1. Nefarmakološke intervencije za zmanjšanje bolečine pri bolnikih z multiplo sklerozoLana Friš, 2023, undergraduate thesis Abstract: Uvod: Multipla skleroza je kronična vnetna bolezen osrednjega živčevja, ki najpogosteje prizadene mlade odrasle. Pogost simptom, ki se pojavlja pri večini bolnikov z multiplo sklerozo, je bolečina. Za zmanjšanje bolečine se ob farmakoloških uporabljajo tudi nefarmakološke intervencije. Namen zaključnega dela je na podlagi pregleda znanstvene literature raziskati, kako nefarmakološke intervencije zmanjšajo bolečino pri bolnikih z multiplo sklerozo.
Metode: Pregledana je bila znanstvena literatura. Iskani so bili članki izključno v angleškem jeziku v naslednjih podatkovnih bazah: MEDLINE, PubMed, CINAHL, Cochrane Library, Web of Science, Wiley ter SAGE. Potek iskanja literature je prikazan s pomočjo PRISMA diagrama. Opravljena je bila analiza in sinteza zbranih virov.
Rezultati: V podatkovnih bazah smo našli 993 člankov, v analizo je vključenih 9 člankov. Na osnovi teh člankov obstajajo relevantni dokazi da nefarmakološke intervencije vplivajo na zmanjševanje bolečine pri bolnikih z multiplo sklerozo. Število raziskav o nefarmakoloških intervencijah za zmanjšanje bolečine je majhno.
Razprava in zaključek: Nefarmakološke intervencije učinkovito zmanjšajo bolečino pri bolnikih z multiplo sklerozo. Pri večini intervencij so bolniki navajali opazno zmanjšanje bolečine. Nefarmakološke intervencije so dostopne, ugodne in učinkovite. Menimo, da bi se nefarmakološke intervencije morale pogosteje uporabljati za lajšanje bolečine pri bolnikih z multiplo sklerozo tako v bolnišničnem kot v domačem okolju. Keywords: multipla skleroza, bolečina, zmanjšanje, nefarmakološke intervencije Published in DKUM: 10.08.2023; Views: 275; Downloads: 84
Full text (828,41 KB) |
2. Vpliv sprostitvenih tehnik na počutje žensk z multiplo sklerozoMaruša Koren, 2022, undergraduate thesis Abstract: Uvod: Multipla skleroza je kronična avtoimuna bolezen, ki najpogosteje prizadene ženske v rodni dobi. Sprostitvene tehnike se uporabljajo kot dopolnilna terapija za obvladovanje stresa, depresije, tesnobe in bolečine pri osebah z multiplo sklerozo. Namen zaključnega dela je ugotoviti, kako sprostitvene tehnike vplivajo na počutje žensk, obolelih s progresivno multiplo sklerozo.
Metode: Opravili smo narativni pregled strokovne in znanstvene literature. Poiskali smo članke v angleškem jeziku, v podatkovnih bazah PubMed, MEDLINE, CHINAL, Wiley Online Library, Science Direct ter iskalniku Google Učenjak. Potek iskanja literature smo predstavili s pomočjo PRISMA diagrama. Naredili smo sintezo zbranih virov z uporabo metodo tematske analize.
Rezultati: V končno analizo smo vključili 16 člankov. Ugotovili smo, da sprostitvene tehnike izboljšujejo negativne posledice multiple skleroze, kot so stres, depresija, anksioznost, bolečina ter utrujenost.
Razprava in sklep: Sprostitvene tehnike dobro vplivajo na počutje žensk s progresivno multiplo sklerozo. Pri ženskah, ki so uporabile te tehnike, se je zmanjšal stres, depresija, bolečina, utrujenost, spanec se je izboljšal. Sprostitvene tehnike lahko izboljšajo kakovost življenja ter zmanjšajo negativne posledice multiple skleroze Keywords: Ženske, progresivna multipla skleroza, sprostitvene tehnike, dobro počutje. Published in DKUM: 16.03.2023; Views: 343; Downloads: 122
Full text (1,66 MB) |
3. Vpliv paliativne oskrbe na kakovost življenja bolnikov z multiplo sklerozoMaša Sinkovič, 2022, undergraduate thesis Abstract: Uvod: Multipla skleroza kljub vsemu zdravljenju in aktivnostih, ki pripomorejo k ustavitvi poslabšanja bolezni, ostaja bolezen, ki bistveno spremeni življenjski slog obolelega in ima velik vpliv na kakovost življenja bolnikov in njihovih svojcev. Namen zaključnega dela je pregledati in sintetizirati raziskave o paliativni oskrbi pri bolnikih z multiplo sklerozo.
Metode: Izvedli smo narativni pregled literature. Literaturo smo iskali v mednarodnih podatkovnih bazah: PubMed, CINAHL, Medline, Web of Science, ter z iskalnikom Google Scholar. Potek iskanja literature smo prikazali v PRISMA diagramu. Za sintezo zbranih identificiranih raziskav smo uporabili vsebinsko analizo.
Rezultati: V končno analizo literature smo vključili deset člankov, ki so ustrezali izbranim vključitvenim kriterijem. Vključevanje v proces paliativne oskrbe izboljša zadovoljstvo bolnikov z multiplo sklerozo in njihovih pomembnih drugih, posledično pa vpliva na izboljšano kakovost življenja bolnikov, saj jih razbremeni, omogoča več komunikacije z zdravstvenim osebjem in lajša telesne simptome bolezni.
Razprava in zaključek: Življenje z multiplo sklerozo predstavlja velik izziv tako za bolnike kot tudi za njihove svojce, a vključevanje v paliativno oskrbo zviša raven kakovosti življenja. Paliativna oskrba izboljša kakovost življenja na fizičnem, socialnem, psihološkem in ekonomskem področju. Keywords: multipla skleroza, paliativna oskrba, kakovost življenja Published in DKUM: 19.12.2022; Views: 726; Downloads: 274
Full text (967,91 KB) |
4. Subklinična ateroskleroza pri bolnikih z recidivno-remitentno obliko multiple skleroze – pomen klasičnih dejavnikov tveganja, vnetja in genetskih polimorfizmovTomaž Omerzu, 2021, doctoral dissertation Abstract: Multipla skleroza (MS) je kronična in vnetna bolezen osrednjega živčevja. Vnetje je prisotno v vseh stopnjah multiple skleroze in lahko povzroči dovzetnost za razvoj subklinične ateroskleroze. Ateroskleroza je zapleten proces z etiologijo, ki zajema več dejavnikov in vključuje vnetne, fibroproliferativne in angiogene odzive. Gre za kronični vnetni proces arterijske (žilne) stene in debelina karotidne intimne medije (IMT) velja za njen zgodnji označevalec. Namen te študije je bil primerjati subklinično aterosklerozo, vlogo vnetnih citokinov in pomen genetskih polimorfizmov med skupino bolnikov z recidivno-remitentno multiplo sklerozo (RR MS) in skupino zdravih posameznikov, ki so primerljivimi po starosti in spolu. Keywords: multipla skleroza, ateroskleroza, debelina karotidne intime medije, cistatin C, intelevkin 6, genetski polimorfizmi Published in DKUM: 31.01.2022; Views: 784; Downloads: 119
Full text (3,74 MB) |
5. Adherenca in persistenca pri imunomodulatornih zdravilih za multiplo sklerozo izdanih na receptIvana Radić, 2021, master's thesis Abstract: Uvod: V zadnjih letih je bilo zaslediti povečan trend opravljenih študij na osnovi izdanih
receptov, kar nam je omogočilo zajeti velik raziskovalni vzorec uporabnikov
imunomodulatornih zdravil (IMZ) pri multipli sklerozi med letoma 2011 in 2015. Na
osnovi teh smo izračunali adherenco in persistenco IMZ uporabnikov na zdravila.
Metode: Adherenca je bila ocenjena na osnovi metode CMA5 v persistentnem obdobju z
dovoljenimi vrzelmi do 180 dni. Vpliv neodvisnih spremenljivk na adherenco in
persistenco je modeliran z multivariatno logistično regresijo in Coxovo regresijo.
Rezultati: Mediana CMA5 in delež adherentnih terapevtskih epizod je pri enem letu
uporabe in več kot enem letu uporabe IMZ pri peroralnih IMZ (teriflunomid (TERI) in
dimetilfumarat (DMF)) enaka (0,994, 86,8 %) in (0,994 in 85,9 %), pri fingolimodu (0,96,
81,7 %) in (0,983, 88 %), ter pri injekcijskih IMZ (0,966, 59,9 %) in (0,968, 75,4 %). Stopnja
persistence terapevtskih epizod med 2011 in 2013 je po šestih mesecih in enem letu
enaka (prekinitve, zamenjave), (95,3 %, 88,8 % in 98,4 %, 96,8 %) za fingolimod ter
(91,4 %, 86,7 % in 97,1 %, 95,2 %) za injekcijska IMZ. Med letoma 2014 in 2015 je
persistenca enaka (94,5 %, 93,2 % in 97,7 % in 95,4 %) za fingolimod, (91 %, 89 % in
92,4 %, 89,6 %) za injekcijska IMZ ter (95,5 %, 95,4 % in 97,7 % in 96,6 %) za TERI in DMF
skupaj. Terapija z drugim zdravilom, izkušena kohorta in druga peroralna IMZ pozitivno
vplivajo na adherenco (OR = 2,899, IZ (1,659−5,357)), (OR = 0,301, IZ (0,223−0,405), (OR
= 3,478, IZ (1,959−6,174)).
Razprava in sklep: Prejemniki peroralnih IMZ (TERI in DMF) in fingolimoda so bolj
adherentni in persistentni na predpisano terapijo kot prejemniki injekcijskih IMZ. Keywords: multipla skleroza, Kaplan–Meier krivulja, imunomodulatorna zdravila, populacijska študija, retrospektivna analiza. Published in DKUM: 17.08.2021; Views: 839; Downloads: 77
Full text (1,03 MB) |
6. |
7. Vloga genov iz družine dejavnika tumorske nekroze pri nastanku in poteku multiple skleroze : diplomsko delo univerzitetnega študijskega programa I. stopnjeMartina Krušič, 2019, undergraduate thesis Abstract: Multipla skleroza (MS) je kompleksna vnetna bolezen, ki prizadane osrednji živčni sistem. Bolniki so v povpečju stari med 20 in 40 let, za boleznijo pa pogosteje zbolevajo ženske. Točen vzrok nastanka sicer ni znan, vendar ga povezujemo z genetskimi dejavniki in vplivi iz okolja. K velikemu napredku v raziskovanju genetike MS so največ doprinesle asociacijske študije celotnega genoma (GWAS, ang. genome wide association studies), ki so do danes odkrile že več kot 100 lokusov, ki jih povezujemo z MS. Eden izmed znanih in pomembnih genetskih dejavnikov je tudi dejavnik tumorske nekroze.
Pri pregledu objavljenih študij smo ugotovili močno statistično povezavo med SNP-ji rs1800693 (na genu TNFRSF1A), rs1077667 (na genu TNFSF14) in rs67297943 (na genu TNFAIP3) kot vzročnimi variantami, ki vplivajo na nastanek in potek MS. V okviru diplomske naloge smo omenjene SNP-je preiskovali na 180 slovenskih bolnikih obolelih z MS in 123 kontrolah. Za izbrane polimorfizme smo najprej načrtali začetne oligonukelotide, izvedli optimizacijo verižne reakcije s polimerazo (PCR) ter vzorce slovenskih bolnikov z MS in zdravih posameznikov genotipizirali z metodo analize talilne krivulje visoke ločljivosti (HRM).
Rezultati za SNP rs1800693 so pokazali, da je frekvenca alela G povišana pri bolnikih z MS (0,489) v primerjavi z zdravimi kontrolami (0,418), razlika pa ni statistično signifikantna (p=0,069). Za SNP rs1077667, ki je lociran na genu TNFSF14, smo ugotovili povišano frekvenco alela A pri bolnikih z MS (0,279) v primerjavi z zdravimi posamezniki (0,215), za ta polimorfizem pa smo ugotovili tudi statistično značilne razlike v frekvenci genotipov glede na spol (p=0,042). Za SNP rs67297943 nismo odkrili statistično značilnih razlik med skupinami. Rezultati naše študije nakazujejo na vlogo genov iz družine dejavnika tumorske nekroze pri poteku in nastanku MS v slovenski populaciji. Keywords: multipla skleroza, TNFRSF1A, TNFSF14, TNFAIP3, polimorfizmi Published in DKUM: 10.10.2019; Views: 1230; Downloads: 148
Full text (2,34 MB) |
8. Analiza bioloških poti povezanih z odgovorom na biološko terapijo pri bolnikih z multiplo sklerozo z uporabo orodij genske ontologije : magistrsko deloSuzana Stokić, 2019, master's thesis Abstract: Multipla skleroza (MS) je najbolj pogosta kronična avtoimuna bolezen centralnega živčnega sistema. Epidemiološki podatki kažejo, da tako genetski kot tudi okoljski dejavniki prispevajo k tveganju za razvoj MS. Zdravljenje se navadno začne z biološkimi zdravili interferoni beta (INF-beta) in glatiramer acetat (GA). Iz literature je razvidno, da 30-50 % bolnikov ne odgovarja na terapijo prvega reda, na kar vplivajo tudi razlike v genetski variabilnosti med posamezniki. Zato je zelo pomembno identificirati biooznačevalce, s katerimi bi lahko napovedali odziv na terapijo še pred zdravljenjem ter s tem zmanjšali stranske učinke in dosegli maksimalno učinkovitost in varnost v zgodnji fazi bolezni. V tem magistrskem delu smo želeli s pomočjo spletnih podatkovnih zbirk ter z ustreznimi bioinformatskimi orodji in orodji genske ontologije raziskati farmakogenomiko MS, na podlagi pridobljenih podatkov predpostaviti molekularno biološko pot odziva na farmakološko zdravljenje ter poiskati skupne biološke mehanizme, ki napovedujejo najboljši odziv na zdravljenje MS.
Pri zdravljenju z INF-beta so se pokazale kot pomembne biološke poti signalna pot interferona tipa 1, celični odgovor na interferon tipa 1 ter odgovor na interferon tipa 1, kar je smiselno glede na samo zdravilo, vendar smo opazili, da te poti vključujejo le malo genov, ki bi lahko sodelovali pri odzivu. Pri zdravljenju z GA pa so ključne biološke poti imunski odziv, proces imunskega sistema ter citokine signalne poti. Gene povezane z odzivom na zdravljenje smo povezali v mrežo, s katero smo dobili vpogled v proteinsko povezavo med posameznimi geni. Iz mrež je razvidno veliko več povezav kot smo pričakovali, kar pomeni, da imajo proteini več interakcij sami med seboj kot bi to pričakovali od naključnega seta. Poleg tega so geni, povezani z odzivom na zdravljene z določenim biološkim zdravilom, prav tako vključeni še v druge biološke poti povezane s sami imunskim sistemom in njegovo kompleksnostjo. Keywords: multipla skleroza, zdravljenje MS, biološka zdravila, INF-beta, GA, humana monoklona protitelesa, genska ontologija, GWA študije Published in DKUM: 04.09.2019; Views: 1511; Downloads: 109
Full text (2,22 MB) |
9. Vpliv adherence pri zdravljenju multiple skleroze z imunomodulatornimi zdraviliMetka Škofič, 2018, master's thesis Abstract: Multipla skleroza (MS) je kronično vnetno avtoimunsko obolenje osrednjega živčnega sistema in je najpogostejši vzrok invalidnosti pri mladih. Ženske zbolevajo pogosteje od moških. Vzrok za bolezen ni poznan, prav tako nimamo zdravila s katerim bi bolezen pozdravili. Imamo pa zdravila s katerimi lahko vplivamo na potek bolezni, z zmanjšanjem števila zagonov, upočasnitvijo napredovanja invalidnosti ter izboljšanja kakovosti življenja. Za slednje je pomembna tudi dobra adherenca jemanja zdravil. Namen raziskave je ugotoviti adherenco zdravljenja, vzroke za izpustitev odmerka zdravila in morebitno potrebo po predčasnem obisku pri zdravniku. Prav tako nas je zanimalo ali sta oblika bolezni ter način jemanja zdravila povezani z adherenco. Metodologija raziskovanja. Raziskovalne metode: V raziskavo smo vključili 90 bolnikov zdravljenih na Oddelku za nevrološke bolezni UKC Maribor Glede na vrsto učinkovine smo bolnike razvrstili v tri skupine po 30 bolnikov. Za ugotavljanje vzrokov in razlogov izpuščenih odmerkov zdravila smo uporabili prirejen anketni vprašalnik (MSTEQ Multiple Sclerosis Experience Questionnare). Vsi bolniki so bili seznanjeni z namenom in vsebino raziskave. Za raziskavo smo pridobili soglasje Komisije za medicinsko etiko UKC Maribor. Rezultati raziskave. V obeh naših skupinah bolnikov zdravljenih s peroralno terapijo smo ugotovili, da jih je 25 % izpustilo odmerek zdravila. Prav tako je v skupini 3, ki je bila na injekcijski terapiji, odstotek bolnikov z izpuščenim odmerkom podoben in znaša 26,7 %. Če upoštevamo kriterij izpuščen ≥1 odmerek, je bila pri naših bolnikih adherenca zdravljenja prisotna kar pri 74,4 % bolnikov z MS. Pri upoštevanju kriterija izpuščenega odmerka ≥ 25 % pa je adherenca 97,4 %. Na podlagi slednjega kriterija smo v vseh treh skupinah dobili visoko adherenco, saj je v skupini 1 bila 99,2 %, v skupini 2 95,2 % in v skupini 3 97,8 %. Ko smo primerjali adherenco posameznih skupin med seboj ter ko smo primerjali skupini na peroralni terapiji z injekcijsko terapijo ni bilo statistično značilnih razlik. Le enemu bolniku (6,7 %) od 15 na peroralni terapiji, ki so izpustili odmerek zdravila, se je zdravstveno stanje spremenilo
iv
in je potreboval predčasen obisk pri zdravniku. Nobenemu bolniku od osmih, ki so prejemali injekcijsko terapijo in so izpustili odmerek zdravila, se zdravstveno stanje ni spremenilo in nihče ni potreboval zdravniške pomoči. Največ težav so imeli bolniki zaradi občutka pekoče bolečine med injiciranjem (80 %), ter krvavenja na mestu injiciranja (80 %). Najpogostejši vzrok za izpustitev odmerka zdravila pri injekcijski terapiji je bila odsotnost z doma s posledično nedostopnostjo do zdravila. Najpogostejša vzroka izpustitve odmerka peroralne terapije sta bila prezaposlenost (60 %) ter pozabljivost (40 %).
Diskusija in zaključek: Pri doseganju adherence smo ugotovili, da je izobraževanje bistvenega pomena. Dobra adherenca je povezana z dobro podporo bolnikov s strani tima za multiplo sklerozo. Keywords: multipla skleroza, adherenca jemanja zdravil, oblike in načini zdravljenja, MSTEQ vprašalnik. Published in DKUM: 03.07.2018; Views: 1580; Downloads: 183
Full text (1,64 MB) |
10. Motnje v spolnosti in načrtovanje družine pri multipli skleroziNina Klampfer, 2018, undergraduate thesis Abstract: Izhodišča: Multipla skleroza je kronična vnetna bolezen, za katere pogosteje zbolijo ženske kot moški, v starostni meji med 20. in 40. letom starosti. V času, ko šele začnejo živeti, iskati življenjskega partnerja in načrtujejo družino. Sama bolezen neposredno ne vplivana rodnost, ima pa za posledico motnje v spolnosti. Namen diplomskega dela je predstaviti multiplo sklerozo, najpogostejše motnje v spolnosti, ki se pojavijo ob dolgotrajni bolezni ter vpliv bolezni pri načrtovanju družine.
Raziskovalne metode: Pri pisanju diplomskega dela je uporabljena deskriptivna metoda dela. V okviru empiričnega dela pa kvantitativna metodologija raziskovanja. Za raziskovalno orodje je bil uporabljen anketni vprašalnik s šestnajstimi vprašanji. V raziskavo smo vključili 87 oseb z multiplo sklerozo med 18. in 50. letom starosti, ki so zboleli za multiplo sklerozo.
Rezultati: Rezultati raziskave so pokazali, da ima kar 47 % anketiranih motnje v spolnosti. Pri moških je zaznalo težave 44 % anketiranih, najpogosteje so prisotne motnje erekcije, pri ženskah (56 %) pa se najpogosteje pojavlja odsotnost želje po spolnosti. Večina se o težavah v spolnosti ne pogovarja z nikomer. Pri snovanju družine 13 % anketiranih najbolj skrbi ali bodo otroci podedovali multiplo sklerozo.
Diskusija in zaključek: Ker gre za bolezen tisočih obrazov, je pomembno, da se bolniki z multiplo sklerozo pogovarjajo o svojih težavah odkrito, kar pomeni tudi o motnjah v spolnosti in načrtovanju družine. Vsakega posameznika je potrebno obravnavati individualno glede na njegove potrebe, saj bodo le tako s strani zdravstvenih delavcev deležni ustrezne oskrbe in zdravljenja, kar jim bo omogočilo kakovostno življenje. Keywords: multipla skleroza, spolnost, motnje, družina, dedovanje Published in DKUM: 23.02.2018; Views: 1821; Downloads: 261
Full text (1,48 MB) |