| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 7 / 7
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Baterijski hranilnik energije kot aktivni element nizkonapetostnega električnega omrežja
Tilen Leskovar, 2024, master's thesis

Abstract: V okviru magistrske naloge smo proučili možnost razvoja in implementacije algoritma vodenja baterijskega hranilnika električne energije za izvajanje izravnave profila obremenitve Tehniških fakultet Univerze v Mariboru. Namen uporabe baterijskega hranilnika je v znižanju konične obremenitve, kar prispeva k optimizaciji stroškov oskrbe z električno energijo. Baterijski hranilnik je sestavljen iz litij ionskih celic tipa litij titan oksid. Moč celotnega baterijskega hranilnika električne energije znaša 100 kW in energijske kapacitete 68 kWh. Poudarek magistrskega dela je na razvoju algoritma vodenja baterijskega hranilnika električne energije za izvajanje storitve nižanja konične obremenitve in testiranju tega istega algoritma na realnem hranilniku.
Keywords: Baterijski hranilnik električne energije, nižanje konične obremenitve, konična moč, litij-ionski hranilnik energije.
Published in DKUM: 22.10.2024; Views: 0; Downloads: 40
.pdf Full text (5,78 MB)

2.
Analiza uporabe baterijskega hranilnika energije za zniževanja konične moči na primeru napajanja tehniških fakultet : diplomsko delo
Žan Dolar, 2022, undergraduate thesis

Abstract: V diplomskem delu je predstavljena analiza uporabe baterijskih hranilnikov energije (BHE) za zniževanje konične moči na realnem primeru odjemalca – Tehniških fakultet. V delu je obravnavana tako tehnična kot finančna problematika koničnih moči. Delo v uvodu predstavlja zgradbo in delovanje baterijskih hranilnikov energije ter njihovo uporabo. Opisana je izvedba potrebnih meritev porabe električne energije na odjemnem mestu. Na podlagi rezultatov je izvedena analiza obremenitve in določitev konic, nato pa je izdelan izračun potrebnih parametrov baterijskega hranilnika za namen zniževanja konične moči. V zaključku naloge je izvedena simulacija delovanja BHE v primeru premika konic, finančni izračun naložbe v BHE ter povračilna doba investicije.
Keywords: električna energija, baterijski hranilnik energije, konična moč
Published in DKUM: 25.10.2022; Views: 842; Downloads: 138
.pdf Full text (3,92 MB)

3.
Vključevanje odjemalcev električne energije v programe prilagajanja odjema z uporabo dinamičnega tarifiranja in ugotavljanje prožnosti s pomočjo metode podobnih dnevov
Anton Kos, 2020, master's thesis

Abstract: V magistrski nalogi je predstavljeno vključevanje gospodinjskih odjemalcev električne energije v programe odjema z uporabo dinamičnega tarifiranja z namenom ugotavljanja prožnosti pri porabi električne energije. V nalogi ugotavljamo, da je prožnost, izračunana po metodi podobnih dni, znašala 48,05 W ali 5,6 %. Pridobljeni rezultat je primerljiv z rezultatom, pridobljenim z alternativno metodo. Za praktično uporabo prožnosti bo potrebno v programe prilagajanja odjema vključiti več odjemalcev in zagotoviti zanesljiv ter konstanten odziv na zahtevo upravljavca prožnosti.
Keywords: dinamično tarifiranje, pilotna kritična konična tarifa, prožnost
Published in DKUM: 21.12.2020; Views: 1151; Downloads: 76
.pdf Full text (3,11 MB)

4.
ALI SO NA KOROŠKEM MOSTU V MARIBORU ZASTOJI?
Doroteja Jagarinec, 2016, undergraduate thesis

Abstract: Diplomska naloga vsebuje analizo prometnih obremenitev v jutranji in popoldanski konični uri na odseku vhodne smeri krožnega križišča na Koroškem mostu v Mariboru. Pridobljeni podatki so prikazani 6 dni zaporedoma. Ti so tudi grafično prikazani za lažje razumevanje ter ugotavljanje konične ure. Opisani so tudi osnovni podatki o vrsti križišča ter osnovni in tehnični podatki o Koroškem mostu.
Keywords: zastoj, prometne obremenitve, krožno križišče, konična ura, Koroški most
Published in DKUM: 12.10.2016; Views: 1442; Downloads: 107
.pdf Full text (1,53 MB)

5.
OBVLADOVANJE KONIČNE MOČI V PROIZVODNJI TRAJNIH KOVINSKIH MAGNETOV
Andrej Koplan, 2015, master's thesis/paper

Abstract: V magistrskem delu obravnavamo problem reinženiringa proizvodnje v skladu z zadanimi omejitvami. Naš cilj je spremeniti zaporedje izvajanja operacij in prilagoditi začetke dela na posameznih operacijah v proizvodnem podjetju Magneti Ljubljana, d.d. tako, da bomo dosegli minimalno konično moč pri oskrbi z električno energijo ob še sprejemljivih stroških dela. Proces izdelave trajnih kovinskih magnetov vključuje številne operacije, za katere je potrebno veliko električne energije in jih izvajamo na agregatih z relativno veliko priključno močjo. Številnim velikim porabnikom električne energije se moč s časom spreminja glede na vrsto in fazo izvajane operacije. Skupna konična moč v dopoldanski izmeni pogosto doseže 2,5 MW. Dobavitelj električne energije s ceno zakupa maksimalne konične moči in lastna transformatorska postaja postavljata omejitve za maksimalno moč, s katero lahko tovarna obremeni distribucijsko omrežje. Podjetje si zato prizadeva imeti enakomerno obremenitev distribucijskega omrežja in planira povečanje obsega delovanja večjih porabnikov v času, ko omejitev za konično moč ni. Dodatna priložnost za podjetje je tudi delo v času nižje cene električne energije, npr. ponoči in preko vikenda, vse to pa predstavlja številne organizacijske izzive. V magistrski nalogi smo predstavili izzive in predlagali in analizirali nekaj možnosti reševanja prej omenjene problematike. V ta namen smo analizirali obstoječe stanje, razvili aplikacijo za zajem podatkov in izvajanje simulacij, s pomočjo katere smo preskusili različne scenarije. Predstavili smo algoritem, ki preuredi zaporedje ali čas izvajanja operacij na ta način, da še vedno uspemo opraviti vse delo, hkrati pa znižamo konično moč. Predstavili smo tudi vpliv sprememb na planiranje dela v podjetju in ocenili spremembo stroškov dela.
Keywords: električna energija, konična moč, stroški dela, planiranje proizvodnje, trajni kovinski magneti
Published in DKUM: 25.08.2015; Views: 1904; Downloads: 255
.pdf Full text (2,47 MB)

6.
ZNIŽANJE KONIČNEGA ODJEMA MOČI, S SONČNO ENERGIJO
Mihael Štampar, 2009, undergraduate thesis

Abstract: Osrednja tema diplomskega dela, se nanaša na možnosti rabe sončne energije, kot vir električne energije za znižanje koničnega odjema moči, v tovarni Carrera Optyl Ormož. Podana je teoretična primerjava med tremi različnimi rešitvami. V prvem primeru smo z fotonapetostnimi moduli pokrili strešne površine prvega objekta, brez dodatne konstrukcije. Drug primer je enak prvemu, vendar z dodatno konstrukcijo za vzpostavitev optimalnega vpadnega kota. V tretjem primeru izhajamo iz izhodišča največje konične moči, z vključitvijo strešnih površin drugega objekta. V nalogi je podana rešitev primerov z osnovnimi enačbami za tehnično izvedbo.
Keywords: fotovoltaika, obnovljivi viri energije, sončna elektrarna, konična moč
Published in DKUM: 02.10.2009; Views: 3316; Downloads: 382
.pdf Full text (1,89 MB)

7.
Search done in 0.2 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica