| | SLO | ENG | Cookies and privacy

Bigger font | Smaller font

Search the digital library catalog Help

Query: search in
search in
search in
search in
* old and bologna study programme

Options:
  Reset


1 - 2 / 2
First pagePrevious page1Next pageLast page
1.
The outcome of cataract surgery in eyes with end-stage glaucoma
Tomaž Gračner, Dušica Pahor, 2013, original scientific article

Abstract: Namen: Ovrednotiti rezultate operacije sive mrene na očeh z glavkomom v zadnjem stadiju. Metode: V to prospektivno klinično raziskavo je bilo vključeno 18 oči osemnajstih bolnikov z glavkomom v zadnjem stadiju, pri katerih je bila narejena fakoemulzifikacija z vstavitvijo mehke intraokularne leče (PHACO IOL). Očesni pritisk (IOP) je bil izmerjen pred posegom in nato 1 teden, 1 mesec ter 3, 6 in 12 mesecev po PHACO IOL. Ovrednoteni so bili najboljša korigirana vidna ostrina (BCVA), število protiglavkomskih zdravil ter vidno polje pred PHACO IOL in na koncu časa opazovanja. Rezultati: Pri vseh očeh je bil čas sledenja po PHACO IOL 12 mesecev. Povprečni IOP pred kirurškim posegom je bil 13,5 mmHg (SD 2,6). V celotnem času sledenja ni bilo razlike med povprečnim IOP pred in po kirurškem posegu (P > 0,05). Povprečna BCVA pred PHACO IOL je bila 0,65 (SD0,3) logMAR, ki se je izboljšala na povprečno 0,19 (SD 0,1) logMAR ob koncu časa sledenja po kirurškem posegu (P < 0,0001). Povprečno število protiglavkomskih zdravil pred PHACO IOL je bilo 1,8 (SD 1,4) in 2,0 (SD 1,3) ob koncu časa sledenja po kirurškem posegu (P = 0,104). Pred PHACO IOL je bila pri 7 očeh povprečna vrednost povprečne deviacije na avtomatski perimetriji 23,57 dB (SD 3,9) in 22,87 dB (SD 4,1) ob koncu časa sledenja po kirurškem posegu (P = 0,105). Pred PHACO IOL je bil pri 11 očeh povprečen otok vidnega polja na Goldmannovi perimetriji 17,0° (SD 7,2) in 20,4° (SD 9,0) ob koncu časa sledenja po kirurškem posegu (P = 0,033). Zaključek: PHACO IOL na očeh z glavkomom v zadnjem stadiju je rezultirala v značilnem izboljšanju BCVA ob stabilnem IOP brez poslabšanja vidnega polja.
Keywords: glavkom, izid zdravljenja, oftalmološki kirurški postopki, siva mrena, zadnji stadij
Published in DKUM: 30.12.2015; Views: 1439; Downloads: 54
URL Link to full text

2.
PATENTNO VARSTVO POSTOPKOV ZDRAVLJENJA
Tina Kernulc, 2013, undergraduate thesis

Abstract: Postopki zdravljenja so predmet posebne obravnave v patentnem pravu. Na podlagi člena 53(c) Evropske patentne konvencije so kirurški postopki, terapevtsko zdravljenje ter diagnostične metode izključeni iz patentnega varstva, torej jih ni mogoče patentirati. Omenjena določba se ne nanaša na izdelke, zlasti snovi ali sestavke, ki se uporabljajo pri kateri izmed metod zdravljenja. Tekom obravnavanja diplomskega dela ugotavljamo, da je izraz metode zdravljenja ozko interpretiran, zaradi česar nekatere zahteve ne spadajo v izključitev v smislu člena 53(c) Evropske patentne konvencije in jih je mogoče patentirati. Patentno varstvo je mogoče zagotoviti tudi za naprave, v primeru, da med človeškim telesom in metodo zdravljenja ni tesne povezave. V drugem delu se posvetimo tudi obravnavi kozmetičnih metod, kjer se pokažeta kozmetični učinek, ki ga je mogoče patentirati ter terapevtski učinek (nepatentibilen). Na koncu so opredeljene tudi metode kontracepcije, ki jih je sicer mogoče patentirati, ker nosečnost ni opredeljena kot bolezen, vendar so le redko predmet patentnega prava, zaradi posrednega terapevtskega učinka.
Keywords: diagnostične metode, kirurški postopki, kozmetične metode, metode kontracepcije, patentno varstvo, terapevtsko zdravljenje, vsaditvene naprave
Published in DKUM: 13.01.2014; Views: 1385; Downloads: 182
.pdf Full text (586,70 KB)

Search done in 0.03 sec.
Back to top
Logos of partners University of Maribor University of Ljubljana University of Primorska University of Nova Gorica