| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 4 / 4
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Neinvazivna tehnologija za diagnostiko atrijske fibrilacije z oscilometrično metodo
Almir Softić, 2018, undergraduate thesis

Abstract: Teoretična izhodišča: Nekatere neinvazivne tehnologije oscilometrično izmerjenega krvnega tlaka omogočajo tudi diagnosticiranje atrijske fibrilacije (AF). Namen študije je bil ugotoviti senzitivnost in specifičnot te tehnologije pri mlajših zdravih preiskovancih in pri hospitaliziranih bolnikih. Prav tako smo simulirali napake pri merjenju, ki bi lahko privedle do napačno zaznane AF. Metodologija: Uporabljali smo aparat Microlife, model BP A150. Preiskovancem in bolnikom smo izmerili tlak z aparatom in si beleţili, v katerih primerih pokaţe prisotnost AF. AF smo potrdili ali zavrgli z ustreznimi bolnišničnimi diagnostičnimi metodami. Senzitivnost in specifičnost aparata smo izračunali z diagnostičnim statističnim testom MedCalc. Rezultati: Pri hospitaliziranih bolnikih (n=30) ugotavljamo senzitivnost 100% in specifičnost 100%. Polovica hospitaliziranih bolnikov (n=15) je ţe imela potrjeno AF. Pri mlajših preiskovancih je aparat diagnosticiral samo eno pozitivno meritev, verjetno v epizodi paroksizmalne AF ali normalne fiziološke spremembe ritma. Poznejša diagnostika z EKG je pokazala normalen sinusni ritem, prav tako diagnostika z Microlife aparatom. Simulacije napak pri merjenju se pojavijo glede na dražljaje. Do laţnega izpisa AF nam je uspelo priti le pri potrkavanju s prsti po senzorju. Ugotavljamo, da je aparat primeren za diagnostiko predvsem v bolnišničnem okolju. Diskusija in zaključek: Naprava se je izkazala za uspešno pri zaznavanju AF in ima velik potencial za uporabo pri presejalnih testih.
Keywords: oscilometrično merjenje krvnega tlaka, presejalni testi, atrijska fibrilacija, medicinska tehnologija, zaznave motenj srčnega ritma, medicinske naprave, kardiologija
Published in DKUM: 15.11.2018; Views: 1844; Downloads: 170
.pdf Full text (1,21 MB)

2.
UPORABA SODOBNE INFORMACIJSKE TEHNOLOGIJE - OBREMENITEV ALI PODPORA PRI DELU V ZDRAVSTVENI NEGI
Anja Kamplet Marš, 2015, master's thesis

Abstract: V nalogi smo spoznavali sodobno informacijsko tehnologijo v zdravstveni negi in sprejemanje ter odnos zaposlenih do nje. Medicinske sestre so pri svojem delu prevečkrat obremenjene z aktivnostmi, ki ne sodijo v njihov delokrog, in časa za delo ob bolniku je vedno manj. Ali so naši informacijski sistemi res osnovani tako, da olajšajo in zmanjšajo administrativno delo v zdravstveni negi? Ali je bolnik potemtakem še vedno v središču?
Keywords: sodobna informacijska tehnologija, zdravstvena nega, medicinska sestra
Published in DKUM: 12.06.2015; Views: 1842; Downloads: 408
.pdf Full text (992,38 KB)

3.
Genomika v biomedicinski tehnologiji : navodila za laboratorijske vaje
Katja Repnik, Uroš Potočnik, 2013, other educational material

Abstract:
Keywords: genomika, medicinska tehnologija
Published in DKUM: 30.05.2014; Views: 1649; Downloads: 145
.pdf Full text (1,91 MB)

4.
Uporaba tehnologije hiperbarične oksigenacije v nujnih stanjih
Karmen Virk, 2009, undergraduate thesis

Abstract: Tehnologija hiperbarične oksigenacije (HBO) je vedno bolj uporabljena za zdravljenje najrazličnejših bolezenskih stanj. S tovrstno tehnologijo se lahko srečamo tudi v slovenskem prostoru. Tako smo v diplomski nalogi predstavili uporabnost tehnologije HBO v nujnih stanjih. Opredelili smo smernice za izvajanje zdravstvene nege pri pacientu, ki se zdravi s hiperbaričnim kisikom. Uporabnost tehnologije HBO smo opredelili z analizo raziskovalnih člankov, ki so potrdila, nekatera pa tudi ovrgla, uporabnost tehnologije HBO v nujnih stanjih. S poznavanjem tehnologije HBO so lahko medicinske sestre enakopravni člani zdravstvenega tima, ki vodi zdravljenje pacientov s hiperbaričnim kisikom.
Keywords: tehnologija hiperbarične oksigenacije (HBO), nujna stanja, medicinska sestra, smernice.
Published in DKUM: 02.06.2009; Views: 3058; Downloads: 489
.pdf Full text (1,52 MB)

Search done in 0.04 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica