| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 5 / 5
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
Primerjava toplotnih črpalk z različnim hladilnim medijem
Blaž Vesenjak, 2024, undergraduate thesis

Abstract: Namen diplomskega dela je z računalniškimi simulacijami pridobiti rezultate, ki omogočajo primerjavo ključnih parametrov, kot so hladilni medij, pretoki snovi, koeficient učinkovitosti (COP) in stroški. Cilj je pomagati podjetjem in uporabnikom toplotnih črpalk pri izbiri najustreznejše naprave za njihove potrebe. Toplotne črpalke so ključne tako za stanovanjske objekte, kjer zagotavljajo udobje in toploto, kot tudi za industrijo, kjer se uporabljajo za različne procese, kot so ogrevanje materialov, destilacija in koncentriranje raztopin. Pri izbiri hladilnega medija smo upoštevali več dejavnikov, zlasti okoljske vplive, saj smo želeli delati s snovmi, ki bodo v prihodnosti še vedno dovoljene. Preverili smo njihovo vnetljivost, toksičnost ter vrednosti ODP in GWP, ki so ključne za določanje podnebnih vplivov. Eksperimentalni del naloge je bil večinoma izveden s pomočjo programske opreme Aspen Plus, kjer smo izvajali simulacije različnih toplotnih črpalk in analizirali njihove rezultate. Pri osnovnih simulacijah smo fiksirali masni pretok vode pri 1000 kg/h in simulacije optimizirali glede na hladilno sredstvo pri treh različnih temperaturnih režimih izstopne vode (40 °C, 50 °C in 60 °C). Prva analiza je pokazala, da so hladilni mediji z nižjimi masnimi pretoki učinkovitejši pri prenosu toplote, kar vpliva na celotno učinkovitost toplotnih črpalk. Pri analizi občutljivosti pa smo ugotovili, da je COP na splošno višji pri nižjih izstopnih temperaturah vode, optimalen pretok grelne vode pa zagotavlja najboljše ravnovesje med prenosom toplote in energijsko porabo, kar vodi do najvišjega COP.
Keywords: subkritična toplotna črpalka, transkritična toplotna črpalka, hladilni medij, koeficient učinkovitosti, okoljski vplivi
Published in DKUM: 10.09.2024; Views: 19; Downloads: 28
.pdf Full text (1,81 MB)

2.
Tehnoekonomska primerjava ejektorske in absorpcijske toplotne črpalke : magistrsko delo
Rok Špendl, 2022, master's thesis

Abstract: Zaradi velikih teženj po zniževanju stroškov in maksimalnem izkoristku energije je uporaba toplotnih črpalk v industrijskih procesih vse bolj prisotna. V magistrskem delu smo primerjali obratovalne lastnosti dobro poznane in raziskane absorpcijske toplotne črpalke z manj znano ejektorsko toplotno črpalko. V teoretičnem delu magistrskega dela je narejen pregled različnih toplotnih črpalk. Navedeni so principi obratovanja in glavne značilnosti posameznih tipov hladilnih naprav. Na kratko so predstavljene tudi glavne lastnosti delovnih fluidov. V eksperimentalnem delu smo z uporabo programa Aspen HYSYS simulirali delovanje absorpcijske in ejektorske toplotne črpalke. Kot delovno snov smo v absorpcijski toplotni črpalki izbrali H2O/NH3, v ejektorski toplotni črpalki pa R600a (metilpropan). Preverili smo, kako na njuno delovanje in učinkovitost (COP) vplivajo različni obratovalni pogoji. Nadalje smo dobljene rezultate obeh naprav primerjali in njuno obratovanje tudi ekonomsko ovrednotili. Na podlagi rezultatov eksperimentalnega dela je moč zaključiti, da ejektorska toplotna črpalka obratuje bolj učinkovito. Pri neposredni primerjavi obeh črpalk je pri izbranih pogojih COP absorpcijske toplotne črpalke variiral od 0,61 do 0,69. Medtem ko je ejektorska toplotna črpalka obratovala s COP med 1,43 in 1,69.
Keywords: absorpcijska toplotna črpalka, ejektorska toplotna črpalka, ejektor, hladilno sredstvo, koeficient učinkovitosti, simulacija
Published in DKUM: 01.02.2022; Views: 1042; Downloads: 7
.pdf Full text (3,02 MB)

3.
Optimizacija delovanja toplotne črpalke za ogrevanje sanitarne vode
Gašper Grebenc, 2017, undergraduate thesis

Abstract: Diplomsko delo je osredotočeno na toplotno črpalko za ogrevanje sanitarne vode s ciljem nadgradnje in optimizacije le-te. Današnje toplotne črpalke nam nudijo že visoke koeficiente učinkovitosti, kar jim omogoča, da so konkurenčen in varen način ogrevanja, ki je med najcenejšimi po obratovalnih stroških, ko je enkrat investicija povrnjena. V sodelovanju s podjetjem Termo Shop, d. o. o., sem raziskal možnosti nadgradnje modela toplotne črpalke z vrha ponudbe, s čimer bi podjetje na trgu ponudilo še bolj učinkovito toplotno črpalko z višjim koeficientom učinkovitosti in še višjo konkurenčnostjo, kot je zdajšnja.
Keywords: toplotna črpalka, sanitarna voda, optimizacija, nadgradnja, koeficient učinkovitosti, ogrevanje
Published in DKUM: 16.01.2018; Views: 2014; Downloads: 160
.pdf Full text (4,07 MB)

4.
Analiza logistike v Sloveniji
Mojca Sehur, 2016, master's thesis/paper

Abstract: Ekonomska moč države se izraža skozi stopnjo razvitosti njenih logističnih sistemov. Mednarodna trgovina znatno generira gospodarsko rast, pri tem pa dobra razvitost prometne infrastrukture omogoča boljši dostop do novih trgov. Za Slovenijo, ki je izrazito odprto gospodarstvo, je ključnega pomena, da ne bomo zaostali v razvoju cestne in železniške infrastrukture v primerjavi s sosednjimi državami, s katerimi opravimo večji del blagovne menjave. Za pretok blaga iz oddaljneih držav mmoramo neprestano širiti in razvijati Koprsko pristanišče, ki predstavlja okno v svet ne samo za Slovenijo ampak tudi za države, v naši soseščini, ki nimajo neposrednega stika z morjem. Univerzalno sprejeto merilo razvitosti logističnih sistemov predstavlje indeks logistične učinkovitosti (LPI), ki kaže, da bo morala Slovenija še veliko postoriti na tem področju, če se bo želela približati najboljšim v regiji.
Keywords: 1. Logistika, 2. indeks logistične učinkovitosti, 3. BDP, 4. koeficient odprtosti
Published in DKUM: 28.06.2016; Views: 1944; Downloads: 363
.pdf Full text (984,46 KB)

5.
UČINKOVITOST DODATKA FITAZE V POPOLNI KRMNI MEŠANICI NA PROIZVODNE REZULTATE PIŠČANCEV BROJLERJEV
Denis Perko, 2014, undergraduate thesis

Abstract: V raziskavi smo želeli ugotoviti, ali novejši encimi fitaze izkazujejo boljšo aktivnost in učinkovitost pri reji piščancev brojlerjev kot starejši, že uporabljeni encimi. Dan stare piščance (DSP) provenience Ross 308 smo razdelili na tri skupine (A, B, C) po 6 ponovitev v ločenih oddelkih po 100 živali. Vsaka skupina je dobivala enako krmno mešanico, ki se je razlikovala v primešanem encimskem dodatku. Skupinam smo v krmne mešanice dodajali različne koncentracije dodatkov. Skupini A smo dodali dodatek A 150 g/tono, skupini B dodatek B 33g/tono, skupina C pa je bila krmljena s dodatkom C 50 g/tono krmne mešanice. Vse tri skupine so dosegale zelo dobre proizvodne rezultate, nizko mortalnost in dobro konverzijo krme. Najvišjo maso na 42. dan reje je dosegla skupina A (2,942 kg), z majhnim odstopanjem sledi skupina C (2,932 kg). Obe skupini sta se statistično značilno (p ≤ 0,05) ločili od skupine B. Pri konverziji krme se skupine med seboj niso statistično značilno razlikovale (p > 0,05). Skupina C je dosegla najugodnejšo konverzijo krme (1,717 kg/kg), sledila je skupina B (1,738 kg/kg) in nato skupina A (1,739 kg/kg). V skupini A in C je poginilo 15 (2,5 %) živali, v skupini B pa 8 (1,33 %) živali. Najvišji koeficient učinkovitosti izkazuje skupina C (380,0). Prav zato lahko sklepamo, da je v našem poskusu najboljše rezultate dosegla skupina C, ki je imela dodatek C 50 g/tono krmne mešanice.
Keywords: piščanci brojlerji, fitaza, rastnost, konverzija, koeficient učinkovitosti
Published in DKUM: 03.03.2014; Views: 2087; Downloads: 202
.pdf Full text (390,48 KB)

Search done in 0.1 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica