| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 908
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Računalniška simulacija proizvodnje vodika s parnim reformiranjem etanola za uporabo v trdno oksidnih gorivnih celicah
Nežka Brunec, 2025, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu je prikazana uporaba energije vodika kot goriva za tehnologijo sistemov trdno oksidnih gorivnih celic (SOFC). Obravnavan je proces pridobivanja vodika po reakcijah parnega reformiranja etanola v napravi reformer. Izvedena je implementacija kemijskih reakcij z uporabo programskega vmesnika AVL User Coding Interface (AUCI). Izdelan kinetični model je uporabljen v komponenti katalitični pretvornik za 1D model reformerja v programskem paketu AVL CRUISE™ M. Izvedena je simulacija modela reformerja, kjer so opazovani vplivi temperature in razmerja pare proti etanolu (razmerje S/E) na proces parnega reformiranja etanola. Iz rezultatov je razvidno, da ima največji vpliv na nastanek najvišje koncentracije vodika povišana temperatura ter nižje razmerje S/E, kar velja za najboljše termodinamične pogoje procesa parnega reformiranja etanola. Model reformerja je validiran, pri čemer se rezultati simulacije dobro ujemajo z referenčnimi podatki. Izdelan model reformerja je uporabljen v študiji delovanja 1D modela sistema SOFC, pri čemer je reformer integriran v prenosniku toplote na vstopu v anodno stran sklada SOFC. Izdelan model sistema SOFC na gorivo etanol deluje stabilno ter prikazuje realno stanje obnašanja sistema. Uporabnost računalniških simulacij v procesu razvoja tehnologije kot je SOFC, je dodatno prikazana s primerjavo delovanja sistema SOFC na gorivo metan, etanol, metanol in amonijak, pri čemer je možno izbirati ukrepe optimizacije in možne korake izboljšanja delovanja sistemov.
Keywords: vodikovo gospodarstvo, parno reformiranje etanola, sistem trdno oksidnih gorivnih celic, modeliranje, računalniška simulacija
Published in DKUM: 27.05.2025; Views: 0; Downloads: 10
.pdf Full text (3,61 MB)

2.
Modeliranje mednarodnih migrantskih tokov na Balkanu
Blaž Rodič, Aleš Bučar-Ručman, Igor Bernik, 2021, published scientific conference contribution

Abstract: Politično dinamiko v Evropski uniji od leta 2015 naprej je močno zaznamovala begunska ali migrantska kriza, ki je polarizirala politično areno in sprožila intenzivno politično razpravo, ki je vključevala različne teze o vzrokih, naravi in posledicah te krize. V prispevku utemeljimo potrebo po novem pristopu k modeliranju migracij in predstavljamo stanje raziskave, v okviru katere razvijamo model mednarodnih migrantskih tokov, osredotočen na področje Balkana. Uporabljeni pristop predstavlja integracijo znanja in spoznanj iz družboslovnih in naravoslovnih znanosti in disciplin, ki po našem mnenju predstavlja najboljši okvir za razumevanje migracijskih procesov. Trdimo, da so kompleksni družbeni pojavi, kot so migracije, sami po sebi interdisciplinarni problemi, ki zahtevajo multidisciplinarni pristop in povezovanje vseh pomembnih vplivnih dejavnikov v odločitve migrantov in vključevanje večih metod modeliranja. Tak pristop bi omogočil modeliranje migracijskih tokov na podlagi realističnega geopolitičnega modela in modeliranja procesov odločanja posameznikov in skupin v procesih migracij.
Keywords: migracije, Balkanska pot, modeliranje in simulacija
Published in DKUM: 21.05.2025; Views: 0; Downloads: 1
URL Link to file

3.
Analiza interoperabilnosti med BIM IN MKE na primeru večstanovanjskega objekta
Amin Rakhmatov, 2025, master's thesis

Abstract: Magistrska naloga je osredotočena na analizo interoperabilnosti med BIM orodji in orodji za MKE analize na primeru večstanovanjskega objekta. Prikazan je postopek izdelave BIM modelov v programih Allplan in Revit ter ocenjene prednosti in slabosti posameznega orodja. V okviru naloge so bile obravnavane tri izmenjave podatkov med programi: Allplan – SCIA Engineer s pomočjo orodja SCIA AutoConverter, Revit – SOFiSTiK ter Revit – SCIA Engineer s pomočjo vtičnikov za Revit. Vsaka izmed izmenjav je bila analizirana, hkrati pa so bile podane ocene njihove uspešnosti. V zaključnem delu naloge so bile izvedene statične analize v programih SCIA Engineer in SOFiSTiK, pri čemer sta bili orodji tudi medsebojno primerjani. Predstavljena je bila primerjalna tabela z rezultati statičnih analiz za vsak primer izmenjave, pa tudi za modela, ustvarjena neposredno v programih za MKE analizo brez prenosa podatkov. Procentualna odstopanja v rezultatih so bila minimalna. Rezultati so pokazali, da je interoperabilnost med orodji na splošno uspešna, vendar so za zagotovitev popolne usklajenosti podatkov potrebne dodatne prilagoditve.
Keywords: BIM, MKE, Interoperabilnost, modeliranje, visokogradnja
Published in DKUM: 12.05.2025; Views: 0; Downloads: 45
.pdf Full text (5,71 MB)

4.
Razvoj tehnologije za izdelavo nadomestnega vodila za traktorsko ročico : diplomsko delo
Žan Lopan, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi je predstavljen razvoj tehnologije za izdelavo nadomestnega vodila za traktorsko ročico. Diplomska naloga obsega opis modeliranja in programiranja nadomestnega vodila za traktorsko ročico s poudarkom na programiranju nadomestnega vodila. S pomočjo vzvratnega inženirstva smo izdelali CAD model v programskem paketu SolidWorks. Nato smo izdelali program za izdelavo v programu NX Siemens. Rezultat diplomske naloge je CNC program za izdelavo nadomestnega vodila za traktorsko ročico. Celoten postopek priprave programa je predstavljen v diplomski nalogi.
Keywords: 3D modeliranje, CAM programiranje, 5-osna obdelava, vodilo za traktorsko ročico
Published in DKUM: 11.04.2025; Views: 0; Downloads: 25
.pdf Full text (2,25 MB)

5.
Modeliranje prenosa sedimenta v akumulacijskem jezeru Melje : diplomsko delo
Primož Kranjc, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Nestanovitnost dežja pojasnjuje neenakomerno porazdelitev količine vodnih virov skozi vse leto. Z gradnjo jezov in akumulacijskih jezer želimo izravnati to ne enakomerno porazdelitev vodnih virov in s tem povečati zagotovljenost vode. Akumulacijska jezera se najpogosteje izkoriščajo kot skladišča pitne vode ali shrambo hidroelektrične energije. Takšen jez ne predstavlja ovire le vodi v reki ampak tudi sedimentu, ki ga reka prenaša dol vodno. Sediment se začne kopičiti v rezervoarju in s časom zniža kapaciteto shranjene vode v rezervoarju in s tem škodi glavni vlogi rezervoarja; shranjevanju vode. Sedimentacija je glavni problem vzdrževanja akumulacijskih jezer saj ga je treba redno odstranjevati. Odstranjevanje sedimenta iz akumulacijskega jezera ni enostavno, razmisliti moramo o tem kje ga bomo odstranili, v kolikšni količini (vsega ali le delno) in v kakšnih časovnih razmakih je odstranjevanje najbolj ekonomično. Diplomska naloga se navezuje na sedimentacijo v akumulacijskem jezeru Melje. Z izdelavo hidravličnega modela v programski opremi HEC-RAS ugotavljamo vpliv usedlin na tok v reki Dravi in oblikujemo smernice za odstranjevanja sedimenta v rezervoarju. Simulacije so pokazale, da se na tem območji najbolj splača prečrpavanje sedimenta v kanal. Potrebno bo dodatna študija za potrditev sklepa.
Keywords: prenos sedimenta, HEC-RAS, oblikovanje podatkov, 2D modeliranje toka, vzdrževanje akumulacijskega jezera
Published in DKUM: 11.04.2025; Views: 0; Downloads: 11
.pdf Full text (6,79 MB)

6.
Rekonstrukcija reduktorja za napredovalni stroj GPK-PV : diplomsko delo
Jan Jevšnik, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu se bomo ukvarjali z izdelavo ohišja za reduktor napredovalnega stroja GPK-PV, ki je zelo pomemben stroj za podjetje Premogovnik Velenje d.o.o. Stroj je podjetje dolga leta razvijalo in je tako certificiran ter razvit v Sloveniji. Jekleni odlitki napredovalnega stroja GPK-PV so se do sedaj proizvajali v Rusiji, zaradi ruske invazije na Ukrajino pa je EU uvedla embargo na ruske izdelke. Trenutno imajo v podjetju težave z dobavo rezervnih odlitkov; zaustavitve proizvodnje zaradi dobave rezervnih delov si ne morejo privoščiti. V diplomskem delu se bomo ukvarjali z razvojem ohišja za napredovalni stroj GPK-PV. Pri tem bomo uporabili različne metode dela. Za analiziranje začetnega stanja smo uporabili metodo analize. Ko smo končali z analiziranjem obstoječega stanja, smo se lotili modeliranja, (metoda modeliranja). Na osnovi funkcionalne analize komponent in celotnega sestava bo določeno, katere komponente niso potrebne za zagotavljanje končne funkcionalnosti stroja. Le-te bodo odstranjene. Rezultat diplomskega dela je funkcionalno zmodelirano ohišje napredovalnega stroja, ki ga podjetje, če bo to potrebovalo, lahko da v izdelavo. V diplomskem delu smo tako naredili 3D model, izdelali preračune zvarov, naredili tehniško dokumentacijo in ekonomsko primerjavo in tehnično med starim ter novim izdelkom.
Keywords: premogovništvo, napredovalni stroj, modeliranje, GPK-PV, reduktor, rekonstrukcija
Published in DKUM: 11.04.2025; Views: 0; Downloads: 14
.pdf Full text (3,22 MB)

7.
Napredno modeliranje in optimizacija integriranih obnovljivih energetskih sistemov v pametnem omrežju : magistrsko delo
Nebojša Milošević, 2024, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo se osredotoča na razvoj in uporabo naprednih modelov za učinkovito integracijo različnih obnovljivih virov energije, kot so sončna, vetrna in geotermalna energija, v obstoječa pametna energetska omrežja. Cilj naloge je raziskati strategije za upravljanje, shranjevanje in distribucijo energije, optimizacijo obremenitve in odziva na povpraševanje ter poiskati načine za izboljšanje zanesljivosti in stabilnosti omrežja s pomočjo inovativnih tehnologij in naprednih analitičnih metod. Da bi dosegli optimalno izrabo virov, zmanjšanje stroškov in zmanjšanje vpliva na okolje, je ključnega pomena uporaba naprednih tehnik modeliranja in optimizacije. Integracija obnovljivih virov energije v pametna omrežja povečuje učinkovitost oskrbe z energijo, zanesljivost in trajnost. Napredno modeliranje uporablja različne matematične in računalniške modele za simulacijo in analizo delovanja energetskih sistemov, medtem ko optimizacija uporablja različne algoritme za prepoznavanje rešitev na podlagi ciljev, kot sta zmanjšanje stroškov in izboljšanje učinkovitosti.
Keywords: obnovljivi viri energije, pametno omrežje, energetsko omrežje, optimizacija, integracija, napredno modeliranje
Published in DKUM: 13.02.2025; Views: 0; Downloads: 25
.pdf Full text (4,05 MB)

8.
Razvoj modela avtomatske prioritizacije projektov v podjetju NUMIP : diplomsko delo
Grega Grajžl, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Podjetje Numip se sooča z izzivi upravljanja številnih projektov, kar vključuje določanje prioritet med njimi. Cilj tega dela je bil razviti model avtomatske prioritizacije projektov v portfelju, ki bo temeljil na kvantitativnih in kvalitativnih podatkih, kar bo omogočilo bolj učinkovito odločanje in optimizacijo virov. Za razvoj modela smo uporabili podatke pridobljene iz ankete s strani deležnikov. Model je bil zasnovan tako, da upošteva različne dejavnike, kot so finančna vrednost projektov, časovne omejitve, strateški cilji podjetja in finančni dobiček. Razvoj in implementacija tega modela predstavljata temelj, ki bo v prihodnosti lahko nadgrajen glede na potrebe podjetja.
Keywords: avtomatizacija, prioritizacija portfelja projektov, optimizacija, Numip, modeliranje
Published in DKUM: 10.02.2025; Views: 0; Downloads: 13
.pdf Full text (1,90 MB)

9.
Razvoj spletne aplikacije s sodobnimi pripomočki na primeru oracle apex
Ana Sevšek, 2024, master's thesis

Abstract: V današnjih dinamičnih poslovnih okoljih se potreba po prilagodljivih in učinkovitih programskih rešitvah iz leta v leto povečuje. S hitrim razvojem tehnologije in digitalizacijo poslovnih procesov se podjetja srečujejo z vedno večjimi izzivi, ki zahtevajo inovativne rešitve. Hkrati pa število ustrezno kvalificiranih programerjev ne zadošča potrebam na trgu. Podjetja se morajo zato zanašati na alternativne pristope za dosego svojih ciljev. Za to obstajajo na trgu rešitve, s pomočjo katerih lahko z malo znanja o programiranju razvijemo ustrezno programsko rešitev, ki jo podjetje potrebuje. Take rešitve omogočajo hiter razvoj aplikacij z uporabo preprostih in intuitivnih orodij, ki jih je mogoče preprosto razviti, vzdrževati, ponovno uporabiti in razširiti. Z rastjo podjetja se povečuje tudi število dokumentov, kar otežkoča iskanje in dostop do informacij. Iskanje postane zamudno in nepregledno, kar lahko negativno vpliva na učinkovitost in produktivnost zaposlenih. V magistrskem delu se bomo osredinili na rešitev Oracle APEX, ki omogoča preprosto in hitro razvijanje aplikacij. Oracle APEX se izkaže kot ustrezna izbira za podjetja, ki iščejo hitro in učinkovito pot do razvoja svojih lastnih programskih rešitev. Prvi dejanje bo oblikovanje relacijskega podatkovnega modela, ki bo strukturiralo podatke in omogočil učinkovito upravljanje informacij. Na podlagi pripravljenega modela bomo razvili aplikacijo, ki bo omogočila preprosto spremljanje in upravljanje standardov v podjetju. Aplikacija bo omogočala lažji dostop do dokumentov, iskanje po različnih kriterijih (npr. po imenu, tipu, oznaki, jeziku) ter preprosto urejanje in vnašanje standardov. Z razvojem aplikacije bomo implementirali centralizirano upravljanje podatkov, kar pomeni, da bodo vsi standardi in njihovi dokumenti dostopni po principu »vse na enem mestu«. Z razvojem aplikacije bomo dosegli naslednje koristi: s preprostim dostopom do podatkov bo iskanje, dodajanje in urejanje postalo hitrejše in manj zamudno, učinkovit razvoj in vzdrževanje aplikacij bosta pripomogla k zmanjšanju operativnih stroškov ter omogočala bo varno shranjevanje in upravljanje podatkov, kar je ključnega pomena za občutljive informacije v podjetju. Oracle APEX je zmogljivo orodje, ki podjetjem omogoča, da na preprost, hiter in stroškovno učinkovit način modernizirajo svoje poslovne procese in dosežejo učinkovito digitalno transformacijo, usmerjeno v dolgoročni uspeh.
Keywords: z malo kodiranja, poslovni proces, modeliranje, baze podatkov, spletna aplikacija, Oracle APEX
Published in DKUM: 30.01.2025; Views: 0; Downloads: 43
.pdf Full text (3,40 MB)

10.
Razvoj premestitvenih strategij v večglobinskem regalnem skladiščnem sistemu avtomatskih vozičkov : doktorska disertacija
Jakob Marolt, 2024, doctoral dissertation

Abstract: V doktorski disertaciji je obravnavan premestitveni problem transportno skladiščnih enot (TSE) v večglobinskem skladiščnem sistemu avtomatskih vozičkov (AVS/RS). Pri procesu odpreme TSE lahko zaradi več globin prednja TSE ovira dostop do ciljne TSE. Na podlagi uporabe učinkovite skladiščne in premestitvene strategije lahko ovirajočim TSE izberemo skladiščno mesto, kjer minimiramo povprečni čas enojnega in dvojnega delovnega cikla (DDC) in posledično povečamo pretočno zmogljivost večglobinskega AVS/RS skladiščnega sistema. V kontekstu problematike stohastične odpreme TSE, kjer vrstni red odpreme TSE ni vnaprej poznan, smo z uporabo metode Markovskih verig za kombinacijo skladiščne strategije najglobljega mesta (DF) in premestitvene strategije DF izpeljali in predstavili analitični model. Zaradi izrazite kompleksnosti analitičnega modela smo prav tako razvili in predstavili empirični model, ki temelji na linearnih in kvadratnih regresijskih enačbah . Oba predlagana modela smo verificirali s pomočjo simulacijskega modela diskretnih dogodkov (DES). Analiza rezultatov je pokazala visoko ujemanje napovedi povprečnih časov DDC obeh predlaganih modelov z rezultati simulacije. V okviru doktorske disertacije smo analizirali več različnih kombinacij skladiščnih in premestitvenih strategij. Namen te analize je bila identifikacija najučinkovitejše kombinacije skladiščne in premestitvene strategije za zmanjšanje povprečnega časa DDC in povečanje pretočne zmogljivosti večglobinskih AVS/RS skladiščnih sistemov. Pri simulacijski analizi DES smo spreminjali število globin in število stolpcev skladiščnega regala (skladiščnih mest vzdolž regalnega hodnika) pri čemer je skupno število skladiščnih mest (zalogovna velikost skladišča) ostalo enako pri vseh konfiguracijah skladišča. Analiza je pokazala, da skladiščni sistemi z večjim številom globin skladiščnega regala omogočajo doseganje krajših povprečnih časov DDC. Prav tako smo ugotovili, da kombinacija skladiščne strategije DF in premestitvene strategije najbližjega soseda (NN) velja za najbolj učinkovito, še posebej pri uporabi AVS/RS skladiščnih sistemih s petimi in šestimi globinami. Problem deterministične odpreme TSE, kjer je vrstni red odpreme TSE poznan v naprej, smo reševali z algoritmi spodbudnega učenja. Analizirali smo učinkovitost algoritmov Deep Q-Network (DQN) in Proximal Policy Optimization (PPO). Razvili in predstavili smo štiri načine zapisa stanja večglobinskega AVS/RS skladiščnega sistema in analizirali, s katerim zapisom stanja so se agenti najučinkovitejše priučili reševanja premestitvenega problema TSE . Rezultate algoritmov DQN in PPO smo primerjali z rezultati celoštevilčnega programa in ugotovili, da so agenti priučeni z algoritmom PPO reševali premestitveni problem z manjšim povprečnim številom premestitev. Nadaljnja analiza rezultatov je pokazala, da so bili agenti priučeni z algoritmom DQN bolj zanesljivi pri reševanju premestitvenega problema TSE, v primerjavi z agenti priučenimi z uporabo algoritma PPO. V primerjalni analizi smo ugotovili, da lahko priučeni agenti rešujejo premestitveni problem TSE skoraj optimalno.
Keywords: Intralogistika, večglobinski AVS/RS skladiščni sistem, premestitveni problem TSE, analitično in numerično modeliranje, spodbudno učenje, analiza učinkovitosti
Published in DKUM: 16.12.2024; Views: 0; Downloads: 22
.pdf Full text (8,27 MB)

Search done in 0.12 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica