1.
PROGRAMI ZA REŠEVANJE PROBLEMA BREZPOSELNOSTI V SLOVENSKIH REGIJAH IN OBČINAHUrška Štancer, 2011, undergraduate thesis
Abstract: Brezposelnost je osrednji makroekonomski problem, s katerim se soočajo vse evropske države. Tudi Slovenija ni izjema, saj od leta 2008 ponovno beležimo rast brezposelnosti. Brezposelnost delimo na: odkrito (kamor spada frikcijska, ciklična in strukturna brezposelnost) in prikrito ali latentno brezposelnost in prostovoljno in tehnološko brezposelnost. Ukrepi za zmanjšanje brezposelnosti so odvisni od vrste brezposelnosti.
Brezposelnost v Sloveniji smo analizirali po regijah in občinah in prišli do ugotovitev, da je problem slovenskega trga dela nizka izobrazbena in kvalifikacijska struktura delovne sile, nizka stopnja delovne aktivnosti mladih in starejših, izobrazbena, poklicna in regionalna neskladja in nefleksibilnost trga dela. Vsi ti dejavniki vplivajo na število brezposelnih oziroma na stopnjo brezposelnosti.
V Sloveniji so se zaradi problema brezposelnosti oblikovali programi kot so aktivna politika zaposlovanja, pasivna politika zaposlovanja in regionalni programi zaposlovanja. Pri regionalnih programih ima vsaka statistična regija svoj program, svoje ukrepe in cilje za izboljšanje zaposlovanje oziroma za zmanjšanje brezposelnosti.
Keywords: brezposelnost, trg dela, merjenje brezposelnosti, aktivna politika zaposlovanja, pasivna politika, regionalna politika
Published in DKUM: 20.01.2012; Views: 3629; Downloads: 416
Full text (2,76 MB)