1. Smart cities & communities: primer implementacije managementa odpadkov in pametnega parkiranja v mestu Celje : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študijskega programaPhilipp Kukhilava, 2023, undergraduate thesis Abstract: V naši hitro razvijajoči se tehnološki pokrajini se je koncept pametnih mest in skupnosti pojavil kot svetilnik inovacij in napredka. Ta urbana okolja so zasnovana tako, da prebivalcem ponujajo neprimerljivo kakovost življenja, ki jo zaznamujejo udobje, časovna učinkovitost, varčevanje z viri in poenostavljene dnevne rutine. Pametna mesta izkoriščajo digitalne tehnologije za izboljšanje dobrega počutja državljanov v vseh vidikih mestnega življenja in spreminjajo naš način krmarjenja po urbanem okolju.
Predstavljajte si mesto, kjer je razočaranje obtičanja v prometnih zastojih oddaljen spomin, kjer neskončno iskanje parkirnega mesta postane zastarelo in kjer je poraba energije optimizirana, ne zapravljena. Takšna mesta niso več utopična vizija, ampak oprijemljiva realnost, kjer uvedba najsodobnejših rešitev obljublja preoblikovanje naših urbanih izkušenj.
Prizadevanje za trajnost je ključni vidik pametnih mest s pobudami, ki segajo od omejevanja emisij toplogrednih plinov do spodbujanja sodelovanja državljanov v programih recikliranja. Integracija sončnih kolektorjev v urbano pokrajino na novo opredeljuje način izkoriščanja energije, zaradi česar je bolj dostopna in okolju prijazna. Tudi pojem dostavnih storitev z droni je prešel iz znanstvene fantastike v resničnost.
Več kot zgolj koncepti, več kot polovica inovativnih rešitev za pametna mesta se že aktivno uporablja v večjih metropolitanskih območjih po vsem svetu in se še naprej razvijajo. Ker tehnologija še naprej napreduje, postajajo obljube pametnih mest vse bolj uresničljive, saj ponujajo potencial za bolj učinkovit, trajnosten in povezan urbani obstoj za vse. Keywords: pametna mesta in skupnosti, pametno mesto, recikliranje, nadzor odpadkov, pametno parkirišče Published in DKUM: 14.02.2024; Views: 370; Downloads: 27
Full text (782,32 KB) |
2. Problematika ločevanja odpadkov v Ljubljani : diplomsko delo visokošolskega strokovnega študija Varnost in policijsko deloJan Pavšič, 2014, undergraduate thesis Abstract: Namen diplomskega dela je bil raziskati problematiko ločevanja odpadkov v Mestni občini Ljubljana in preučiti nadzor nad pravilnim ločevanjem odpadkov. Ločevanje odpadkov postaja vedno bolj pomembno, saj mora človeštvo z izčrpavanjem neobnovljivih naravnih virov, vire surovin iskati prav v odpadkih. Z ločevanjem odpadkov, tako podaljšujemo življenjsko dobo surovinam in ohranjamo naš planet čistejši tudi za prihodnje rodove.
Z zavedanjem pomembnosti ločevanja odpadkov je ločevanje odpadkov postalo pravno obvezujoče ravnanje v vseh slovenskih gospodinjstvih. Poleg državnih zakonov, ločevanje odpadkov po posameznih občinah urejajo tudi občinski odloki o ravnanju z odpadki. V Mestni občini Ljubljana tako predpisana globa za fizične osebe, ki nepravilno ali pa sploh ne ločujejo odpadkov, znaša do 800 evrov. S pomočjo anketnega vprašalnika sem zbral podatke o navadah občank in občanov Mestne občine Ljubljana pri ločevanja odpadkov v njihovih gospodinjstvih, kot tudi delež tistih, katerih navade pri ločevanju odpadkov so že bile preverjene s strani inšpekcijske službe. Ugotovil sem, da med anketiranci vlada visoka stopnja ozaveščenosti o pomembnosti pravilnega načina ločevanja odpadkov, še vedno pa jih le razmeroma majhen del ločuje vse vrste odpadkov. Med vsemi anketiranimi pa je le en prejel opomin zaradi nepravilnega ločevanja odpadkov. To nakazuje na prisotnost problematike na področju ločevanja odpadkov in na slabo in premalo pogosto delo službe, ki se ukvarja z nadzorom nad pravilnim ločevanjem odpadkov v Mestni občini Ljubljana.
Da pa vendarle ni vse tako slabo, kažejo statistični podatki Evropskega statističnega urada Eurostat. Slovenija proizvede najmanj odpadkov v kilogramih na državljana v Evropi in dobršen del proizvedenih odpadkov tudi reciklira. Žal pa v Sloveniji še vedno prevelik delež odpadkov konča na deponijah, kar nas ne uvršča med razvite države na področju ravnanja z odpadki. Keywords: odpadki, ločevanje odpadkov, recikliranje, nadzor, globe, Ljubljana, diplomske naloge Published in DKUM: 23.09.2014; Views: 2511; Downloads: 264
Full text (1,16 MB) |
3. ORGANIZACIJA PREVOZA ODPADKOV PRI PODJETJU KOMUNALA LAŠKO d.o.o.Mihec Gajšek, 2012, undergraduate thesis Abstract: Javno podjetje Komunala Laško, d. o. o., opravlja pomembne gospodarske panoge na področju Občine Laško, kar omogoča visok standard bivanja v kraju ob Savinji. Ne glede na recesijo in posledično zmanjševanje finančnih virov je potrebno opravljati komunalne storitve na dosedanji ravni. S pomočjo tehnologije in organizacijskih sprememb je mogoče doseči primerljiv učinek z enakim številom tehničnih sredstev ob zmanjšanem proračunu Občine Laško.
V diplomskem delu je predstavljeno obstoječe stanje pri JP Komunala Laško, d. o. o., na področju odvoza odpadkov ter optimizirano stanje na podlagi opravljene analize. Cilj diplomskega dela je prikazati tehnologije, potrebne za odvoz odpadkov, organiziranje odvoza mešanih komunalnih odpadkov ter opravljeno optimizacijo, narejeno s pomočjo napredne tehnologije, ki nam omogoča nadzor voznega parka in zaposlenega kadra. Namen je ohraniti enako oz. izboljšano raven poslovanja z zmanjšanimi finančnimi sredstvi. Keywords: Tehnologija prevoza odpadkov, organiziranje prevoza, optimizacija prevoza, nadzor voznega parka. Published in DKUM: 13.12.2012; Views: 2731; Downloads: 207
Full text (8,99 MB) |