1.
KAKOVOST ŽIVLJENJA PACIENTA Z LUMBOISHIALGIJOUrška Gruškovnjak, 2016, undergraduate thesis
Abstract: Kakovost življenja povezana z lumboishialgijo, pomeni spremembo v kakovosti oziroma zmanjšanje kakovosti življenja posameznika. Stopnja spremembe ali zmanjšanosti pa je odvisna kako se posameznik spopade z bolečino, ki vpliva na njegovo gibanje. V teoretičnem delu diplomskega dela je predstavljena kakovost življenja, kot pomemben element, ki ne zadovoljuje le materialnih potreb in sredstev, ampak tudi zdravje, znanje, zaposlitev, srečo, svobodo, varnost in pripadnost. Opisali smo kako lahko merimo in ocenjujemo kakovost življenja. Predstavili smo tudi simptome nastanka lumboishialgije, ter opisali akutno in kronično lumboishialgijo. Predstavili smo še aktivnosti patronažne zdravstvene nege pri obravnavi pacienta z lumboishialgijo, kjer je patronažna medicinska sestra steber, ki povezuje obolelega z lumboishialgijo z njegovimi svojci in okolico. Opisali smo metode lajšanja bolečine in vlogo svojcev.
V raziskovalnem delu smo izvedli intervju po deskriptivni metodi kvalitativnega raziskovanja. Za inštrument raziskovanja smo uporabili študijo primera, kjer so bila že v naprej pripravljena vprašanja odprtega tipa. Poudarek je temeljil na pacientkinem doživljanju bolečine, njeni vsakodnevni telesni aktivnosti in kako pacientka sama ocenjuje kakovost življenja. V študijo primera je bila vključena pacientka, katera ima prisotne bolečine v križu, ki se širijo v desno stran zadnjice, vse do stopala. Težave pri pacientki so se začele sedem let po zadnjem carskem rezu.
Ugotovili smo, da prisotnost bolečine v ledvenem delu hrbtenice ovira tako prizadetega, kakor tudi njegovo družino s katero živi. Pacient potrebuje veliko vzpodbude in strokovne pomoči za premagovanje ovir, da se bolečina ne bi več pojavila.
Na podlagi študije primera ugotavljamo, da ima pacient z lumboishialgijo zmanjšano kakovost življenja, kar se pozna v njegovem socialnem življenju, vsakodnevnih aktivnostih, spanju in razpoloženju. Pomembno je, da se ljudje zavedamo, da moramo skrbeti za svoja gibala že od otroštva, predvsem pa za hrbtenico, ki je steber človekovega telesa.
Keywords: lumboishialgija, kakovost življenja, bolečina, medicinska sestra, pacient, patronažna zdravstvena nega, zdravstveno-vzgojno delo.
Published in DKUM: 14.10.2016; Views: 2409; Downloads: 182
Full text (903,23 KB)