.
Keywords: nedonošenček, akutna bolečina, lajšanje akutne bolečine, NCPAP, vloga, medicinska sestra
Published in DKUM: 15.02.2013; Views: 2140; Downloads: 177
.pdf Full text (1,07 MB)

6.
Vloga medicinske sestre pri prehranjevanju nedonošenčka
Sanja Mrkonjić, 2010, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo govori o vlogi medicinske sestre pri prehranjevanju nedonošenčka. Namen diplomskega dela je opisati značilnosti nedonošenčka, predstaviti dojenje, načine prehranjevanja nedonošenčka ter predstaviti zdravstveno vzgojno delo medicinske sestre pri prehranjevanju nedonošenčka. V empiričnem delu so predstavljeni rezultati raziskave, ki smo jo izvedli s pomočjo anonimnega anketnega vprašalnika. V raziskavo je bilo vključenih 20 medicinskih sester s Klinike za pediatrijo — odsek za intenzivno nego in terapijo v UKC Maribor. Na podlagi analize pridobljenih rezultatov smo ugotovili, kateri so najpogostejši načini hranjenja nedonošenčka, s kakšnim mlekom (materino mleko ali mlečne formule) so najpogosteje hranjeni ter kako medicinske sestre izvajajo zdravstveno vzgojno delo staršev pri prehranjevanju nedonošenčkov.
Keywords: nedonošenček, prehranjevanje nedonošenčka, dojenje, zdravstveno vzgojno delo medicinske sestre.
Published in DKUM: 16.11.2010; Views: 3526; Downloads: 559
.pdf Full text (2,02 MB)

7.
HIŠNI OBISK PATRONAŽNE MEDICINSKE SESTRE PRI NEDONOŠENČKU
Zvezdana Kupnik, 2010, undergraduate thesis

Abstract: Patronažna zdravstvena nega je specialno področje zdravstvene nege, ki se ukvarja s posameznikom, družino in lokalno skupnostjo v vseh oblikah zdravja in bolezni. Nosilka patronažne zdravstvene nege je patronažna medicinska sestra. Odnos, ki ga vzpostavi patronažna medicinska sestra z družino, je ključnega pomena pri izvajanju aktivnosti zdravstvene nege. Namen je ugotoviti življenjski slog družine z nedonošenim otrokom ter predstaviti vlogo patronažne medicinske sestre pri delu z družino. Hkrati želimo prikazati kakovost življenja nedonošenčka v domačem okolju. Diplomska naloga je omejena na študijo primera ene družine z nedonošenim otrokom. Uporabili smo metode preučevanja, intervjuja, opazovanja in analize. Temeljna metoda dela patronažne medicinske sestre je hišni obisk, kjer poleg negovalnih intervencij izvaja tudi zdravstveno vzgojno delo, s katerim pri posamezniku razvija sposobnost za ohranjanje in krepitev zdravja. V diplomski nalogi smo predstavili navodila za izvajanje preventivnega zdravstvenega varstva na primarni ravni. Spoznali smo vlogo patronažne medicinske sestre pri zdravstveno vzgojnem delu z družino ter pri delu z nedonošenčkom. Ugotovili smo da je v skrb za nedonošenčka poleg mame vključena širša družina. Nedonošenčki so otroci, ki v mnogih temeljnih življenjskih aktivnostih potrebujejo posebno pozornost patronažne medicinske sestre. Zdravstvena nega prezgodaj rojenih otrok je zelo zahtevna in kompleksna, zahteva veliko znanja in spretnosti.
Keywords: primarno zdravstveno varstvo, patronažno varstvo, patronažni obiski, nedonošenček, družina.
Published in DKUM: 28.06.2010; Views: 4049; Downloads: 648
.pdf Full text (6,51 MB)

8.
ANALIZA ROJSTEV NEDONOŠENČKOV IN NJIHOVA OBRAVNAVA V MARIBORSKI BOLNIŠNICI
Anita Aceska, 2009, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu so opisane značilnosti prezgodaj rojenih otrok in nevarnosti, ki so jim nedonošenčki izpostavljeni. Predstavljeni so najpogostejši vzrok, ki privedejo do prezgodnjega poroda ter analiza rojstev nedonošenčkov in njihovo obravnava. Metodologija in metode. V diplomskem delu smo analizirali podatke o številu rojstev nedonošenčkov za obdobje osmih let (od 1997 do 2005). Analizirane podatke smo računalniško prikazali v obliki grafov s pomočjo programa Microsoft Word. Rezultati. Rezultati analize podatkov so pokazali, da se je število rojstev nedonošenčkov od leta 1997 do leta 2005 povečalo za 3,82 %. Sklep. Kljub številnim prizadevanjem na področju perinatologije ostaja rojstvo prezgodaj rojenih otrok oziroma rojstvo nedonošenčkov še vedno problem, ki je prisoten povsod po svetu, vendar v različnem obsegu. Rojstvo prezgodaj rojenih otrok predstavlja zdravstveni problem, saj na njegov nastanek in reševanje vpliva širše družbeno okolje z mnogimi dejavniki, zato je tudi način in uspeh pri reševanju tega problema v posameznih delih zelo različen. Z novimi spoznanji bodo prišli v poštev tudi drugačni načini odkrivanja in preprečevanja prezgodnjega poroda.
Keywords: Ključne besede: nedonošenček s povečanim tveganjem, vzroki za prezgodnje rojstvo nedonošenčkov, zdravstvena nega nedonošenčkov, komunikacija s starši prezgodaj rojenih otrok.
Published in DKUM: 25.11.2009; Views: 3451; Downloads: 860
.pdf Full text (703,13 KB)

Search done in 0.2 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica