| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 18
First pagePrevious page12Next pageLast page
1.
Vpliv zaostalih napetosti na rast utrujenostne razpoke v upognjenem delu podnice tlačne posode
Darko Jagarinec, 2017, doctoral dissertation

Abstract: Postopek izdelave podnice ustvarja kompleksno deformacijsko-napetostno stanje, ki ga ni možno enostavno prenesti v laboratorijske pogoje testiranja. V nalogi smo pokazali, da s predhodnim upogibanjem in nato nateznim obremenjevanjem ustvarimo sestavljeno napetostno stanje, ki ga je možno analizirati le v eni kritični točki na notranji strani upognjenca. Z numeričnim modeliranjem napetostnega stanja smo se približali eksperimentalno določenim razmeram med utrujanjem s kombiniranim obremenjevanjem pred-deformiranih vzorcev. Na osnovi opravljenih numeričnih analiz, ki so bile podprte z eksperimentalnim testiranjem, kako v procesu upogibanja s tremi različnimi stopnjami pred deformacije tako tudi v procesu cikličnega natezno-upogibnega obremenjevanja z različnimi amplitudami sil in ob upoštevanju spremembe amplitude in napetostnega razmerja, smo dobili vrednosti dinamične trdnosti skladne s S-N Wohlerjevim diagramom. S tem smo potrdili, da je v doktorski disertaciji predstavljen postopek in model pravilen za določitev dejanskih napetostnih razmer v pred-deformiranih upognjenih vzorcih. V doktorski nalogi je pokazano, da zaostale napetosti v metastabilnem avstenitu AISI 316L, ki so posledice deformacije in fazne transformacije v martenzitno mikrostrukturo, vplivajo na iniciacijo in širjenje utrujenostnih razpok, pri čemer se napetostno razmerje v materialu razlikuje od razmerja sil R utrujanja zaradi teh zaostalih napetosti Rs. To smo pokazali na osnovi določitve napetostnega stanja z numeričnim modeliranjem in z eksperimentalno dobljenimi vrednostmi na S-N Wöhlerjevi krivulji, ki se ujemajo z rezultati upogibnega utrujanja ploščatih preizkušancev s polkrožnim utorom.
Keywords: metastabilni avstenit, podnica, S-N krivulja, utrujanje, zaostale napetosti, upogibanje, lomna žilavost
Published in DKUM: 29.11.2017; Views: 1959; Downloads: 245
.pdf Full text (10,69 MB)

2.
Določitev lomno mehanskih lastnosti na zvarnem spoju zvarjenem z gnetenjem
Klemen Jerčič, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Cilj moje diplomske naloge je bil, da ugotovim, katere od treh hitrosti varjenja po varjenju z gnetenjem imajo najboljše mehanske lastnosti in najboljšo mehaniko loma ter v katerem območju vara (istosmerno, sredina, protismerno) so najboljše lastnosti. Var in osnovi material smo preizkušali po treh preizkusih. Prvi preizkus je bil natezni preizkus, pri katerem smo testirali osnovni material in var. Rezultate smo med seboj primerjali in ugotovili, da ima najboljše lastnosti osnovni material ter s tem potrdili naša predvidevanja. Drugi preizkus je bil preizkus udarne žilavosti (Charpy kladivo) pri sobni temperaturi. Imeli smo preizkušanec iz osnovnega materiala in iz treh delov vara. Udarna žilavost je bila največja pri osnovnem materialu. Iskali smo tudi, katera od treh hitrosti varjenja (A,B,C) se bo s svojimi lastnostmi najbolj približala osnovnemu materialu. Hitrost B je dala v povprečju najboljše rezultate pri udarni žilavosti in se je najbolj približala osnovnemu materialu. Zadnji preizkus je bil ASTM E1820, kjer smo preverjali, kako dobro se material upira širitvi že nastale razpoke. Preizkus je potekal v treh glavnih korakih: utrujanje, širjenje razpoke in utrujanje do zloma. Pri vsakem koraku smo zabeležili podatke, ki so nam podali končno sliko. Zmerili smo tudi razpoke, ki so nastale v drugem koraku. In na podlagi zbranih podatkov določili, katera od hitrosti se je najbolje obnesla. Najboljše lastnosti je v povprečju dosegla hitrost B. Končni sklep je bil, da ima plošča B najboljše lomno mehanske lastnosti.
Keywords: Varjenje, lomna mehanika, natezni preizkus, udarna žilavost, ASTM E1820
Published in DKUM: 29.11.2016; Views: 2096; Downloads: 161
.pdf Full text (3,58 MB)

3.
Vpliv trdnostne neenakosti na lomno žilavost zvarnega spoja na jeklu S500
Denis Karničnik, 2016, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu smo uporabili različne metode za določevanje lomno mehanskih lastnosti zvarov. Preizkušali smo dva zvara z različno trdnostno neenakostjo. Prvi zvar je imel trdnostno mehkejši koren drugi pa je bil varjen eno polovico z trdnostno šibkejšim materialom, drugo polovico pa s trdnostno močnejšim dodajnim materialom. Ugotovitve so pokazale, da način varjenja močno vpliva na lomno mehanske lastnosti. Boljše rezultate smo dobili v zvaru, ki je bil varjen s trdnostno šibkejšim dodajnim materialom v korenu. Najboljše rezultate izkazuje osnovni material, najslabše pa toplotno vplivano področje.
Keywords: zvar, mehanika loma, lomna žilavost, trdnostna neenakost, Charpy
Published in DKUM: 05.10.2016; Views: 1744; Downloads: 129
.pdf Full text (7,28 MB)

4.
VPLIV UDARNE ŽILAVOSTI NA LOMNO ŽILAVOST ZVARA ENERGETSKE KOMPONENTE
Tadej Pavlin, 2015, master's thesis

Abstract: Magistrska delo zajema kratek teoretični opis osnovnih značilnosti zvarnih spojev. Pri tem je opisana problematika pojava razpok v varjenih konstrukcijah, ki so hkrati najbolj nezaželene napake, ki se pogosto pojavljajo pri zvarnih spojih. Opisana je tudi določitev Charpyjeve udarne žilavosti in določitev, ter pomen lomne žilavosti zvara. Praktičen del zajema določitev eksperimentalne udarne žilavosti zvara v korenu in temenu. Osnovne mehanske lastnosti temena in korena zvara so predstavljene s pomočjo korelacijskih enačb na podlagi mikrotrdote v korenu in temenu zvara. Med osnovne mehanske lastnosti zvara sodijo meja tečenja in natezna trdnost. Cilj naloge predstavlja izračun lomne žilavosti zavra na podlagi eksperimentalnih rezultatov udarne žilavosti. Izračun je izveden po dveh različnih metodah. Namen magistrske naloge je prikazati, kako lahko tehnično korektno in ekonomično upravičeno pridemo do odličnih rezultatov določitve lomne žilavosti. Rezultati izhajajo na podlagi izvedbe Charpyjevega preizkusa udarne žilavosti.
Keywords: Zvar, razpoka, udarna žilavost, lomna žilavost, mehanske lastnosti
Published in DKUM: 03.11.2015; Views: 2717; Downloads: 272
.pdf Full text (2,28 MB)

5.
Energijski model za oceno življenjske dobe osi vetrne elektrarne
Miljenko Cvetić, 2015, doctoral dissertation

Abstract: Do sedaj je bilo projektiranje komponent vetrnega agregata usmerjeno tako, da so bile projektne obremenitve večje od tistih v resnici, s čimer so bile izpolnjene zahteve glede konservativnosti in mehanične varnosti vetrnega agregata. Os vetrnega agregata je s tem predimenzionirana, kar je s stališča varnosti ugodno, ampak zaradi večje mase povzroča dodatne zahteve glede nosilnosti stolpa in obračanja gondole. Prav tako večje dimenzije osi vplivajo na njegovo višjo ceno, kot tudi višjo ceno vetrnega agregata. Pravilnost in točnost projektiranja se lahko preveri šele, ko je agregat v uporabi. V doktoratu sta analizirana deformacijsko stanje in stanje napetosti na enem merilnem mestu, in sicer kritičnem delu osi vetrnega agregata. Obenem je bila s pomočjo znanega matematičnega modela opravljena analiza ujemanja teoretičnih in izmerjenih vrednosti. S primerjavo izmerjenih mehaničnih lastnosti, trajne dinamične trdnosti in lomne žilavosti je zaključeno, da so projektno predvidene delovne obremenitve in izmerjene obremenitve bistveno nižje od dinamične trdnosti materiala. Razen tega, določena je metodologija utrujenosti osi vetrnega agregata.
Keywords: os vetrne elektrarne, hitrost vetra, jeklena litina, utrujenost, Wöhlerova krivulja, lomna žilavost, mehanske lastnosti
Published in DKUM: 15.09.2015; Views: 2152; Downloads: 180
.pdf Full text (26,51 MB)

6.
Vpliv mehkega korena na vedenje zvarnega spoja pri lomu
Vladimir Gliha, Nenad Gubeljak, Inoslav Rak, 1997, original scientific article

Abstract: Primerjali smo lomno žilavost treh različnih zvarnih spojev, katerih meja plastičnosti je presegala mejo plastičnosti osnovnega materiala. Dva zvara smo v korenskem delu zvarili z mehkejšim dodajanim materialom, da smo lahko opustili predgrevanje. Mehki koren vpliva na znižanje lomne žilavosti spoja. Rezultati merjenja lomne žilavosti so na zvaru, kjer je bil koren izdelan dvovarkovno, višji od štirivarkovnega.
Keywords: varenje, zvarni spoji, koren zvara, krhki lom, lomna žilavost, dodajani material
Published in DKUM: 10.07.2015; Views: 1182; Downloads: 43
URL Link to full text

7.
Flaw acceptability assessment detected in HSLA steel weld joints
Inoslav Rak, 1999, original scientific article

Abstract: The flow size in weld joint can be determined by non destructive examination (NDE). Because of different mateials, and loading as well as because of the possible effect of corrosive environment the question arises how to assess reliably the allowable falw size in different weld joint parts. The presence of flaws is obvious but the possibilities of their revealing are limited and not always posssible. The flaw size and distribution are the essential parameters for the structure capacity of bearing under high loading the weld joint. The larger is the allowable flaw size anticipated, the safer is the welded structure, and the easiest is the detection of the flaw size by NDE methods. Thus for assessing the safety of complex loaded welded structure, machine parts or equipment life time, it is obligatory to consider the requirements of different "Fitness for Purpose" systems. The article presents the possibility of assessing the detected flaw by means of NDE if the material fracture toughness of the area where the fatigue crack tip located is known. The fatigue crack represents the severest discontinuity that can occur in a welded joint. The principles of IIW Guidance on Assessment of The Fitness for Purpose of Welded Structures - IIW/IIS-SST-1157-90 and BS PD 6493 and separately ETM that treats mis-matched weld joints are shown and used.
Keywords: zvarni spoji, dopustna velikost napake, lomna žilavost, trdnostna heterogenost, primernost za uporabo, weld joint, allowable flaw size, fracture toughness, strength mis-match, fitness for purpose
Published in DKUM: 10.07.2015; Views: 1780; Downloads: 25
URL Link to full text

8.
Vpliv meje tečenja in temperature na odpornostne krivulje J-R jekel s povišano trdnostjo
Janko Legat, Nenad Gubeljak, Jelena Vojvodič-Tuma, 1998, original scientific article

Abstract: Namen tega dela in eksperimentalnih raziskav je ugotavljanje vpliva meje tečenja in temperature preizkušanje na odpornost materiala proti stabilnemu širjenju razpoke (krivulje odpornosti J-R) za konstrukcijsko jeklo in dva mikrolegirana jekla s povišano trdnostjo. Vsi trije materiali so bili preizkušani v treh različnih stanjih: dobavljeno (normalizirano ali poboljšano), deformirano in deformacijsko starano stanje. Preizkusi so bili opravljeni na standardnih preizkušancih CT pri sobni temperaturi in pri temperaturi neduktilnega loma. Za določitev prirastka razpoke med preizkusom je bila uporabljena metoda elastične popustljivosti. Dobljeni rezultati kažejo, da pride pri jeklih z višjo mejo plastičnosti s spremembo stanja materiala in temperature do večjega padca odpornosti materiala proti stabilnemu širjenju razpoke kot pri jeklih z nižjo trdnostjo.
Keywords: integral J, odpornostne krivulje J-R, lomna žilavost
Published in DKUM: 10.07.2015; Views: 1288; Downloads: 49
URL Link to full text

9.
Modificirano numerično modeliranje lomnega vedenja zvarnega spoja v prehodnem področju iz duktilnega h krhkemu lomu
Dražan Kozak, Nenad Gubeljak, Inoslav Rak, 1998, original scientific article

Abstract: Varno obratovanje varjene konstrukcije je odvisno od lomno mehanskih lastnosti zvarnih spojev. Največje spremembe teh lastnosti nastopajo v prehodnem področju iz duktilnega v krhki lom. Namen tega raziskovalnega dela je z metodo končnih elementov definirati primeren numerični postopek za izračun napetostno-deformacijskega stanja v trenutku nestabilnega loma. Uporabljen modificirani postopek numeričnega modeliranja mora omogočiti vedenje materiala zvara na konici razpoke v sksladu s teorijo nastanka in širjenja duktilne oziroma cepilne razpoke ter zagotoviti verifikacijo z eksperimentalnimi rezultati. Uporaba ravninskega deformacijskega stanja na konici razpoke ob ravninsko napetostnem stanju preostalega preizkušanca med sukcesivnim obremenjevanjem omogoča dobro korelacijo med eksperimentalnimi in numeričnimi rezultati. Na osnovi tega je možno definirati pogoje sprožanja nestabilnega loma v poljubno oblikovanem modelu, kakor tudi določiti prag za varno obratovanje dejanske varjene konstrukcije v prehodnem področju iz duktilnega v krhki lom.
Keywords: zvarni spoj, metoda končnih elementov, lomna žilavost CTOD, krhki cepilni lom, omejitev
Published in DKUM: 10.07.2015; Views: 1420; Downloads: 61
URL Link to full text

10.
Role of residual stresses on fracture properties of under-matched butt weld
Inoslav Rak, Vladimir Gliha, 1999, original scientific article

Abstract: Under-matched weld joints were adopted for producing a penstock of 47 mm wall thickness and 4200 mm diameter, to improve the weldability. The isothermal Robertson wide plate test on the under-matched weld joints, were the allowable stress level was 0.6 of the yield stress, proved that the longitudinal stresses caused the crack propagation alog the weld joint to deviate into tough base material where it was arrested. The arrest temperature was between -10 and -20°C. The behaviour of the crack propagation was the reason to omit the thermal stress relieving of the pipe section and on circumferential weld joints executed on this side. One can always take into consideration the role of axial residual stresses when assessing whether to use, or not, under-matched weld joints in severer loaded structures.
Keywords: strjeni zvar z nižjo mejo tečenja, zaostale napetosti, potek loma, lastnosti ujetja, lomna žilavost, under-matched weld joint, residual stresses, fracture path, arrest properties, fracture toughness
Published in DKUM: 10.07.2015; Views: 1582; Downloads: 46
URL Link to full text

Search done in 0.28 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica