| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 37
First pagePrevious page1234Next pageLast page
1.
Vloga svetovne banke pri sanaciji sodobnih kriz
Anej Šarlah, 2023, master's thesis

Abstract: V sklopu te naloge opisujemo sodobno problematiko, s katero se spopadajo mednarodne ustanove, kot je Svetovna banka s svojimi vejami. V teoretičnem delu postavljamo ozadje svoji analizi s pregledom preteklosti Svetovne banke, razloge za njeno ustanovitev in rast, ki jo je organizacija doživela skozi čas. Opisujemo vse veje Svetovne banke in njihove storitve, ki jih ponujajo tako vlagateljem kot izvajalcem projektov, in projektni cikel, vključno s fazami, skozi katere se novi projekti oblikujejo. Prav tako naredimo kratek pregled nekaterih večjih projektov Svetovne banke – in tudi projektov, ki so naleteli na raznovrstne zaplete pri svoji dolgoročni izvedbi. Opisujemo kritiko, ki najpogosteje opozarja na škodljivo delovanje Svetovne banke in dejstvo, da sodelovanje Svetovne banke v nekaterih primerih ne zagotavlja dolgoročne gospodarske rasti. V praktičnem delu se podrobneje spustimo v opis večjih sodobnih kriz, ki v našem časovnem obdobju predstavljajo problematiko na globalni ravni. Sprva opišemo kovidno krizo in delovanje Svetovne banke v razvijajočih se državah, kjer organizacija že dolga leta pomaga povečati dostop do higienskih in zdravstvenih storitev. Ravno te države utrpijo največje posledice podnebnih sprememb. Opišemo posledice naraščanja temperatur, ki jih bo utrpelo ranljivejše prebivalstvo. Glavnina praktičnega dela je posvečena rusko-ukrajinski vojni, ki predstavlja največji vojaški konflikt na evropski celini od konca druge svetovne vojne. Ker se Svetovna banka primarno ukvarja s financiranjem večjih dolgoročnih projektov, smo naredili izbor nekaterih potencialnih projektov in njihovo posebno situacijo povezali s podobnimi projekti iz preteklosti z namenom, da dobimo boljše razumevanje o potencialu sodelovanja Svetovne banke pri obnovi, ki bo čakala Ukrajino po koncu vojne. Prav tako opišemo tveganje naraščanja morske gladine in vpliv močne inflacije na odločitvene procese mednarodnih finančnih organizacij, vključno s potencialnimi potezami, s katerimi lahko neposredni tuji vlagatelji zmanjšajo dolgoročno tveganje.
Keywords: Svetovna banka, IBRD, MIGA, Ukrajina, neposredne tuje naložbe, globalno segrevanje
Published in DKUM: 18.01.2024; Views: 367; Downloads: 49
.pdf Full text (2,93 MB)

2.
Naložbene prevare : viktimološki pogled
Mateja Stupica, 2016, review article

Abstract: Namen prispevka: Namen prispevka je povečati osveščenost javnosti o obsegu naložbenih prevar, njihovih značilnostih in vplivih na žrtve, o tem, kaj vse vpliva na to, da posameznik postane žrtev, ter na primerih pokazati znake, na podlagi katerih lahko prepoznamo naložbeno prevaro. Metode: Prispevek združuje teoretični področji viktimologije ter finančne kriminalitete. Gre za teoretičen prispevek, kjer so bile uporabljene metode deskriptivne in primerjalne analize ter sinteze. Za oblikovanje zaključkov smo uporabili znanstveno metodo sinteze, temelječo na kombinaciji induktivnega in deduktivnega sklepanja (inverzna dedukcija). Pri pregledu viktimoloških raziskav smo poudarek dali raziskavam, ki se ukvarjajo z žrtvami finančne kriminalitete, konkretno žrtvami naložbenih prevar. Ugotovitve: Naložbene prevare so problem družbe in problem posameznika. Različne študije kažejo, da je število ljudi, ki so žrtve tovrstnih kaznivih dejanj, iz leta v leto večje. Tovrstna izkušnja se globoko zareže v življenje posameznika in ima na žrtev izredno negativen vpliv – tako v materialnem kot tudi v čustvenem, psihološkem in zdravstvenem pogledu. V prispevku so predstavljeni najpogostejši tipi naložbenih prevar ter njihove značilnosti, ugotovitve raziskav o žrtvah naložbenih prevar, njihovih lastnostih, življenjskem slogu in okoliščinah, ki pomembno vplivajo na to, da posameznik postane žrtev naložbene prevare. Predstavljen je torej kontekst, znotraj katerega se zgodi naložbena prevara. Prispevek zaključujemo s pregledom nekaterih najočitnejših in najpogostejših znakov, na podlagi katerih lahko posumimo, da gre za naložbeno prevaro in ne za pravo naložbeno priložnost. Omejitve/uporabnost raziskave Viri oziroma raziskave, ki obravnavajo žrtve naložbenih prevar in druge finančne kriminalitete, so v primerjavi s študijami in raziskavami klasične, (»nasilne«) kriminalitete redkejše, saj je pozornost tako stroke kot tudi širše javnosti v večji meri namenjena žrtvam prav slednje, manj pa žrtvam t. i. beloovratniške nenasilne kriminalitete.
Keywords: naložbe, preslepitve, prevare, finančna kriminaliteta, žrtve, oškodovanci
Published in DKUM: 20.04.2020; Views: 918; Downloads: 76
URL Link to full text
This document has many files! More...

3.
Donosnost in tveganje naložb v kriptovalute v primerjavi z drugimi oblikami naložb
Suzana Katič, 2019, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem projektu pojasnimo kriptovalute in njihov način ustvarjanja, kupovanja in prodaje. Predstavimo prednosti in slabosti med naložbami v bitcoine, depozite, delnice Petrola in naložbeno zlato ter njihov davčni vidik na območju Slovenije. Naložba v kriptovalute v primerjavi z različnim izbranimi naložbami predstavlja različne donose. Z izračunom enostavne donosnosti smo se v projektu opredelili, katera od naložb najbolj oplemeniti finančni presežek posameznika, ki je pripravljen vložiti za obdobje od 2010 do 2015. V primerjalni tabeli predstavimo, kdaj je zavezanec (fizična oseba) zavezan za plačilo davka od dobička iz kapitala, v kar so vštete prejete dividende in obresti od depozita. Plačila sta oproščena naložbeno zlato in nakup/prodaja bitcoinov. Donos izbrane kriptovalute bitcoin je izmed vseh ostalih donosov izbranih naložb v izbranem obdobju presegel pričakovanja in je bil eden izmed tistih, pri katerem se je veliko tvegalo, v zameno pa so vlagatelji pridobili izjemne donose. Ostale izbrane naložbe nimajo takšnih močnih nihanj, kakršne so pri kriptovaluti, in so za vlagatelje manj tvegane kot vlaganje v bitcoin.
Keywords: naložbe, bitcoin, depozit, delnice, zlato, donosnost
Published in DKUM: 20.12.2019; Views: 1227; Downloads: 149
.pdf Full text (1,39 MB)

4.
Spodbujanje investicij v javni upravi
Rami Salman, 2018, undergraduate thesis

Abstract: Spodbujanje investicij je teženje k izboljšavi trenutnega stanja podjetništva, trga dela in izboljšanju blaginje državljanov, hkrati pa tudi poenostaviti postopke za lažje in hitrejše spremembe v prihodnje tudi s pomočjo digitalne tehnologije, kar pa posledično vpliva tudi na okoljske probleme in posredno tudi na mnoga druga področja, kot je zdravstvo, turizem, skladni okoljski razvoj, višjo stopnjo integriranosti z drugimi državami, manjšo diskriminacijo posameznikov glede na državno pripadnost, višje zaupanje v oblast in njene organe itd. Glede na tempo spreminjanja razmer in vpliva globalizacije zahtevajo ukrepi nenehno dopolnjevanje in spremembe politike, tako da so zajeti predpisi lahko sčasoma predmet sprememb, katere je dolgoročno težje predvidet, saj je ravno naloga države, da se odzove na vsakokratne potrebe, možno pa je ugotoviti katera pot je najbolj smiselna.
Keywords: Javna uprava, naložbe, administracija, integriteta, akcijski načrt
Published in DKUM: 03.12.2018; Views: 2248; Downloads: 110
.pdf Full text (659,30 KB)

5.
Primerjalna analiza lokacijsko-specifičnih dejavnikov vhodnih tujih neposrednih naložb Slovenije in Češke
Lilijana Virtič, 2018, master's thesis

Abstract: Tuje neposredne naložbe (TNN) so ena zahtevnejših oblik vstopa na tuji trg, ki jih izvedejo podjetja predvsem z namenom izkoriščanja prednosti tujih trgov, kot so na primer nižji stroški poslovanja in delovne sile ter izogibanja slabostim trga, iz katerega prihajajo investitorji, kot so na primer visoke davčne stopnje. Motivi, zaradi katerih se podjetja odločajo za naložbe na tujih trgih, lahko razdelimo v štiri skupine motivov, in sicer na: motive z namenom povečevanja učinkovitosti podjetja, motive iskanja cenejših virov, motive povezane s trgom, kot so na primer sledenje konkurenci, in motive, ki so povezani s strateškimi cilji in zmožnostmi podjetij. Za države investitorice in prejemnice lahko to prinese tako pozitivne kot negativne učinke. Države investitorice lahko s tem pridobijo dodatne prihodke, zaradi večje izpostavljenosti tujim trgom postanejo podjetja, ki investirajo, bolj konkurenčna in pridobijo nova znanja ter izkušnje, prav tako se poveča tudi zaposlenost v državi investitorici. Vendar pa lahko naložbe domačih podjetij v tujini pomenijo tudi, da pride do odpuščanja številnih delavcev v domači državi zaradi cenejše delovne sile v tujini. Za državo prejemnico pa to pomeni, da se z naložbo tujih podjetij poveča konkurenca na trgu, kar je lahko dobro, saj imajo potrošniki več izbire, domača podjetja pa so prisiljena izboljšati svoje poslovanje, da bi bila bolj konkurenčna tujim podjetjem. Z vprašanjem, zakaj se podjetja odločijo za TNN, se ukvarjajo različne teorije, kot so teorija monopolističnih prednosti, teorija življenjskega cikla proizvoda, internalizacijska teorija in eklektična paradigma. Na to, ali se bo podjetje odločilo za naložbo na tujem trgu, vplivajo številni dejavniki, ki so vezani tako na podjetje, državo, v katero so namenjene naložb, kot na druge dejavnike. Tako eklektična paradigma loči med podjetniško-specifičnimi prednostmi, ki so edinstvene za podjetje, lokacijsko-specifičnimi prednostmi, ki se nanašajo na značilnosti lokacije oziroma države, v katero namerava podjetje vlagati, in na internalizacijske prednosti, ki se nanašajo na dajanje prednosti vzpostavitvi lastnih podružnic v tujini namesto prodaje pravic za delovanje drugim tujim podjetjem. Naša empirična raziskava je pokazala, da je Češka bolj ugodna lokacija za TNN kot Slovenija, saj je njen obseg vhodnih TNN veliko večji, kar pomeni, da je konkurenčnost Slovenije manjša. To lahko vidimo tudi po raziskavah, ki preučujejo konkurenčnost in poslovno okolje držav. Kljub veliki razliki med obsegom vhodnih TNN prejemata obe državi največ naložb iz evropskih držav. Češka ima dobro razvito poslovno okolje, kar kažejo tudi podatki o visoki gospodarski rasti in nizki stopnji brezposelnosti. Slovenija pa se sooča s številnimi problemi, med drugim ima dokaj visoko brezposelnost, visok javni dolg, nizek obseg TNN in zapleteno poslovno okolje. Kljub temu pa imata na določenih področjih enake težave. To so področja pravne države, neučinkovitosti sodstva, neučinkovitosti javnih institucij, plačevanja davkov, najemanja kreditov in pridobitve gradbenih dovoljenj. Slovenija je manj ekonomsko svobodna kot Češka, prav tako podjetja v poslovnem okolju Češke veliko enostavneje poslujejo kot v Sloveniji.
Keywords: vhodne tuje neposredne naložbe, Slovenija, Češka, eklektična paradigma, lokacijsko-specifični dejavniki, poslovno okolje
Published in DKUM: 19.10.2018; Views: 1343; Downloads: 115
.pdf Full text (1,01 MB)

6.
PRIMERJALNA ANALIZA NALOŽB ZAVAROVALNIC
Jasmina Pukšič, 2016, master's thesis

Abstract: Zavarovalnice imajo v svetovnem merilu zelo pomembno gospodarsko in družbeno vlogo, saj predstavlja zavarovanje premoženja in oseb posebno gospodarsko in družbeno dejavnost, katere cilj je ustvarjanje ekonomske varnosti pred škodnimi dogodki. Varnost v zavarovalniškem sektorju pomeni gotovost, da bo morebitna škoda, ki izhaja iz zavarovalne pogodbe, nadomeščena. Zavarovalnica pridobiva finančna sredstva s strani vplačanih premij, katere investira v naložbe, ki so del poslovnega modela zavarovanja. Pri tem je zavarovalnica izpostavljena tveganju na dveh segmentih delovanja: najprej, ko prevzame finančno tveganje pri zavarovanju, in kasneje, pri izbiri naložb, kjer se izpostavlja naložbenemu tveganju. Zavarovalnice so pri svojem poslovanju izpostavljene številnim tveganjem, zato smo v magistrskem delu najprej proučili tveganja v zavarovalnicah in njihovo obvladovanje. Podrobneje smo proučili in predstavili naložbeno tveganje, saj je to posebno finančno tveganje zavarovalnic, s katerim se zavarovalnice srečujejo pri naložbeni dejavnosti. Pri tem gre namreč za tveganje, da naložbe ne bodo doprinesle načrtovanih donosov. Pri izbiri naložb so zavarovalnice omejene z zakonom, ki natančno opredeljuje vrsto dovoljenih naložb, njihovo višino in lokacijo. Zavarovalnice so primorane spremljati zakonodajne spremembe in jih implementirati v svoje delovanje, pri čemer je potrebno izpostaviti konec leta 2015, ko je prišlo do pomembnih sprememb na zakonodajnem področju, ki bodo v prihodnosti pomembno vplivale na naložbeno dejavnost zavarovalnic. Predstavitvi tveganj v zavarovalnicah in zakonodajnemu okvirju sledi analiza naložb zavarovalnic v Sloveniji in tujini, ter znotraj poglavja analiza razvitosti zavarovalniškega sektorja v Sloveniji in tujini, ter statistika zavarovalne premije. Zavarovalnice so največji institucionalni investitor v Evropi in eden izmed pomembnejših v svetovnem merilu, saj gospodarstvu zagotavljajo prepotrebna finančna sredstva. Naložbena politika zavarovalnic je v veliki meri odvisna od razporeditve sredstev in dospetja sprejetih obveznosti. Gospodarske razmere so tesno povezane z razvojem naložbenega portfelja, saj vplivajo na višino zbranih premij in posledično na pretok sredstev v naložbe ter na donosnost finančnih naložb. Pri poslovanju in izbiri naložb so zavarovalnice zakonsko omejene, pri čemer morajo razpolagati s sredstvi, ki zagotavljajo poravnavo zavarovalnih obveznosti v vseh zavarovalnih poslih, tudi za kritje nenačrtovanih dogodkov. Analizo naložb zavarovalnic smo v pričujočem magistrskem delu opravili skupaj za vse zavarovalnice držav članic OECD. Sledi podrobna analiza naložbenega portfelja zavarovalnic v Evropi, pri čemer smo analizirali in primerjali skupen naložbeni portfelj vseh zavarovalnic držav članic Evropskega zavarovalnega združenja, katerega članica je tudi Slovenija. Analizo naložbenega portfelja smo opravili na področju vseh zavarovalnic v Sloveniji in jih primerjali z dvema izbranima zavarovalnicama, delujočima v Sloveniji, ter posebej za zavarovalnice v Nemčiji in Avstriji. Za primerjavo smo analizirali tudi strukturo naložbenega portfelja zavarovalnic v Združenih državah Amerike in ugotovili, da tudi te zavarovalnice sledijo podobni naložbeni politiki kot zavarovalnice v Evropi.
Keywords: zavarovalnice, naložbe, naložbeni portfelj, naložbeno tveganje
Published in DKUM: 08.03.2017; Views: 2300; Downloads: 177
.pdf Full text (1,36 MB)

7.
VEČKRITERIJSKO NALOŽBENO ODLOČANJE NA PODLAGI RAČUNOVODSKIH INFORMACIJ
Anica Hajdinjak, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Današnji čas od podjetnika zahteva, da za odločitve v dolgoročne naložbe (investicije) skrbno pretehta vse variante, ki so podprte z računovodskimi informacijami. Razširitev podjetja ali strateške odločitve za uvedbo novega proizvoda ali storitve je za podjetnika lahko tudi usodno, če se hitro ne prilagaja trgu oziroma konkurenci. Prav zaradi tega je potrebno pred realizacijo narediti računovodske kalkulacije in predračune. Računalniški programi, ki jih imamo danes na voljo, so podjetniku v veliko pomoč, prav zaradi možnosti reševanja problemov odločanja po več kriterijih hkrati. Predhodno je treba določiti pomembnost kriterijev za odločanje in preference do alternativ. Namen dela diplomskega seminarja je pripraviti temeljne računovodske informacije za odločanje med alternativami naložbenega odločanja. Za ugotovitev najugodnejše variante bomo uporabili program Web-HIPRE, ki je namenjen prav reševanju problemov odločanja po več kriterijih hkrati. Cilj raziskave v delu diplomskega seminarja je predstaviti potrebne računovodske informacije z izračunanimi vrednostnimi kriteriji in s pomočjo večkriterijskega odločanja izbrati najboljšo alternativo.
Keywords: dolgoročne naložbe, investicije, predračuni, računovodske informacije večkriterijsko odločanje
Published in DKUM: 08.11.2016; Views: 1636; Downloads: 1

8.
PRIDOBIVANJE TUJIH INVESTITORJEV V OBČINO - ANALIZA NA PRIMERU OBČINE ODRANCI
Silva Mertik, 2016, undergraduate thesis

Abstract: V Odrancih so takoj po ustanovitvi občine sprejeli zelo ambiciozen razvojni program, ki ni ostal le črka na papirju, temveč so ga začeli tudi uresničevati. Največji vlagatelj, ki se je odločil za Odrance, je nemški proizvajalec avtodomov višjega cenovnega razreda Carthago, ki zdaj zaposluje že več kot 430 delavcev. V diplomskem delu se bomo osredotočili, kateri so dejavniki, ki privabijo tuje investitorje na konkretnem primeru podjetja Carthaga d.o.o, kako se je soočala občina Odranci in kakšne so faze poslovanja in sodelovanja z omenjenim podjetjem. Prav tako bomo spoznali, kateri so ključni motivi za dvig povpraševanja po podjetniških investicijah.
Keywords: tuje investicije, Carthago d.o.o., občina Odranci, tuje naložbe, privabljanje tujih investitorjev
Published in DKUM: 03.11.2016; Views: 1278; Downloads: 88
.pdf Full text (705,00 KB)

9.
Analiza uspešnosti Slovenije v programih Evropske unije za raziskave in razvoj
Maja Ferlinc, 2016, master's thesis

Abstract: Evropska unija je postavila raziskave in inovacije v središče svojih aktivnosti ter jih finančno podprla z okvirnimi programi za raziskave in razvoj. Trenutni okvirni program, Obzorje 2020, je z 80 milijardami EUR v sedemletnem proračunskem obdobju največji javno financiran raziskovalni program na svetu. Cilj programa je ustvarjanje učinkovitega evropskega raziskovalnega prostora ter s tem povečevanje konkurenčnosti evropskega gospodarstva. V magistrskem delu bomo podrobneje analizirali uspešnost slovenskih udeležencev v okvirnih programih EU, motive za sodelovanje v okvirnih programih ter preverjali vpliv javnih in zasebnih naložb v raziskave in razvoj, kamor sodijo tudi sredstva iz okvirnih programov EU, na gospodarsko rast in na inovativnost držav članic EU. Ugotavljali bomo tudi, ali so srednje in vzhodnoevropske države, ki imajo nižji raziskovalni potencial v primerjavi z zahodnoevropskimi manj uspešne pri pridobivanju sredstev iz okvirnih programov EU. Ob koncu bomo preverili tudi kanale lobiranja v Obzorju 2020 ter podali priporočila za bolj uspešno črpanje sredstev iz programov EU.
Keywords: Naložbe v raziskave in razvoj, raziskave in inovacije v Sloveniji, Obzorje 2020, uspešnost Slovenije v okvirnih programih EU
Published in DKUM: 13.09.2016; Views: 1576; Downloads: 174
.pdf Full text (2,39 MB)

10.
Avtomatizacija upravljanja in vzdrževanja sredstev s pomočjo informacijske podpore
Aljaž Gradišnik, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Odločitev o informacijski podpori upravljanju in vzdrževanju je postala potreba. Pri izbiri rešitve je primerno angažirati strokovnjake iz informatike in vzdrževanja in primerjati že uveljavljene rešitve v podjetjih s sorodno dejavnostjo. Z informacijsko podporo lahko podpremo vse procese v upravljanju in vzdrževanju sredstev. Neposredni ugodni finančni učinki so lahko pri racionalizaciji skladiščnega poslovanja, razpoložljivosti opreme, stroških dela in drugih povezanih področjih. Posredni ugodni učinki pa so na boljšem organiziranju dela, odločitvah, ki temeljijo na analizah, pridobljenih iz podatkov v informacijskem sistemu. Avtomatizacija zbiranja, obdelave in uporaba podatkov izključuje človeški dejavnik, ki pa je na koncu uporabnik in končni odločevalec. Uporabnik informacijske podpore je razbremenjen na področju pridobivanje informacij in jih zgolj uporablja ter sprejema končne odločitve. Pomemben dejavnik pri izbiri rešitve pa so vrednost in ekonomska upravičenost investicije ter čas vračila naložbe.
Keywords: informacijski sistem za podporo vzdrževanju in upravljanju sredstev, IBM Maximo, skladiščno poslovanje, avtomatizacija, razpoložljivost, upravljanje dela, vpliv investicije v informacijsko podporo, čas vračila naložbe
Published in DKUM: 05.09.2016; Views: 1829; Downloads: 169
.pdf Full text (2,18 MB)

Search done in 0.23 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica