| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 10 / 23
First pagePrevious page123Next pageLast page
1.
Tester preverjanja kota stikal, vezja AVD : magistrsko delo
Luka Barković, 2024, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu je razvita testirna naprava, ki ima možnost preverjanja položaja prispajkanih stikal na vezju AVD in odkrivanja slabih kosov. Za preverjanje položaja je uporabljen koračni motor, kateremu se štejejo koraki, ki se potem preračunajo v stopinje zaradi prikaza na zaslonu. Na osnovi števila korakov pri proženju stikal se določi odstopanje položaja stikal od željene vrednosti. Testirna naprava je narejena kot prototip na 3D-tiskalniku. Zagotovljen je zelo enostaven postopek testiranja, pri čemer se od uporabnika pričakuje zamenjava vezja po opravljenem testiranju in pritisk tipke za zagon testa.
Keywords: tester, krmilnik, koračni motor, kot, odstopanje
Published in DKUM: 06.02.2024; Views: 408; Downloads: 43
.pdf Full text (5,25 MB)

2.
Avtomatska laserska merilna celica za nadzor kvalitete obdelovanca : diplomsko delo
Jernej Fekonja, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga je nastala na podlagi projektne naloge, kjer smo preučili delovanje dveh SICK točkovnih laserskih triangulacijskih senzorjev. Zaradi izredne natančnosti in hitrosti laserskih senzorjev je bila ideja ustvariti čim bolj preprosto napravo, ki z le dvema točkovnima senzorjema in koračnima motorjema zajame dovolj meritev, da posname geometrijo manjšega strojnega dela. V diplomski nalogi sem se osredotočil na razvoju in realizaciji koncepta, kako lahko naprava samodejno izvaja meritve na poljubno velikem strojnem delu. Moja diplomska naloga se osredotoča na zasnovi, izdelavi ohišja, energetskega in pogonskega, ter krmilnega dela naprave. Merilna celica na podlagi izvedenih meritev ovrednoti končno kvaliteto strojnega dela, katerega izdelava je visoke kakovosti in preciznosti.
Keywords: laserski senzor, točkovni senzor, merilna naprava, koračni motor, SICK
Published in DKUM: 05.10.2023; Views: 274; Downloads: 38
.pdf Full text (4,00 MB)

3.
Mehatronski sistem za pomoč pri uglaševanju ukrivljenega in sestavljenega loka : diplomsko delo
Sergej Podkrajšek, 2022, undergraduate thesis

Abstract: V lokostrelstvu je ob strelčevi preciznosti in tehniki pomembna tudi odlična uglašenost loka. Za uglaševanje potrebujemo ponovljiv strel, ki ga strelec težko doseže. Diplomska naloga opisuje razvoj naprave, namenjene samodejnemu streljanju z lokom za zagotavljanje ponovljivosti strelov. Osnovni del naprave je konstrukcija, na katero lahko namestimo lok. Konstrukcija omogoča korekcije smeri streljanja v horizontalni in vertikalni smeri. Nanjo je pritrjen elektromehanski sistem, ki omogoča napenjanje loka z navijanjem traku na osi koračnega motorja, krmiljenega z mikroračunalnikom. Po končani kalibraciji si motor zapomni dolžino potega, ki jo doseže ob vsakem naslednjem strelu. Za proženje skrbi prožilec, pritrjen na koncu traku.
Keywords: uglaševanje loka, lokostrelstvo, koračni motor, mikrokrmilnik
Published in DKUM: 25.10.2022; Views: 594; Downloads: 46
.pdf Full text (3,83 MB)

4.
Avtomatizacija linearnega omejevalnika na stroju za rezanje profilov z uporabo programa LinuxCNC : magistrsko delo
Luka Rohaček, 2022, master's thesis

Abstract: V magistrskem delu je predstavljena zasnova in izvedba avtomatiziranega omejevalnika dolžine na obstoječi profilni žagi. V sklopu magistrskega dela je bil Izdelan samodejni omejevalnik, ki vsebuje zaslon na dotik, preko katerega operater vnese želeno dolžino. Po vnosu dolžine se omejevalnik dolžine avtomatsko postavi v želeno lego z uporabo koračnega motorja, operacija rezanja pa se nato izvede ročno. Avtomatizacija omejevalnika je izvedena s uporabo programa LinuxCNC. LinuxCNC je brezplačen programski sistem z odprtokodno kodo za nadzor obdelovalnih strojev, kot so rezkalni stroji, laserji, roboti za plazma rezalnik, SCARA in druge računalniško vodene naprave. LinuxCNC deluje v operacijskem sistemu Linux z uporabo jedra v realnem času. Realni čas omogoča, da se procesi izvajajo v strogih časovnih zahtevah, pogosto do mikrosekund. Danes je jedro v realnem času del najnovejšega izdanega operacijskega sistema Linux, kot sta Debian in Ubuntu, zato ne zahteva naprednega znanja operacijskega sistema Linux. Prvi korak je raziskovanje podobnih izdelkov, da pridobimo informacije o cenah in rešitvah, ki bi nam lahko pomagale pri izdelavi izdelka. Nato vzpostavite komunikacijo med LinuxCNC in koračnim motorjem, da postavite omejevalnik v želeni položaj. Glavna komponenta, ki povezuje in vzpostavlja komunikacijo med strojno opremo LinuxCNC in koračnim motorjem, je razdelilna plošča (BoB). Komunikacija med ploščo in računalnikom poteka prek vzporednih vrat in kabla DB-25. BoB sprejema signal iz računalnika in nezaupanje prek žic do potapljačev s koračnimi motorji. Poslani in prejeti signali so smer, korak in skupna osnova... Druge specifikacije prelomnih plošč so zaščita delov strojne opreme pred električnim udarom in spajanje različnih delov, ki jih lahko potrebujemo, kot so gumbi za zaustavitev v sili, stikala itd. komunikacija med LinuxCNC in strojnimi komponentami je bila uspešno vzpostavljena, naslednji korak je izvedba meritev in dogovor o položaju omejevalnika v delovnem okolju za natančno načrtovanje v SolidWorksu. Deli morajo biti zasnovani tako, da jih je mogoče sestaviti z že obstoječim linearnim omejevalnikom. Poleg tega je pri oblikovanju treba upoštevati, kako preprosto sestaviti model in koliko časa je potrebno za njegovo sestavljanje. Enostavnost je ena ključnih stvari, ki jih je treba upoštevati pri oblikovanju. Po končanem načrtovanju smo prišli do bistvenega dela projekta, povezovanja vseh elementov v prototipu in testiranja.
Keywords: Koračni motor, LinuxCNC, konstruiranje, avtomatizacija omejevalnika, Solidworks, Breakout board
Published in DKUM: 25.04.2022; Views: 655; Downloads: 60
.pdf Full text (3,62 MB)

5.
Nadgradnja naprave za mikro erozijo stekla : diplomsko delo
Ana Gregor, 2021, undergraduate thesis

Abstract: Vedno večji interes se kaže v razvijanju zelo majhnih komponent, ki bodo zmogljivejše od predhodnih. V ta namen se razvijajo vedno nove tehnologije, ki omogočajo razvoj takšnih komponent. V diplomski nalogi je opisano načrtovanje, izdelava in nadgradnja naprave za mikro erozijo stekla na osnovi elektrokemičnih razelektritev. Ugotovitve iz te naprave smo prenesli na nano precizno robotsko celico, ki je kartezične konfiguracije in nam omogoča obdelavo stekla v mikro merilu. Steklo ima veliko zanimivih in zaželenih lastnosti, vendar ima pri sami mikro obdelavi kar nekaj omejitev. Elektrokemična erozija je eden izmed postopkov, s katerim lahko v mikro merilu obdelujemo neprevodne materiale, kot so steklo, keramika in razni kompozitni materiali. S povečanjem napetosti nad kritično vrednost se pričnejo pojavljati iskre. Te skupaj z elektrolitom lokalno erodirajo neprevoden material in pojavi se luknja. Z vsemi ugotovitvami ter natančnim vodenjem nano robota nam je uspelo ustvariti lepe ravne reze v steklo.
Keywords: mikro erozija, nano robotska celica, koračni motor, krmilje, Arduino
Published in DKUM: 13.10.2021; Views: 1121; Downloads: 162
.pdf Full text (1,25 MB)

6.
Napreden zaklepni sistem za avtomatska drsna vrata : magistrsko delo
Damian Murgec, 2020, master's thesis

Abstract: Namen magistrske naloge je prikazati celoten inženirski pristop pri razvoju nove generacije električne ključavnice avtomatskih drsnih vrat. Opredelili smo probleme trenutne ključavnice in raziskali možne tipe alternativnih aktuatorjev. Naročili smo nekaj vzorcev različnih motorjev, izdelali lasten elektromagnetni aktuator in s pomočjo programskega orodja Altium Designer razvili tiskana vezja za izdelavo delujočih prototipov. Po napisani programski kodi za mikrokontroler, smo ključavnice skozi serijo preizkusov medsebojno primerjali in izbrali najbolj primerno ključavnico začetnim kriterijem.
Keywords: zaklepni sistem, servo pogon, koračni motor, razvoj tiskanega vezja, končni avtomat prehajanja stanj, avtomatska drsna vrata
Published in DKUM: 06.01.2021; Views: 1345; Downloads: 125
.pdf Full text (3,61 MB)

7.
Merjenje navornih karakteristik sinhronskih strojev z uporabo odprto-zančnega vodenja hibridnega koračnega motorja. : diplomsko delo
Domen Gradišnik, 2020, undergraduate thesis

Abstract: Osnovna cilja diplomskega dela sta bila izdelava eksperimentalnega sistema in izvedba avtomatiziranega postopka izvajanja meritev statičnih navornih karakteristik sinhronskih strojev (SS) s pomočjo izdelanega sistema. Eksperimentalni sistem smo zasnovali na osnovi hibridnega koračnega motorja (HKM) in senzorja navora. HKM smo uporabili kot aktuator, s katerim smo na osnovi odprto-zančnega vodenja spreminjali položaj rotorja glede na statorsko magnetno polje. Navor SS je odvisen od tega položaja, zato smo lahko pri različnih kotih zasuka s pomočjo senzorja izmerili pripadajoče navore. Meritve smo izvajali statično, torej v ustaljenih stanjih kota zasuka. Z uporabo HKM smo lahko izmerili karakteristiko tako v stabilnem kot tudi nestabilnem območju navorne karakteristike. Meritve smo avtomatizirali s pomočjo razvojnega orodja Texas Instruments LaunchPad, ki smo ga uporabili za izvedbo odprto-zančnega vodenja HKM kot tudi za zajemanje meritev v vseh merilnih točkah. V okviru diplomske naloge smo izmerili navorne karakteristike dveh različnih tipov SS: prvi tip predstavlja sinhronski stroj s cilindričnim rotorjem (SSCR), drugi tip pa sinhronski stroj z izraženim rotorjem (SSIR). S sistematičnim napajanjem statorskih in rotorskih navitij smo eksperimentalno določili vse komponente navornih karakteristik, ki vsebujejo reluktančni navor zaradi magnetne izraženosti posameznih delov stroja, elektromagnetni navor zaradi interakcije statorskih in rotorskih navitij ter mehanski navor zaradi mehanskih napetosti v mehanskem podsistemu merilnega sistema.
Keywords: navorna karakteristika, sinhronski stroj s cilindričnim rotorjem, sinhronski stroj z izraženimi poli, hibridni koračni motor, merilni sistem
Published in DKUM: 04.11.2020; Views: 1129; Downloads: 205
.pdf Full text (5,95 MB)

8.
Načrtovanje in izdelava prototipa sistema/naprave sledenja soncu : magistrsko delo
Domen Gošek, 2020, master's thesis

Abstract: Magistrsko delo zajema celoten proces razvoja prototipa solarno sledilnega mehanizma, tako na strojnem, programskem in električnem nivoju. Opisani so postopki razvoja in solarno sledilni algoritmi. Prototip je fizični sistem, ki s svojim algoritmom sledi sončni trajektoriji po časovni referenci. To pomeni, da za sledenje potrebuje 4 podatke in sicer: zaporedna številka dneva v letu, ure, minute in geografsko širino. Po zaključenem procesu razvoja je sledilo zbiranje in analiza rezultatov. Rezultate so podajali testi.
Keywords: Solarni sledilnik, sončna celica, časovno sledenje, mikrokrmilnik, koračni motor
Published in DKUM: 04.03.2020; Views: 1261; Downloads: 251
.pdf Full text (2,45 MB)

9.
Razvoj in integracija sistema za regulacijo osvetljenosti prostora v okolju internet stvari : magistrsko delo
Gregor Jeromel, 2019, master's thesis

Abstract: Namen magistrskega dela je bil izdelati sistem za regulacijo osvetljenosti prostora s pomočjo zunanjih žaluzij z uporabo koncepta internet stvari. Za sistem smo izdelali vezje za regulacijo z možnostjo povezave v internetno omrežje preko brezžične tehnologije WiFi. Glavno vezje podatke sprejema in posreduje na posrednik MQTT preko komunikacijskega protokola MQTT, ki deluje na način objavi/naroči. To da sistemu zmožnost, da ga upravljamo in nadzorujemo s pomočjo pametne naprave na daljavo na dokaj enostaven način. Glavno vezje in koncept sta zasnovana tako, da omogočata razširitev sistema v pametno okolje Smart Lab. Poleg izdelave vezja je bilo treba izdelati strojne elemente, strojno programsko opremo za vezje ter uporabniški vmesnik na aplikaciji za pametno napravo. Magistrsko delo zajema tudi opis teorije uporabe protokola MQTT, izdelavo merilnika za osvetljenost, meritev potrebnega navora za premik žaluzij in testiranje sistema.
Keywords: Internet stvari, IoT, MQTT, regulacija osvetljenosti, koračni motor
Published in DKUM: 04.12.2019; Views: 1381; Downloads: 147
.pdf Full text (2,78 MB)

10.
Risalni robot CNC : diplomsko delo
Tadej Udrih, 2019, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu smo se ukvarjali z zahtevno izdelavo risalnega robota CNC in natančnostjo premika koračnega motorja v smer X in Y. Poglobili smo se v pravilne velikosti korakov koračnega motorja. Preverili smo možnost, ali je risalni robot, ki je izdelan iz poceni ali odpadnih materialov, lahko konkurenčen drugim podobnim napravam. Opisali smo vse pripadajoče dele in postopek celotne izgradnje risalnega robota CNC ter celoten postopek nastavitev in kako smo umerili velikost koraka. V zaključku so povzeti doseženi cilji.
Keywords: CNC, koračni motor, Arduino Uno, regulator A4988
Published in DKUM: 29.08.2019; Views: 1626; Downloads: 155
.pdf Full text (2,48 MB)

Search done in 0.23 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica