| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 2 / 2
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Sprejemanje mitov o posilstvu med študenti v Sloveniji : magistrsko delo
Nikita Pongračič, 2025, master's thesis

Abstract: Magistrska naloga preučuje povezanost sprejemanja mitov o posilstvu med slovenskimi študenti s sociodemografskimi dejavniki in ambivalentnim seksizmom. Miti o posilstvu utrjujejo škodljive stereotipe, spodbujajo obtoževanje žrtev in banalizirajo spolno nasilje. Raziskava zapolnjuje vrzel v slovenski literaturi na tem področju. Podatki so bili zbrani na vzorcu slovenskih študentov z uporabo metode anketiranja ter analizirani s pomočjo statističnih testov. Sprejemanje mitov o posilstvu in ambivalentni seksizem sta bila merjena s standardiziranima lestvicama, vključene pa so bile tudi sociodemografske spremenljivke. Rezultati kažejo na relativno nizko splošno raven sprejemanja mitov o posilstvu. Najmočnejša napovednika sta spol in ambivalentni seksizem, saj so moški ter posamezniki z višjimi ocenami seksizma izražali višje stopnje sprejemanja mitov. Dodatne analize so razkrile, da sta višja stopnja izobrazbe in odsotnost verske pripadnosti povezani z nižjim sprejemanjem mitov, medtem ko starost ni imela pomembne vloge. Ti izsledki so skladni z mednarodnimi raziskavami, ki poudarjajo vpliv spolnih norm in ambivalentnega seksizma na odnos do spolnega nasilja. Raziskava s tem izpostavi pomen razumevanja vloge spola in naslavljanja seksizma za zmanjšanje sprejemanja mitov o posilstvu in izboljšanje družbenega odziva na spolno nasilje.
Keywords: spolno nasilje, miti o posilstvu, sprejemanje mitov o posilstvu, študenti, Slovenija
Published in DKUM: 10.02.2025; Views: 0; Downloads: 26
.pdf Full text (2,09 MB)

2.
Nekateri sociološki vidiki odnosa do posilstva v postmoderni družbi
Mateja Praprotnik, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Ko slišimo besede, kot so spolno nasilje, spolna zloraba ali posilstvo, imamo svoje predstave in svoja dojemanja glede teh grozovitih dejanj. V teoretičnem delu našega diplomskega dela smo se osredotočili na pojem in problematiko posilstva. Posilstvo predstavlja akutno obliko spolne zlorabe, katerega so lahko deležne tako ženske, moški, starostniki kot tudi otroci. V družbi se pojavlja že več stoletij, a vsako obdobje ima nanj drugačen pogled, družba nanj tudi različno reagira. V teku stoletij so se tako pojavili določeni miti o posilstvu, ki so se globoko zasidrali v mišljenje človeške družbe. V diplomskem delu smo izpostavili tudi nekatere vidike, in sicer psihološki, zdravstveni, pravni, sociološki in feministični vidik. Vsak izmed teh ponuja opredelitev tega akutnega dejanja in razlaga njegove vzroke in posledice. Skozi naše delo smo ves čas izpostavljali predvsem žrtve posilstva, katerih število se med državami precej razlikuje. Na delež vplivajo različni dejavniki, ki so v tisti državi oz. tistem okolju prisotni. Vsak posameznik, ki doživi posilstvo, pa se na svoj način sooča tudi s posledicami, ki jih posilstvo prinaša. Te posledice se pri žrtvah lahko razlikujejo glede na spol, starost ali okolje, od koder žrtev izhaja, a kljub temu so psihološke posledice tiste, ki so, neodvisno od okolja, spola ali starosti, prisotne pri slehernem zlorabljenem posamezniku. Te posledice in samo obravnavo posilstva pa rešujejo organizacije, tako državne kot nevladne, ki smo jih v zadnjem poglavju tudi opredelili. V empiričnem delu smo s pomočjo anketnih vprašalnikov dobili vpogled v stališča in ocene posameznikov o posilstvu in nekatera njihova stališča analizirali glede na spol, starostno skupino, kraj bivanja ali izobrazbo. Pri preverjanju hipotez v zadnjem delu empiričnega dela smo strnili vse ugotovitve, ki smo jih pridobili med pisanjem diplomskega dela. Diplomsko delo nam tako daje vpogled v problematiko kaznivega dejanja posilstva, vpogled v stališča anketirancev in pokaže nam odnos Slovencev do posilstva v postmoderni družbi.
Keywords: družbeno okolje, miti o posilstvu, organizacije za pomoč žrtvam, posilstvo, posledice posilstva, postmoderna družba, spolno nasilje, spolna zloraba, storilci, zgodovina posilstev, žrtve.
Published in DKUM: 16.10.2013; Views: 2601; Downloads: 290
.pdf Full text (1,26 MB)

Search done in 0.07 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica