| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 132
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Nadgradnja didaktičnega modula za regulacijo temperature z vetrovnikom
Andraž Kolar, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Projekt, ki sem si ga izbral za diplomsko nalogo, je združitev dveh področij, in sicer avtomatizacije ter regulacijske tehnike. Nadgradil sem didaktični modul, namenjen regulaciji temperature. Obstoječemu modulu sem dodal ventilator in komoro (cev) in s tem spremenil pretok zraka in sam temperaturni proces. Avtomatizacija temperaturnega procesa temelji na programirljivem logičnem krmilniku (PLK) Siemens S7-1214, poleg krmilnika pa sem uporabil še Siemens HMI Touch Panel, namenjen operaterju, kjer so prikazani gumbi, indikacije in grafi, ključni za razumevanje in upravljanje regulacije. Programsko kodo sem napisal v programskem okolju TIA Portal (Totally Integrated Automation Portal), kjer lahko za regulacijo uporabimo programski blok z napisano kodo za PID regulator, ki ima poleg ročnega vpisa parametrov regulatorja tudi možnost avtomatskega določanja optimalnih parametrov s pomočjo funkcije »fine tunning«. Programsko kodo sem izdelal z lestvično logiko (LAD).
Keywords: TIA Portal, Siemens, PLK, PID regulator, didaktični modul
Published in DKUM: 22.10.2024; Views: 0; Downloads: 5
.pdf Full text (2,81 MB)

2.
Primerjalna analiza prodajnega modula v Microsoft Dynamics 365 Business Central in Odoo
Maja Petek, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo raziskali in primerjali prodajne module dveh priljubljenih ERP rešitev: Microsoft Dynamics 365 Business Central in Odoo. Osredotočili smo se na analizo funkcionalnosti, arhitekture in procesov, ki jih ti sistemi nudijo za podporo prodajnim procesom v podjetjih. V nalogi smo ugotovili, da oba sistema učinkovito podpirata ključne korake prodajnega procesa, vključno z ustvarjanjem prodajnih ponudb, naročil in izstavitvijo računov, vendar se razlikujeta po načinu izvedbe teh procesov in funkcionalnostih. Odoo izstopa z večjo fleksibilnostjo pri prilagoditvi sistemskih rešitev, saj omogoča dostop do izvorne kode, medtem ko Microsoft Dynamics 365 Business Central ponuja globoko integracijo z Microsoftovim ekosistemom. Na podlagi raziskave smo potrdili, da kljub različnim arhitekturam oba sistema nudita podobne funkcionalnosti, vendar jih implementirata na različne načine. Analiza je pokazala, da bi bilo smiselno dodatno raziskati dolgoročne koristi in prilagoditve sistema glede na industrijske panoge.
Keywords: ERP rešitev, prodajni modul, Microsoft Business Central, Odoo, primerjava.
Published in DKUM: 03.10.2024; Views: 0; Downloads: 10
.pdf Full text (3,66 MB)

3.
Statična in dinamična analiza nadvišanja stanovanjskega bloka z okvirno panelnim sistemom : magistrsko delo
Jurij Zemljič, 2024, master's thesis

Abstract: Zaradi vedno večjega vpliva urbanizacije in strnjevanja ljudi v mestih pride do velikega problema pomanjkanja stanovanj oz. pomanjkanja prostora za gradnjo. Eden izmed načinov obvladovanja širitve mest so nadvišanja obstoječih stavb, ki je prav tako ena izmed ekonomično in okoljsko najbolj ugodnih rešitev. Naloga obsega analizo obtežb, statično in dinamično analizo, ter dimenzioniranje nadvišanj dveh etaž obstoječe delno-podkletene 3-etažne (K+P+1N+2N+3N) stanovanjske stavbe locirane v Ljubljani, natančneje v Zalogu. Pri obstoječi stavbi gre za masivno betonsko gradnjo. V magistrski nalogi sem se osredotočil na statično in dinamično analizo izvedbe nadvišanj obstoječe stavbe za dve etaži. Pri sistemu nadvišanj sem se odločil za okvirno panelne module, zaradi same teže oz. vitkosti sistema, s katerimi bistveno ne vplivamo na obstoječo konstrukcijo.
Keywords: gradbeništvo, leseni modul, dimenzioniranje, stanovanjski blok, okvirno panelni sistem
Published in DKUM: 02.09.2024; Views: 70; Downloads: 38
.pdf Full text (11,08 MB)

4.
Razvoj metodologije za ocenjevanje energijske učinkovitosti prenove stavb z uporabo leseno-steklenih modulov nadgradnje : doctoral dissertation
Maja Lešnik Nedelko, 2024, doctoral dissertation

Abstract: Doktorska disertacija obravnava razvoj metodologije za ocenjevanje energijsko učinkovite prenove stavb z uporabo leseno-steklenih modulov nadgradnje. Z uporabo preprostih diagramov in enačb omogoča hitro oceno prihrankov potrebne energije za ogrevanje in hlajenje nadgrajenih (hibridnih) stavb na podlagi robnih pogojev (značilnosti leseno-steklenih modulov nadgradnje in obstoječih stavb) ob predpostavki, da so stavbe prenovljene na predlagani način. V skladu s tem je bila izvedena sistematična analiza različnih konstrukcijskih parametrov energetsko učinkovitih leseno-steklenih modulov nadgradnje (kot so etažnost, toplotna prehodnost konstrukcijskih elementov, velikost in orientacija zasteklitve, razmerje pokritosti strehe, itd.) in obstoječih stavb (etažnost, orientacija, tipologija stavb, itd.), za katere smo domnevali, da pomembno vplivajo na obseg vpliva ukrepa nadgradnje na energijsko učinkovitost celotne hibridne stavbe. Cilj te doktorske disertacije je tudi na novo opredeliti t.i. "optimalne" leseno-steklenih modulov nadgradnje, ki bi ustrezali različnim tipologijam, dimenzijam in orientacijam obstoječim stavb ter bi jih bilo tako mogoče uporabiti pri sodobnem arhitekturnem oblikovanju stavb, pri čemer bi poleg energijske učinkovitosti upoštevali tudi vizualno udobje. Raziskava je bila izvedena v štirih glavnih delih; prvi del obravnava analizo izbranih obstoječih stavb in njihovo prenovo. Drugi del obravnava zasnovo leseno-steklenih modulov nadgradnje, ki pa jo lahko razdelimo na dva dela. Prvi del sledi metodologiji, uporabljeni v doktorski nalogi Tine Špegelj (parametrična numerična študija), v drugem delu pa je bil razvit nov pristop, ki temelji na metodologiji optimizacije MINLP in je bil uporabljen za določitev optimalne zasnove leseno-steklenih modulov nadgradnje. V tretjem delu so razviti leseno-stekleni moduli nadgradnje uporabljeni na prenovljenih stavba, da bi analizirali njihov vpliv in posplošili rezultate, kar je v četrtem delu privedlo do razvoja metodologije za ocenjevanje energijsko učinkovite prenove stavb. Rezultati raziskave lahko služijo arhitektom, projektantom, gradbenim inženirjem in drugim strokovnjakom v zgodnjih fazah načrtovanja projektov prenove.
Keywords: energijska učinkovitost, prenova stavb, vertikalna nadgradnja stavb, leseno-stekleni modul nadgradnje, optimizacija zasnove, mešano celoštevilsko nelinearno programiranje
Published in DKUM: 06.05.2024; Views: 237; Downloads: 43
.pdf Full text (15,45 MB)

5.
Zaprtozančno vodenje sistema za zračno levitacijo plovca na merilni platformi Red Pitaya : diplomsko delo
Marko Tokić, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljeno zaprtozančno vodenje sistema za zračno levitacijo plovca, pri čemer je bil uporabljen obstoječi laboratorijski model s plovcem. Diplomsko delo pokriva implementacijo proporcionalno-integracijsko-diferenčnega (PID) regulatorja na merilni platformi Red Pitaya, opis pripadajočih komponent laboratorijskega modela, matematično modeliranje sistema in njegovo identifikacijo z namenom prilagoditve parametrov regulatorja PID. V zadnjem poglavju smo prikazali še dobljene rezultate omenjenega sistema.
Keywords: zaprtozančno vodenje, plovec, Red Pitaya, modul VL53L0X
Published in DKUM: 26.04.2024; Views: 375; Downloads: 26
.pdf Full text (2,07 MB)

6.
Zasnova senzorskega omrežja za zaznavanje aktivnosti dnevnega življenja : magistrsko delo
Jan Cokan, 2024, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu smo opisali čedalje večjo problematiko glede ohranjanja zdravja in kakovosti življenja starejših oseb ter predstavili potrebo po zaznavanju aktivnosti dnevnega življenja. V ta namen smo zasnovali dva različna sistema senzorskih omrežij. K obema sistemoma smo dodali podatkovno bazo na oddaljenem računalniku za zajemanje podatkov. Eden od sistemov senzorskega omrežja deluje na komunikaciji RF, medtem ko drugi na komunikaciji WiFi. Njuno delovanje smo preverili v testnem okolju. Ker sta omrežji napajani z baterijo, smo opravili meritve porabe toka ter napajalne napetosti. Rezultate smo predstavili v zaključku magistrskega dela.
Keywords: senzorsko omrežje, aktivnosti dnevnega življenja, modul RF, modul WiFi, protokol MQTT
Published in DKUM: 01.03.2024; Views: 363; Downloads: 24
.pdf Full text (3,33 MB)

7.
Razvoj modula za obravnavo reklamacij na storitve carinskega posredovanja
Lara Pičman, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga obravnava razvoj in implementacijo specifične programske rešitve – aplikacije za obravnavo reklamacij na storitve carinskega poslovanja. Izdelana je specifikacija zahtev končnega naročnika - Pošte Slovenije, in analizirana zakonodaja ter obstoječi sistem, s katerim bo povezana nova aplikacija za vnos in evidenco reklamacij. Procesi in podatki so modelirani. Razvit in testiran je bil modul, ki podpira reševanje reklamacij, vezanih na poštne storitve preko aplikacije. Rezultati testiranja so pokazali učinkovitost same aplikacije, ki zaradi prehoda na avtomatski postopek sam proces reklamacij pospeši ter skrajša čas, ki bi bil v nasprotnem primeru potreben za ročno izpolnjevanje obrazcev, zmanjša pa se tudi možnost napak pri samem vnosu. Programska oprema je bila uspešno izdelana, povezana in preizkušena.
Keywords: Programski inženiring, specifikacija zahtevanih lastnosti, modul CBR, testiranje programske opreme
Published in DKUM: 01.02.2024; Views: 367; Downloads: 44
.pdf Full text (1,67 MB)

8.
Analiza uporabe modulov kadrovsko informacijskega sistema v Splošni bolnišnici Jesenice
Sabina Mubi, 2023, master's thesis

Abstract: V Službi za organizacijo in kadre Splošne bolnišnice Jesenice (v nadaljevanju: SBJ) si kot v drugih organizacijah prizadevajo, da bi čim več kadrovskih procesov, postopkov in načinov dela digitalizirali oz. jih izvajali v obstoječem kadrovskem sistemu KADRIS 4 ponudnika Četrta pot, d. o. o. Z namenom ugotavljanja učinkovitosti digitalizacije procesov je v pričujoči nalogi kritično ovrednotena obstoječa digitalizacija programske rešitve, ki jo uporablja SBJ za namen kadrovske službe. V ta namen je bila izvedena analiza uporabe modulov kadrovsko informacijskih sistemov v SBJ in narejena primerjava z najpogosteje uporabljenimi moduli kadrovsko informacijskih sistemov na splošno (v nadaljevanju: KIS). Analizirali je bilo tudi, v kolikšnem obsegu te module uporabljajo v SBJ ter kako bi lahko uporabo le-teh še izboljšali oz. povečali. Pri pripravi magistrske naloge smo na celoten sistem gledali celovito ter z ustreznimi metodami in tehnikami skušali analizirati, kaj vse bi sistem lahko ponudil, kje so priložnosti za izboljšave ter kaj so prioritete. Eden od rezultatov analize so priporočila za izboljšavo in uvedbo smiselnih modulov glede na pričakovane učinke in stroške uvedbe.
Keywords: kadrovski management, kadrovsko informacijski sistem, modul, zaposlovanje, kadri
Published in DKUM: 24.11.2023; Views: 415; Downloads: 53
.pdf Full text (4,00 MB)

9.
Vpeljava poslovne analitike v prodajno podjetje
Katja Hrovatič, 2023, master's thesis

Abstract: Vedno več podatkov postaja vsakdanje dejstvo za podjetja. To prinaša tako priložnosti kot izzive. Podjetja, ki so sposobna učinkovito upravljati in analizirati svoje podatke, bodo lažje sprejemala premišljene odločitve in ostala konkurenčna v današnjem hitrem poslovnem okolju. Z vlaganjem v prava orodja in tehnologije lahko podjetja svoje podatke spremenijo v dragoceno sredstvo, ki lahko spodbuja rast in uspeh. Te tehnologije so orodja za poslovno inteligenco in poslovno analitiko. Ta orodja podjetjem omogočajo vizualizacijo in analizo podatkov v realnem času, kar olajša prepoznavanje vzorcev in trendov, ki so lahko podlaga za poslovne odločitve. Eno od teh orodji je tudi Qlik Sense. V magistrskem delu smo za prodajno podjetje z orodjem Qlik Sense razvili prodajni modul. Prodajni modul smo ustvarili po načrtu razvoja: (1) Pregled razpoložljivih podatkovnih virov prodajnega podjetja ter urejanje podatkov s procesom integracije podatkov, z upoštevanjem navodil in zahtev naročnika; (2) Razvoj osnovnih vizualizacij za prikaz KPI-jev prodajnega podjetja in testiranja povezav tabel in polj; (3) Razvoj vizualnega dela podajnega modula; (4) Analiza podatkov prodajnega modela s pomočjo vizualizacij in kreiranjem vpogledov. V fazi razvoja smo podatke podjetja z metodologijo ETL ekstrahirali, preoblikovali in naložili v orodje poslovne analitike. Nato smo po metodi DAR predstavili podatke podjetja. V modulu smo pripravili različne vizualizacije, ki omogočajo preprosto analizo poslovanja podjetja. Modul vsebuje sedem zavihkov, ki s pomočjo objektov tabel, grafikonov in KPI predstavljajo prodajne podatke podjetja. Prodajni modul in njegovo analizo smo na koncu predstavili naročniku. Sledi integracija podatkov, testiranje in implementacija prodajnega modula ter izobraževanje zaposlenih.
Keywords: poslovna analitika, vizualizacija, modul, ETL proces, DAR metodologija
Published in DKUM: 23.11.2023; Views: 415; Downloads: 57
.pdf Full text (3,13 MB)

10.
Krmiljenje in integracija dvižnega modula z avtonomnim mobilnim robotom : diplomsko delo
Niko Hojnik, 2023, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljen namen vrhnjih modulov, ki avtomatsko vodenim vozilom in avtonomnim mobilnim robotom dajejo funkcijo in praktičnost uporabe. Na začetku je predstavljenih nekaj na trgu dostopnih sistemov, ki se v avtomatizaciji že uporabljajo, kasneje pa je podrobno opisan potek izdelave krmilja za lasten vrhnji modul in povezave le-tega z avtonomnim mobilnim robotom MiR100. Glavna funkcija lastnega vrhnjega(dvižnega) modula je prijemanje in dvigovanje logističnih škatel, medtem ko za prevoz, iz proizvodnih mest do skladiščne police, poskrbi avtonomni mobilni robot. Pri izdelavi krmilja je bilo potrebno iz dvižnega modula izkoristiti čim večjo praktično uporabnost, pri tem pa paziti na varnost ljudi in okolice, kot tudi same naprave.
Keywords: AMR, AGV, MiR Software, TIA Portal, dvižni modul, avtomatizacija
Published in DKUM: 05.10.2023; Views: 339; Downloads: 59
.pdf Full text (4,07 MB)

Search done in 0.2 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica