| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 2 / 2
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Delo detektivov in mednarodno sodelovanje : diplomsko delo visokošolskega študijskega programa Varnost in policijsko delo
Mateja Rak, 2022, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo obravnava delo detektivov in mednarodno sodelovanje. Na začetku dela so zastavljene tri hipoteze. Le-te se nanašajo na povpraševanje po detektivskih storitvah, razvitosti detektivske dejavnosti in učinkovitosti mednarodnega sodelovanja, ki jih bomo na koncu ovrgli ali potrdili z argumenti. Detektivsko dejavnost v Sloveniji ureja Zakon o detektivski dejavnosti, ki je bil sprejet leta 2011. Le-ta določa pogoje, upravičenja in obveznosti posameznikov, ki opravljajo to dejavnost. Detektiv je oseba, ki zbira informacije za naročnika in ugotavlja posamezna dejstva. Detektivi največkrat preverjajo upravičenost bolniškega staleža, preverjajo naročnikove prihodnje poslovne partnerje ipd. Vsake toliko časa naletijo na primer, ki ima mednarodne razsežnosti. Takrat uporabijo svoje zveze in poznanstva pri tujih kolegih iz različnih mednarodnih združenj. Združenja svojim članom omogočajo mreženje, nova poznanstva, ki lahko privedejo do večje izmenjave informacij in dobrih delovnih praks. Poleg tega so bile ugotovljene tudi ostale ugodnosti, ki jih ponujajo združenja, ter cilji in vizije teh združenj. Za empirični del diplomskega dela so bili izvedeni intervjuji s štirimi detektivi. Z intervjuji je bilo ugotovljeno, da je razvitost detektivske dejavnosti v Sloveniji, z vidika zakonodaje, med vodilnimi v EU. V Sloveniji detektivske storitve uporabljajo predvsem pravne osebe. Kljub nizki odstotni vrednosti mednarodnega sodelovanja z detektivi – so izkušnje pozitivne. Bistvenih razlik v detektivski dejavnosti med državami ni.
Keywords: diplomske naloge, detektivi, detektivsko delo, mednarodno sodelovanje, mednarodna združenja
Published in DKUM: 05.08.2022; Views: 871; Downloads: 217
.pdf Full text (891,12 KB)

2.
FINANČNI LEASING Z VIDIKA JEMALCA LEASINGA IN DOBAVITELJA (V SLOVENSKEM IN MEDNARODNEM PRAVU)
Ana Dulič, 2010, undergraduate thesis

Abstract: Pogodbo o finančnem leasingu lahko opredelimo kot pogodbo s katero se dajalec leasinga zaveže, da bo prepustil jemalcu leasinga stvar v uporabo ali uživanje, ta pa mu bo to uporabo plačal, s tem, da ima po izteku dogovorjenega roka jemalec leasinga pravico izbire, da vrne stvar dajalcu leasinga, podaljša pogodbo, stvar odkupi ali jo celo zamenja za novo. Pogodbe o finančnem leasingu se po navadi sklepajo v zvezi z nakupom opreme za proizvodnjo ali podobno (na primer ladij, letal), torej predmetov, ki se gospodarsko izkoriščajo in s tem ustvarjajo sredstva za plačilo njihove uporabe. Pogodbe o mednarodnem finančnem leasingu se navadno sklepajo glede nakupa kapitalskih dobrin kot so ladje, letala in oprema za izkoriščanje rudnih bogastev. Glede na to, da gre za relativno drage objekte z dolgo ekonomsko življenjsko dobo, se tovrstne pogodbe sklepajo za daljši čas. Kar pa pomeni precejšen finančni rizik za dajalca leasinga, ki transakcijo financira. Že iz tega razloga pri pogodbah o mednarodnem finančnem leasingu dobavitelj (proizvajalec ali trgovec) ne nastopa sam kot dajalec leasinga, ampak to funkcijo opravljajo posebne finančne institucije, ki so navadno za leasing specializirane hčerinske družbe velikih bank. V diplomski nalogi sem želela podrobno opredeliti posel finančnega leasinga, njegov razvoj, njegovo pravno naravo, stranke, značilnosti, ter druge lastnosti, ki so značilne za posle finančnega leasinga tako doma, kot na mednarodnem področju. Pri pisanju sem se nekoliko bolj skoncentrirala na mednarodni finančni leasing. Prav tako, pa sem v diplomski nalogi podrobneje opredelila odnos med jemalcem leasinga in dobaviteljem.
Keywords: finančni leasing, mednarodni finančni leasing, razvoj leasinga, stranke leasinga, značilnosti finančnega leasinga, stečaj, Unidroit konvencija, Capetownska konvencija, mednarodna leasing združenja.
Published in DKUM: 28.10.2010; Views: 2660; Downloads: 579
.pdf Full text (555,71 KB)

Search done in 0.06 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica