| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 2 / 2
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
UČINKOVITOST ADHEZIJSKEGA POSTOPKA
Stanka Zupanič, 2013, master's thesis

Abstract: Magistrska naloga se ukvarja z vprašanjem učinkovitosti adhezijskega postopka po veljavni zakonski ureditvi, tako da nas popelje skozi to ureditev, hkrati pa opozori na težave, s katerimi se srečujejo kazenska sodišča pri odločanju o premoženjskopravnem zahtevku upravičenca v adhezijskem postopku. Magistrsko delo podrobno predstavi ter analizira tudi tiste institute civilnega procesnega prava, ki so že vpeljani v adhezijski postopek, in tiste, ki bi jih zakonodajalec šele ob ustreznih spremembah in dopolnitvah kazenskega procesnega zakona vključil v ureditev adhezijskega postopka. Osrednji del naloge je namenjen prav analizi institutov civilnega procesnega prava, ki bi prispevali k učinkovitejšemu tako začetku kot zaključku adhezijskega postopka. Na podlagi analize magistrsko delo zaključi z ugotovitvijo, da bi z uvedbo predmetnih institutov civilnega procesnega prava, in s tem, ko bi kazenski procesni zakon z ureditvijo nekaterih do sedaj neurejenih procesnih vprašanj glede uveljavljanja premoženjskopravnega zahtevka ter odločanja o njem, upravičenec do premoženjskopravnega zahtevka lahko lažje in hitreje uresničil svojo pravico do povrnitve škode.
Keywords: adhezijski postopek, premoženjskopravni zahtevek, predlog za uveljavitev premoženjskopravnega zahtevka, odločba o premoženjskopravnem zahtevku, napotitev na pravdo, zavrženje predloga za uveljavitev premoženjskopravnega zahtevka, zavrnitev premoženjskopravnega zahtevka, načelo zaslišanja strank, izvršitev odločb izdanih v adhezijskem postopku.
Published in DKUM: 06.08.2014; Views: 2958; Downloads: 972
.pdf Full text (1,43 MB)

2.
Kršitve temeljnih načel upravnega postopka - novejša judikatura
Majda Jesenek, 2012, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu predstavljamo temeljna pravna in načela upravnega postopka, ki so kot vrednostna merila oziroma vodila vsebovana v konvencijah, ustavi in zakonih. Vsebinsko usmerjajo opredeljevanje pravnih pravil in njihovo izvrševanje, ki so se uveljavila v pravni praksi. S pregledom novejših (od leta 2009) pravnih praks oziroma judikatov Ustavnega, Upravnega in Vrhovnega sodišča Republike Slovenije na področju njihovih kršitev pa nazorno prikazati kako pomembna je njihova vloga. Temeljna načela upravnega postopka so hkrati pravila za razlago posameznih procesnih institutov splošnih in posebnih upravnih postopkov, jim pomagajo pri pravilni presoji, služijo za njihovo usmerjaje in nakazujejo način vodenja upravnih postopkov ter odločanja v konkretnih zadevah. Obravnavana načela upravnega postopka zato strankam pomenijo minimalne procesno-varstvene standarde in vsem državnim organom obvezna pravila ravnanja v upravnem postopku. Z njihovim poznavanjem je strankam zagotovljena možnost, da od pooblaščene osebe, ki upravni postopek vodi, zahtevajo dosledno spoštovanje le-teh, jim omogočajo sodelovanje v postopku ter uveljavljanje pravic in pravnih koristi. Upravni organi svoje delo opravljajo samostojno, v okviru in na podlagi veljavne zakonodaje. Posamični akti in dejanja državnih organov, organov lokalnih skupnosti in nosilcev javnih pooblastil, morajo zato vedno temeljiti na zakonu ali na zakonitem predpisu. V kolikor pride do kršitev, je vsakomur zagotovljena pravica do pritožbe oziroma drugega pravnega sredstva proti odločbam sodišč in drugih državnih organov, organov lokalnih skupnosti in nosilcev javnih pooblastil, s katerimi so ti odločali o pravicah ali pravnih interesih posameznikov. Upravni organi postopke vodijo in v njih odločajo samostojno, tudi v razmerju do organov drugih vej oblasti. Njihova odgovornost se pokaže v notranjih hierarhičnih razmerjih v okviru nadzorstvene pravice ter v vezanosti upravnih organov na odločitve sodišča. Pravni strokovnjaki ne opozarjajo zaman, da je potrebno sodbe Ustavnega sodišča spoštovati in jih izvajati. Njihovo nespoštovanje bi pomenilo kršitev temeljnih ustavnih načel pravne države z vgrajenim sistemom ravnovesij. V kolikor bi bilo odločanje prepuščeno zgolj javni upravi, bi vladavina prava zbledela ter bi prevlado prevzele vsakokratne politične struje. Zato je nujno, da nad delovanjem javne uprave bdi neodvisen strokoven organ kot je Ustavno sodišče Republike Slovenije.
Keywords: temeljna načela upravnega postopka, načelo zakonitosti, načelo varstva pravic strank in javnih koristi, načelo materialne resnice, načelo zaslišanja strank, načelo proste presoje dokazov, načelo dolžnosti govoriti resnico, načelo samostojnosti pri odločanju, načelo pravice do pritožne, načelo ekonomičnosti postopka, sodna praksa
Published in DKUM: 10.08.2012; Views: 5361; Downloads: 1217
.pdf Full text (366,08 KB)

Search done in 0.08 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica