| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 3 / 3
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Komplementarne metode lajšanja simptomov v obdobju menopavze
Gaia Konec, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Menopavza pomeni konec reproduktivnega obdobja, ki se običajno pojavi pri ženskah, starih 45—55 let. Težave v menopavzi so kritičen vidik življenja žensk in lahko resno vplivajo na njihovo kakovost življenja. Namen zaključnega dela je raziskati učinkovitost različnih komplementarnih metod za lajšanje simptomov v obdobju menopavze. Metode: V zaključnem delu smo uporabili opisno metodo dela. Zaključno delo temelji na pregledu znanstvene literature; za iskanje le-te smo uporabili tuje podatkovne baze: PubMed, CINAHL Ultimate in Web of Science. Potek iskanja literature smo predstavili s PRISMA diagramom, analizo in sintezo zbranih podatkov pa v evalvacijski in sintezni tabeli. Rezultati: V končno analizo smo vključili 12 člankov. Ugotovili smo, da so komplementarne metode razširjen in učinkovit način lajšanja simptomov menopavze. Na splošne simptome menopavze najbolje vplivata telovadba in meditacija, na težave s spancem prehranska dopolnila ter joga, na zmanjšanje pojavnosti vročinskih oblivov je imela največji vpliv hipnoza. Razprava in zaključek: Vse več žensk uporablja komplementarne metode za lajšanje simptomov menopavze, vendar se pojavlja problematika o ozaveščenosti glede varnosti uporabe le-teh. Komplementarne metode so lahko učinkovit način naravnega lajšanja simptomov, ki se pojavijo v obdobju menopavze, vendar bo potrebnih še več raziskav o varnosti uporabe posameznih komplementarnih metod za lajšanje specifičnih simptomov menopavze. 
Keywords: menopavza, lajšanje simptomov, komplementarne metode
Published in DKUM: 21.06.2024; Views: 204; Downloads: 72
.pdf Full text (1,58 MB)

2.
Uporaba komplementarnih metod za zmanjšanje bolečine po operaciji raka dojke
Eva Zečević Rojko, 2023, undergraduate thesis

Abstract: Uvod: Rak dojke je eden izmed najpogostejših rakov pri ženskah po vsem svetu. Večina teh pacientk trpi za bolečino že med aktivnim potekom zdravljenja in tudi po njem. Zaradi velike potrebe analgetikov oz. farmakološkega zdravljenja, mnoge ženske iščejo druge vrste zdravljenja bolečine v tako imenovanih komplementarnih metodah. Namen zaključnega dela je bil raziskati, katere komplementarne intervencije pacientke uporabljajo in katere od teh so učinkovite za zmanjšanje bolečine. Metode: V zaključnem delu smo uporabili opisno ali deskriptivno metodo dela. Iskanje znanstvene literature je potekalo v tujih podatkovnih bazah: PubMed, CINAHL, ScienceDirect ter v iskalniku Google Učenjak. Potek pregleda smo predstavili s PRISMA diagramom; moč dokazov zbranih raziskav smo presojali s hierarhijo dokazov. Uporabljena je bila metoda analize in sinteze vključenih raziskav. Rezultati: V podatkovnih bazah smo z iskalnim nizom identificirali 128 rezultatov; od tega smo na koncu ob odstranitvi vseh neustreznih virov lahko uporabili 7 raziskav. Naša glavna kategorija je bila uporaba komplementarnih metod za zmanjšanje bolečine po operaciji raka dojke, pri čemer smo oblikovali podkategorije rak dojke pri ženskah, prisotnost bolečine po operativnem posegu raka dojke ter komplementarne metode lajšanja bolečine. Med najpogosteje uporabljene metode spadajo glasbena terapija, meditacija, joga, masaža, aromaterapija, akupunktura ter hipnoza. Razprava in zaključek: Raziskave so pokazale, da mnogo žensk z rakom dojke ter po operaciji le-tega uporablja komplementarne metode kot dopolnilo k tradicionalnemu zdravljenju. Številne ženske so navajale, da so doživele večjo motivacijo za zdravljenje ter da je bila bolečina zadovoljivo zmanjšana.
Keywords: komplementarne metode, lajšanje bolečine, rak dojke, operacija
Published in DKUM: 26.10.2023; Views: 496; Downloads: 82
.pdf Full text (1004,88 KB)

3.
Uporaba meditacije in joge v življenju bolnikov z epilepsijo
Dominika Šafarič, 2020, undergraduate thesis

Abstract: Teoretična izhodišča: Epilepsija je bolezen, ki ne prizadene samo človeškega telesa, ampak vpliva na celotno človekovo življenje. Z zdravljenjem se stanje epileptikov izboljša tako, da so napadi nadzorovani, so redkejši in bolniki z epilepsijo lažje opravljajo vsakodnevna opravila. Namen zaključnega dela je bil ugotoviti, ali bolniki z epilepsijo, stari med 20 in 60 let, za izboljšanje kakovosti življenja izvajajo meditacijo in/ali jogo. Metodologija: V zaključnem delu sta uporabljeni deskriptivna metoda dela in kvantitativna metoda raziskovanja. Izvedena je bila raziskava s pomočjo ankete. Anketni vprašalniki so bili razdeljeni med trideset bolnikov z epilepsijo, ki redno obiskujejo nevrološko ambulanto. Anketa je bila sestavljena iz 24 vprašanj. Za analizo in prikaz pridobljenih podatkov smo uporabili Microsoft Excel 2010. Za analizo odprtega tipa vprašanj smo uporabili deskriptivno metodo analize in prikaz z grafi. Rezultati: Ugotovili smo, da se z meditacijo in jogo ne ukvarja veliko število bolnikov z epilepsijo. Anketirani imajo pozitivno mnenje o uporabi komplementarnih metod in vplivu uporabe meditacije in/ali joge na kakovost življenja posameznika. Po mnenju anketiranih oseb, ki se ukvarjajo z meditacijo in/ali jogo, ti komplementarni metodi pripomoreta k sproščanju in imata pozitiven vpliv na razpoloženje. Diskusija in zaključek: Kljub temu, da je več kot polovica anketiranih seznanjenih z meditacijo in jogo, jih samo nekaj več kot četrtina v vsakdanjem življenju meditira ali izvaja jogo. Slednji so z učinki zadovoljni, saj so bolj sproščeni in umirjeni. Seznanjenost s komplementarnima metodama je zadovoljiva, nekoliko manj pa so poznani njihovi učinki uporabe.
Keywords: Kakovost, komplementarne metode, epileptični napad, stres, sproščanje.
Published in DKUM: 04.06.2020; Views: 1606; Downloads: 157
.pdf Full text (520,08 KB)

Search done in 0.07 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica