| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 553
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Pametno izobraževanje: pametne naprave in aplikacije
Žan Štefe, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V 21. stoletju je izobraževanje zaradi integracije pametnih naprav, aplikacij in umetne inteligence doživelo izjemno preobrazbo. Postalo je prilagodljivo, dostopno, učinkovito in omogočilo študentom lažje priprave na zahtevane študijske obveznosti, s koriščenjem prednosti, ki jih prinaša tehnološki napredek na izobraževalno področje. Namen diplomskega dela je ugotoviti, v kolikšnem obsegu študenti koristijo oziroma ne koristijo pametnih naprav in aplikacij pri svojem izobraževanju v času študija. Namen je tudi izvedeti, ali pri svojem izobraževanju uporabljajo orodja umetne inteligence, in če jih, v kolikšni meri. Raziskavo smo izvedli med študenti z različnih fakultet z namenom zagotovitve čim širšega vzorca anketiranih študentov oziroma širokega nabora študentov različnih fakultet z namenom zagotovitve verodostojnega končnega rezultata. Podatke smo zbirali s pomočjo anketnega vprašalnika. V raziskavi smo zajeli študente naravoslovnih, družboslovnih, humanističnih, zdravstvenih in drugih fakultet različnih stopenj študija oziroma različnih starostnih skupin. Za namen praktične raziskave smo uporabili metodo anketnega vprašalnika.
Keywords: Pametno izobraževanje, naprave, aplikacije, študenti, učenje
Published in DKUM: 09.10.2024; Views: 0; Downloads: 2
.pdf Full text (428,29 KB)

2.
Uporaba smishinga v poštnih storitvah : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Informacijska varnost
Andraž Kadivec, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V sodobnem digitalnem svetu, kjer tehnologija nenehno napreduje in komunikacija poteka preko različnih kanalov se soočamo z vedno večjim številom spletnih groženj in zlorab. Med temi grožnjami se pojavlja tudi nova oblika phishinga imenovan smishing. Smishing je tehnika ribarjenja, ki jo hekerji izvajajo prek SMS sporočil. Ta sporočila pogosto vsebujejo povezave, ki prejemnika usmerjajo na prevarantska spletna mesta, ki so na prvi pogled skoraj identična legitimnim spletnim stranem. Na teh lažnih spletnih mestih se od žrtev zahtevajo občutljivi podatki, kot so gesla, številke kreditnih kartic ali druge osebne informacije. Glavni mehanizem smishinga ni tehnologija, temveč laž in izkoriščanje zaupanja žrtev. S povečanjem spletnega nakupovanja je prišlo do porasta nove oblike smishinga, osredotočenega na poštne storitve. Smishing v poštnih storitvah je ena izmed pogostejših in bolj priljubljenih oblik te prevare. Hekerji pošiljajo sporočila, ki se pretvarjajo, da prihajajo od dostavnih služb ali poštnih podjetij. V teh sporočilih prejemniku sporočajo, da naj bi imeli težave z domnevno pošiljko ali dostavo, in vključijo povezavo, ki naj bi omogočila sledenje paketu ali reševanje težave. V resnici pa ta povezava vodi na prevarantsko spletno mesto, kjer hekerji skušajo pridobiti osebne podatke ali finančne informacije. Spletni goljufi pri tovrstnih prevarah ciljajo na množičnost in nepozornost prejemnikov. Pošljejo veliko število lažnih sporočil in računajo na to, da nekateri prejemniki dejansko pričakujejo paket. Za preprečevanje smishinga je pomembno, da se izobražuje o nevarnostih in prepozna sumljiva sporočila, nikoli ne klikati na povezave v SMS sporočilih od neznanih virov ter namestitev in redno posodabljanje protivirusne programske opreme. Prav tako je priporočljiva uporaba dvostopenjske avtentikacije na svojih računih. O vseh poskusih smishinga pa je pomembno to poročati pristojnim organom, saj to pomaga zmanjšati takšne incidente in zagotavlja boljšo predstavo o njihovi pogostosti.
Keywords: smishing, poštne storitve, socialni inženiring, mobilne naprave, diplomske naloge
Published in DKUM: 28.08.2024; Views: 67; Downloads: 11
.pdf Full text (1,41 MB)

3.
Koncipiranje in snovanje naprave za pakiranje steklenic : diplomsko delo
Aljaž Kučan, 2022, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljen proces koncipiranja in snovanja naprave za pakiranje steklenic, ki je del polnilne linije ene izmed pivovarn v Belgiji, katere dobavitelj je podjetje Transpak, d. o. o. Na začetku smo predstavili podjetje, ki si v prihodnosti prizadeva postati eno izmed glavnih dobaviteljev polnilnih linij. Za lažjo ponazoritev delovanja celotne linije je predstavljena njena sestava in naloge, ki jih opravljajo posamezni stroji. V osrednjem delu diplomskega dela smo določili konstrukcijske parametre transporterjev, saj ti podatki predstavljajo podlago za nemoteno delovanje naprave. V zaključku smo predstavili pridobitev CE oznake, brez katere naprava ni ustrezna za uporabo na trgu.
Keywords: transportni sistemi, koncipiranje in snovanje naprave, polnilna linija, preračun transporterjev, oznaka CE
Published in DKUM: 09.07.2024; Views: 146; Downloads: 0

4.
5.
Umirjanje prometa na začetku naselij : magistrsko delo
Mateja Dovar, 2024, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu je obravnavana problematika prehodnega območja vstopa v naselje, kjer cesta zunaj naselja prehaja v pozidano okolje ob cesti ali v območje, ki ga določajo meje naselja. Osnovni namen ureditve vstopa v naselje je voznika opozoriti o spremembi okolja ter ga spodbuditi k ustrezni prilagoditvi hitrosti, saj se z vstopom v naselje običajno spremenijo prometne razmere (npr. večja količina nemotoriziranih udeležencev v prometu). V magistrskem delu je podan pregled trenutne zakonodaje v Sloveniji in tujini, ki se nanaša na umirjanje prometa. V nadaljevanju je v sklopu magistrskega dela proučena in analizirana obstoječa projektna dokumentacija ter že izvedeni ukrepi na območjih vstopov v naselja. Na podlagi ugotovitev so predlagane tipske rešitve ureditve vstopov v naselja, ki se lahko uporabijo v danih situacijah. Predlagane rešitve so zasnovane z namenom zmanjšanja tveganja za nastanek prometnih nesreč in povečanja varnosti vseh udeležencev v prometu. Upoštevane so smernice, ki jih določa zakonodaja glede prometne varnosti, z namenom, da bi ureditve čim bolj učinkovito prispevale k varnemu in nemotenemu prehodu vozil v naselje.
Keywords: umirjanje prometa, ukrepi in naprave za umirjanje prometa, prometna varnost, tehnične smernice, vstopi v naselja
Published in DKUM: 15.02.2024; Views: 410; Downloads: 70
.pdf Full text (7,80 MB)

6.
Preprečevanje izgub tovora z inovativno tehnologijo pametnih kontejnerjev : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programa
Manja Hrastnik, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo je sestavljeno iz dveh integralnih komponent. Začetni segment ponuja teoretično predstavitev, ki zajema pomorski in kontejnerski promet. To pojasnjuje temeljno bistvo teh dveh konceptov, razmejuje njune prednosti in slabosti ter zaporedne korake znotraj paradigme kontejnerskega transporta. Nato se naslednje poglavje poglobi v bistvo tega dela, ki se vrti okoli izgub kontejnerjev in zamud. Poglablja se v temeljne vzroke teh pojavov, a hkrati razlaga njihove posledice, ki jih je mogoče priročno razvrstiti v okoljske in gospodarske. V drugem segmentu je celovit prikaz današnjega scenarija. To vključuje zapleteno upodobitev procesa pošiljanja kontejnerjev, ki se začne od točke oddaje naročila in doseže vrhunec s prihodom tovora na določen cilj. Ta diskurz se neopazno nadaljuje v raziskovanje sodobnih tehnologij sledenja. Ta kontekst postavlja temelje za glavno temo diplomskega dela – preprečevanje izgub tovora z inovativno tehnologijo pametnih kontejnerjev. Ti kontejnerji združujejo fizično infrastrukturo z nizom senzorjev, komunikacijskih sistemov in zmogljivosti za obdelavo podatkov za zagotavljanje vpogledov v realnem času, s čimer povečujejo varnost tovora in nadzor. Poleg tega je razloženo razlikovanje med pametnimi kontejnerji in obstoječimi tehnologijami sledenja kontejnerjev, kar omogoča jasno razumevanje velikih razlik in inherentnih prednosti, povezanih s pametnimi kontejnerji. Na podlagi obsežnih raziskav postane očitno, da kljub znatnim začetnim stroškom implementacije predstavljajo preudarno in stroškovno učinkovito dolgoročno rešitev. Ta rešitev, ki temelji na globokem razumevanju raziskanega problema, je pripravljena na učinkovito zmanjšanje pojavnosti izgub kontejnerjev v pomorskih in tranzitnih domenah, kar na koncu prinese oprijemljive koristi.
Keywords: izguba kontejnerjev, kontejnerizacija, naprave za sledenje, pametni kontejnerji
Published in DKUM: 14.02.2024; Views: 256; Downloads: 16
.pdf Full text (2,45 MB)

7.
Stališča učencev 4. in 5. razreda do uporabe IKT-naprav pri predmetu naravoslovje in tehnika : magistrsko delo
Lara Črnko, 2023, master's thesis

Abstract: V današnjem svetu je tehnologija prisotna na skoraj vseh področjih življenja. Večina nas je vsak dan v službi ali v prostem času vključena v digitalni svet, zato je digitalna pismenost pomembna kompetenca, ki bi jo morali imeti vsi, ki se s tehnologijo srečujemo. Sem spada tudi učitelj, saj se je njegovo delo skozi leta zelo spremenilo. Prilagoditi je moral svoje znanje, kompetence, razmišljanje, pripravo na pouk in delo v razredu. Zavedati pa se moramo, da ima vključevanje naprav informacijsko-komunikacijske tehnologije v proces izobraževanja tako prednosti kot slabosti. Naloga učitelja je, da se jih zaveda, delo temu prilagodi in na ustrezen način preda znanje učencem. Učenci, ki zdaj hodijo v osnovne šole se že zdaj in se bodo v veliki večini dnevno srečevali s tehnologijo skozi celotno življenjsko pot, zato je pomembno, da jih pripravimo na ustrezno uporabo. Predajanje znanje se zato mora začeti že ob vstopu v osnovno šolo.
Keywords: IKT-naprave, tehnika in tehnologija, stališča učencev, vpliv IKT-naprav, kompetence učiteljev
Published in DKUM: 23.01.2024; Views: 314; Downloads: 56
.pdf Full text (1,13 MB)

8.
Odgovorna raba pitne vode v gospodinjstvih
Urška Zakotnik, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Predstavljena naloga z naslovom Odgovorna raba pitne vode v gospodinjstvih je sestavljena iz dveh delov. V prvem, teoretičnem delu, zajema teme o naravnih virih, odpadnih vodah, trajnostnem razvoju in gospodarjenju z odpadno vodo. Teoretičen del je napisan na podlagi znanstvenih člankov, knjig in spletnih virov. Drugi, raziskovalni del, je opravljen z anketo. V anketi je sodelovalo 51 udeležencev in na podlagi njihovih odgovorov je narejena analiza. Cilj ankete je pridobitev vtisa o ozaveščenosti anketirancev in podlaga za snovanje boljših praks glede ozaveščenosti.
Keywords: voda, odpadna voda, kanalizacija, čistilne naprave, čiščenje
Published in DKUM: 21.11.2023; Views: 369; Downloads: 17
.pdf Full text (1005,87 KB)

9.
Nevropravice v pravu človekovih pravic : magistrsko delo
Anamari Grušovnik, 2023, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo obravnava problematiko varstva človekovih pravic pred vplivi nevrotehnologije in nevrotehnoloških naprav ter v ospredje postavlja idejo o nevropravicah kot okviru (novih) človekovih pravic. Avtorica sprva obravnava možnosti, ki jih nevrotehnologija šele prinaša in možnosti, ki jih je nevrotehnologija že prinesla in s tem različne možne posege v možgane ter možgansko aktivnost posameznika. Slednje avtorica kritično ovrednoti in izpostavi točke, kjer se je družba že »opekla«, ko je moč nevrotehnologije spustila predaleč in s tem povzročila razmah novih etičnih in pravnih vprašanj. Skozi dodatno pojasnilo o trenutni razvitosti nevrotehnologije magistrsko delo izpostavi tako koristi kakor tudi etične dileme nevrotehnoloških odkritij ter pojasni problematiko, ki jo za pravo človekovih pravic predstavljata vzpon digitalizacije in nevrotehnologij. Pri tem avtorica izpostavi probleme s katerimi se (bo) človeštvo spopada(lo), jih kritično analizira in postavlja zametke temeljne družbene odgovornosti, z uvedbo katerih bi lahko razvoj omejili in ohranili le na mestih, kjer nam kot družbi zares koristi. Magistrsko delo predstavi idejo o nevropravicah kot okviru človekovih pravic, ki je namanjen zaščiti posameznikovih interesov v zvezi z naraščajočim vzponom nevrotehnologij. Avtorica skozi analizo mnenj pravnikov in teoretikov podrobneje opiše različne predloge nevropravic, pri čemer se avtorica opredeli tudi do ideje, da bi morda bila uvedba ene nove nevropravice, tj. pravice do kognitivne svobode oziroma duševne samoodločbe, dovolj. Prav tako pa se v magistrskem delu avtorica opredeli tudi do drugih v teoriji predlaganih rešitev v boju proti vplivi nevrotehnologij, ki bi lahko predstavljale potencialno zaščito. Pri tem avtorica osvetli rešitev, ki ideji nevropravicah stoji ostro nasproti in sicer avtorica predstavi možnosti širjenja obsega varstva in interpretacije obstoječih človekovih pravic tudi na posledice, ki jih prinaša uporaba invazivnih in neinvazivnih naprav nevrotehnologije. Magistrsko delo se skozi obravnavo dojemanja in razlage avtorjev iz različnih pravnih in nepravnih področji (primeroma, fiziologov, psihologov in medicincev) opredeli do možnosti širše intepretacije obstoječih pravic, pri čemer v ospredje postavi idejo o nevropravicah kot edini dovoljšni možnosti za zaščito pred vplivi nevrotehnologij.
Keywords: nevropravice, človekove pravice, možgani, nevrotehnologija, nevrotehnološke naprave, digitalizacija, etika, misel, konceptualna svoboda.
Published in DKUM: 15.11.2023; Views: 522; Downloads: 190
.pdf Full text (1,10 MB)

10.
Spremljanje, analiziranje in napadanje ranljivih naprav z brezžičnimi penetracijskimi orodji : diplomsko delo
Jan Kvartič, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Vedno več naprav danes uporablja brezžično komunikacijo. Vendar to ne pomeni, da je komunikacija med vsemi varna, saj je v praksi težko zagotoviti popolno varnost. V diplomskem delu smo preučili, kako delujejo naprave za brezžično penetracijsko testiranje, se seznanili s frekvencami pod 1 GHZ, na katerih delujejo vsakodnevne naprave, in si podrobno pogledali, kako lahko odkrijemo ter izkoristimo varnostne pomanjkljivosti z različnimi vrstami napadov. Nato pa smo vse to uporabili še v praksi in izvedli zajem ter analizo podatkov in izpeljali dejanski napad. Prišli smo do zaključka, da je bila končna naprava ranljiva, saj so bili napadi uspešni. Proučili smo tudi, kako lahko te varnostne pomanjkljivosti odpravimo in kako se lahko zaščitimo pred nepooblaščenimi napadi.
Keywords: brezžična komunikacija, analiza signalov, ranljivosti, zaščita, zlonamerne naprave
Published in DKUM: 05.10.2023; Views: 437; Downloads: 22
.pdf Full text (2,20 MB)

Search done in 0.35 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica