1. Integracija avtomatskega stroja za ovijanje palet z vgrajeno tehtnico v odpremno skladišče podjetja ETI Elektroelement d.o.o. : diplomsko deloMark Antonio Hadžić, 2024, undergraduate thesis Abstract: Diplomsko delo je bilo izdelano z namenom povečanja učinkovitosti in produktivnosti izbranega podjetja. Vsebina diplomskega dela se osredotoča na odpremno skladišče omenjenega podjetja.
V prvem delu so predstavljene teoretične osnove in proces odpreme, ki ga diplomsko delo podrobno preučuje. Prav tako je v diplomskem delu opisan obstoječ potek procesa odpreme TSE, z namenom boljšega razumevanja neučinkovitega delovanja le-tega.
V drugem delu diplomskega dela je predstavljena metodologija in načini raziskovanja, ki so bili uporabljeni z namenom kvantifikacije uspešnosti delovanja trenutnega sistema merjenja mas TSE.
V končnem delu pa je predlagan nakup avtomatskega stroja za ovijanje palet z vgrajeno tehtnico, z dodanimi raziskanimi stroški uvedbe, ter izračunom povratka investicije. S predlagano spremembo bi povečali produktivnost ter izdajno kapaciteto skladišča, izničili možnost napak pri meritvah mas TSE in izboljšali odnose med sodelavci znotraj delovnega kolektiva odpremnega skladišča. Keywords: skladišča, proces komisioniranja, investicija v avtomatski stroj za ovijanje TSE, ROI, logistična analiza Published in DKUM: 21.05.2024; Views: 226; Downloads: 46 Full text (1,38 MB) |
2. |
3. Dinamika enodimenzionalnih sistemovVladimir Grubelnik, Marko Marhl, 2024, reviewed university, higher education or higher vocational education textbook Abstract: Učbenik obravnava enodimenzionalne dinamične sisteme z elementarnim pristopom. Cilj je študentom omogočiti boljše razumevanje temeljnih načel dinamike sistemov, kot so določitev stacionarnih stanj, stabilnostna analiza, bifurkacije in dolgoročno obnašanje sistemov. Učbenik je zasnovan predvsem za študente fizike, vendar je uporaben tudi za druge smeri, kjer je matematično modeliranje dinamičnih sistemov del učnega načrta. Vsebinski sklopi učbenika zajemajo osnovne značilnosti dinamičnih sistemov, geometrijski pristop reševanja enodimenzionalnih sistemov, tokove na krožnici, bifurkacije in njihove značilnosti, enodimenzionalne preslikave (mape) ter številne primere enodimenzionalnih sistemov v fiziki, biologiji in kemiji. Primeri so izbrani tako, da študentom pomagajo razvijati intuicijo za dinamiko bolj kompleksnih več dimenzionalnih sistemov, s katerimi se soočajo v vsakdanjem življenju. Keywords: dinamika sistemov, povratne zanke, stabilnostna analiza, bifurkacije, logistična mapa, kaos Published in DKUM: 13.02.2024; Views: 368; Downloads: 49 Full text (11,09 MB) This document has many files! More... |
4. Tehnično-ekonomska analiza upravičenosti investicije v prenovo intralogistike z avtonomnimi mobilnimi roboti : magistrsko deloMitja Podhostnik, 2023, master's thesis Abstract: Današnje nadvse dinamično proizvodno okolje zahteva prilagodljive in učinkovito oblikovane intralogistične procese, česar se v podjetju Geberit proizvodnja d.o.o. dobro zavedajo.
V podjetju Geberit proizvodnja d.o.o. proces oskrbe montažnih linij rešujejo s pomočjo vlačilcev, t. i. "milk-run" vlačilcev. Ker z obstoječim načinom oskrbe montažnih linij ne dosegajo želene učinkovitosti, so se v podjetju odločili, da proces oskrbe montažnih linij avtomatizirajo. V ta namen smo v podjetju analizirali trenutno stanje intralogističnih procesov in s postopkom sinteze združili bistvena spoznanja v predloge učinkovitejših rešitev.
Na podlagi študije obstoječega stanja na realnem primeru ugotavljamo, da obstoječi način oskrbe montažnih linij ni učinkovit. Z logistično študijo smo dokazali, da uporaba avtonomnih mobilnih robotov za namen oskrbe montažnih linij v podjetju Geberit proizvodnja d.o.o. prinaša višjo produktivnost oddelka logistike. Keywords: intralogistika, prenova notranjega transporta, avtomatsko vodena vozila AGV, avtonomni mobilni roboti AMR, logistična in ekonomska analiza. Published in DKUM: 20.09.2023; Views: 472; Downloads: 0 Full text (5,70 MB) |
5. Izboljšava procesov skladiščnega poslovanja v mendarodnem logističnem podjetjuTadej Lenart, 2021, bachelor thesis/paper Abstract: Izbrano mednarodno logistično podjetje je vodilni svetovni ponudnik logističnih storitev, ki podpira industrijo in trgovino v globalni izmenjavi blaga s pomočjo cestnega, zračnega in pomorskega tovornega prometa. V diplomskem delu je poudarek na skladiščnih procesih v enem izmed logističnih centrov v Sloveniji. Pri skladiščenju na izbrani lokaciji se podjetje srečuje z določenimi izzivi. Prenovo skladišča, ki je bila posledica prihoda novega pogodbenega partnerja, smo v podjetju izkoristili za izboljšavo procesov skladiščnega poslovanja. V okviru diplomskega dela so predstavljeni osnovni skladiščni procesi in opis dejanskega stanja s kritično analizo skladiščnih procesov. V nadaljevanju so predstavljeni predlogi izboljšav po prenovi skladišča in analiza učinkovitosti predlaganih izboljšav. Keywords: logistična analiza, predlogi učinkovitejšega skladiščenja, skladišča, skladiščni procesi Published in DKUM: 12.11.2021; Views: 881; Downloads: 68 Full text (4,19 MB) |
6. Preureditev centralnega skladišča v podjetju Dobnik Trade, d.o.o.Teja Črešnik, 2021, bachelor thesis/paper Abstract: V diplomskem delu smo obravnavali obstoječe stanje centralnega skladišča v podjetju Dobnik Trade, d.o.o. Predstavili smo izzive, ki smo jih zaznali med izvajanjem praktičnega usposabljanja v omenjenem podjetju, ter zanje poiskali tudi rešitve. Pri tem nam je bil v pomoč vzročno-posledični diagram. Vse zaznane probleme ter poiskane rešitve smo tudi teoretično podkrepili.
V prvem delu diplomske naloge smo se posvetili teoretičnim osnovam. Opredelili smo, kaj je skladiščenje, opisali smo naloge, namen in cilje skladiščne dejavnosti ter predstavili vse štiri temeljne skladiščne procese – prevzem blaga, uskladiščenje, komisioniranje in odpremo blaga. Opisali smo tudi kategorije, po katerih lahko ločujemo skladišča, kot zadnje pa smo opisali črtno kodo ter natančneje opredelili črtni kodi EAN-13 in ITF-14, saj smo ju predlagali kot rešitev problema.
Za lažjo predstavo o skladišču ter z njim povezanimi problemi smo v drugem poglavju predstavili podjetje in opisali centralno skladišče ter regale, palete, viličarja, transportne poti in izdelke, ki se v njem nahajajo. S pomočjo vzročno-posledičnega diagrama smo izdelali kritično analizo, s katero smo ugotovili, da so štiri glavne kritične točke centralnega skladišča nepregleden skladiščni prostor, slaba informacijsko-tehnološka podpora, uporaba izključno ročnega paletnega viličarja in nedokončana razsvetljava.
Zaznane kritične točke smo skušali oblažiti v zadnjem poglavju. Zapisali smo rešitve, ki jih predlagamo, zanje smo izračunali približne stroške, nato pa podali tudi oceno učinkovitosti predlaganih rešitev. Keywords: logistika, skladiščenje, paletni regal, črtna koda, viličar, logistična analiza Published in DKUM: 04.11.2021; Views: 873; Downloads: 78 Full text (990,86 KB) |
7. Prenova intralogistike podjetja Marovt d.o.o., Stranice : diplomsko deloČrtomir Čander, 2019, undergraduate thesis Abstract: V diplomskem delu je predstavljeno obstoječe stanje intralogistike podjetja Marovt d. o. o., Stranice. Podjetje se srečuje z vsakoletno rastjo, zato je bilo prisiljeno povečati in razširiti svoje zmožnosti in kapacitete. Ob odprtju novega obrata v Slovenski Bistrici, je podjetje v letu 2019 zagnalo še dve novi kovaški liniji. Slednji sta bili razlog, da so se v kovačnici podjetja spremenile lokacije določenih strojev, saj le-ti potrebujeta relativno veliko prostora. S tem so se spremenile lokacije praznih zabojev ter polnih, zabojev s surovci za kovanje, odkovki in odpadni material. Obstoječe stanje intralogistike je opisano na začetku diplomskega dela, medtem ko so v nadaljevanju predstavljene rešitve za povečanje učinkovitosti intralogistike.
V letošnjem letu je podjetje zgradilo prizidek, kateri je namenjen zgolj skladiščenju zabojev z različno vsebino. Kot rešitev predlagamo reorganizacijo intralogistike in označitev skladiščnih mest z barvnimi conami za lažjo in boljšo preglednost. Potrebno je označiti tudi ostala mesta za zaboje, kot so mesta na kovaških linijah, mesta za peskanje odkovkov, mesto za odpremo in sprejem od kooperanta. V bližnji prihodnosti planiramo uporabo informacijskega sistema, ki bo internim logistom omogočal lokacijsko shranjevanje vsakega zaboja posebej in informiranje o številu zabojev določenega materiala, ki je še na zalogi in kje se nahaja. Na ta način se bo povečala produktivnost intralogistike in posledično celotnega podjetja. Keywords: intralogistika, transportni sistem, odkovki, kovačnica skladiščenje, logistična analiza Published in DKUM: 04.12.2019; Views: 1159; Downloads: 90 Full text (1,95 MB) |
8. Presojanje in napovedovanje insolventnosti za panogo gradbeništvo s pomočjo statističnih modelovMitja Šinko, 2016, master's thesis Abstract: Gradbeništvo v Sloveniji je doživelo pred krizo enormno rast. Rast so podpirali bančni finančni viri. Z nastopom krize so se začele težave na obeh koncih, ob zmanjševanju državnih investicij so se hkrati odtegovali tuji finančni viri.
Posledično so krizo najbolj občutila velika, nefleksibilna in prekomerno zadolžena gradbena podjetja. Več kot dve tretjini velikih gradbenih podjetij ni uspelo niti restrukturirati finančnih obveznosti, saj jih je velika večina pristala v stečaju.
Posledice stečajev velikih gradbenih podjetij čutijo tako majhni upniki – predvsem podizvajalci kot veliki upniki – banke in ostali finančni kreditorji. Nefinančni upniki v glavnem predstavljajo manjša ali srednje velika gradbena podjetja. Nekatere od njih je spiralo potegnilo v brezno stečajev. Banke so morale oblikovati ustrezne slabitve za dana posojila. Slabitve so sčasoma načenjale kapitalsko ustreznost. V izogib prihodnjim težavam je smiselno iz izkušenj in potrebe po stabilnem poslovnem odnosu vnaprej predvidevati razvoj prihodnjih dogodkov.
Za predvidevanje finančnih težav je smiselna uporaba modelov napovedovanja insolventnosti / neplačila / neuspeha. Ti modeli temeljijo na računovodskih kazalnikih in mehkih dejavnikih. Ker se mehki dejavniki oziroma informacije povečini pridobivajo v poslovnem odnosu, smo se osredotočili na preučevanje javno dostopnih računovodskih informacij.
Na vzorcu gradbenih podjetij, kjer smo izločili vsa takratna mikro podjetja in sedem največjih gradbenih podjetij v insolvenčnih postopkih, smo preverjali robustnost tradicionalnih statističnih modelov. Zanimala nas je klasifikacijska natančnost prepoznavnih tujih modelov multiple diskriminantne analize in manj znanih lokalnih modelov logistične regresije.
Altmanovi MDA modeli Z-score dopuščajo določeno območje negotovosti, ki se je izkazalo še posebej veliko pri aplikaciji modela Z'-score, saj se je v njem znašlo kar 62 podjetij iz našega vzorca. Po eni strani to pomeni, da je iz previdnosti potrebna dodatna pozornost do teh podjetij, po drugi strani pa to zmanjšuje diskriminacijsko vlogo modela. Vendar se je model izkazal za zelo učinkovitega. Bolj natančen ob upoštevanju skupnega števila napačnih razvrstitev je bil le model logistične regresije od Širce. Slabše od pričakovanj se je izkazal model nepogojne logistične regresije Juričiča.
Rezultati testiranja pa ne upoštevajo pomembnega dejavnika – neenakih stroškov napak. Pri enakih stroških napak namreč predpostavljamo, da bi bil strošek insolventnosti povprečnega dolžnika enak zaslužku pri poslovanju s povprečnim uspešnim partnerjem. Keywords: gradbeništvo, insolventnost, presojanje insolventnosti, napovedovanje insolventnosti, statistične metode, Altman, multipla diskriminantna analiza, logistična regresija, stroški napak Published in DKUM: 09.12.2016; Views: 1690; Downloads: 148 Full text (4,27 MB) |
9. |
10. |