| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 11
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
Numerična analiza toka izpušnih plinov in termične obremenitve izpušnega kolektorja
Rok Peklar, 2020, master's thesis

Abstract: Z rastočo tematiko okoljevarstvenih težav je avtomobilska industrija primorana implementirati številne ukrepe, kot so znižati potrošnjo goriva, zmanjšati neželene izpuste in celo hrup vozila. Računska dinamika tekočin je nedvomno velika gonilna sila pri razvoju tehnoloških inovacij, saj nam da vpogled v fenomene, katerih obravnava z eksperimentalnimi metodami ni mogoča, ali pa je preprosto predraga. V primerjavi z drugimi vejami industrije, je avtomobilska industrija ena izmed prvih, ki so računsko dinamiko tekočin pričele vključevati pri razvoju komponent. Magistrska naloga prestavlja numerično analizo termične obremenitve izpušnega sistema. Proces je deljen na dva dela: analizo toka izpušnih plinov in termično analizo strukture izpušnega sistema. Za vse simulacije uporabimo programski paket za računsko dinamiko tekočin z metodo končnih volumnov AVL FIRE™. Rezultati simulacij so bili primerjani z meritvami obstoječega izpušnega sistema.
Keywords: Računska dinamika tekočin, metoda končnih volumnov, izpušni sistem, katalizator, prenos toplote, termična analiza, AVL FIRE
Published in DKUM: 16.12.2020; Views: 1403; Downloads: 96
.pdf Full text (5,03 MB)

2.
Simulacija tokovnih razmer v pljučih : diplomsko delo
Jakob Roter, 2019, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi je predstavljena numerična analiza tokovnih razmer v pljučih. Opisano je teoretično ozadje simulacij tokovnih razmer in izpeljava glavnih enačb za ohranitev mase in gibalne količine. Prav tako je opisana teorija izbranega turbulentnega modela k-ω SST. Za potrebe numerične simulacije so bile narejene štiri različne računske mreže: ena tetraedrična in tri poliedrične. Na podlagi primerjave rezultatov tokovnih razmer različnih računskih mrež, je med vsemi bila izbrana najboljša računska mreža. To računsko mrežo smo nato primerjali z rezultati iz članka Koullapis in sod. [1] in tako validirali lastno numerično simulacijo.
Keywords: Pljuča, tokovne razmere, numerične metode, metoda končnih volumnov, CFD, simulacija, Ansys Fluent, RANS, SST k-ω
Published in DKUM: 18.10.2019; Views: 1377; Downloads: 156
.pdf Full text (2,42 MB)

3.
Numerična analiza hidrodinamike kajaka : diplomsko delo
Nina Kovač, 2019, undergraduate thesis

Abstract: V diplomski nalogi je obravnavana numerična analiza hidrodinamike kajaka Buran. Numerična analiza je izvedena na podlagi dveh numeričnih metod za simuliranje računalniške dinamike tekočin – metoda končnih volumnov (MKV) in metoda hidrodinamike zglajenih delcev (MHZD). Predmet zaključnega dela je določitev primernejše metodo za tovrstno aplikacijo, ter z izbrano analizirati vpliv geometrijske spremembe naklonskega kota nosu kajaka na hidrodinamično silo upora. Vrednosti vstopnih hitrosti za simulacije so pridobljene z eksperimentalno meritvijo. Uporaba MKV podaja hitre in zadostne rezultate, zato je bila uporabljena v simulacijah z novima geometrijama. Rezultati zmanjšanja naklonskega kota nosu kajaka za 3.9°, kažejo na zmanjšanje hidrodinamične sile upora za 3.5%.
Keywords: idrodinamika, računalniška dinamika tekočin (RDT), metoda končnih volumnov (MKV), metoda hidrodinamike zglajenih delcev (MHZD)
Published in DKUM: 10.06.2019; Views: 1608; Downloads: 125
.pdf Full text (2,80 MB)

4.
Numerična simulacija turbulentne Rayleigh-Benard naravne konvekcije
Jan Tibaut, 2015, master's thesis

Abstract: V magistrski nalogi je opisan pristop k reševanju naravne konvekcije pri visokih Rayleighjevih številih. Z metodo končnih volumnov smo izvedli URANS- in LES-simulacijo. Za URANS-simulacijo je bil uporabljen SST-turbulentni model, za LES-simulacijo pa smo uporabili dinamični Smagorinsky-Lillyjev model. Ker je za izvedbo LES-simulacije potrebna velika računalniška moč, smo tridimenzionalno domeno poenostavili v dvodimenzionalno. Končni rezultati so se med sabo dobro ujemali. Med tridimenzionalno in dvodimenzionalno obravnavo so se pokazale nekatere razlike.
Keywords: Rayleigh-Bénardova naravna konvekcija, naravna konvekcija, turbulentna naravna konvekcija, naravna konvekcija med dvema horizontalnima stenama, računalniška dinamika tekočin, dinamika turbulentnih pojavov, numerična simulacija turbulentne Rayleigh-Bénardove naravne konvekcije, metoda končnih volumnov, nestacionarna simulacija
Published in DKUM: 28.08.2015; Views: 1531; Downloads: 309
.pdf Full text (7,47 MB)

5.
6.
Primerjava fizikalnih modelov Adblue tekočine pri SCR sistemih ter vpliv mrež različnih gostot
Teo Milošič, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga predstavlja primerjavo fizikalnih modelov Adblue tekočine pri SCR sistemih. AdBlue tekočina je enkrat obravnavana kot več-komponentna zmes (vodna raztopina uree – UWS), drugič kot eno-komponentna zmes (voda), primerjava pa je pokazala vpliv izbire modela na rezultate CFD simulacije. Izvedena je bila tudi primerjava računskih mrež različnih gostot in s tem predstavljen vpliv velikosti celice računske mreže na rezultate. Simulacije in analize so bile narejene s programskim paketom AVL FIRE v2011.1. Analiza rezultatov simulacij vpliva izbire modela Adblue tekočine je pokazala, da je pri simulacijah SCR sistemov pravilneje uporabiti model, ki jo definira kot več-komponentno zmes (UWS). Analiza rezultatov simulacij z računskimi mrežami različnih velikosti celice pa je pokazala vpliv izbire velikosti celice na natančnost rezultatov.
Keywords: AdBlue, SCR sistemi, urea, redukcija NOx, metoda končnih volumnov, računalniška dinamika tekočin
Published in DKUM: 11.11.2013; Views: 2427; Downloads: 226
.pdf Full text (3,72 MB)

7.
Numerična simulacija naravne konvekcije okoli vročega telesa
Rok Panikvar, 2012, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljena simulacija naravne konvekcije nanotekočine. S programskim paketom Ansys CFX smo simulirali konvektivni tok hlajenja z naravno konvekcijo okoli gretega telesa v kubični kotanji. Rezultate smo primerjali z že izvedenim eksperimentom in simulacijami drugih avtorjev. Ugotovili smo, da se rezultati ujemajo. Predstavili smo modele različnih geometrij in različnih tekočin. Poiskali smo najugodnejšo geometrijo in najučinkovitejši medij. Prenos toplote naravne konvekcije je največji pri tekočini, v kateri je stabilna suspenzija kovinskih nanodelcev, kar je iztočnica za nadaljnje raziskave.
Keywords: Računalniška dinamika tekočin, metoda končnih volumnov, naravna konvekcija, greta kotanja, nanodelci, nanotekočina
Published in DKUM: 14.01.2013; Views: 2388; Downloads: 151
.pdf Full text (4,90 MB)

8.
NUMERIČNI IZRAČUN TOKA V VSTOPNEM DELU PELTONOVE TURBINE
Rok Kopun, 2010, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga predstavlja numerični izračun toka v vstopnem delu Peltonove dvo-šobne turbine. Analiza je bila narejena s programskim paketom Ansys CFX-12.1 za tri različna odprtja šobe in različne gostote mrež. Namen izračuna je bil določitev debeline, hitrosti in kvalitete curka na vstopu v gonilnik. V nalogi je podrobno obravnavan vpliv gostote računskih mrež na rezultate.
Keywords: Peltonova turbina, turbulentni modeli, metoda končnih volumnov, homogen dvofazni tokovni model.
Published in DKUM: 06.09.2010; Views: 3417; Downloads: 486
.pdf Full text (8,72 MB)

9.
RAČUNALNIŠKA ANALIZA VPLIVA VSTOPNIH PROCESNIH PARAMETROV NA LASTNOSTI KONČNEGA PRODUKTA V RAZPRŠILNEM SUŠILNIKU TANINSKIH DELCEV
Bojan Krajnc, 2009, master's thesis

Abstract: Konstrukcija razpršilnega sušilnika je prilagojena značilnim obratovalnim pogojem, včasih pa je treba zaradi zahtev po drugi vrsti produkta in/ali spremenjeni proizvodni kapaciteti uporabiti isti razpršilni sušilnik in ga modificirati. Pogosto pa je treba spremeniti obratovalne pogoje zaradi izboljšanja energetske učinkovitosti celotnega postopka razpršilnega sušenja. V tem delu so predstavljeni rezultati analize vpliva vstopnih procesnih parametrov na lastnosti končnega produkta v razpršilnem sušilniku taninskih delcev z uporabo programske-ga paketa za računalniško dinamiko tekočin (RDT). Uporabljen je bil paket ANSYS CFX 11.0 SP1 in predloga tega programa namenjena modeliranju razpršilnega sušenja. Predloga je bila najprej prilagojena in uporabljena za (a) enostavni kvadratast razpršilni sušilnik vodne zmesi tanina z namenom preučitve vedenja modela, nato pa še za (b) referenčni primer labo-ratorijskega razpršilnega sušilnika za vodno zmes maltodextrina z namenom validacije modela s primerjavo s Huang et al (2006) in za vodno zmes tanina z namenom analizirati vpliv znižane vstopne temperature sušilnega zraka. Predstavljeni so rezultati časovno neodvisnih simulacij enostavnega razpršilnega sušilnika. Predstavljene trajektorije reprezentativnih delcev razkrivajo intenzivno uparjanje pri višji vstopni temperaturi sušilnega zraka ter ohlajanje in zgolj izhlapevanje za prenizko vstopno temperaturo. Časovno odvisne simulacije referenčnega razpršilnega sušilnika so bile izvedene za dve gostoti računske mreže in dva vrednosti števila reprezentativnih delcev zmesi maltodextrina. Predstavljeni časovno povprečni profili na različnih višinah v sušilniku se v primeru hitrosti dobro ujemajo. Dodatne časovno odvisne simulacije za zmes tanina pa pokažejo dobro ujemanje tudi za profile temperatur in vlažnosti, vendarle za spremenjene začetne pogoje in daljši fizikalni čas računanja. Tako je bil zgrajen numerični model za obrav- navo industrijskih razpršilnih sušilnikov, ki pa ga je treba še izboljšati.
Keywords: računalniška dinamika tekočin, metoda končnih volumnov, večfazni tok, večsestavinski tok, Euler-Lagrange pristop, razpršilno sušenje, razpršilno kolo, tanin, maltodextrin
Published in DKUM: 02.07.2009; Views: 3743; Downloads: 308
.pdf Full text (4,34 MB)

10.
Search done in 0.18 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica