1.
UMERJANJE KONIČNIH NAVOJEVDenis Rudolf, 2011, undergraduate thesis
Abstract: Na vseh področjih tehnike je tehnološko merjenje že od nekdaj nepogrešljiva delovna osnova. Napredki v merjenju mnogokrat določajo razvojni čas raziskav in izdelavo. Okolje, v katerem se izvajajo kalibracije v kalibracijskem laboratoriju, je predpisano po standardu ISO/IEC 17025, po katerem je laboratorij tudi akreditiran. Posamezne vplive pa mora osebje laboratorija raziskati in njihov vpliv upoštevati v podani merilni negotovosti posameznega kalibracijskega postopka.
V kalibracijskem laboratoriju v Sistemski tehniki, d.o.o., na Ravnah na Koroškem so že dalj časa akreditirani za kalibracijo metričnih navojnih obročev in metričnih navojnih trnov, zadnje čase pa se v industriji vse bolj pojavljajo tudi konični navoji.
V nalogi je predstavljen postopek kalibracije koničnih navojnih kalibrov z metodo dveh kroglic na univerzalnem dolžinskem merilnem stroju. Ocena merilne negotovosti pri kalibraciji srednjega premera koničnega navojnega kalibra je bila izvedena s preskušanjem vplivov, kot so vplivi merilnega aparata, vpliv sile merjenja in vpliv merilca. Z velikim številom izvedenih meritev sem dobil rezultate preskusov in s pomočjo njih zapisal najmanjšo možno merilno negotovost.
Konični navojni kaliber, ki sem ga uporabljal pri nalogi, je bil vključen tudi v mednarodno interkomparacijo LABCOM 2009, tako da sem za primerjavo rezultatov uporabil vrednosti iz interkomparacije.
Keywords: konični navoj, kaliber, umerjanje, sledljivost, merilna negotovost
Published in DKUM: 12.01.2012; Views: 2675; Downloads: 291
Full text (1,26 MB)