| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 304
First pagePrevious page12345678910Next pageLast page
1.
Nosilec koles s povečano nosilnostjo za osebna vozila : diplomsko delo
Lovro Pečečnik, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga opisuje konstruiranje nosilca za kolesa s povečano nosilnostjo. Namenjen je transportu težjih koles z osebnim avtomobilom. Med zasnovo je bilo veliko pozornosti posvečene prenosljivosti samega nosilca. V okviru zaključnega dela je bila opravljena statična analiza s pomočjo metode končnih elementov. Na podlagi rezultatov analize je bila nato zasnova nosilca rekonstruirana. Modeliranje in simulacija sta bila opravljena v programskem paketu SolidWorks
Keywords: konstruiranje, nosilec za kolesa, metoda končnih elementov, električno kolo, povečana nosilnost
Published in DKUM: 09.10.2024; Views: 1; Downloads: 12
.pdf Full text (12,16 MB)

2.
Numerična analiza tlačnih mehanskih lastnosti strukture en-kamen : diplomsko delo
Gal Kuk, 2024, undergraduate thesis

Abstract: V okviru diplomskega dela je bila izvedena numerična analiza tlačnih mehanskih lastnosti strukture en-kamen. Namen zastavljene naloge je bila ugotovitev, ali se v strukturi pojavijo lastnosti avksetičnih materialov. Izdelana sta bila osnovni lik in mreža, na kateri so bile izvajane numerične simulacije. Analizirane so bile lastnosti strukture med tlačno obremenitvijo. Avksetičnost je bila preverjena z določitvijo Poissonovega razmerja.
Keywords: Struktura en-kamen, metoda končnih elementov, mehanske lastnosti, Poissonovo število.
Published in DKUM: 07.10.2024; Views: 0; Downloads: 48
.pdf Full text (2,59 MB)

3.
Trdnostni preračun gredi elektromotorja : diplomsko delo
Luka Šobak, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Razvoj sodobnih elektromotorjev s poudarkom na učinkovitosti in ekonomičnosti privede do novih tehničnih rešitev, ki jih je potrebno podrobno analizirati. Gred elektromotorja je ena izmed ključnih komponent rotorskega sestava, katere osnovna naloga je prenos vrtilnega momenta iz motorja na menjalnik. Glavni cilj diplomskega dela je bil preveriti deformacijsko in napetostno stanje gredi ter določiti, ali je obravnavana gred ustrezno dimenzionirana. Izvedena je bila nelinearna statična simulacija, katere rezultati kažejo, da so največje napetosti pod mejo tečenja gradiva. Zaradi dinamične narave obremenitev je pomembno upoštevati utrujanje materiala in zagotoviti, da so napetosti pod trajno dinamično trdnostjo gradiva. Izbrane točke v najbolj obremenjenih delih gredi so bile vrednotene po napetostni metodi s pomočjo Haighovega diagrama. Izračunani varnostni faktorji izbranih točk so večji od dopustnega varnostnega faktorja. Iz tega sklepamo, da je obravnavana gred ustrezno dimenzionirana in bo v svoji življenjski dobi zdržala neomejeno število ciklov.
Keywords: gred elektromotorja, metoda končnih elementov, numerična analiza, napetostna metoda, Haighov diagram
Published in DKUM: 07.10.2024; Views: 0; Downloads: 0

4.
Načrtovanje 3d tiskane podkolenske proteze za izboljšan prenos obremenitev na ležišče : diplomsko delo
Matic Kramberger, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga se je osredotočala na načrtovanje 3D tiskane podkolenske proteze za izboljšan prenos obremenitev na ležišče. Raziskane in razvite so bile različne konstrukcijske rešitve za distalni del protetičnega ležišča, ki bi izboljšale trdnost 3D tiskanih protez. Cilj je bil porazdeliti obremenitve na več slojev 3D tiska z uporabo cenovno dostopnih tehnologij, kot je tehnologija ciljnega nalaganja slojev (ang. Fused Filament Fabrication, krajše FFF) in materiala poliaktične kisline (ang. polylactic acid, krajše PLA). Naloga je vključevala teoretične osnove protetike spodnjih okončin, 3D tiska v protetiki in numeričnih metod. Razvitih je bilo več konceptnih in variantnih rešitev, ki so nato bile predelane v konstrukcijske modele. Pet modelov je bilo nato analiziranih z numeričnimi metodami. Analize so pokazale, da je bil model z vstavljenimi karbonskimi palicami najbolj učinkovit pri zmanjševanju napetosti na kritičnih mestih ležišča. Rezultati so pokazali, da je mogoče z uporabo tehnologije FFF doseči pomembne izboljšave pri izdelavi podkolenskih protez, vendar so potrebne nadaljnje raziskave in eksperimentalni testi za optimizacijo in praktično uporabo teh rešitev.
Keywords: podkolenska proteza, 3D tiskano ležišče, metoda končnih elementov, prenos obremenitev
Published in DKUM: 01.10.2024; Views: 0; Downloads: 21
.pdf Full text (4,21 MB)

5.
Razvoj sferičnega magnetoreološkega aktuatorja za haptične aplikacije : doktorska disertacija
Jakob Vizjak, 2024, doctoral dissertation

Abstract: V doktorski nalogi je obravnavana problematika razvoja sferičnega aktuatorja, ki za svoje delovanje izrablja magnetoreološki pojav magnetne tekočine. Gre za močno povišanje viskoznosti pod vplivom magnetnega polja. Predvidena končna uporaba aktuatorja je v haptičnih aplikacijah. Aktuator je sestavljen kot krogelni sklep statorja z votlino in sferičnega rotorja, na katerega je pritrjena krmilna palica. V stator je vgrajena tuljava za vzbujanje magnetnega polja. Razvoj aktuatorja je potekal v več korakih. Prvi je bil sestava osnovnega tridimenzionalnega modela aktuatorja s parametriziranimi dimenzijami glede na določene mehanske in magnetne zahteve. Določeni so bili štirje prosti parametri (s postavljenimi spodnjimi in zgornjimi mejami). Njihove vrednosti so bile poiskane v drugem koraku razvoja. To je bila optimizacija geometrije modela. Za ta namen je bila formirana ciljna funkcija, z minimizacijo katere so bile poiskane vrednosti prostih parametrov. Ciljna funkcija je bila postavljena tako, da je bila iskana rešitev, ki zagotavlja maksimalen navor ob čim manjših dimenzijah aktuatorja in ustreznih magnetnih razmerah, na ključnih mestih v aktuatorju. Za optimizacijo je bil uporabljen algoritem diferenčne evolucije. Sestava modelov in optimizacija sta bila izvedena s kombinacijo programskih orodij Simulia Opera in Matlab. V tretjem koraku je bila na podlagi rezultatov optimizacije opravljena numerična analiza optimiziranega modela. Pri tem je bila izračunana odvisnost zavornega navora aktuatorja v odvisnosti od toka skozi tuljavo. Četrti korak je bil prilagoditev tridimenzionalnega modela možnostim fizične izvedbe aktuatorja. Osnova za prilagojen model je bil predhodno izračunan optimiziran model. Na prilagojenem modelu je bila izvedena numerična analiza za določitev odvisnosti zavornega navora od toka skozi tuljavo. Na podlagi prilagojenega modela je bil v petem koraku izdelan fizični prototip. V zadnjem koraku so bile nad prototipom izvedene meritve odvisnosti navora od toka skozi tuljavo aktuatorja. Rezultati meritev so bili primerjani z rezultati numeričnih analiz na prilagojenem modelu.
Keywords: Magnetoreološka tekočina, sferični aktuator, haptični vmesnik, metoda končnih elementov (MKE), krmilna palica, diferenčna evolucija (DE)
Published in DKUM: 01.10.2024; Views: 0; Downloads: 27
.pdf Full text (6,94 MB)

6.
Razvoj in testiranje nosilne konstrukcije sistema za vzorčenje in označevanje : magistrsko delo
Peter Kropec, 2024, master's thesis

Abstract: Magistrska naloga vsebuje numerično trdnostno in modalno analizo ter eksperimentalno frekvenčno analizo nosilne konstrukcije sistema za vzorčenje in označevanje. Statični preračun konstrukcije in standardnih elementov je potrdil ustreznost izbranih komponent. Primerjava izmerjenih lastnih frekvenc nosilne konstrukcije in vozila ni pokazala možnosti za medsebojni vpliv.
Keywords: nosilna konstrukcija, trdnostna analiza, modalna analiza, testiranje, metoda končnih elementov
Published in DKUM: 19.09.2024; Views: 0; Downloads: 16
.pdf Full text (6,78 MB)

7.
Numerično določanje karakteristik sinhronskega motorja z različnimi velikostmi trajnih magnetov : magistrsko delo
Davor Car, 2024, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo obravnava osnovni pristopa k modeliranju in konstruiranju sinhronskega motorja s trajnimi magneti s pomočjo računalniškega programa Flux. Izvedena je numerična analiza konstrukcijskih parametrov trajnih magnetov na navorno karakteristiko motorja. Analiza zajema vpliv različnih dimenzij in postavitev magnetov na vrednost valovitosti navora in razmerje navora proti volumnu trajnih magnetov. Rezultati nakazujejo, da je s predstavljenim računalniško podprtim pristopom, moči že v fazi načrtovanja motorja izbrati najustreznejše dimenzije za doseganje čim boljšega izkoristka z želeno navorno karakteristiko.
Keywords: Elektromotor, sinhronski stroj, sinhronski motor s trajnimi magneti, STSM, modeliranje, Flux, MKE, metoda končnih elementov, navitje, trajni magneti, valovitost navora, razmerje navora na volumen
Published in DKUM: 01.07.2024; Views: 136; Downloads: 42
.pdf Full text (1,87 MB)

8.
Trdnostna analiza in konstrukcijske izboljšave pravokotnih vinskih posod : magistrsko delo
Patrik Šavli, 2024, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu analiziramo in izvajamo trdnostne analize na družini pravokotnih vinskih posod s pomočjo programa SolidWorks. Za družino posod najprej izdelamo parametrični model, čemur sledijo prve trdnostne simulacije ter zajemanje realne geometrije primera posode s pomočjo tehnologije 3D skeniranja, kar lahko uporabimo za validacijo rezultatov dobljenih v omenjenih simulacijah. Tokom simuliranja bomo namenili največji poudarek zmanjšanju debelin komponent posode ter tipu postavitve ojačitev na dnu posode. Izboljšave, ki jih bomo uspeli narediti, bodo dale vpogled v to, kje in kaj točno bi lahko pri celotni družini posod izboljšali ter s tem zmanjšali proizvodne stroške.
Keywords: pravokotne vinske posode, metoda končnih elementov, trdnostna analiza, računalniške simulacije, 3D skeniranje, validacija
Published in DKUM: 20.06.2024; Views: 162; Downloads: 44
.pdf Full text (4,51 MB)

9.
Parametrična študija radialne togosti žilne opornice : magistrsko delo
Karlo Maček, 2024, master's thesis

Abstract: Žilne opornice so ključne pri zdravljenju srca in ožilja, saj krepijo obolele žile, obnovijo pretok krvi in nudijo oporo žili. Radialna togost se izkaže kot ključni parameter pri žilnih opornicah, saj neposredno vpliva na njihovo delovanje. Magistrsko delo raziskuje povezavo med radialno togostjo in geometrijskimi parametri posameznega podpornega obroča žilne opornice. Parametrično modeliranje z odprtokodnim programom Gmsh je uporabljeno za ustvarjanje različnih konfiguracij podpornih obročev v dveh različnih geometrijskih variantah. Numerične simulacije po metodi končnih elementov v programu LS-DYNA so bile izvedene za preučevanje stiskanja konfiguracij v radialni smeri. Analiza se osredotoča na spremljanje trendov reakcijskih sil pri spreminjanju geometrijskih parametrov podpornega obroča. Rezultati kažejo znatne razlike v radialni togosti med geometrijskimi variantami. Opazni so tudi trendi naraščanja reakcijskih sil pri spreminjanju vrednosti geometrijskih parametrov.
Keywords: žilna opornica, radialna togost, parametrično modeliranje, Gmsh, numerična simulacija, metoda končnih elementov, LS-DYNA
Published in DKUM: 25.04.2024; Views: 299; Downloads: 64
.pdf Full text (3,30 MB)

10.
Obnašanje giroidnih materialov z dodanimi avksetičnimi vzorci : diplomsko delo
Blaž Vičman, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Cilj diplomske naloge je bil preučiti vpliv spreminjanja parametrov avksetičnih vzorcev na vrednost Poissonovega razmerja giroidnih materialov pod obremenitvijo. S pomočjo geometrijskih modelov ter računalniških simulacij smo pokazali, da avksetični vzorci vplivajo na Poissonovo razmerje giroidnih materialov. Vpliv je odvisen od materialnih lastnosti avksetičnih vzorcev, razmerja med velikostjo avksetične in giroidne celice ter od položaja avksetičnega vzorca na modelu. Ugotovili smo tudi, da je za vpliv na Poissonovo razmerje dovolj uporabiti samo del avksetičnega vzorca.
Keywords: giroidni materiali, avksetične strukture, Poissonovo razmerje, metoda končnih elementov
Published in DKUM: 04.04.2024; Views: 263; Downloads: 52
.pdf Full text (5,68 MB)

Search done in 0.2 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica