1. Stanovanjski objekt s poslovnim prostorom v Vinski GoriTjaša Rošer, 2017, diploma project paper Abstract: Rezultat projektne naloge je zasnova bivalnega objekta s poslovnim prostorom v Vinski Gori, natančneje v naselju Prelska, na Prelski ulici 43, v občini Velenje. Na parceli sprva stojijo kozolec, trije zabojniki (kontejnerji) in dve peči.
Načrtovani objekt predstavljata dve etaži, ki se med seboj razlikujeta po namembnosti, saj je kletna etaža namenjena poslovnemu objektu, v pritličju pa se nahajajo stanovanjski prostori. Ker so poslovni prostori namenjeni gradbenemu podjetju, ki se ukvarja z betonom, smo to nakazali z uporabo vidnega betona. Keywords: stanovanjski objekt s poslovnim prostorom, Vinska Gora, Prelska, panelni montažni betonski sistem, vidni beton Published in DKUM: 20.09.2017; Views: 1384; Downloads: 374 Full text (75,85 MB) |
2. Načrtovanje avtomatiziranega sistema za montažo relejevAnton Kupčič, 2016, undergraduate thesis Abstract: Podjetja, ki želijo v današnjem času konkurirati na globalnem trgu, so prisiljena k nenehnemu zniževanju proizvodnih stroškov in investiranju v proizvodni sistem, obenem pa morajo stremeti k večji učinkovitosti. Prav tako je treba nenehno razvijati nove izdelke in jih na trge lansirati v čim večjem številu različic. V tem ponavljajočem se procesu so uspešna le najboljša podjetja.
Tudi v proizvodnji elektromehanskih miniaturnih relejev se ne moremo izogniti temu, kar pogojujejo globalni trgi. Poseben pomen v proizvodnji relejev ima montaža, ki še zmeraj predstavlja največji delež celotnega časa, potrebnega za izdelavo releja.
V diplomskem delu se tako osredotočamo na skrajševanje časov izdelave releja in s tem tudi na zniževanje proizvodnih stroškov. To lahko dosežemo na več načinov – eden izmed njih, ki smo ga uporabili tudi v diplomskem delu, je npr. avtomatizacija strege in montaže. Že na začetku načrtovanja avtomatiziranega sistema za montažo smo si jasno postaviti določene okvire in zahteve, pri čemer smo posebno pozornost nameniti sekundarnim operacijam, ki lahko bistveno pripomorejo k skrajšanju ali podaljšanju proizvodnih postopkov.
V proizvodnji relejev ima veliko vlogo pri skrajševanju izdelovalnih časov tudi justiranje. Z zagotavljanjem zahtevane kvalitete sestavnih delov in podsestavov bomo dosegli bistveno zmanjšanje procesa justiranja. Na osnovi empirično pridobljenih rezultatov predvidevamo, da bo potrebno justirati samo še 35 % vseh izdelanih relejev.
Z vključitvijo avtomatizacije in robotizacije v montažni sistem, bomo bistveno povečali tako produktivnost montaže kot tudi kakovost relejev. Zaradi dosežene večje stabilnosti montažnega procesa, ki torej ne bo vključeval vpliva človeškega faktorja, pa načrtujemo tudi zmanjšanje izmeta. Keywords: strega in montaža, montažni sistem, avtomatizirana montaža, montažna linija, fleksibilnost montaže, montaža relejev, justiranje Published in DKUM: 09.06.2016; Views: 2303; Downloads: 172 Full text (2,39 MB) |
3. ZMANJŠANJE ČASOV PREKINITVE NAPAJANJA MED VZDRŽEVALNIMI DELIDomen Oder, 2013, undergraduate thesis Abstract: Večina slovenskega elektroenergetskega visokonapetostnega prenosnega omrežja je izvedena z nadzemnimi vodi. Ti zahtevajo breznapetostno stanje za varno opravljanje rednih vzdrževalnih del, potrebnih za nemoteno delovanje V okviru obsežnejših vzdrževalnih del ali havarije se neobhodno srečamo z daljšimi izklopnimi časi, ki jih taka opravila zahtevajo. S pomočjo montažnih stebrov je možno vzpostaviti začasne daljnovodne povezave. Z njimi je mogoče zaobiti mesto, na katerem zaradi izvajanja del oziroma nastopa okvare, želimo vzpostaviti breznapetostno stanje, ter tako v najkrajšem možnem času pripraviti daljnovodno povezavo za nemoteno delovanje. V diplomski nalogi je prikazana praktična uporaba montažnih stebrov, izvedena na projektu zamenjave končnega napenjalnega daljnovodnega stebra SM1 na 110 kV daljnovodni povezavi Cirkovce−Kidričevo II. Keywords: elektroenergetski sistem, montažni steber, daljnovod Published in DKUM: 10.01.2014; Views: 1259; Downloads: 188 Full text (3,70 MB) |
4. OPTIMIZACIJA DELOVANJA IZDELOVALNIH STROJEV IN SISTEMOV Z UPORABO SKUPINSKE INTELIGENCESimon Brezovnik, 2011, dissertation Abstract: Modernizacija sodobne proizvodnje vključuje nenehno posodabljanje in integracijo najnovejših tehnologij v proizvodne sisteme. Vključevanje sodobnih tehnologij omogoča skrajševanje časa izdelave, povečanje zmogljivosti in zniževanje proizvodnih stroškov. Vzporedno z visoko stopnjo avtomatizacije sodobnih proizvodnih sistemov se povečuje tudi smotrnost individualizacije tržišča v smeri maloserijske proizvodnje. Zaradi dinamičnosti razvoja sodobnih tehnologij je učinkovito usklajevanje (t.j. optimiranje) materialnih, energetskih in informacijskih tokov še mnogo težje, kot je bilo v preteklosti. Znotraj množice vse bolj kompleksnih proizvodnih scenarijev optimalnega toka proizvodnje s klasičnimi metodami načrtovanja ni mogoče več doseči.
Zaradi omenjenih razlogov je bil v doktorski disertaciji razvit optimizacijski sistem, ki ponuja inovativne rešitve optimizacije obdelovalnih, robotskih, nadzornih in montažnih sistemov z algoritmi umetne skupinske inteligence. S predlaganim pristopom je predstavljeno reševanje problemov izdelovalnih sistemov po zgledih iz narave. Algoritmi umetne skupinske inteligence omogočajo optimizacijo na samoorganizacijski način, kar daje pomembno prednost pred ostalimi optimizacijskimi metodami. V ta namen je bila opravljena preslikava naravnih zakonitosti kolonialno organiziranih bioloških organizmov v obliko matematičnih definicij in pravil, ki so bile uporabljene v optimizacijskih postopkih načrtovanja izdelovalnih strojev in sistemov.
Optimizacijski sistem je sestavljen iz modula napovedovalnega sistema in modula sistema evalvacije. Proces optimizacije poteka na podlagi povratnozančnega izmenjevanja informacij med napovedjo in evalvacijo načrtovanja izdelovalnega sistema. Evalvacija napovedi načrtovanega izdelovalnega sistema se odvija v simulacijskem okolju računalniško podprtega konstruiranja, kar poveča uporabnost in prilagodljivost razvitega optimizacijskega sistema v praksi. Sistem evalvacije je neodvisen od napovedovalnega sistema, kar predstavlja univerzalen in fleksibilen pristop k inteligentnemu načrtovanju in modeliranju proizvodnih sistemov.
Z uporabo razvitega univerzalnega optimizacijskega sistema predlagamo učinkovite rešitve inteligentnega načrtovanja in modeliranja naslednjih tehnoloških problemov: (i) optimizacija postavitve surovca v delovni prostor izdelovalnega sistema glede na gibljivost robotskega mehanizma, (ii) analiza izdelovalnosti obdelovanca glede na mesto vpetja, (iii) optimizacija simultanega obdelovalnega sistema z več robotskimi mehanizmi, (iv) tekmovanje robotskih mehanizmov za izvedbo tehnološkega procesa z oceno optimalne izdelovalnosti, (v) načrtovanje obdelovalnega sistema s hibridnim »Fuzzy-Swarm« optimizacijskim algoritmom, (vi) optimizacijski sistem za načrtovanje razmestitve robotskih obdelovalnih sistemov glede na minimalno pot obdelovanca in (vii) optimizacija regalnega skladiščnega sistema.
Za namen validacije rezultatov rešitev, ki jih predlaga optimizacijski sistem, je bila razvita projekcija hitrostne anizotropije delovnih prostorov robotskih mehanizmov z barvno interpolacijo. Predstavljena rešitev ponuja ključno orodje pri načrtovanju razmestitve robotiziranega tehnološkega postopka v področje delovnega prostora z optimalno gibljivostjo robotskega mehanizma.
Za učinkovito delovanje optimizacijskega sistema evalvacije je bil razvit postopek dinamičnih meritev položaja in zaznavanje dotika (kolizije) med gibajočimi se deli v trirazsežnem prostoru. Omenjeni pristop omogoča dinamične meritve položaja objektov v razvojnem okolju pri načrtovanju optimalne razmestitve tehnološkega procesa s postopkom optimizacije umetne skupinske inteligence. Keywords: optimizacija, skupinska inteligenca, inteligenca roja, gibljivost robotskega mehanizma, hitrostna anizotropija, barvna interpolacija, tehnološki postopek, API vmesnik, kinematični model, računalniška simulacija, robotski mehanizem, proizvodni sistem, montažni sistem, obdelovalni sistem Published in DKUM: 01.06.2011; Views: 3955; Downloads: 635 Full text (12,52 MB) |
5. POSODOBITEV MONTAŽNEGA SISTEMA ZA SESTAVO RELEJEVMilan Skerbiš, 2010, specialist thesis Abstract: Globalizacija je potisnila gospodarske družbe v nenehno tekmovanje na globalnih trgih. Zaradi tega so podjetja, ki se želijo pomeriti na teh tržiščih, prisiljena v nenehno zniževanje proizvodnih stroškov. Zmanjševanje stroškov proizvodnje je kontinuiran proces, v okviru katerega je treba nenehno povečevati učinkovitost ter uvajati poenostavitve in racionalizacije v proizvodnem sistemu.
Poleg tega pa je povečevanje števila različic izdelkov nujno, pa naj gre za razvoj povsem novih izdelkov ali za rekonstrukcije obstoječih.
Tudi v proizvodnji elektromehanskih miniaturnih relejev se ni mogoče izogniti nenehnemu spreminjanju izdelkov zaradi zahtev kupcev. Poseben pomen v proizvodnji relejev ima montaža, ki v povprečju predstavlja prek 70% celotnega proizvodnega časa. S povečevanjem števila novih različic relejev pa nastane problem obstoječih avtomatiziranih montažnih sistemov, ki so grajeni precej togo in namensko.
Specialistično delo vsebuje nova, ekonomsko upravičena tehnično-tehnološka izhodišča za razširitev in posodobitev obstoječega montažnega sistema za sestavo relejev. S tem bomo montažnemu sistemu povečali fleksibilnost, saj bo omogočena dodatna montaža treh novih različic relejev. Glede na tržne raziskave, bodo nove različice relejev in s tem tudi montažni sistem, aktualni še vsaj naslednjih deset let. Razen tega se bosta povečali tudi produktivnost montaže ter kakovost relejev. Zaradi večje stabilnosti montažnega procesa, brez vpliva človeškega faktorja, pa načrtujemo tudi znižanje izmeta. Med glavne slabosti posodobljenega montažnega sistema pa lahko uvrstimo preureditveno togost, in kljub razširitvi, še vedno delno omejeno fleksibilnost, saj bo omogočena le montaža tehnološko podobnih relejev.
Z načrtovano posodobitvijo so v veliki meri izčrpane možnosti nadaljnjega povečevanja fleksibilnosti montažnega sistema za sestavo relejev na podlagi razširitve funkcionalnosti, tako da bo nove rešitve nujno iskati v robotizaciji montaže. Keywords: montaža relejev, strega in montaža, montažni sistem, montažna linija, avtomatizirana montaža, fleksibilnost montaže, racionalizacija montaže. Published in DKUM: 02.11.2010; Views: 3090; Downloads: 295 Full text (4,04 MB) |
6. Idejni projekt dvoetažnega montažnega lesenega objekta : diplomsko delo visokošolskega študijskega programaPeter Kolenc, 2004, undergraduate thesis Keywords: dimenzioniranje, Eurocode 1, EC1, Eurocode 3, Eurocode 5, Eurocode 8, lesene konstrukcije, montažni leseni objekti, analiza obtežb, statična analiza, trdnostna analiza, velikotabelni sistem Published in DKUM: 26.07.2007; Views: 3409; Downloads: 0 |